Захранване на 6м води ли до анемия?

  • 3 257
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте аз съм Ралица и бебе Белослава която ще стане на 4 месеца на 12ти. Само на кърма е от вторият ден (раждах със секцио). В началото, тъйкато не бях прочела много за кърменето бяхме на режим и никакво хранене през ноща по препоръка от болницата когато ни изписъха на четвъртия ден. Наддаваше си много добре (родена е 3265 кг. изписаха ни 3060 кг.) до момента в който заминахме по работа за 6 дена в Португалия на 06.02(тогава тя беше 5155). Там не се хранихме много на често понякога имаше интервали от по 4-5 часа почивка-малко и се обърка режима(тя точно тогава започна да любопитства много). Когато се прибрахме отидохме на консултация и на кантара (бяха сменили кантара от електронен на ръчна везна) показа че е наддала само 15 грама. Педиатарката ни каза да отидем на контролно мерене след 10 дни. Тогава започнах да чета много неща за кърменето и променихме всичко - вече се храним на поискване и през ноща имаме едно хранене (не я оставям презноща да има интервал повече от 5 часа). На 26.02 тя вече беше 5570кг. Мойта педиатърка ме натиска да започна да и давам сокчета и най-вероятно сега като отидем около 15.03 за ваксината ще иска да започнем с захранването. Аз съм решила да не я захранвам до 6 месец. Прочетох много и смятам да я кърмя поне до годинка. Миналата седмица минах при личният лекар и какво ми каза той - решението си е твое но ако не я захраниш до 6 месец може да стоне анемична щом дори и сокчета не и даваш. Моля кожете ми това твърдение, че ако детето е само на кърма до 6тия месец - кръвната картина ще покаже че е анемично вярно ли е? Аз никъде не прочетох такова нещо - на всякъде пише че е най-добре детето само да е на  кърма до 6тия месец.

# 1
  • Мнения: 8 242
Изобщо няма такова нещо Simple Smile А със сокчета анемията определено няма "да се пребори"  Laughing

Хм... нещо се омотаха темите  newsm78

# 2
  • Мнения: 220
Зависи от бебето. Зависи с колко хемоглобин е родено, с какви темпове намалява. Аз имам склонност към анемии и затова се поинтересувах от този въпрос. Соковете и плодовите пюрета няма да повлияят на хемоглобина, за увеличаване на желязото се дава месо и жълтък на бебето. Но понеже педиатрите захранват в следната последователност - сокове, плодови пюрета, зеленчукови пюрета, месни пюрета, жълтък, попара - те карат да започнеш сега. Отнема време вкарването на нови храни и докато стигнеш до месото и жълтъка бебето ще е на 6 месеца. Би могла да пропуснеш плодовете ако искаш, ще спестиш половин-един месец и евентуално колики. От друга страна, ако останете само на кърма до 6 месец и хемоглобина и падне има Малтофер на капки. Не е толкова страшно според мен.

# 3
  • Мнения: 5
Благодаря на модератора  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 5
Тя не е със склонност към анемия - те ми го казват това по-скоро за да се презастраховат май. Този техен съвет не е базиран на никакви данни за Белослава - за това на мен по скоро не ми се вярва на това твърдение.

# 5
  • Мнения: 296
Ранното даване на сокчета няма нищо общо със спада на хемоглубина. На моето бебе на 6м. му беше 91, което е доста ниско, а вече бях започнала да му давам жълтък. Според някой от нещата, които изчетох спада може да се дължи на нисък хемоглубин на майката по време на бременноста, според други и това няма значение, бебето си трупа запаси от желязо през последния триместър. Моето се роди 3 седмици по-рано и си мисля, че за това не беше натрупал достатъчно желязо. Но за един месец с жълтък, месо и малтофер вдигна хемоглубина на 107.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 461
безотговорно е от страна на педиатъра да говори такива неща "на око".Родих недоносено бебе, а при недоносените има по- висок риск от немия. Педиатърката подходи професионално и още на три месеца пуснахме кръвни изследвания, за да се знае какво е положението и как ще се процедира. хемоглобина му беше 130, а три месеца по- късно беше 126. Беше само на кърма до шестия месец и се вижда, че хемоглобина му е спаднал с 4 единици, което не е нищо. След това захраних бавно с оризова каша, после зеленчуци и чак на 7 месеца започна да яде месо. На годинка хемоглобина му беше 121.
В соквете няма желязо. Смени си педиатъра с някой прочел поне една нова книга след завършването си. Тук се лансира идеята, че не било работа на педиатрите да следят новостите със захранването, но първо това не е така и второ, ако е така, да не дават вредни съвети. Бъди сигурна, че не е изостанала само по отношение на захранването, а и като цяло и вероятно повечето и съвети и мнения няма да са адекватни на времето и случая. Освен, че такива педиатри не следят новостите, те и не разглеждат всеки случай по отделно, а действат с шаблон независимо от състоянието на конкретното дете. Имах "щастието" да срещна веднъж една такава "педиатърка", която ни посети у дома след раждането и препоръчваше сок от 40-тия ден за недоносено, при което е задължително да се захрани късно и внимателно и това винаги е било така.
Здравето на детето, според мен,  е по- важно от това да не се скараш с някой очевидно некомпетентен, от който и без това няма да имаш никаква полза по- нататък. Peace

# 7
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 602
Захраних 5 дни преди да навърши 6 месеца, никой не ми беше казал че може да направи синът ми анемия, защото е само на кърма. Просто лекарката по принцип си бързаше много със захранването но аз не я послушах и не захраних по-рано.

# 8
  • Мнения: 2 274
Моята педиатърка ми каза - "Не бързай да захранваш, цял живот ще ги яде тези неща!" Simple Smile  Захраних го 10-тина дни преди да стане на 6м. и то с картофено пюре Simple Smile. Вече не помня колко му беше хемоглобинът на 6м., но педи не е казвала да е нисък, значи е бил ОК! Това за малкия син.
Баткото е захранван по старата схема / бяхме при друга педиатърка тогава/ и на 6м. го набедиха за анемичен /много бил дребен и блед/. Пи Малтофер и акото беше черно от него т.е. изхвърляше го и аз след второто даване го спрях на своя глава. Тогава се прехвърлихме при тази лекарка при която сме сега. Жената му пусна изследвания и се оказа, че хемоглобинът си му е ок, дори много висок за бебе - 145! Сега си мисля, как няма да е бил дребен и блед, като аз до тогава му бях заместила почти всички хранения с какви ли не глупости и го кърмех само сутрин и вечер, въпреки че имах много кърма!
Лично аз намирам голяма разлика в развитието на двете си момчета и това до голяма степен го отдавам на това, че големият не го кърмих достатъчно. Ако тогава знаех нещата, които знам сега и ако педиатърката ни беше човек, никога нямаше да захраня толкова рано, щях да си го кърмя на поискване и да не го мъча нощем с вода, докато той ми е плакал от глад  Sad!

# 9
  • Мнения: 2 376
От това, което съм чела, най-добре се усвоява желязото в кърмата Simple Smile, въпреки, че не е много като количество се усвоява почти изцяло.

# 10
  • Мнения: 636
На 7 месеца хгб на сина ми, който тогава беше само на кърма, беше 115 - не е идеален, но в никакъв случай не е лош. Сега е позахранен, но месо още не яде. Някъде назад имаше такава анкета - за хемоглобина на изключително кърмените бебета при изследванията на 6 месеца. Болшинството от отговорите бяха, че е около 120, което не е никак лошо.

# 11
  • София
  • Мнения: 388
Според мен се спекулира с тоя хемоглобин. На Дани на 6 месеца беше 107, а месец по-късно се наложи да пускам нови изследвания по друга причина и беше 120. При това без да съм захранила все още с месо и при изцяло кърмено бебе до 6 навършени месеца. Още- педиатърката за стойност 107 каза, че било много ниско, хематоложката, при която след това ходихме, пък каза, че 107 е нормално  newsm78 . Правете си сами изводите.

# 12
  • Мнения: 840
Определено по-късното захранване не е показател за развитие на анемия. А и за какво желязо става въпрос в сокчетата newsm78
Захрани на 5.5 месеца и тогава хемоглобина на дъщеря ми беше 113. Сега е на 8 месеца, при положение че яде месо 4-5 пъти в седмицата, хемоглобина и е паднал на 106.

# 13
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Нормите за бебета са други. Ако хемоглобинът е над 100 е добре.
Минимум 120 е норма за възрастни, но понеже я печатат по изследванията, масово майките се паникьосват.
Това, че педиатърът не знае, че на 6 мес. физиологично хемоглобинът е по-нисък,  си е черна точка за него.
Затова хематоложката е казала 107 е добре, защото наистина е добре.
Дори на 6 мес. бебето да яде месо, колко желязо ще усвои от пюрето, в което месото е само за миризма...
Анемия не се лови от липса на сокчета, това е глупост.
В соковете желязо няма.
От друга страна в нашия географски район има разни видове анемии, които не са зависими от прием на желязо.
Така че дори бебето да покаже нисък хемоглобин, това въобще не означава, че захранването го е ощетило.
Нито пък, че е станало нещо фатално. Най-добре да се ходи при хематолог, а не да се разчита на махленските педиатри които най-често си пеят едно и също, без да мислят.

# 14
  • Мнения: 2 111
Дъщеря ми е захранена 12 дни преди да навърши 6 месеца.
Хемоглобинът й беше 126-само на кърма през тези 6 месеца.

# 15
  • Мнения: 1 394
Заханването след шест месеца се практикува отскоро ,заради твърдението на учените,че детето няма нужда от никаква друга храна освен кърмата до 6-тия месец.Съгласна съм ,НО!Прочела една моя съседка за това и решила да не дава нищо друго на детето си до края на шестия месец,освен кърма.Добре,ама тя се храни само със боклуци и нищо здравословно.Детенцето беше анемично.Ок,оставете детето си на кърма само,но за да го направите,трябва да сте сигурни,че се храните достатъчно здравословно и поемате достатъчни дози витамини и минерали.Но ако се храните ,както си искате и хапвате,каквото ви попадне си е направо безумно да го оставите само на кърма до 6-тия месец.Това е моето мнение по въпроса.

# 16
  • Мнения: 1 098
Това не е вярно. Сигурна съм, че ако има такава статистика ще докаже, че късно захранените бебчета не са по- анемични от ранно захранените.

# 17
  • Мнения: 5 713
А аз на моя Ясен не знам колко е Хб. Тук, Канада, не се изследва. Той си е основно на кърма. Захранвам го педагогически и хапва колкото да опита. Но не винаги е на кеф за опити.

# 18
  • Мнения: 175
Аз захраних на 6м и 10дена на интензивно кърмене сме, и хемоглобина и беше 106, май в предвид че кръвните иследвания на кръв от пръста са не точни и ако има съмнение за дефицит на желязо което не е анемия се прави кръвен тест от вената.И искам да ти кажа че най бързо емязото се усвоява от кърмата наблегни на месото при твоето хранене много черед дроб.
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=623
ето ти линк за видовете анемия и лечение

# 19
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 882
Захраних дъщеря си на 6 м. и 3 дни, преди това беше изключително кърмена. На 6 м. хемоглобинът й беше 115, преди да е захранена.
Само за сведение- роди се в 36 г.с., 2600гр. Не знам дали по-ранното раждане е предпоставка за анемия, но късното захранване категорично не е.  Peace

# 20
  • Мнения: 1 394
Говорим,че е немислимо,ако не се храните здравословно.Не съм искала да кажа,че късно захранените бебета са анемични.Исках да подчертая,че майка ,която не се храни здравословно и не поема необходимото количество витамини,мазнини,белтъчини и въглехидрати за една кърмачка,ще е глупаво да остави детето си само на кърма до 6-ти месец.Плюс това много се спори по въпроса със захранването едни са за- захранването след 6-месечна възраст,други -против.-говоря за педиатрите.Все още не е установено,дали това е полезно и дали не чак толкова.
http://www.doctorsbg.com/content/view/68/46/-ето ви малко инфо по въпроса за захранването
http://www.azibebe.com/index.php/bebe-i-dete/kyrmene-i-hranene/z … o-na-bebeto.html-а ето тук прочетете внимателно,защо не е препоръчително детето да се захранва чак ,след като е навършило 6 месеца.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 13:15 от dodyniki

# 21
  • Мнения: 2 376
Дали е полезно или не да се захранва след 6месеца, май този спор е само в България. Да, кърмачката трябва да се храни здравословно най-вече заради нея самата. Природата се е погрижила бебето да си взима каквото му трябва независимо от това какво яде кърмачката.

# 22
  • Мнения: 543
Рали, ние се захранихме чак на седми навършен месец и то мнооого бавно. В смисъл такъв - до годинката се стремях да го запознавам с храните, а не да го наяждам с тях. Нямахме заместено хранене. То и сега не знам дали имаме, сучем си когато ни е кеф.
Детето ми освен, че не е анемично, е  толкова жизнено, жилаво и енергично, че понякога направо ми "спира тока"! И ми се е разболял 1 път до сега.

# 23
  • Мнения: 567
Дали е полезно или не да се захранва след 6месеца, май този спор е само в България. Да, кърмачката трябва да се храни здравословно най-вече заради нея самата. Природата се е погрижила бебето да си взима каквото му трябва независимо от това какво яде кърмачката.


И аз мисля така, а и някъде го бях чела. Аз да си кажа не се храня много здравословно т.е. много храни немога да ги ям, а да не говорим за месо Sick  Та ям каквото мога Simple Smile

# 24
  • Мнения: 2 837
И аз захраних на 7м. Имаше тема в този подфорум с анкета за нивата на хемоглобина при къснозахранените бебета. Резултатите са красноречиви: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29436.0
Идеята на сокчетата е, че витамин Ц спомага усвояването на желязото. Но ти сама си направи сметка колко вит. Ц. има в това сокче, след като този витамин се окислява за отрицателно време, още повече когато мине през метала на сокоизстисквачката. Отделно здравият разум сочи, че соковете не са най-щадящата храна, та точно тях да дадем на едно бебе, неотървало се още от коликите...

# 25
  • Мнения: 1 394
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7750.msg7747827#msg7747827
Ето прочетете тук и не се вманиачавайте толкова в това,кога да захраните детето си.И не си мислете,че колкото по-късно го захраните значи,че сте му били имунизация за цял живот.Прочетете това и помислете.

# 26
  • Мнения: 2 837
Предполагам, че говориш за мнението на Госта в линка, който си посочила. Аз съм съгласна с него в голяма степен. Никога не съм се вманиачавала - затова кърмих дълго, захраних късно, когато детето имаше вече интерес към храната, не го обличам прекалено, научих го да яде плодове и зеленчуци, много от които нося от село и т.н.
Всъщност в това мнение се подкрепя естественото. Едно дете на три месеца не може да седи само, не може да държи лъжица, така че то не е готово за друга храна. И естественото и нормалното е да му се дава все още само кърма. В природата не се среща сок в свободно състояние, затова приемам, че няма нужда от сок.
Нека не се лъжем - не можем да живеем само по планините и да си спестим цивилизацията, но можем да ограничим вредното й влияние. Не мисля, че сравняването на различни хора е удачно. Аз съм убедена не че кърмените деца няма да боледуват, но че ще боледуват по-малко, отколкото ако не бяха кърмени.
В тази тема изкуствена грижа и вманиачаване може да предизвика мнението на лекаря на авторката - той плаши с анемия. Всъщност почти всички доводи за ранно захранване са представени като научни и като белег на грижа. Поради което пораждат страх.

# 27
  • Мнения: 567
dodyniki как да не се вманиачаваш като искаш най-доброто за бебчето си. А толкова противоречива информация има за захранването....Все пак всяка майка решава сама кога е дошъл момента на захранване...

# 28
  • Мнения: 2 401
Заханването след шест месеца се практикува отскоро
Това не е вярно по-скоро ранното захранване се практикува отскоро, едва ли някой преди сто години е правил сокче на двумесечното си бебе!

# 29
  • София
  • Мнения: 932
Да се включа и аз Simple Smile. От родилното ни изписаха с диагноза "анемичен синдром". Захраних дъщеря си на 6 месеца, въпреки че още след 1-вия месец педиатъра каза сокче Simple Smile , сокче дадох към годинка. На 6 месеца хемоглобина на Жаси беше  115, а на годинка 125 Simple Smile Обаче на 6 месеца  при хемоглобин 115 педито ни изписа малтофер, не съм дала и капка , и на годинка хемоглобина беше повече Grinning.Всъщност тя има по-висок хемоглобин от мен, а е вече почти на две годинки и е все още злояда, само кърма не отказва.
Нашия педиатър не ни натискаше много за сокчетата и захранването , беше му странно и все казваше ти си от "модерните майки"  Joy, но не настояваше , нищо че на всяка консултация, след двумесечна възраст на дъщеря ми,  си казваше , сокче от..., пюре от... Simple Smile, веднъж мъжа ми го попита , защо ни ги говори тея неща за захранването, като знае че не ги правим и педито каза - "ами защото такава е схемата и така сме свикнали".

П.П.
Но понеже дъщеря ми не е от пухкавите бебета, в момента тежи 10 кг с дрехите и памперса, расте само на височина, слабичка е. И на последната консултация на година и половина , когато беше само 9.500 кг., педито каза: " Не се притеснявай нали е здрава, колкото тежи толкова."

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 21:46 от nellyani

# 30
  • Мнения: 1 394
Ами какво да ви кажа според мен всичко е строго индивидуално за всеки човек.Ето госта е дал пример -аз мога също да дам.Дядото на мъжа ми е на 77 год.От три месечна възраст са му давали пасирани плодове,варени зеленчуци и т.н. Ако ви кажа,че прилича на 60 годишен сигурно няма да ми повярвате.Аз пък самата изобщо не съм била кърмена и съм се хранела с кисело мляко,защото тогава е имало само хумана и е била скъпа и дефицитна.Ами за пръв път се разболях в 5 клас.Детенцето на братовчедка ми е на 3 години.Тя го кърми изключително до края на 6-тия месец,дори вода не му даваше.Сега детенцето е на 3 годинки и е супер капризно.Много трудно и беше да го научи да яде твърда храна и продължава да е така.Детенцето яде три неща на кръст.Това също се дължи до голяма степен на късното захранване.Мисълта ми е ,че твърдението ,че детето ви ще бъде здраво и ще боледува по-малко,ако е захранено по-късно и обратното е напълно неправилно.Що се отнася до детската храносмилателна система съм "за" течната храна до 6 месеца,подкрепям и това,че детето се нуждае до тогава само от мляко и въпреки всичко до някъде не съм съгласна,защото сега времената са различни.Ние не се храним правилно и здравословно,затова детето има нужда от допълнителен прием на важни за развитието му вещества.Да добавя,че големият ми син го захраних на 5 месеца и половина,малкия на 6 месеца.Баткото се разболяваше от четвъртият месец до три годишна възраст постоянно,а малкият за пръв път ми се разболя на 1 годинка.Казах ви всичко е строго индивидуално за всеки човек.И въпреки всичко,консултирайте се винаги с лекар преди да предприемете каквото и да е свързано с детето ви-в частност кърменето.Той най-добре може да прецени дали детето ви може да бъде изключително кърмено или не.Не се водете по писания и списания,по СЗО и т.н. Все пак едва ли СЗО ще ви помогне,ако не сте постъпили правилно според указанията на лекаря си.

# 31
  • Мнения: 567
Ето и мойте наблюдения относно храненето в нашето семейство: баба ми е на 83 г и навремето са нямали много пари и само на кърма/и изцяло ме подкрепя че сме само на кърма/. Дядо е на 81 също на кърма. Аз съм захранена с прясно мляко на 1 месец и като малка съм боледувала малко,а като поотраснах незнам какво е лекар. Брат ми е кърмен до пет месечна възраст и постоянно боледува. Братовчед ми е кърмен до 6 месеца и сега е на 14 години- ами мога да кажа че почти не е боледувал или леки грипчета, но нищо сериозно.Малкото братовчедче е захранен в 3-я месец- е не е спрял да боледува. Според мен ранното или късно захранвене не оказва голяма роля дали ще е здраво или не, а по скоро при късното захраннване се щади стомахчето. Щом захранваме на по 2-3 месеца защо тогава не излизат и зъбките ...?или защо по - рано не започват да сядат бебчетата... Е аз си мисля че щом едно бебе започва да сяда към 6 месечна възраст и горе долу тогава започва и зъбоникненето , е то тогава може да се започне със захранване... Но всяка майка най- добре си преценя за своето бебче Peace

# 32
  • Мнения: 2 837
Генът е нещо важно. Никой не го оспорва. Здравето на детето зависи от здравето на майката и бащата, от средата, в която живеят и работят, от храненето и навиците по време на бременността, от приема на лекарства от майката и т.н. След това от кърменето, захранването, каляването...сбор от фактори. Има много деца на майки пушачки, които са здрави. И част от нас, които сме деца на Чернобил, сме живи и относително здрави.  И все пак, ако един здрав пушач е бил непушач, щеше да е още по-здрав. Надявам се, няма да го оспорите. Същото е и с кърменето и захранването. Ако не внимаваме със здравето на детето, се осланяме само на гена и на естествения отбор. Аз не бих рискувала по този начин.
Нещо повече - не съм съгласна, че къснозахранените деца са капризни. Първо защото имам изключително лаком къснозахранен син. Второ, защото виждам много капризни деца, захранени рано. Сигурна съм, че апетитът се влияе от комплекс от фактори - ген, честота на извеждането на чист въздух, явния или скрит натиск на родителите да дават насила храна на детето, дори понякога даването на нетипичната бебешка храна, и т.н., и т.н. Факт е, че повечето злояди деца много добре приемат педагогическото захранване. Защото е по-нормално, естествено и логично - детето се социализира, като яде с близките си; задоволява се интересът му към онова, което те правят, и т.н.
Категорично не съм съгласна с довода, че тъй като нашето хранене не е правилно, затова трябва допълнителен прием на вещества. Този допълнителен прием ще е от същите вещества, с които и ние се храним и които се определят като неполезни. Факт е, че кърмата е естествен продукт и със сигурност е по-сигурен източник на полезни вещества от което и да е пюре в стерилизирано бурканче. Ако приемем, че майките се хранят с боклуци, с какво се храни кравата, чието сирене яде детето; с какво се храни кокошката, снесла яйцето за жълтъка? Какво е пилето в месното пюре? За мен е много по-лесно да избягвам аз самата пакетирани храни, да ям повече естествени храни и а храня детето, отколкото да захраня рано, за да дам тепърва нещо, което се определя като полезно.
За педиатрите важи същото нещо - аз захраних късно със съгласието на педиатърката. Педиатри различни и мнения различни. Да, не можем да ги игнорираме и  не бива и все пак би било глупаво да ги следваме сляпо... Защото много повече от тази на педиатъра е нашата отговорност. Понеже детето е наше и никой друг не го боли сърцето за нашето дете повече.

# 33
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
Ами какво да ви кажа според мен всичко е строго индивидуално за всеки човек.....
Не се водете по писания и списания,по СЗО и т.н. Все пак едва ли СЗО ще ви помогне,ако не сте постъпили правилно според указанията на лекаря си.
трябва ли във всяка интересна тема доводите да са от частни случаи. СЗО за да има препоръка е използвана база данни с хиляди случай (представяш ли си хиляди братовчеди, съседки, дядовци и пр.?). все пак кърменето не е особена интервенция, за която е нужно мнението на специалист! няма по-добра храна от кърмата. затова консенсусните документи на повечето педиатрични организации в света казват: изключително кърмене до 6 м. в общия случай. има ситуации, в които това не прави, но те са изключения и касаят някои тежки, вродени метаболитни заболявания.

# 34
  • Мнения: 1 394
Цитат
quoteЗа мен е много по-лесно да избягвам аз самата пакетирани храни, да ям повече естествени храни и а храня детето, отколкото да захраня рано, за да дам тепърва нещо, което се определя като полезно.
Точно това исках да кажа и аз.И това е най-същественото когато решите да захранвате късно.Именно защото носите отговорност за детето си и искате най-доброто за него.Не искам да споря с никой,просто исках да кажа,че една майка,която иска да захрани късно детето си трябва да е наясно с това от какво има нужда организма и ,от какви вещества,за да е пълноценна кърмата и.Немога да оправдая неразумното късно захранване от страна на майки пушачки,хранещи се с полуфабрикати и водещи нездравословен начин на живот,само защото са прочели някъде,че СЗО го препоръчва и ,защото тяхна приятелка го е приложила.Това исках да кажа.Иначе,ако една майка приема достатъчно витамини и се храни здравословно,почива си достатъчно ,детето и надава добре и е здраво-нека го кърми изцяло до 6 месеца.Но ,ако същата тази жена прави точно обратното -може вместо да осигури здрав старт на детето си да му навреди.И сте прави,че да-всичко зависи от много фактори ,не можем да се опрем само на един-било за кърменето,било за болестите,за наследствеността.Но съгласете се с мен ,че има и доста майки,които се доверяват сляпо на вестници и списания за каквото и да било без да го проверят обстойно.За моето дете може и да е полезно късното захранване,но за друго/зависи от обстоятелствата /може да не е съвсем така.А по темата-може и да има анемия от късното захранване-знаем,че единственият елемент,който е в най-малко количество във кърмата е желязото и той рязко намалява след третия месец,така,че преценете сами.И да може и да не е това причината за анемията ,а само един от редица други фактори.Зависи много и от това дали майката е имала анемия през последните месеци на бременността,какви са показателите и след раждането и много други.Аз захраних късно,но преди да реша това събрах информация за и против и ги сложих на везната.Както и прецених сама за себе си дали ще мога да си осигуря достатъчно от веществата,които ще давам чрез кърмата на детето си,защото от моето хранене зависи неговото.Ако се хранех със сандвичи и пържени картофи,едва ли бебето ми ще получи каквото му е необходимо,но при едно здравословно и балансирано хранене,при наличие на достатъчно желязо в менюто ми-бях спокойна.Преценете сами какъв живот водите,с какво се храните и чак тогава си направете извод дали можете да кърмите изцяло детето си до 6-месечна възраст или не.

# 35
  • Мнения: 5 713
Ние не се храним правилно и здравословно,затова детето има нужда от допълнителен прием на важни за развитието му вещества.
А защо това трябва да ни успокоява и да се примиряваме? Защо не почнем с промяната оттук...

По никого не се водя...СЗО-та, изследвания, лекари, педиатри...единствено и само по детето се водя. Аз съм неговата майка, аз най- добре го познавам, аз съм до него 24 часа и аз най- добре преценявам кое е подходящо за него.  Wink

# 36
  • Мнения: 1 394
Цитат
Аз съм неговата майка, аз най- добре го познавам, аз съм до него 24 часа и аз най- добре преценявам кое е подходящо за него. 
Съгласна съм с теб,но и ти се съгласи,че има много безотговорни майки,които си мислят,че могат да експериментират с децата си ,както си искат и по-късно това им се отразява,за което майката съжалява естествено,но е твърде късно.За това говоря,че колкото и добре да познаваме детето си,трябва да има някаква премереност,не би следвало всичко,което прочетем в списанието или книгата да се прилага без да е проверено обстойно.Давам пример:Майка е решена да кърми бебето си до 6 месечна възраст,без въвеждане на друга храна до тогава.Жената се храни здравословно,приема необходимите витамини,достатъчно течности и всичко,което е полезно за този период през живота и.Детето е само на кърма.На консултациите обаче се оказва,че детенцето е надало само 100гр за един месец.Прави се пробно кърмене,при което се установява,че детето изпива по-70мл кърма/дете на 3 месеца/.Препоръката на лекаря е детето да се храни на поискване.Следващият месец детенцето е качило само 60гр.......при,което са взето решение,да се обогати млякото и да се захрани детето подходящо.Е мили майки,колкото и добре да познавате детенцето си,бихте ли загърбили лекаря и да продължите да кърмите изцяло детето си?При такава ситуация?Има и такива ,които се инатят и го правят-точно за това говорим.Нямам нищо против късното захранване-аз самата съм захранила късно и двете си деца,тук става дума ,за това ,когато това става опасно за детето и то само,защото майката е решила,че го познава най-добре и знае кое е най-доброто за него.За това неблагоразумие става въпрос.Когато майката е до такава степен сигурна в себе си ,че подминава фактите и си затваря очите за тях.Кърмете децата си изключително до 6-тия месец-нямам нищо против това,вие си знаете и познавате детето най-добре.Но аз лично не бих допуснала детенцето ми да качи за 6 месеца 300 гр,само защото "аз знам кое е най-правилното за него"

# 37
  • Мнения: 2 376
Като детето качва по-малко или нищо, трябва да се разбере защо. Най-лесно е да дадеш АМ и после проблемът да те удари в  късна възраст. Желанието на една майка дададе най-доброто на  детето си аз не бих нарекла безотговорно.

# 38
  • Мнения: 1 394
Цитат
Желанието на една майка дададе най-доброто на  детето си аз не бих нарекла безотговорно.
В случая,който описах "най-доброто" се оказва "най-лошото" ,защото кърмата няма добра хранителна стойност иначе на детенцето всичко си му беше наред.Когато започнаха да дохранват с АМ  и се захраниха малко по малко за по-малко от два месеца,детенцето си достигна нормалните за възрастта килограми.Желанието е едно,но дали е изпълнимо е съвсем друго....коя майка не желае детето и да е здраво?Но майка,която пуши по кутия цигари на ден,храни се нездравословно и иска детето и да бъде кърмено изключително до 6 месеца....не съм съгласна,че това е най-доброто за детето и.Това всъщност исках да кажа,е сега го казвам по-простичко.

# 39
  • Мнения: 5 713
Няма такова понятие "кърмата няма добра хранителна стойност".

Всъщност не разбирам какво искаш да докажеш или от какво искаш да предпазиш.
Смятам, че за повечето лекарят си е все още безусловен авторитет. По- често срещани са лекарските грешки заради сбъркана диагноза, отколкото защото някой е обърнал внимание на дадена статия.

# 40
  • Мнения: 2 837
Когато майката пуши по една кутия цигари на ден за каква грижа точно говорим? Освен това именно такова количество цигари освен другите рискове води и до намаляване на кърмата.За да не спекулираме, ето материал по темата.
Нека не се отклоняваме от поставения въпрос.
Ето материал по темата Кърмене и анемия
Ето и за Храненето на кърмачката

# 41
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
dodyniki, от свое име ли говориш или институция? хайде не привеждай крайни примери, защото те никому  не са полезни.
най-доброто е кърменето и не мисля, че има някой нормален, който да го отрече. едва ли ако едно бебе наддава 300 грама някой ще е спокоен - родителите или лекарите. в тази тема не става дума за това!
и какво означава "нехранителна кърма"?!

# 42
  • Мнения: 1 394
dodyniki, от свое име ли говориш или институция? хайде не привеждай крайни примери, защото те никому  не са полезни.
най-доброто е кърменето и не мисля, че има някой нормален, който да го отрече. едва ли ако едно бебе наддава 300 грама някой ще е спокоен - родителите или лекарите. в тази тема не става дума за това!
и какво означава "нехранителна кърма"?!
Говоря от свое име,естествено.Аз също съм ЗА късното захранване,стига това да е разумно.Кърменето наистина е най-полезно за детето и винаги съм го подкрепяла с две ръце!
http://karmene.greatnow.com/sastav.html -изцяло поткрепям тези писания и обърнете внимание на това,което всъщност исках да кажа.По-долу на самата страница,можете да прочетете,кога е опасно кърменето за детето.Ето това исках да кажа,но явно никой от вас не ме разбра.
Цитат
Кърмачки, които не консумират месо, яйца и млечни продукти и не взимат редовно таблетки витамин В12, застрашават здравето на бебето си - това може да доведе до смущения в обмяната на белтъчините.

-това е цитат от тази страница.Ето това исках да ви кажа и да защитя тезата си.И още веднъж-подкрепям изключителното кърмене до 6 месечна възраст,но не подкрепям безотговорното хранене и поведение на майката през този период,защото това застрашава здравето на детето и.Дано сега сте ме разбрали.

# 43
  • Мнения: 567
Ще се включа аз да кажа че не ям нито месо, нито яйца е" безотговрна мака ли съм". Не мисля че детето ми ще има някакви смущения..развиваме се добре и се кърмим чудесно, пълним си памперсите и си наддаваме добре.

# 44
  • Мнения: 5 713
Значи кърменето е опасно за моето бебе, а моето хранене безотговорно  Laughing. Здравословният режим не се изчерпва с месото и яйцата, но това е една съвсем съвсем друга тема.  Wink

Храня се главно с плодове и зеленчуци, зърнени, бобови и ядки. Месо много рядко, а от 2 месеца хич. Млечни и яйца от време на време. Добавки никакви. Ясен на 9мес е 10 килца, за последния месец беше качил 500гр. Никога не е наддавал под 500гр. Хб не му го знам и не ме интересува. Както по- напред писах тук не се изследва. Главно е на кърма, защото го захранвам педагогически, а той не е лаком за нашата храна. Аз се чувствам страхотно, кърма бол.  Laughing А даже и отслабвам.

# 45
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
ако майката е здрава, всички нужни вещества се извличат от нейния организъм, дори с риск от възникване на дефицити за нея.
витамин В12 в организма има запас за няколко години. ако майката не е здрава, то консумацията на месо едва ли ще оправи нещата...
за цигарите всички сме съгласни, предполагам.

# 46
  • Мнения: 1 394
Сигурно си набавяш необходимите белтъчини от други продукти,но все пак си ги набавяш,защото иначе нямаше да сте добре с бебчето ти.Това е само един пример,а и не съм го писала това аз.Мисълта ми беше друга,но вие направихте голям проблем.Ще се опитам да се изразя още по-точно.:
И двете си деца съм захранила късно,големият го кърмих до 9-тия месец,а малкия до 1год.Хранила съм се редовно и здравословно ,както и съм спазвала добър режим по време на периода в ,който са били само на кърма.Мисълта ми беше,че има майки,които не се хранят достатъчно или се хранят безразборно,пушат,позволяват си дори да пият и в същото време искат най-доброто за детето си,като го оставят изцяло на кърма до 6-тия месец.Ето това е безотговорна майка.....А такива вярвайте ...има доста...
Няма вече да споря,слагам точка и край на този спор.По темата-изчетох доста неща,кои от кои по противоречиви-на места пише,че към края на петият месец,се изчерпват запасите от желязо в кърмата,в други пък пише,че желязо в кърмата има до 12 месеца....незнам вече на кого и какво трябва да се вярва,преценете си сами.Ето и още една статия на която попаднах,и която буквално ме потресе....не вярвам много на това,но....ето!
По въпроса с кърменето още се спори,в смисъл за състава на кърмата,иначе всички знаем,че няма по-добро начало за бебето от кърменето.Аз не съм тази,която ще го реши и ще даде окончателна преценка.Просто казвам какво е моето мнение относно късното захранване и поведението на майката в този важен за детето и период. Peace

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 13:11 от dodyniki

# 47
  • Мнения: 5 183
И аз захраних по това време долу-горе - в края на 5 месец.
А за хемоглобина да кажа - синът ми е на 6 години вече и никой никога не му е правил кръвна картина.
Тук, където живея и е раждан, не правят такова нещо на здраво дете

# 48
  • Мнения: 567
Това за дехидратацията..ами аз на мойта се пробвах да й дам вода, резултат никакъв.Тя я плюише, повръщашеили плачеше затова и не съм я мъчила и сме без вода, сок...ами не сме се обезводнили. А наскоро гледах едно предаване в което БГ педиатър се изказа,че "на изключително кърмени бебета не се предлага вода, ако бебето пие вода то не му стига кърмата"- не знам до колко е вярна втората част от изказването

# 49
  • Мнения: 1 394
Моят малкият също се научи да пие вода,преди един месец,когато спрях да го кърмя изобщо.Преди това е пиел по 10-15 гр на ден.....

# 50
  • Мнения: 246
Захраних на 6м. с хемоглобин 122.
Вода сега се учим да пием. По-скоро си чешем венците в биберона та така докарваме по 20мл на ден.

# 51
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
dodyniki, за тази статия възникнаха много спорове. тя не е преведена съвсем точно, не става дума за здрави деца. трябва да се чете в оригинал, мисля че в блога на хедра има чудесен коментар.

# 52
  • Мнения: 1 394
Не съм чела нищо по въпроса,просто случайно ми попадна това...и го вметнах в поста си,защото ми направи впечатление.

# 53
# 54
  • Мнения: 1 394
....Което ме навежда на мисълта,че когато детето не суче достатъчно,не би следвало да бъде изключително на кърма до 6-ти месец.....пак си дойдохме на думата......пишем,пишем  и за едно и също нещо говорим,но с различни думи.....което значи,че изключителното кърмене до 6-ти месец е полезно,но понякога може да навреди на детето......

# 55
  • София
  • Мнения: 932
dodyniki  Извинявайте, но това че сте против късното захранване , не значи че е неправилно ( нищо против вас лично, но се опитвате да оборите всяко мнение за късното захранване) . По напред в темата казаха , че единичния случай който цитирате  е рядкост и не е общовалиден за здрави бебета и родители.
Късното захранване не само на кърмени , а и на изкуствено хранени бебета, е по-добрия вариант, заради алергии и разни други проблеми , които се проявяват в по-късна възраст. И със сигурност късното захранване , няма нищо общо с анемията при децата, не и при здраво бебе и родители, а повечето слава богу са такива. Все пак дъщеря ми е късно захранено бебе и както писах вече изписана от родилното с диаганоза " анемичен синдром", но няма никаква анемия към момента.

# 56
  • Мнения: 2 401
Dodyniki, какво означава това бебето да не сучело достатъчно, ами ако майката си го кърми както трябва няма причина да не суче достатъчно!

# 57
  • Мнения: 1 394
Нямам нищо против късното захранване,иначе нямаше да захраня и двете си деца на 6 месечна възраст!!!В онази статия  пишеше,че ако детето не суче достатъчно мляко,може да му навреди.През първият месец,след раждането и на двете ми деца ми се налагаше да изварявам кърмата си на водна баня,поради висок билерубин и продължителна физиологична жълтеница.Първото предложение беше да не кърмя изобщо един месец,и през това време да минем на изкуствено мляко и после пак да продължа с кърменето.Вторият вариант беше,да се изцеждам,да изварявам кърмата си на водна баня и да давам с лъжичка на детето.Избрах вторият вариант.Това не продължи месец,а месец и половина след раждането.Нямате си и идея,че денонощно бях с помпата в ръката и на котлона да изварявам,а през останалото време съм ги хранила с лъжичка,за да не се отбият,когато дойде щастливият миг в който ще ги кърмя,като нормален човек.И мислите ли ,че съм минала два пъти през тези....мъки да ги нарека,защото съм против кърменето?Когато малкия навърши четири месеца започна много да се буди през ноща и трябваше да му давам да суче-друго спасение нямаше.На консултацията си беше надал нормално,но лекарката каза,че щом се събужда толкова често и иска да суче-вероятно не се нахранва както трябва.Предложението и беше да го захранвам.Аз отказах и започнах да пия чайове и отвари за увеличаване на кърмата.Разбрах,че наистина не му достига,защото ми се наложи един ден да го храня с АМ ,защото ми биха спешно инжекция и ми бе забранено в следващите 12 часа да кърмя.Е същата вечер заспа и се събуди чак сутринта.Не му е стигала кърмата,ставах през два часа и го кърмех,не бях спала цяла седмица ,като хората,а това естествено се отразява на количеството кърма,на мен и не на последно място от всичко това страдаше бебето ми,защото бе гладно на всеки два часа.Аз естествено съм упорито магаре и пиех всякакви отвари за кърма,то не бяха кромид и праз,то не бяха орехи и бадеми,то не беше чудо.След една седмица нещата се нормализираха и детето започна да спи по-дълго време и аз бях по-спокойна.
Не ми се щеше да ви разказвам всичко това,защото освен ,че не е по темата,кой ли от вас всъщност го интересува моята история,но тъй като неможахте да резберете какво исках да кажа,реших,че така ще разберете защо съм "ЗА" кърменето до 6 месеца и защо съм против,това да се прилага на своя глава без знанието на лекар,/в моят случай много ми помогна лекарката,защото детенцето щеше да си гладува,а аз да си мисля,че му никнат зъби.Не вреди ли това на детето?Знаете ли какъв стрес е това за още неоформената детска психика?Има майки /аз лична пазнавам такива/,чийто дечица са само на кърма,а лъжат лекарките си ,че ги захранват....това не разбирам!!!.Аз бях категорична,че ще захраня късно децата си и съобщих това на лекарката,защото исках да знае,че няма да се откажа от това.Тя ме подкрепи,макар,че практиката и е различна и следеше детето ми отблизо.Мисълта ми е,че каквото и да сте решили-споделете го с лекаря си,това няма да ви навреди,но може да ви помогне,както на мен,в трудните ситуации ,в които попадах през тези 6 месеца.Радвам се за всички,които кърмят децата си,от това по-хубаво няма,но моят съвет е -бъдете разумни,защото кърменето е отговорност,коята носи само майката!В нейни ръце е бъдещето на нейното дете!Когато кърмите трябва да сте най-внимателни и най-разумни!  bouquet

Последна редакция: нд, 05 апр 2009, 00:53 от dodyniki

# 58
  • Мнения: 5 713
През първият месец,след раждането и на двете ми деца ми се налагаше да изварявам кърмата си на водна баня,поради висок билерубин и продължителна физиологична жълтеница.
За пръв път чувам. И това с каква цел?
За физиологична жълтеница често кърмене. Синът ми беше със силна жълтеница 1.5-2 месеца.

# 59
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
dodyniki, извинявай, ама това е супер глупост - ще изваряваш кърма, та всичко заради което си заслужава да кърмиш да бъде унищожено. и месец и половина без сучене за едно новородено е твърде дълъг срок за добър сукателен рефлекс после...
да се върнем на темата, а? защото има друга за историите за кърмене - там можеш да публикуваш твоята.

мисля, че ако детето е здраво и се развива нормално майка му по-добре ще се справи със захранването, отколкото клишираните и еднакви за всички схеми на педиатрите. кърмене до 6м изключително осигурява добро желязо, а тогава детенцето е с доста о-зряла храносм. с-ма и може по-бързо да достигне до месната храна. някой даже препоръчват то да е една от ранните храни...

# 60
  • Мнения: 1 394
Обясних ви,че билерубинът беше твърде висок и черният дроб неможе да се справи с това.Решението беше или да изварявам кърмата или да минем на АМ.Правиха ни и изследвания-просто беше немислимо да продължа да кърмя и да натоварвам черният му дроб допълнително.Първо дори се усъмниха,че може да е малформация на черният дроб...незнаете само,че за два часа ми се срина света,докато излязат изследванията.Жълтеницата не се избистряше с времето,а детенцето ставаше все по-жълто и по-жълто-към по-зле отиваше ,но не и обратно.Затова се наложиха тези процедури.Изпихме такима количества глюкоза,че не можете да си представите.Едва,когато започнах да изварявам-тогава започна да настъпва и подобрение.Не сте минали през това и затова ви се струва странно и нереално,не ви го и пожелавам,защото наистина е ужасно.Според специалиста по детски болести,такива стойности на билерубина били много редки 1 на 1000.Вторият път беше същото,но вече знаех какво е и защо...и някак си по-лесно се справих,като започнах от по-рано и всичко приключи естествено по-рано...

# 61
  • София
  • Мнения: 12 461
Ето какво казва Хедра по въпроса за причините за изваряване на кърма

"Може да се прави по много причини. В банката за кърма например кърмата се пастьоризира, т.е. се загрява до около 60 градуса (което е по-щадящо от изваряването за белтъците, а едновременно с това е достатъчно да унищожи повечето патогени). Има и техники за пастьоризация в домашни условия, напр. когато се налага да се ползва донорска кърма не от банка (те са за третия свят, де, ама е факт, че има такива техники).
Преваряването се използва само в случаи, когато става въпрос за продължителна жълтеница, доказана че е от майчината кърма (доказването става с изключване на всички останали форми на жълтеницата) и само ако нивата на билирубина са опасно високи (което много рядко е случая с този тип жълтеница). Само продължителността не е основание за агресивно третиране - този тип жълтеница е много продължителна (10-12 седмици), но не нанася вреда и си минава самичка.
Вече ако нивата на билирубина са много високи, тогава може да се избира между лечение с фенобарбитал, изцеждане за няколко дни и даване на АМ или загряване на изцедената кърма и бебето да получава нея, а не АМ. Аз бих избрала последния вариант - макар че се унищожават голяма част от антителата и други важни съставки, все пак дори преварената кърма има по-богат и по-подходящ за бебето състав."


Ето и линк към темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=378076.msg10429901#msg10429901

# 62
  • Мнения: 1 394
Благодаря ти,че даде научно обяснение за състоянието в което бях,за да се изясни на останалите участнички.  bouquet

# 63
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
научното обяснение е това , а поведението може да е и по-добро от варенето на кърма!
ако нивата на неконюгирания билирубин са над 170 е твърде смело да се налива детето с глюкоза и варена кърма, а ако са под тази стойност и не нарастват е по-добре да се кърми по-често. в цивилизацията, към която се стремим варенето на кърма не е практика.

пп. dodyniki, може би двете ти деца са с ензимен дефицит. синдромът на жилбер  не толкова рядко състояние.
 

# 64
  • Мнения: 1 394
Мишка Моя,незнам доколко разбирате от медицина и деца,понеже виждам,че имате бебе на 9 месеца.Аз съм отгледала 2 -едното на 7 год и 3мес,а другото на 1г.и 2 мес.Кърмата не съм я варила,а я изварявах до 60 гр на водна баня.Обясних защо.Децата ми нямат никакъв дефицит,а и вече не чета статии,защото са коя от коя по-противоречиви.Да се върнем ли на темата?Аз мисля,че така е най-добре,отколкото да се убеждаваме една друга,кое е правилно за децата ни и кое не.Със сигурност съм се сблъскала с повече трудности от теб при отглеждането на децата си.Нека не спорим повече и да дадем шанс на други да се изкажат по темата.Аз също мога да изровя купища материал по темата,които са наистина толкова противоречиви,че няма на къде повече от това.Всеки сам си знае,защо е постъпил и как в дадени ситуации,мисля,че не е нужно да се поучаваме.Има лекари,има медицина.....не приемам всичко във форума за чиста монета преди да съм взела отговори и от други места.Хайде по темата и да не спорим вече ! Peace

# 65
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
 Simple Smile
най-после на темата! съгласна съм.

# 66

Общи условия

Активация на акаунт