Благовещение и Освобождение - 20 пъти празнично настроение от ЕЛАДА

  • 17 839
  • 300
  •   1
Отговори
# 285
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Наистина ли е задължително?И какво ще ни глобят ако не гласуваме?
  Аз мисля да отида,но не знам предварително ли трябва да ги предупредя ,че ще ходя.Също и до колко часа
  ще работят. newsm78  В Консулството ли ще се гласува?На страницата им няма никаква информация по въпроса.
 

# 286
  • Мнения: 146
В Консулството ли ще се гласува?На страницата им няма никаква информация по въпроса.
По-скоро бих се учудила ако на сайта на консулството имаше информация... или поне ако си вдигаха телефоните! И на сайта на външното ни министерство няма информация!  #Crazy
Аз за това вас питам. Четох тук-там в интернет, че се допуска гласуване само с паспорт, което ме шокира. А що се отнася до това дали е задължително гласуването, мисля че не е. Аз лично бих желала да гласувам, но има политически сили, които всячески пречат на хората в чужбина да упражнят правото си!
Хипатия, къде си да разясниш нещата?  Rolling Eyes Винаги даваш най-пълната и точна информация!

# 287
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
  Наистина ли е задължително?И какво ще ни глобят ако не гласуваме?
 

Задължително е за гърците, така че спокойно Wink

# 288
  • Мнения: 2 149
АЗ не смятам да гласувам.
Сега се сетих,че края на годината ми изтича визата за престои.Трябва да я подновявам,имам право и на гражданство вече,но точно сега не ми се занимава с бюрокрация,документи,легализации,а и сумата от 1500 Е някак си не ми се дава Laughing Ще си изкарам още една 5 годишна виза и живот и здраве след това ще подам за гражданство.Че и бъклгарските ми документи са за подновяване,първата ми работа като си отида в Бг ще е да ги оправя и тях.

Последна редакция: пт, 05 юни 2009, 12:02 от mery_79

# 289
  • Мнения: 2 927
за каква виза става въпрос?
Не живееш ли в Гърция?
И не си ли българска гражданка?


Значи да успокоя и аз притеснените. Гласуването в евроизборите е право ,  ане задължение според европейския изборен закон./ а и според Българската конституция/
Според Гръцката конституция  гласуването е задължително. Обаче ние не сме гърци, нали?Simple Smile)

# 290
  • Мнения: 2 149
Хипатия аз не съм с гражданство и като се омъжих ми изкараха виза с 5 годишен срок за престой тук.Да,българка съм,но тъй като не работя,нямам друг документ за престой LaughingТакъв бил реда.И изтича тази година,ще взема да се обадя,може да се променили законите нещо,но не ми се вярва.Последно питах ми казаха,че мога да пусна молба за гражданство,но както споменах по-горе,засега ще се въздържа.

# 291
  • Мнения: 2 927
когато си се омъжила България не е била член на ЕС.
Сега обаче е.
След като емигрантите,идващи в Гърция от страна членка на ЕС имат право на постоянен престой тук без да плащат нищо повече от таксова марка на стойност мисля, че беше 1-2 евро, защо ти трябва да плащаш за ограничена  виза 1500 евро.
Закона се промени и за тези сключили брак с гръцки гражданин, но не го знам, добре е да провериш какво казва:)

# 292
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
mery_79, вече не е така наречената "адиа диамонис" залепена в паспорта. Моята изтече миналата година и ходих да си я подновя.  Сега е отделен документ, ако може да се нарече така въпросното картонче Wink, когато си го взех ми казаха че важи за 10г, но честно казано на него не пише срок Thinking. За съжаление не си спомням вече какви документи ми искаха, мисля че беше акт за брак, последната данъчна декларация на мъжа ми и документа, с който ми е издадено първото разрешение за престой. Издадоха ми го в рамките на две седмици.

# 293
  • Мнения: 1 372
И аз имам въпросниа "адиа диамонис" само че на въпросното картонче долу в единия ъгъл пише че е валидна до 2014 та година. Мисля че и на вашите ще има срок.
Мери при положение че имаш 5 години прекарани в Гърция и родено дете гръцки гражданин можеш да кандидатстваш директно за гражданство и да не вадиш визи. Новият закон гласи че срокът при родено дете гръцки гражданин е 3 години.

# 294
  • Мнения: 146
Аз пък нямам никакви картончета и визи! Живея си в Гърция и никой не ми е направил проблем. С детето сме с български документи. Бракът ни е сключен в Гърция. Трябва ли да вадя някакви документи и от тук?
И все пак някой знае ли нещо за гласуването в Солун?

# 295
  • Мнения: 2 149
Да и аз си помислих,че след влиузането ни в ЕС ще ни е по-лесно тук.Явно точно от това картонче се нуждая и аз Wink.А тези 1500 Е ми ги искат,ако подам документи за гражданство.

# 296
  • Мнения: 1 567

Мери при положение че имаш 5 години прекарани в Гърция и родено дете гръцки гражданин можеш да кандидатстваш директно за гражданство и да не вадиш визи. Новият закон гласи че срокът при родено дете гръцки гражданин е 3 години.

Отиди, в общината, в която сте записани. Там ще ти кажат какви са документите за поданство. Ако има, дете родено гр гражданин, мисля, че процедурата се съкращава. По мое време годините бяха 5 за смесен брак и едно или повече деца. И ми брояха дните и месеците Mr. Green, от паспорта и данните от граничната полиция  Mr. Green Купон.... Twisted Evil

# 297
  • Мнения: 2 927
 mery_79,
ето ти един pdf файл със списък на необходимите документи и условия са придобиване на гръцко гражданство.


http://www.petroupoli.gov.gr/Uploadfiles/Dikaiologitika_politografisis.pdf

janeta_velichkova,
можеш от тук да разбереш къде ще гласуваш
http://www.thessalonikicity.gr/ekloges2009.htm

Или да се обадиш на този телефон, за да разбереш.
2310 555520

Последна редакция: пт, 05 юни 2009, 16:36 от Хипатия

# 298
  • Мнения: 1 567
mery_79,
ето ти един pdf файл със списък на необходимите документи и условия са придобиване на гръцко гражданство.


http://www.petroupoli.gov.gr/Uploadfiles/Dikaiologitika_politografisis.pdf

Мдааа, ей ги на откъде цъфнаха въпросните 1500 Е... bowuu

# 299
  • Мнения: 83
Моята петгодишна Адия Диамонис изтича в края на месеца. Сега след като сме членки на ЕС не е нужна нова, ами се регистрираме в полицията, тмима Алодапон и предполагам, че ти издават картончето, за което говорите. Не е необходим вече паспорт, става и с лична карта.Документите, които ми казаха да си приготвя са:
5 обикновени снимки
3 копия от личната карта (или паспорта съответно)- моят паспорт изтече, така че ще мина с лична карта
3 копия от личната карта на съпруга (гръцкият съпруг Laughing)
3 копия от гръцкото свидетелство за граждански брак
Ипефтини дилоси от съпруга, че живее с мен в три копия
Всички копия да са заверени от КЕП.
Като ми каза това за КЕП, изкоментирах, че КЕП нямат право да ми заверяват копието от българската лична карта, понеже е чужд документ и ми казаха без заверка за личната карта.  Не знам дали обаче няма да ми поискат заверка от адвокат накрая.

Общи условия

Активация на акаунт