ОДЗ и ЦДГ В СОФИЯ - кандидатстване 2009/2010

  • 70 250
  • 1 968
  •   1
Отговори
# 915
  • Мнения: 112
(Опит) за тълкуване от юрист

Смисълът на приемането на нови правила е, че те ще отменят миналогодишните. Никъде не виждам, че те са само изменение и допълнение. То и не може да бъде така, тъй като изцяло се променя философията на предимствата при кандидатстване.
Според каноните това трябва да стане изрично "Новите правила, приети на заседание на СОС на .....2009 г. отменят старите, приети ....."В такъв смисъл правилото на т.15 от старите правила ще е отменено "15. Класирането на децата се извършва по следния ред:- Децата от яслените и градинските групи към детските заведения автоматично се прехвърлят в следваща възрастова група". Обръщам внимание, че с отменената наредба се дававаше автоматично предимство на децата, посещаващи яслени групи в същата детска градина.
С приемането на нови правила (коментирам тези, които са публикувани на сайта) такава разпоредба няма да съществува. Разпоредбата за яслите има съвсем друга редакция: "Детето посещава самостоятелна общинска детска ясла на територията на Столична община най-малко 6 месеца преди записване - 1 т." т.е. не става дума за ясла в ОДЗ, а за "чиста" ясла и не става дума за едно-единствено детско заведение, а - за предимство от 1 т. (не автоматично прехвърляне) важащо за цялата територия на Столична община.
В заключение - моето тълкуване, при текстовете, с които разполагаме и при положение, че новите правила ще отменят изцяло старите е, че децата от яслените групи няма да имат предимства в същите или в други ОДЗ на това основание. Предимство и то единствено от 1 т. ще имат децата, посещаващи "чисти" ясли, където и да е на територията на Столична община и то не по-малко от 6 месеца.

Ще се радвам ако се включат с тълкувание и от kg.sofia.bg по този въпрос

Да, действително в новите правила никъде не е казано дали децата от яслените групи в ОДЗ автоматично преминават в градинска група. Можем само да тълкуваме и да гадаем какво са мислили тези, които са ги писали и гласували. Според мен щом дават 1т. на децата от чиста ясла, предполагам с цел да не бъдат ощетени в сравнение с децата от яслените групи на ОДЗ, то може да се предположи, че се запазва автоматичното преминаване на ясленчетата от ОДЗ в градинска група.
Но това е само гадаене. Ще чакаме разясненията, за които писа господин Джонев, и които щели да бъдат като правилник за прилагане на правилата.

Дано се сетят да напишат и за кои ДЗ ще важи точката за децата от чистите ясли /според мен 1) за кандидатстване в ЦДГ и 2)за градинска група в ОДЗ,само ако детето има брат / сестра в същото ОДЗ. И в никакъв случай да не важи при кандидатстване за яслените групи в ОДЗ.
Трябва да се уточни също че точката за студенти се дава само като алтернатива на работещ родител /или едното или другото/ защото сега и това може само да се гадае
Вероятно има още много за доуточняване.

# 916
  • София
  • Мнения: 1 067
Миналата година след данданията на 4ти Февруари като видях на къде отиват нещата пробвах в т.нар. чиста ясла в Люлин...

Бяхме номер над 150 чакащ, да не мислите че ни приеха?

Ако сега не бяхме в ОДЗ, със сигурност нямаше да успеем тази година с новите правила. .

# 917
  • Мнения: 32
Моят случай е следният: Миналата година имах случайния късмет (за мое голямо учудване) да се класират двете ми деца в ОДЗ на първо класиране (но по 9-то желание!).
Дотук всичко добре, но проблемът е, че се наложи да се преместим в друг район.
Въпреки, че се намира на повече от един час път с градски превоз от мястото, където живеем, записах и двете деца в яслата, като продължаваме да стоим на опашка (в дълбоките резерви 55-78 места) за класиране по по-добро желание в близкия район.

Така още от самото начало ни се налага да сменяме по две превозни средства, за да стигнем сутрин до градината, и вечер (в претъпканите автобуси в час-пик) да приберем децата от далечната ясла.

Сега чета новите наредби и се чудя дали имаме някаква надежда да се класираме тази година по новите регламенти и да преместим децата в по-близко ОДЗ (или ЦДГ).

Като се има предвид и отнетото предимство за брат/сестра записано в едно ОДЗ, си мисля какво ли ще стане, ако едното дете се класира тази година в близко ОДЗ, а другото ще трябва пак да "влача" 1 час до второто ОДЗ в другия район.

Направо се отчайвам (въпреки, че мъжът ми все повтаря: "Радвай се, че са приети някъде!")

# 918
  • София
  • Мнения: 843

Направо се отчайвам (въпреки, че мъжът ми все повтаря: "Радвай се, че са приети някъде!")

Без да ме разбираш грешно. Човека наистина е прав. Peace

# 919
  • София
  • Мнения: 1 541
много добре те съветва мъжът ти ...  Hug "Радвай се, че са приети някъде!"

# 920
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 376
.......................
Направо се отчайвам (въпреки, че мъжът ми все повтаря: "Радвай се, че са приети някъде!")

Все пак, не губи надежда.

И аз чакам с нетърпение какво ще измислят в "моите" градини. А аз не съм от тези, които са кандидатствали само на едно място.

# 921
  • Мнения: 32
Пак съм аз! Сега се замислям и по друг въпрос. Както изглежда явно има бум на деца, родени 2006/2007, затова не достигат местата във вече изградените преди време детски заведения (ОДЗ и ЦДГ).
- Значи ли това, че след 5-6 години, когато същите деца пораснат и трябва да тръгнат на училище, ще има същия проблем и с местата в училищата?
- Значи ли това, че пак ще има голям брой деца, които няма да бъдат приети да учат, поради липса на свободни места? или ще трябва да пътуват по час - час и половина, за да стигнат до "най-близкото" училище със свободни места за I-ви клас?
Ако е така, не трябва ли управниците още от сега да се замислят за построяване и на училища за тези деца (вместо да ги пращаме да учат по провинцията в  I-ви клас?)

# 922
  • Мнения: 1 470
Пак съм аз! Сега се замислям и по друг въпрос. Както изглежда явно има бум на деца, родени 2006/2007, затова не достигат местата във вече изградените преди време детски заведения (ОДЗ и ЦДГ).
- Значи ли това, че след 5-6 години, когато същите деца пораснат и трябва да тръгнат на училище, ще има същия проблем и с местата в училищата?
- Значи ли това, че пак ще има голям брой деца, които няма да бъдат приети да учат, поради липса на свободни места? или ще трябва да пътуват по час - час и половина, за да стигнат до "най-близкото" училище със свободни места за I-ви клас?
Ако е така, не трябва ли управниците още от сега да се замислят за построяване и на училища за тези деца (вместо да ги пращаме да учат по провинцията в  I-ви клас?)
Значи,значи,но тогава управниците няма да са същите,защото те и сега се готвят за парламеунтарни избори...А тези сега затварят училища,защото още могат да си го поздвнолят...Ама на вас какво ви пука толкова..."Радвайте се че са приети някъде",или ако не са,този форум все още ще е отворен за да си изплачете мъката...

Не веднъж е бил повдиган и този въпрос на работните срещи,отговорът от общината е-Няма проблем...

А за успокоение на тези и следващите управници,аз вече също само ще си мрънкам по форумите...И няма да ги закачам по никакъв повод...

# 923
  • Мнения: 7 424

На сайта на kg.sofia.bg в раздела документи има миналогодишните правила, а в раздела новини са публикувани предстоящите нови, които чакат обнародване
               Г-н Иванов , не съм юрист,но си мисля,че между правила и наредби,както и между правила и закони има разлика.Правилата трябва да отговарят и да допълват съответните наредби или закони!Така,че има промяна в правилата ЗА ПРИЕМ не в наредбата за ДГ.Наредбата за ДЯ е нова и различна от тази за ДГ.ОДЗ /обединено детско заведение/ е именно такова защото ОБЕДИНЯВА в един детски комплекс - детска ясла и детска градина.Записано е ,че приема на деца е от "10 м до 7 години" и не съм прочела някъде ,че е отменено.Промяна в тази насока няма .Интересно защо при тълкуване изпускате , "Децата от яслените и градинските групи към детските заведения автоматично се прехвърлят в следваща възрастова група" .По вашата логика всяка година всички трябва да кандидатстват за всяка възрастова група.
                 В НОВИТЕ правила НИКЪДЕ не е казано дали децата от ЯСЛИТЕ В ОДЗ автоматично преминават в градинските групи поради елементарната причина ,че те НЕ са обект на тези правила.Тези правила касаят децата ,които не са посещавали ДЯ и ДГ и децата,които са посещавали чисти ДЯ и сега съответно кандидатстват в ЦДГ или ОДЗ-градина.Тъй като в ОДЗ-тата градинските групи обикновено са повече от яслените свободните места се допълват с прием по определени правила.Тези правила обаче НЕ променят статута на ОДЗ,който е различен от този на чисти ДЯ или ЦДГ.
                

Последна редакция: ср, 18 мар 2009, 09:22 от Didia

# 924
  • Мнения: 3 323
Да със сигурност означава точно това! Даже ми се струва, че проблема ще стане още по сериозен с училищата, защото ако в сегашната възраст можеш да си позволиш (искаш или не) да останеш в къщи за да си гледаш неприетото дете/деца, то си задължена по закон да ги изпратиш на предучилищна в годината заедно с техния набор - да не говорим за първи клас! Къде обаче - е лично твой проблем, "радвай се ако бъдат приети изобщо"...

# 925
  • Мнения: 7 424
Пак съм аз! Сега се замислям и по друг въпрос. Както изглежда явно има бум на деца, родени 2006/2007, затова не достигат местата във вече изградените преди време детски заведения (ОДЗ и ЦДГ).
- Значи ли това, че след 5-6 години, когато същите деца пораснат и трябва да тръгнат на училище, ще има същия проблем и с местата в училищата?
- Значи ли това, че пак ще има голям брой деца, които няма да бъдат приети да учат, поради липса на свободни места? или ще трябва да пътуват по час - час и половина, за да стигнат до "най-близкото" училище със свободни места за I-ви клас?
Ако е така, не трябва ли управниците още от сега да се замислят за построяване и на училища за тези деца (вместо да ги пращаме да учат по провинцията в  I-ви клас?)
              Ние сме родени 2002 и в училищата е същия ад та даже още по-лошо.Там приема си е както те си решат и въпреки,че документи за прием трябва да се приемат от април,май /всеки решава сам откога/ класовете вече са сформирани "под масата" с близки и познати.В няколко от кварталните у-ща ме осведомиха,че места вече - няма.Единствения + е ,че държавата е длъжна да осигури такива защото образованието все още е задължително до определени класове в тая ни ...айде да не обиждам държавицата ни. Laughing

# 926
  • Мнения: 3 323
Дидия, че тя ти е осигурила бе - Каспичан, Казичене (може би, ако и там не са свършили свободните), Равно поле...

# 927
  • Мнения: 4 042
sv3bg, аз пък ти съчувствам за това, че трябва да си водиш децата на километри разстояние.    Hug

# 928
  • Мнения: 1 255
Така наречените "миналогодишни правила" са Проект, независимо от вида в който са публикувани в интернет. Никога не са минавали през СОС и никога не са били задължителни. Не съм юрист, но си мисля че не е редно да се тълкува че едното отменя другото, просто защото миналогодишния документ не беше задължителен, а пожелателен.

Не съм следил кампанията миналата година. Но се съмнявам цяла София да е кандидатствала по правила, които са "проект". Още по-малко дирекция "Образование" към Столична община трябва да ги държи на официалния си сайт в раздел "Документи".
По отношение на "едното отменя другото" - нормативен акт, който урежда същата материя, но е по-актуален по принцип отменя по-стария. Нормалната правна техника е това да става изрично. В случай на неотменянето му би се получило колизия/сблъсък на (различни) правни норми и би настъпил (правен) хаос.
Съмнявате се, но такава е действителността. Абсурдно, но факт.

Това, ако е така е доста скандално, защото имаше доста нарушения на процедурата по записване и стотици деца останаха в невъзможност да посещават детска градина.
Освен това, ако се върнем на изходната точка на нашия дебат - излиза, че няма писани и приети правила, които да дават предимство на децата от яслите да заемат директно място в първа група.
Косвено потвърждение на вашето твърдение е в липсата на изрична отменителна разпоредба на сегашните правила, с което се отменят предишните.

Може да бъдете сигурни, че децата, записани в яслени групи в ОДЗ автоматично ще преминават в градински групи. Ако това не е записано явно в Правилата на СОС, то ще бъде записано в Указанията за прилагане на тези правила (това е друго име на подробния Регламент, който бе изготвен от Работната група).

Старите правила продължават да важат за родените 2005 и по-големи. Това също ще бъде записано изрично в Указанията.

Я.Дж.

# 929
....дете посещаващо ясла в ОДЗ и желаещо да премине в 1-ва група на същото, на общо основание ли кандидатства или автоматично се класира? От новоприетия регламент никъде не става ясно това. Дете посещаващо ясла на територията на СО получава 1 т.(при кандидатстване), но в текста (поне аз не видях) не е упоменато автоматичното прехвърляне - с една дума валидно ли е или не?
Eeeeee, не четете ли - сто пъти се писа: дете, което посещава яслена група в ОДЗ автоматично преминава в 1-ва група на същото ОДЗ, стига родителите да желаят това. Кандидатства се наново само, ако искате да смените ОДЗ-то с ново или с нова ЦДГ. Текущият прием е до септември и е по старите правила, т.е. тези които важат и в момента.

Ами, четем, Парвиномер, четем, но болднатото от теб не го намираме, затова вместо сарказма били пуснала линк към точно тази (нова) наредба? Ако обичаш...

Извинявам се ако съм прозвучала саркастично, не това ми е била целта Praynig Peace. Просто в сайта има секция "нормативна документи"
там търси "Ред за кандидатстване, записване и прием в детските заведения на Столична община" и обърни внимание на: 15. Класирането на децата се извършва по следния ред:
- Децата от яслените и градинските групи към детските заведения автоматично се прехвърлят в следваща възрастова група 

Пускам линк, http://kg.sofia.bg/?page=red_zapisvane, но моля четете в сайта на много от въпросите отговорите са там. Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт