Филолози, лингвисти, хуманитаристи...

  • 16 615
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
buttinsky малко офф топик, но чуден аватар имаш  Heart Eyes

Искам да го открадна  Laughing

По темата - все си мисля че не само образованието играе роля за успешната реализация, а и редица личностни качества.

# 16
  • Мнения: 2 700
Френска филология - започнах като секретарка, сега съм търговец. Превеждам допълнително.
Имам колежки по министерства, преподаватели, а някои направиха собствен бизнес (различен от агенция за преводи).
Доста познати българска филология се ориентираха преди години към брокери на недвижими имоти.

# 17
  • Мнения: 3 902
Недвижими имоти...Боже! И сега на хората ще им се получи "от трън та на глог" с тази финансова криза и срив сред строителния бизнес и всичко свързано и произтичащо от него. За момента тогава когато са се преориентирали добре, но виж какво е като не знаеш какво ще се случи!

# 18
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Приятно ми е - руска гимназия, английска филология, специализация МИО. Вземам заплата като търговски директор в машиностроителна фирма. И превеждам. От това последното най-много се кефя.
МИО-то го записах, защото работех като маркетинг и нещата на практика ги знаех как се случват, ама пусти академизъм - исках и теоретично да видя .Между впрочем, сегашните ми работодатели ме намериха най-напред точно като преводач. Аз лично имам теория , че всеки достатъчно добър и грамотен ( технически или специализирано) преводач в един момент от живота си работи като търговец (или поне по-старото поколение, ама около мен все таквиз случки Simple Smile) .
Ако от преводите изкарвах достатъчно пари ,и достатъчно редовно , бих си седяла и бих си превеждала колкото си искате часа в денонощието.

# 19
  • Мнения: 25 612
В медиите има доста филолози.
Или вече ги няма там?  Thinking

# 20
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
В медиите има доста филолози.
Или вече ги няма там?  Thinking

Ех, Како Сийке, в медиите вече кой ли не работи  Laughing

Има тук-там и по някой филолог  Laughing

# 21
  • В кошера...
  • Мнения: 527
Привет от още един непотребен славист. Моята теория е по-различна... Филологията не означава да знаеш език /естествено, че е почти задължително/, защото език се учи и по други начини /особено ако си в средата/, филологията е една по-обемна култура и поглед върху света, ако щете. Огромната информация, която получавах 5 години, не може да бъде запаметена, но аз знам, че съществува - т.е. мога да я употребя, когато ми потрябва. Насочих се към туризма - заради езика. Не ме влече да съм книжен плъх или преподавател. Май има доста възможности, след като завършиш филология, или пое няма граници...
Но на повечето от випуска ни е трудно с реализацията - точно заради "многото възможности"!

# 22
  • Мнения: 58
Добър ден,мили дами!

Случайно попаднах на темата ви и го ударих на размисъл... Grinning много ще ми е пиятно и полезно,ако ме посъветвате как да постъпя с дъщеря ми,която е на 16 и след 2 години ще кандидатства за ВУЗ.Тъй като й вървят май само езиците се  е засилила за interpreter с френски и английски, ама като ви чета явно не е много добър избор... newsm78 На кой ли толкова ще превежда...а и не е май сигурна работа Cry А от друга страна не смея и много да и се бъркам като я виждам ,че от друго  много много не отбира...чудя се дали пък ако го съчетае с нещо друго след това няма да помогне....ама какво?

Желая ви приятен ден!!  Радвайте се на децата си докато са малки,че после трудноооо Peace

# 23
  • Мнения: 352
Привет от още един непотребен славист. Моята теория е по-различна... Филологията не означава да знаеш език /естествено, че е почти задължително/, защото език се учи и по други начини /особено ако си в средата/, филологията е една по-обемна култура и поглед върху света, ако щете.
Да.... затова пуснах и темата... така ми се иска да работя нещо "по-филологическо"...  Rolling Eyes само дето не ми хрумва какво.  Confused

Благодаря на всички, че споделихте. Simple Smile

А няма ли някой филолог с по-рядък език? Много ми е интересно например какво работят колегите скандинависти... винаги е имало такъв наплив за тази специалност...

# 24
  • Мнения: 335
...филолог с по-рядък език... например какво работят...

За "скандинависти" не знам, но арабистите много вървят по разни мисии из Иран, Ирак и пр. "приятелска" "логистика" на "стратегическите интереси" на янките из всякакви точки на света, съобразно "цивилизационния ни избор".

# 25
  • Мнения: 2 577
Ето ме - класика в жанра - Българска филология, професия - учител.
Допълвам - след няколко месеца съкратен такъв.
След 7 години в бранша сега нямам идея с какво друго мога да се занимавам.
Уточнявам също, че  в града ни няма много места за журналисти, ПР и такива модерни професии, чрез които мога да намеря реализация.
Честно казано друго не ми се работи. Ще опитам може би с някаква школа пак по БЕЛ. Просто ми се занимава с деца.
Тук виждам, че повечето са с чужди филологии, което е добре, че език знаят.

Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 18:44 от Луда Яна

# 26
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Луда Яна, това с школата за БЕЛ е много хубава идея.

Тъкмо щях да ти предложа вариант частни уроци.

Що се отнася до другите езици - при нас имаше задължителен втори славянски език.

И доста колеги го развиха във втора специалност, така че и от българската филология излязохме с чужд език, без да броим руския, който беше застъпен стабилно в университета.

# 27
  • Мнения: 2 401
Не съм филолог, но ям Ляба на  неколцина филолози с различни специалности  Mr. Green
Ориентирайте се  към нещо по-сериозно момичета, само с езици възможностите ви са доста ограничени.

# 28
  • Мнения: 4 555
аз се преориентирах навреме - към социалната антропология Simple Smile (съжалявам за спама)
Това звучи много интересно! Какво работиш?

# 29
  • Мнения: 3 902
Ето ме - класика в жанра - Българска филология, професия - учител.
Допълвам - след няколко месеца съкратен такъв.
След 7 години в бранша сега нямам идея с какво друго мога да се занимавам.
Уточнявам също, че  в градът ни няма много места за журналисти, ПР и такива модерни професии, чрез които мога да намеря реализация.
Честно казано друго не ми се работи. Ще опитам може би с някаква школа пак по БЕЛ. Просто ми се занимава с деца.
Тук виждам, че повечето са с чужди филологии, което е добре, че език знаят.

Така, така. Чуждите езици си вършат все пак много повече работа. Затова е права Минзурах да се спасяват хората Овреме.
Лу, аз сигурно защото съм по-голяма ли...  или защото в ПУ я учих тая филология, ама с друг език не излязох. Май и затова съм най-зле от гледна точка на приложение на ученето. Ти къде я завършва? Знаех си аз навремето, че не трябва да се учи в Пловдив ама на...

Общи условия

Активация на акаунт