За и против детската ясла

  • 16 352
  • 122
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 324
Онзи ден само, че не се скарахме с мъжо по въпроса. Мислехме да го дадем на ясла като навърши 2г., но в последно време взех да се отказвам. Не сме в цветущо финансово положение, но спокойно можем да си позволим да живеем само от неговите доходи. Въпреки, че не съм много наясно с положението на яслите в момента, ми се струва, че имат повече минуси, отколкото плюсове. Мъжът ми, обаче е решил, че там ще се научи на ред и дисциплина /много съм го била разглезила/, да ползва гърне /все още не съм успяла да го приуча/, да говори /освен кола друга дума не казва/ и т.н.
Мен ме притесняват най-много заразните болести, хигиената и храненето в яслите. От познатите си получавам противоречиви мнения. Общо взето, всеки защитава избора, който е направил. Освен това, малкият е много привързан към мен. Знам, че волю, неволю, ще свикне да ходи на ясла, но определно ще преживява раздялата много тежко и ще страда доста време. На мен, естествено ми е много свиден, и все гледам да му спестявам неприятните моменти.
Моля ви, да споделите вашия опит с яслите и да ме посъветвате, кое е по-доброто решение за детето.

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Против съм, ако има начин детето да остане с майка си.
Тогава е още малко, не може да говори, да се храни само, да си каже какво му се е случило в яслата.
Още повече , че имунната система не е закрепнала и повечето деца боледуват много.

# 2
  • Мнения: 984
Ако е възможно да се осигурят индивидуални грижи е по-добре отколкото на ясла. Първите три годинки, ако не е належащо майката да работа /което пък е в 80% от семействата/ е по-добре детето да си е у дома с мама, баба или  леля.

# 3
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Аз лично съм против яслата.

# 4
  • Мнения: 78
Аз съм доволна от яслата  Peace

# 5
  • Мнения: 27 524
Твърдо против яслите  Naughty
За градината  Peace

# 6
  • Мнения: 2 960
Яслата е добър вариант за семействата,притистати във финансово отношение.
Лично аз съм  против  яслите и мисля ,че в тази ранна крехка възраст  по -добро от майчината грижаза моето дете  няма. Peace

# 7
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 За яслата против, но съм за градината.

# 8
  • Мнения: 1 898
Сънът ми ходи на ясла, откакто навършри 1,6 години.
Изключително съм доволна. Плюсове-много, единственият минус-честите боледувания в началото.
Кое е по-добро за собственото му дете всеки решава сам.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 064
Болести, натрапен режим и т.н. За дисциплината мисля, че там просто ги дресират, за да не им създават проблеми. Аз и към детските градини съм със смесени чувства, но за яслата - категорично против! Но това си е моето мнение. След като си с резерви, пребори се с мъжа ти, защото ще се чувстваш зле да го пратиш, след като не си убедена че там ще му е добре.

# 10
  • Мнения: 1 479
Аз бях много против яслата,под влиянието на двете ни баби и разни мнения на други майки.Големият ми син трьгна направо на ДГ и 2 седмици рева.Малкото го пуснах на ясла на 2год. и 4 мес. и свикна вече,като в началото и то плачеше.До сега ми направи впечатление следното:баткото-чака някой да го обслужва Mr. Green,а малкото-влиза с бодра стьпка,носи си сам багажа,обслужва се сам GrinningНе отричам,че бяха болни,но само по ведньж Wink

# 11
  • Мнения: 9 814
Аз съм ЗА яслата, но за деца над 2 годишна възраст. Преди това при мама.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
От двата отговора - да си стои при мама.
НО сина ми ходи на ясла повече от година и предпочитам да е там от колкото да го гледат баби.Ако не се налагаше да започна работа щях да си го гледам до три години в къщи.След като не мога - има ясли.Бабите колкото по-рядко се ползват, толкова по-добре..

# 13
  • Мнения: 2 479
Яслата има и положителни, и отрицателни страни. Не ти е необходимо преобладаващото мнение във форума, за да разбереш твоето собствено. А и ти си го написала. Щом искаш да си гледаш детенцето, това е най-доброто за теб.
По темата - за моите деца бях "ЗА" и не съм съжалила.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 249
Аз съм ЗА яслата, но за деца над 2 годишна възраст. Преди това при мама.
Аз така и направих. Тръгна точно на 2 години(роден е септември). Адаптира се много бързо, харесва му да е сред деца, нещо, което не можех да му осигуря през студените зимни дни. Имам възможност да го гледам - в момента съм по майчинство. Но той ходи с желание. Двата пъти, в които се е разболявал, сме го разболели в къщи. От яслата хвана само конюнктивит. Кален е като цяло. Болестите и адаптацията ги има и в градината - ако е податливо детето...

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 675
Болести, натрапен режим и т.н. За дисциплината мисля, че там просто ги дресират, за да не им създават проблеми. Аз и към детските градини съм със смесени чувства, но за яслата - категорично против! Но това си е моето мнение. След като си с резерви, пребори се с мъжа ти, защото ще се чувстваш зле да го пратиш, след като не си убедена че там ще му е добре.

Напълно споделям това мнение.Има деца, за които стресът е много голям и може да доведе до здравословни проблеми.
Може да потърсите и друг вариант - частна ясла, детски център за по няколко часа на ден. Peace

# 16
  • Мнения: 3 695
Аз съм ЗА яслата, но за деца над 2 годишна възраст. Преди това при мама.
Съвпада с моето мнение!
Моето дете се чувства чудесно в яслата!  Peace

# 17
  • в центъра
  • Мнения: 445
При нас ситуацията беше обратно – аз исках да пратя детето на ясла, а мъжа ми – не. Лелеее какви драми бяха! #Crazy Не сме били финансово притеснени, освен това имам на разположение и две баби пенсионерки, но прецених че детето ще се чуства сред деца по-добре. Синът ми беше на 2 г. и 1 м. - по това време компанията ни от градинката се разпадна – повечето деца тръгнаха по градини, ясли, други – с бавачки, които кога ги извеждат не е ясно. А детето ми беше свикнало с детска компания. Затова реших да го пратя на ясла, за да си общува със себеподобни и не мисля, че съм сбъркала. Да вярно – плака един месец, но това струва ми се е неизбежно – стискаш зъби! А и болестите не ни подминаха, но и от тях няма отърваване – дали по-рано или по-късно... Но ефекта беше поразителен – започна много да бърбори (той по принцип проговори сравнително рано), а колко много песнички знае...! Сега, като река да остане ден-два мъжа ми дава зор да ходи на ясла.

# 18
  • Мнения: 5 591
Аз съм ЗА яслата.Дъщеря  ми тръгна на 2г и 1 м на ясла.Адаптира се сравнително бързо.

Последна редакция: пн, 06 апр 2009, 17:14 от vancheto

# 19
  • Мнения: 2 070
Дъщеря ми тръгна на ясла на 2 г. и 6 м.Казаха че е голямка и при бебетата няма смисъл да стои.Преместиха я в 1 група,трудно се адаптира.Повече от година ходеше с нежелание ,и сутрешен рев.И сега ги има пазарлъците сутрин,понякога.Твърдо съм за градината обаче.Научават се да са по-самостоятелни,намират си място в колектива,стават по-уверени.При моето дете резултата е положителе,въпреки че си боледува често не я спирам

# 20
  • Мнения: 8 999
За моят син по-доброто решение беше да ходи на ясла. И той беше привързан към мен, не сме се разделяли дори за час до втората му година. Обаче сестра му тръгна на детска градина в същата година и, за да няма повод за ревност, се ноложи да запиша и него на ясла. От една страна кака му се ослушваше и подпитваше дали брат й ще е привилегирован да си стои вкъщи с мама, докато тя е на детска, а от друга страна - той беше възмутен, че сестра му ще ходи на училище при другите деца, а той ще си стои вкъщи. За да няма раздори, ги пуснах едновременно. И двамата се чувстваха отлично и бяха много горди и доволни. Носеха си раниците толкова важно, ще речеш, че бяха понесли на гръб всичката световна мъдрост.
Колкото до боледуването, то май дъщеря ми влачеше вирусите от детската и ги мяташе на брат си, отколкото той да се е разболявал от яслата. Така стана и с варицелата, и с многобройните хреми и кашлици.
И аз, и детето ми, бяхме супер доволни от яслата. Имаше превъзходен персонал и отлични условия.

# 21
  • София
  • Мнения: 44 229
против.
направо на градина .

# 22
  • Мнения: 5 391
След 2г възраст съм "за" ясла.

# 23
  • Мнения: 229
"Против".Синът ми ходи на ясла, но ако имах възможност щях да си го гледам до три годинки в къщи и да го пусна направо на градина Rolling Eyes

# 24
  • Popovo
  • Мнения: 219
Аз съм за ясла и против за детски групи преди да е навършило детето три години.В групите не се грижат така като в яслите за децата.В яслите са медицински работици, а в групите са педагози,който повече разчитат на самостоятелоста на децата и немогат да обърнат такова вимание както в яслите.Аз пуснах моята дъщеря на 1год и 9 месеца и съм много доволна (с изключеие че се разболява).Но  никой няма да ти гледа детето както ти самата.Но пък на яслите детето се научава да се приобщава с околните, гради имунитет и се учи на навици. Така че сама прецени. Thinking

# 25
  • Мнения: 2 614
Дъщеря ми тръгна на ясла, когато беше та 1,4 месеца. Ако можех да го избегна, сигурно и на ДГ щеше да тръгне едва сега. И не е защото е боледувала много, но мисля, че няма по-добър вариант за детето от това да е с майка си поне през първите 3 години от живота си.
Има време за дисциплиниране, да яде ужасната храна, която се предлага в детските заведения у нас.
А за нашата ясла не мога да кажа много лошо, освен, че още първото лято я обезводниха от недаване на вода, за да не пишка много... Това си мислех, че ще го забравя с времето, но....

Аз не бих бързала! Успех в решението!

# 26
  • Мнения: 5 940
Против- http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=366971.0 -тук са ми аргументите

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 114
Синът ми тръгна на ясла на 1г.8м.Бях притеснена,но той се адаптира много бързо и искрено заобича госпожите.Отнасяха се с децата като със свои,не сме имали никакви проблеми.Научиха го на много неща,за което съм им благодарна  bouquet

# 28
  • Мнения: 24 467
Винаги и твърдо против. Последен вариант, само при положение, че други наистина няма. Мама не е единствената алтернатива, просто яслата не е никаква такава.
Няма нещо от изброеното, което да е наистина нужно и което едно нормално дете да не може да научи вкъщи. Има много минуси в яслата, съществени при това, които ще бъдат избегнати, ако ходенето по детски заведения се отложи до 3 годишна възраст. Теми има много и подробни аргументи- също.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Аз съм "за" яслата. Дъщеря ми бързо се адаптира, научи много неща от там. И най-важното е че е спокойна и ходи с желание. Вече не си представям живота без ясла  Wink

# 30
  • Мнения: 3 268
Винаги съм била против яслата.До 3 годинки детето трябва да е до майка си,после тръгва на градина.Разбира се има семейства,при които е неизбежно едно ходене на ясла.Всичко е индивидуално.Аз обаче съм против.

# 31
  • Мнения: 17
Твърдо съм против яслата (особено след като знам как се грижат там за децата и как ги пошляпват макар и лекичко - приятелка работи в ясла и след многобройни посещения от моя страна в следобедите когато шефките ги няма,съм се нагледала на отношение към децата и коренно различно към родителите когато идват да си ги приберат),но съм твърдо ЗА детските градини.

# 32
  • Мнения: 929
Не мога да кажа, че съм твърдо против яслата. Аз лично предпочетох да си гледам детето, но има  майки който не могат да си го позволят и пускат децата си на ясла. По въпроса че там ще го научат на навици - не съм много убедена - имах поднатакоято си пусна детето на яла и беше доволна че там ще се  научи да ходи на гърне, но за нейно учудване изобщо нямаше кой да се занимава с децата памперсите бяха много по-удобни за персонала. Да не говорим, че наистина се научи да "говори" псуваше и обиждаше като замаяно. Като го видях как отговаряше на майка си, бях толкова доволна че не пуснах дъщеря ми на ясла.

Последна редакция: вт, 07 апр 2009, 16:00 от Ilistavreva

# 33
  • Мнения: 2 011
Против съм, ако има начин детето да остане с майка си.
Тогава е още малко, не може да говори, да се храни само, да си каже какво му се е случило в яслата.
Още повече , че имунната система не е закрепнала и повечето деца боледуват много.

Напълно съм съгласна.Аз мисля,че яслата е за деца,чиито родители нямат избор и трябва да работят.До 3г. детето има нужда най-вече от мама.

# 34
  • Мнения: 4 555
Против съм принципно, но зависи от детето. Универсални решения няма. Едни деца се чувстват чудесно на яслата и ходят с желание, а други плачат месеци наред и се молят да не ги водят. Детето само показва как да се постъпи и мисля, че е най-разумно да се съобразите с него.

# 35
  • Мнения: 1 195
Лично аз ако приемат сина ми на ясла ще до дам  Peace
Да има опасност от повече болести, но то и в градинките като се разхождат болни деца пак има опасност да се зарази. А още една зима в къщи не знам как ще оцелеем. Не иска да седи в къщи и от рано сутрин ме дърпа да ходим на разходка, няма лете няма зиме човека в 9 най късно е строен пред вратата. Мисля че в ясла ще му е  интересно. Или поне се надявам Simple Smile
В яслата стават по самостоятелни и имат голям напредък поне повечето от децата които познавам. Peace

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 114
 smile3521
Там се научават на социален живот.Няма кой да ги защитава,да им казва какво да кажат,как да реагират ии т.н.Градят характер.После в градината им е много по-лесно.Но,ако има вариант някой да ги гледа,това също е добро решение.Всеки преценява сам.Има случаи,в които детето не може да свикне и не продължава посещения в ДЯ.Въпрос на избор и адаптация Peace

# 37
  • Мнения: 2 331
Всяко дете е с индивидуални потребности.Моите определено не бяха за ясла.Синът ми и на градина не искаше да ходи.Сега-от около месец иска.Което ми послужи за доказателство, че съм права в мнението си, че за децата ми е по-добре да посещават обществени заведения след 4- годишна възраст.Дотогава-при мама.

# 38
  • Мнения: 1 512
Ако имах възможност щях да си гледам детето и да не я давам на ясла.С две думи съм против,но нямам избор.

# 39
  • Мнения: 1 477
Ако имах възможност щях да си гледам детето и да не я давам на ясла.С две думи съм против,но нямам избор.
Peace

# 40
  • Мнения: 299
Против яслата съм и то , защото са мънички още и имат нужда от индивидуално внимание , което в яслите е невъзможно да стане . Малкият ми син ходи на ясла , защото аз тръгнах на работа и , защото той я прие много добре. Нито веднъж не е плакал , храни се много добре там , а и самия той има нужда от повече хора отколкото само от моя милост. Но сърцето ми се къса като гледам други дечица как ги вкарват ревящи и с протегнати ръчички към майките си .   Cry

# 41
  • Мнения: 46 562
Против, защото:

...

1. Бебетата са бебета, най-добре за тях е да са си в домашна обстановка с близък човек.
2. Няма нищо нормално в това да караш едно бебе да става по тъмно и яде и спи под час.
3. Вкъщи при желание на майката може да яде здравословна храна, така ще изгради навиците си и това ще му е от полза за по-късно, също и води до по-добът имунитет.
4. Възстановяването след боледуване не е ограничено във времето от отпуските на родителите и след това не се навира пак в среда, бъкаща от вируси.
5. Децата в яслите не се извеждат - по цял ден са м/у 4 стени.
6. Много от нещата, на които ги учат там исках детето ми да открие самО, а не да бъде дресирано ...

За - ако семейството е притиснато финансово.

# 42
  • Мнения: 2 885
Откъде-накъде мъж ти ще ти дава акъл за детето? Ако искаш ще си го гледаш до възраст до градина, ако искаш ще го пуснеш на ясла. Ти си майката, ти си носиш отговорността.

# 43
  • Мнения: 2 242
хе плашим се ако таткото не трябва да има думата в отглеждането на собствените му деца?! въпрос на гледна точка предполагам - нашият татко е с нас от самото раждане.... но това е друга тема

Колкото до яслата - понеже е поредната тема 'ЗА-ПРОТИВ" ще си копирам мнението от предишната Mr. Green
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=366971.msg10114850#msg10114850
"зависи от твърде много неща за да се правят обобщения
понякога даже е въпрос на пасване на самата обстановка и персонал с детето, да не говорим за характера му, връзката родител-дете, стила на гледане/отношението на персонала към децата, съгласуването между персонала и родителите....

Моята щерка я пратих на 1.8 - пълен провал! Оказа се че проблема е в персонала и това че в групата е имало много агресивно момченце (Зори още има белег на бузата). Сменихме яслата - за една седмица изчезнаха сутрешният рев, нежеланието, стана по-контактна, намери си 'дружки'...  Апропо с тези приятелчета от яслата още са неразделни - даже станахме семейни приятели с някои и излизаме често заедно.
Покрай опита с каката - нямам притеснения да пусна Крум на ясла. Видях положителните и отрицателните неща на яве. И както гледането у дома си има две страни, така и гледането в яслата. За него ще направя избор след 2 месеца - като тръгне и ще преценявам в движение
"

От седмица и половина Крум вече ходи в споменатата ясла (сега е на 1г8м). Вчера влязъл сам без никакви симптоми на нежелание (но той по принцип е спокоен и рядко плаче). Понеже поста ми стана дълъг - доволна съм и засега се радваме на положителните страни. В този сезон се чудя кога ли ще почне да боледува, но пък контрола в тази ясла е на ниво и се надявам да нямаме сериозни проблеми

# 44
  • Мнения: 2 242
между другото не трябва да се пренебрегва и отношението на майката - ако изпраща детето със свито сърце или думи от сорта 'само за малко и после мама ще дойде да те вземе' ... яслата, че и градината ще са мъчение за цялото семейство. децата, особено в тази възраст са много чувствителни.
Преди няколко дни като взимах Крум заедно с него изведоха и момиченце - ревеше с пълно гърло! видя майка си и направо изпадна в истерия, а тя .... ревна с него. Госпожите се чудеха кой да успокояват Shocked
В началото, като изпращах Зори, ми беше супер притеснено и тя явно го усещаше. Решихме само таткото да я води и имаше ефект -дали защото вече беше свикнала всяка сутрин да си вземат довиждане и той да си тръгва или защото той не се притесняваше, но от тогава аз не ходя сутрин

# 45
  • Мнения: 24 467
За толкова важни решения /за мен това е от изключителна важност/ мнението и на двамата родители е задължително, до постигане на консенсус.
Като ще си налагат становищата майките да си гледат и децата сами.
Това по повод:
Откъде-накъде мъж ти ще ти дава акъл за детето? Ако искаш ще си го гледаш до възраст до градина, ако искаш ще го пуснеш на ясла. Ти си майката, ти си носиш отговорността.


Като не изкарва кьорав лев майката с години, пък харчи /щот е човек/ и за себе си и за децата, а на бащата не му достигат да гледа два /или повече/ броя из къщи, чие мнение да се чува?
Не мога да си представя, че някой у нас ще вземе съществено решение сам, не само без да се интересува, но и въпреки волята на другия.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз съм противник на детските ясли. До 3 години детето има нужда от майка си.

# 47
  • Казанлък
  • Мнения: 106
Детето ми е на година и половина. Днес й е трети ден на ясла. аз съм самотна майка, като казвам самотна съвсем самотна, нямам и баби покрай мен, студентка съм редовно обучение и живеем с детето в студентско общежитие, картинка нали Simple Smile С дъщеря ми не сме се деляли, освен веднъж, за един ден, като излезнах сутринта и се върнах вечерта. С деца не се е събирала изобщо до сега, тъй като не познавам други майки и така нататък. Защо се обяснявам толковва ли.. явно мъниците градят и показват характер още от съвсем малки. Мен са ме коряли,че съм прекалено грижовна и все внимавам и бла бла.. ама тя коя майка не е. Но детето откакто проходи почна да изявява желания, където доминира Аз-ът й. Честно да ви кажа и аз бях против яслите, все си мислех как може да си пуснеш детето толкова мъничко на ясла, обаче.. явно можело,че и на мен ми се наложи, защото ученето ми закъса и така. И една сълза да чукна на дърво не е изплакала за мен, първия ден беше като в небрано лозе, но е толкова любопитна,че.. сега като идем там почва да тропа по вратата още непреоблечена да я взимат лелите. Да ви кажа честно отдихнах си, наистина е много гадно да ти плаче детето като го даваш на ясла и да се чувстваш като супер коравосърдечен човек.. Аз все още чакакам да почне да не иска да ходи на ясла, още е рано, обаче при положение,че не сме се деляли, явно на малката си й харесва много там.. та мисълта ми е,че то си е до дете. отноосно въпросът на авторката. Тя си познава детето, тя си го усеща.. мъжът й също. и аз съм на мнение,че и двамата родителя трябва да взимат решенията. особено за нещо толкова сериозно, защото каквото и да си говорим това за повечето деца е голям стрес и за мен би бил..  имам чувството,че в момента аз се притеснявам много повече от колкото детето ми.. амма така ще е тя..

# 48
  • Мнения: 4 555
Като не изкарва кьорав лев майката с години, пък харчи /щот е човек/ и за себе си и за децата, а на бащата не му достигат да гледа два /или повече/ броя из къщи, чие мнение да се чува? 
Не мога да се съглася с теб. Това, че бащата не изкарва достатъчно пари не е причина да се закрепва финансовото състояние на семейството за сметка на детето.
Има деца, които от малки са отракани и самостоятелни, но повечето не са такива. За много деца тръгването на ясла е травма, на която с нищо не са заслужили да бъдат подлагани, освен че таткото не изкарва достатъчно пари и майката няма за нови обувки/дрехи.
Тук изключвам евентуалния спор, че детето има по-голяма нужда родителите му да изкарват пари, за да могат да му купуват играчки, отколкото да са с него и да му обръщат внимание, защото това изобщо не е така и ако някой си го мисли, за да си успокоява съвестта, това е съвсем отделен въпрос. Но не го прави вярно.
Таткото може да си потърси по-високо платена работа, майката може да намери вариант да работи почасово, семейството може да се погрижи да си ограничи излишните разходи, може да се наеме детегледачка. Има много варианти, които не са за сметка на детето, а и неговите първи години са най-важни и са несравними с коя да е година между 20 и 40.

# 49
  • Мнения: 24 467
Животът е прозаичен, когато няма кой да плати топлото и храната, на майката, ще- не ще, ще й се наложи да поработи. А средната работна заплата у нас реално не позволява една майка да си стои вкъщи с 1-2 деца с години с единствен работещ в семейството- таткото, ако, разбира се няма помощица от близки и роднини, ама и това си е до късмет. почасова работа не се предлага навсякъде и във всяко населено място. Нито пазарът с бавачките е чак до там развит /ползвам го от близо 10 години, смея да кажа, че го познавам от части/.
Въпросът "за и против детската ясла" не е въпрос мога или не мога обективно да ползвам и друго, тъй като, видно от темата, доста хора ползват варианта просто поради обективната липса на друг. "За" и "против" има смисъл да се обсъжда от хора, имащи възможности и избор.
Ако си прочела целият ми пост и си видяла връзката, в която съм го писала, а нея съм я подчертала, за да съм ясна, понеже имам отдавна наблюдения как се чете и пише тук, във форума. Следва да е станало ясно, че не може да се приеме, че мнението на бащата по важни въпроси, свързани с отглеждането и възпитанието на децата и издръжката на фамилията, като цяло, е равно на едно нищо.
"Това по повод:
Цитат на: немирница в Сряда, 08 Април 2009, 21:22
Откъде-накъде мъж ти ще ти дава акъл за детето? Ако искаш ще си го гледаш до възраст до градина, ако искаш ще го пуснеш на ясла. Ти си майката, ти си носиш отговорността.
Като не изкарва кьорав лев майката с години, пък харчи /щот е човек/ и за себе си и за децата, а на бащата не му достигат да гледа два /или повече/ броя из къщи, чие мнение да се чува? "

Подобни решения се вземат съобразно становището и на двамата родители. Не може да се игнорира бащата, нито майката. Разбира се не само финансовата страна на въпроса е важна. Човекът /бащата/ може да си е убеден в положителното влияние на яслата и да му се отнеме правото да защити позицията си е най- меко казано нелепо. Въпреки, че в подобни теми съм била винаги против и съм писала мотиви, това е лично моя позиция. Тя не е нито по- правилна, нито по- погрешна от тази на един такъв баща.

Последна редакция: чт, 09 апр 2009, 12:04 от Judy

# 50
  • Мнения: 2 885
Моята гледна точка е, че подобни решения зависят изцяло от майката. Аз не съм питала мъжът ми да пускам синът си на ясла или градина. Това не означава, че не взимаме заедно решенията за възпитанието на детето. Но аз съм майката и аз еднолично и единствено мога да взема решение кое е най-доброто за детето. Аз исках да се върна на работа на навършена 1 г и исках да го дам на детегледачка. Затова се преквалифицирах, изкарах няколко курса, взех тапии, работех и надомно и си позволих да плащам на жената. Решението е изцяло мое и съм поела цялата отговорност за това. Опира само до желание, до нищо друго. А и пазара на детегледачки не е развит тук поради неговото непознаване, изключително странният подбор  и най-вече нежелание за поемане на риск от страна на майката да даде детенце на чужд човек. А риск винаги има, за всяко нещо свързано с живота ни.
Сега чакам второ дете, но вероятността да постъпя по същият начин е много голяма.  Laughing
Но явно висенето по градинките и оправданията са по-лесни от поемане на отговорност.......

# 51
  • София
  • Мнения: 8 286
Не прочетох другото, но гледайки как разсъждаваш съм да си стои "у дОма", ама мъж ти да му е яка гърбина.
1во няма да си промениш мнението за яслата, щом е отрицателно такова ще си остане.
2ро няма да го научат да говори, ако не му е време, няма да го научат на гърне, ако ти не правиш нищо, няма да му спре глезенето ако ти не спреш "да му спестяваш....".
3то зараните болести не са бедствие, а шарки и сополи, много сополи
4то за разлика от "у дОма" там за хигиената и храната ги проверяват.
5то детето може да понесе по-лесно радялата от теб.
6то а колко са неспособни сестрите и лелките - страх, представяш ли си не могат да гледат едновременно 14-20 деца така добре като ти гледаш едно.
7мо а какви легенди се носят в градинките .... малтретиране на деца, умишлено разболяване - определени или всички деца се държат на отворен прозорец/течение, гадна храна, подмяна на продуктите, които се ползват за готвене, инжектиране за провеждане на опити


Аз съм положително настроена към държавното отглеждане.
И синът ми тръгна на 1 г. 9 м., дъщеря ми на 1 г. 6 м. и 2мата за 1-2 месеца свикнаха, и боледуваха и са плакали на сън, и са се тръшкали. Сега малката пее сутрин в асансьора.   

# 52
  • Мнения: 4 555
Човекът /бащата/ може да си е убеден в положителното влияние на яслата и да му се отнеме правото да защити позицията си е най- меко казано нелепо.
Ето с това например не съм съгласна. Той може да е убеден, че има живот на Марс, но въпросът е доколко е информиран и на какво се базира неговата убеденост? Нямам нищо против да не му се отнема възможността да си защити позицията, но много по-важно е да му се даде достатъчно и адекватна информация, на базата на която да си състави информирано мнение. По принцип партньорите в семейството трябва да са равнопоставени при вземането на решения, особено от такава важност, но тук не става дума за мнение от рода на 'какъв цвят да ми е пуловерът', а за нещо, за което единият може да има в пъти повече информация от другия и като така мнението му да тежи много повече.

# 53
  • Мнения: 24 467
Животът на Марс и ползата/вредата от градините и яслите са несравними неща. Едното е установено по безспорен начин, а по другото може да се спори до безкрай, без да има напълно вярна и обща позиция. Когато търся аналогия, то я правя между горе- долу сравними величини. Тези не са такива.
Именно защото решението е важно, а хората, така пише, са го обсъдили и решили предварително, не може да се игнорира бащата изцяло. Нито им знам информацията, нито възможностите, както и останалите пишещи тук, обаче като родители са напълно равнопоставени.
И думите, които беше цитирала бяха именно в тази връзка.
След това ще има решения за от кога да се тръгне на училище, в кое училище, в кой клас, да учи/ не учи едикакво си допълнително и т.н.- това са все важни неща, за които и двамата родители следва да се разберат. Тези въпроси у нас се обсъждат предварително и докато не се стигне до консенсус не си позволявам да правя нищо, нито съпругът ми. И по тези въпроси няма един общовалиден отговор, в сравнение с отговора "Има ли живот на Марс.".
Отдавна не живея според виждането, че мъжът работи и печели, а майката се грижи за дома и децата.

# 54
  • Мнения: 46 562
Бащата трябва да се информира толкова, колкото и майката и накрая заедно да вземат решението. Поне за моето дете.

# 55
  • Мнения: 4 555
Абе не е толкова еднозначен въросът с живота на Марс. Познавам хора, които искрено вярват в извънземните. И че както не е доказано, че ги има, така не е доказано и че ги няма.
Ако толкова те притеснява сравнението, прескочи тази част.
Това, че бащата трябва да е информиран е така, но рабоата е там, че той всъщност много рядко е.
И пак смятам, че този, който прекарва целия ден с детето и познава в детайли поведението му, може по-правилно да прецени за какво е готово и за какво не е готово.

# 56
  • Мнения: 24 467
Надявам се, че с цел да се докаже основателността на определена позиция скоро няма да започнем да си говорим и за лудите, вярата в Бог, в световния комунизъм и да правим аналогия с баща, за който тръгването на детето му след навършени 2 години е нещо, което той би искал да се случи. 
Особено като и идея си нямаме кой, колко и как гледа едно дете и кой, колко и до къде познава околните ясли и градини.
"Частта" я започнах, заради твоя цитат на мое мнение, което обсъжда именно този въпрос- дали един родител, независимо от пола му, има право на глас при вземане на такива решения.
На основния отговорих също.

# 57
  • Мнения: 2 885
И пак смятам, че този, който прекарва целия ден с детето и познава в детайли поведението му, може по-правилно да прецени за какво е готово и за какво не е готово.

За да има адекватна информация бащата трябва да си седи вкъщи, да се грижи за детето си и да виси с майката в парка поне през половината от деня. Субективното мнение на околните не е гаранция за взимане на правилноТО решение.
И т.к. в 99% от случаите майката е тази, която споделя деня си изцяло като се грижи за детето, логично е нейно да е решението за ясла/градина.

Последна редакция: чт, 09 апр 2009, 13:38 от немирница

# 58
  • Мнения: 1 898
Правилните решения се вземат и от двамата родители след спор/дебат в който всеки излага своите аргументи.
В противен случай единият налага своето решение, а другият прави компромис и се съобразява, без да е убеден в правилността му. Това в по-добрия случай.
П.П. Моят съпруг имаше изключително адекватна информация за детето си,  нищо че работеше и не висеше с мен по парковете през деня.

# 59
  • Мнения: 1 324
Първо да благодаря на всички мами, че споделяте мненията и опита си! Наистина са от голяма полза.   bouquet

Всъщност имам не отрицателно предубеждение към детските заведения, а известни притеснения, тъй като не съм в течение за състоянието им в момента. Мисля, че за децата е по-добре да растат сред себеподобни, отколкото само сред възрастни. Не бях сигурна обаче, на какъв етап е най-правилно да се дадат децата. Исках да разбера и дали на едно такова „назад с материала” мамино дете, яслата ще повлияе положително или ще го тормози. От написаното до тук си вадя извода, че за нас е твърде рано.
 
Относно персоналът в яслите, би трябвало да е по-способен във възпитанието на децата, отколкото неопитните родители. Друг е въпросът, че някои от тях са кофти като хора. Както виждам са рядкост. За съжаление все пак ги има. На всичкото отгоре и се толерират. Без да изпадам в подробности, вчера разбрах, че причината супер веселото и палаво момиченце на една близка, да се превърне в затворено и плашливо дете, е физически тормоз в яслата. Директорката заявила, че и други майки са се оплаквали от въпросната възпитателка. Но тя я оправдавала, защото методите й, макар и лоши, са супер ефективни откъм въдворяването на ред и дисциплина. Явно ще се наложи да проучвам персоналът в яслите или градините, като му дойде времето. До сега ме вълнуваше само кои са най-близо до вкъщи и до работата ми.

Хранителните режими в яслите, се оказва, че също варират. Безумие е, че няма никакъв контрол и се оставят на субективната преценка на директорите. Правилното хранене в първите години на децата има определящо значение, както за настоящето, така и за бъдещото им здравословно състояние. Но имайки предвид в коя държава живеем, това е последният проблем. Като прочетох, че момиченцето на правда_z е било умишлено лишавано от вода, за да не пишка много, направо се изумих как е възможно. Пак добре, че не са ги държали на диета, за да акат по-малко.

Консултирах се и с лекар относно по-честото боледуване в яслите. Според него е по-добре да се избягва в тази крехка възраст. И положителният ефект на изграждане на имунитет чрез боледуване, е желателно да се постига при по-укрепнал и силен организъм.

Да си кажа и за мойто мъж! То, милото винаги има твърда и ясна позиция по всички въпроси, свързани не само с детето. Най-интересното е, че изстрелва отговора, веднага щом му зададеш въпроса. Няма да се позамисли, да поразучи предварително. Решенията се вземат светкавично и първосигнално. Мъжка работа. Иначе, няма как да не призная, че е грижовен и всеотдаен. По принцип винаги му искам мнението що се касае до малчо. Най-вече от уважение. Е, понякога го пренебрегвам. Веднъж настояваше за неговото и му казах, че аз съм майката и аз ще реша. Той ми заяви, че той пък е бащата. Казах му „Недей да си толкова сигурен!”.   Mr. Green

# 60
  • Мнения: 413
много зависи от децата и техните семейства... моят син го пуснах на полудневна ясла след като навърши 1 година, като в същото време имах възможност да плащам и допреди това плащах на гледачка да се грижи на половин ден за него. Защо - защото трябваше да ходя на работа и да изкарвам парички, а нашия татко беше на същия хал. Заедно седнахме и помислихме - как ще се чувства нашето дете по-добре, като имаме впредвид, че е активен, отворен, гъвкав и общителен тип. И бяхме единодушни - ще се чувства по-добре на ясла, защото обича децата - да ги наблюдава и да търси контакта им. Гледачката ни беше страхотна - истинска баба /поради липсата на истинска такава до нас/ и точно заради това решихме, че е по-добре детето да не бъде с нея: прекалено много разглезване, опазване, ограничаване. Взехме заедно решение, защото и двамата познаваме детето си, независимо че времето отделено с него е различно - ефективното време с него беше почти равно. Под ефективно разбирам - целеви занимания, учене и игри, а не само блеене и обгрижване на нужди.
В избора на ясла - мъжът ми се довери в интуицията, аз обиколих няколко, аз избрах, но той също дойде "на проверка" - и на двамата ни хареса персоналът - защото това има най-голямо значение за нас. Вече ходи на ясла повече от 6 месеца, от 2 месеца ходи целодневно - не боледува повече от другите деца, расте отворен, усмихнат, обичан, уважаван, свободен и ....двуезичен.

# 61
  • Мнения: 121
много зависи от децата и техните семейства... моят син го пуснах на полудневна ясла след като навърши 1 година, като в същото време имах възможност да плащам и допреди това плащах на гледачка да се грижи на половин ден за него. Защо - защото трябваше да ходя на работа и да изкарвам парички, а нашия татко беше на същия хал. Заедно седнахме и помислихме - как ще се чувства нашето дете по-добре, като имаме впредвид, че е активен, отворен, гъвкав и общителен тип. И бяхме единодушни - ще се чувства по-добре на ясла, защото обича децата - да ги наблюдава и да търси контакта им. Гледачката ни беше страхотна - истинска баба /поради липсата на истинска такава до нас/ и точно заради това решихме, че е по-добре детето да не бъде с нея: прекалено много разглезване, опазване, ограничаване. Взехме заедно решение, защото и двамата познаваме детето си, независимо че времето отделено с него е различно - ефективното време с него беше почти равно. Под ефективно разбирам - целеви занимания, учене и игри, а не само блеене и обгрижване на нужди.
В избора на ясла - мъжът ми се довери в интуицията, аз обиколих няколко, аз избрах, но той също дойде "на проверка" - и на двамата ни хареса персоналът - защото това има най-голямо значение за нас. Вече ходи на ясла повече от 6 месеца, от 2 месеца ходи целодневно - не боледува повече от другите деца, расте отворен, усмихнат, обичан, уважаван, свободен и ....двуезичен.
А каква ясла препочетохте- частна или държавна? И по какви критерии избирахте.
И на нас ни предстои това и разглеждаме алтернативите.
Мерси.

# 62
  • Мнения: 46
Аз не искам да давам принцесата си на ясла, но живот и здраве август чакаме второ детенце. Разликата им ще е 1год.  5месеца и не знам ще мога ли да се справя и с двете деца, мъж ми ходи на работа и може да помага само вечер Ако има мами с подобна разлика на децата нека споделят какви решения са взели за тях?
Много съм уплашена, кое ще е най доброто за по голямото дете, на ясла или при нас Опасявам се че ще гледа постоянно как гушкам бебето, как го кърмя ще усети че грижите ще са насочени повече към малкото бебе и ще ревнува Как ще ги извеждам на разходка и двете като нуждите ще са им различни....?
За това се замислих за ясла там през деня ще е с деца и ще си играе с тях, а вечер ще се стараем с таткото да и показваме колко я обичаме и да и обръщаме нужното внимание
Моля пишете ми какво мислите имам нужда от съвет

# 63
  • Мнения: 8 242
Против яслата съм. Още повече деца под 1 и 2г..
Напуснах работа, за да съм със сина си, докато тръгне на градина. Не е много лесно на 1 заплата, но ми е много по-спокойно.. и се справяме..

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Всичко зависи от това, дали детето ще се адаптира към новата среда, и колко често ще боледува и как ще протичат заболяванията му. За моето дете се убедих, че беше огромна грешка пускането на ясла. Но пък приятелчето на дъщеря ми, с което заедно тръгнаха, си изкара яслата като пич - разболяваше се, но доста рядко и леко. И бързо свикна с обстановката.

# 65
  • Мнения: 152
Извинявам се предварително, че ще пиша без да съм изчела цялата тема и развитието й, а ще изложа моето мнение направо.

Против яслите съм! Много психолози са се изказали по темата, че децата до две годишна възраст имат изключителна нужда от майките си! Майката е центъра на тяхната вселена, имат нужда от подкрепа, от споделяне с мама на ежедневните малки открития, които правят. Между две и три годишна възраст е критичен период, в който бебетата се осъзнават като личности и стават деца, които имат нужда да се социализират със себеподобни, да споделят. Забелязали ли сте, че децата до тригодишна възраст не играят едно с друго, а едно до друго или най-често се карат за някоя играчка.

Наблюдавайте децата си, те ще ви покажат до какъв етап са стигнали в развитието си. Нашата кака е на 2 г. и 8 месеца и я виждам как вече има нужда да намери мястото си в група от деца. Въпреки че още се дърпат за играчките си, тича при приятелките си с радост, пробва различни поведения, измислят си групови игри... На 2 г. и 2 месеца определено не беше готова за ясла и й се отрази много зле опита с тръгването тогава.

И последен довод "против": в "Часът на мама" една участничка сподели, че нейната майка е медицинска сестра, работила цял живот в ясла, и тя я е посъветвала да не дава децата на ясла. Дори и само това на мен ми е достатъчно като довод! Човек, който цял живот е в тази система, да е против неговите деца да минат през нея... явно не е читава тая работа. Thinking

# 66
  • Мнения: 4 038
Против яслата съм. Още повече деца под 1 и 2г..
Напуснах работа, за да съм със сина си, докато тръгне на градина. Не е много лесно на 1 заплата, но ми е много по-спокойно.. и се справяме..

Сега ако някой реше да напусне работа, за да е с детето си, губи освен всичко друго, точката за работещ родител и детето му няма да го приемат не само на ясла, но и на градина.

Твоето дете гледам , че е по-голямо и нещата може да са били по друг начин, не знам.

Т.е аз съм за яслата, доколкото ти гарантира място в градината ( в рамките на ОДЗто). Иначе не бих си дала детето в чиста ясла.
По-скоро бих ползвала неплатен отпуск до навършване на три години на детето, ако може, разбира се.

# 67
  • Мнения: 8 242
В ОДЗтата е така - ако не си на ясла, няма градина - или поне така ми се изрепчи директорката на ОДЗто до нас, с което не съм съгласна.. Ама кой ме пита Simple Smile
Но има достатъчно ЦДГ-та, където никой не го бърка дали е било детето ти на ясла..
За работещ родител - фиктивно винаги мога да започна работа като трябва да давам документите за записване.. А реално ще започна след като той се адаптира в градината..
Защо съм напуснала работа са си мои лични причини нали Simple Smile И изобщо не бих ходила, само за да осигуря място на детето ми в градина  Shocked
До 3г. не може неплатен, защото е само 6м... А така или иначе ги приемат не от 3г., а от септември - тогава ще е на 3г.3м. - т.е. още 9м. какво правя? ..
Това си е моят избор и изобщо не съжалявам за него Simple Smile Още по-малко за конкретната работата  Wink .. макар че звучи доста перспективна и интересна длъжност.. но реално никак не беше така.. да не говорим за заплащането.. Но това са съвсем други теми Simple Smile

# 68
  • Мнения: 2 172
Аз не искам да давам принцесата си на ясла, но живот и здраве август чакаме второ детенце. Разликата им ще е 1год.  5месеца и не знам ще мога ли да се справя и с двете деца, мъж ми ходи на работа и може да помага само вечер Ако има мами с подобна разлика на децата нека споделят какви решения са взели за тях?
Много съм уплашена, кое ще е най доброто за по голямото дете, на ясла или при нас Опасявам се че ще гледа постоянно как гушкам бебето, как го кърмя ще усети че грижите ще са насочени повече към малкото бебе и ще ревнува Как ще ги извеждам на разходка и двете като нуждите ще са им различни....?
За това се замислих за ясла там през деня ще е с деца и ще си играе с тях, а вечер ще се стараем с таткото да и показваме колко я обичаме и да и обръщаме нужното внимание
Моля пишете ми какво мислите имам нужда от съвет


На моите деца разликата ще е почти същата (1г.6м) и не съм си и помисляла да давам дъщеря си на ясла.Мина ми през ума,но не защото няма да се справя и с двете деца,ами да се интегрира в обществото(поне на едно гърне да се научи да ходи   Tired  ) ,но се отказах бързо-бързо.Не виждам смисъл аз да съм си вкъщи и да давам едното си дете на ясла да ми го разболяват. Вмятам,че също така и сега завършвам и имам и други отговорности,но не  се шашкам,така че по-добре преосмисли всичко отново  Peace

# 69
  • Мнения: 46
Аз не искам да давам принцесата си на ясла, но живот и здраве август чакаме второ детенце. Разликата им ще е 1год.  5месеца и не знам ще мога ли да се справя и с двете деца, мъж ми ходи на работа и може да помага само вечер Ако има мами с подобна разлика на децата нека споделят какви решения са взели за тях?
Много съм уплашена, кое ще е най доброто за по голямото дете, на ясла или при нас Опасявам се че ще гледа постоянно как гушкам бебето, как го кърмя ще усети че грижите ще са насочени повече към малкото бебе и ще ревнува Как ще ги извеждам на разходка и двете като нуждите ще са им различни....?
За това се замислих за ясла там през деня ще е с деца и ще си играе с тях, а вечер ще се стараем с таткото да и показваме колко я обичаме и да и обръщаме нужното внимание
Моля пишете ми какво мислите имам нужда от съвет


На моите деца разликата ще е почти същата (1г.6м) и не съм си и помисляла да давам дъщеря си на ясла.Мина ми през ума,но не защото няма да се справя и с двете деца,ами да се интегрира в обществото(поне на едно гърне да се научи да ходи   Tired  ) ,но се отказах бързо-бързо.Не виждам смисъл аз да съм си вкъщи и да давам едното си дете на ясла да ми го разболяват. Вмятам,че също така и сега завършвам и имам и други отговорности,но не  се шашкам,така че по-добре преосмисли всичко отново  Peace

Явно аз съм се уплашила повече от теб.Ще мисля все пак имам още време, аз чета всички мнения и това също ми помага,
благодаря на отговорилите ми мами

# 70
  • София
  • Мнения: 3 249
Аз съм ЗА това майката да има избор. Ако можех да си гледам детето до 3 г. и 8 м., когато трябва да тръгне на градина (септември 2010 година), щях да си го гледам. За съжаление обаче нямам тази възможност, принудена бях да се върна на работа и да ползвам услугите на ясла.

Безспорно най-добрият вариант е детето да е основно с майка си до 3 години поне, но когато това не е възможно поради финансови причини, аз избирам яслата. Пред избора ясла или баба (ако имах такъв избор), също бих избрала яслата.

Но естествено всеки знае своята камбанария...

# 71
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Долу-горе съм "ЗА", но само защото тук децата тръгват на градина /няма ясли/ при навършени 2г. и са от 9 до 12:30 - обядват си в къщи. Също можеш да избираш колко дни в седмицата да го водиш  Peace Иначе за цял ден да ходят под 2г съм твърдо против  Peace

# 72
  • София
  • Мнения: 2 882
Аз съм твърдо за яслата. Ходим от октомври миналата година, без никакви проблеми, не сме имали истерии в началото, за щастие не боледуваме често. Предимствата са много. Не смятам, че намесата на баби е вредна, но така или иначе, при нас няма наблизо такива. Това затъпяване на майката 2 години вкъщи е напълно безсмислено за мен, пък за 3 да не говоря. Ако боледува детето, то и на училище да тръгне пак ще си боледува. Е какво и на училище ли да не го пусна!? Това е моето мнение, подчертавам моето мнение. Тъпо ми е вече да лъскам пейките в парка по цял ден и да слушам кой каква манджа сготвил и подобни, не ми е на мен тям мястото, затова си пуснах детето на ясла, а и това не е единствената причина всъщност.

# 73
  • Мнения: 8 242
Това затъпяване на майката 2 години вкъщи е напълно безсмислено за мен, пък за 3 да не говоря.
Изобщо не мисля, че времето което прекарвам със сина ми е затъпяване Simple Smile Изобщо!
Много напротив Simple Smile Много съм щастлива и горда, че АЗ мога да го науча на всичкото АБВ и да виждам как пораства пред очите ми всеки изминал ден.. А не всичко първо да бъде видяно от госпожата в яслата.. Ако изобщо ги учат на нещо там.. Осен, разбира се на режим  Wink

# 74
  • Мнения: 1 324
И аз си мислех, че ще затъпея много яко. Просто умът ми не го побираше как ще прекарвам месеци в дундуркане на бебе. Е, все толкова съм тъпа, колкото си бях, не повече. Разбрах, обаче колко заблудена съм била. С каква глупост съм си пилеела времето и енергията на работа. Подредих си приоритетите. Разбрах и колко неща съм можела да пропусна от същата тази глупост и се радвам, че не съм.

# 75
  • Мнения: 4 555
Това затъпяване на майката 2 години вкъщи е напълно безсмислено за мен, пък за 3 да не говоря.
Една приятелка има теория, че от гледане на собственото си дете може да затъпее само този, който и без това си е тъп  Mr. Green
Да възпитаваш дете е много сериозна и отговорна работа, а освен това може да бъде и много приятна... всъщност може да бъде каквато си я направиш.
Майките в градинките и на мен не са ми голямата любов, но те пък не са ми и сред първите асоциации, като си представя отглеждане на дете.

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158

Майките в градинките и на мен не са ми голямата любов, но те пък не са ми и сред първите асоциации, като си представя отглеждане на дете.

А ти къде си водиш детето на разходка?

# 77
  • Мнения: 1 725
Йее, сред по-големия процент съм.  Sunglasses
Гласувах по сърце, по-точно от твоя гледна точка - щом чувстваш, че е по-добре да си го погледате още, значи така трябва да бъде! Мисля, че различните мнения тук, само ще затвърдят мнението ти, поне може да са от полза като доводи "джокери" да се сетиш как да убедиш мъжа си. А притесненията на мъжа ти - е, има време да се научи на всички тези неща. Защо някои родители все бързат децата им да пораснат!?
Виждам, че някои вземат под внимание и своите нужди, не по-малко от тези на детето. Лошо няма. Но това пак е твърде индивидуално. Аз лично хич не се натискам да започвам работа. В моментите, когато си "мечтая" за такова разнообразие, се сещам бързо бързо какво сдухване беше и пак така бързо бързо се отказвам.  Laughing  Разбира се, ако алтернативата е една сравнително лека работа, поне в сравнение със самото отглеждане на детето (някои деца са много трудни) и, ако човек не е толкова взискателен към ясленските грижи, това е решението. Само, ако разбира се, понесе добре на детето. Аз лично не съм толкова придирчива и бих пробвала, ако така стояха при мен нещата, обаче. А мен дори не ме чакат никъде да се върна на работа, така че нищо не губя и съм абсолютно сигурна, че дори и в другия случай Настя и да спечели нещо, то в моя конкретно, със сигурност нищо не губи (от това, че няма да ходи на ясла, имам предвид - да поясня, че много сложно го навързах последното).

Последна редакция: сб, 25 апр 2009, 03:34 от desi_sunshine

# 78
  • Мнения: 3 993
Аз споделям мненията "против" яслата до 2-годишна възраст. За съжаление, при кризата с местата в детските градини в София, човек не може да е сигурен дали ще му приемат детето на 2-годишна възраст. Пак за съжаление, липсата на действия и изобщо заинтересованост към проблема от страна на Общината, ме принуждава да кандидатствам отсега за прием в ясла (ОДЗ) с ясната мисъл, че няма да приемат дъщеря ми тази година. Догодина пак ще бъдем на опашките...и така времето си минава. Засега си я гледам вкъщи и на всички ни е добре, но се питам докога ще е така.  Thinking

# 79
  • Мнения: 222
За яслата съм.Детето ми се чувства много добре там.Много бързо свикна и ходи с желание.А най голямия плюс за сега е че сам отказа биберона .А той е от 1 месец вече в яслата.А относно чистотата в яслата:сигурно и болниците не са толкова стерилни,нито вие в къщи държите толкова чисто.Знаете ли че всяка  седмици освен че се сменят чаршафите на леглата им ,се тупат дюшеците и всички табли на кревата се минават с дезинфектант.Всяка дървена плоскост всяка играчка ежедневно се забърсва.Дори гардероб-четата се вадят дрехите и се дезинфекцират и отвътре и от вън.Всеки ден се пуска прахосмукачка и се мие пода.А гърнетата се мият след всяко ползване.Само мога да кажа евала на лелките ,които по цял ден чистят като луди за да е чисто на нашите деца.  bouquet

# 80
  • Мнения: 887
Това е най-нездравословното място за едно дете и в същото време е единственото решение за родителите. Категорично съм против.

# 81
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
Аз съм категорично против детските ясли. Naughty Дъщеря ми тръгна директно на градина. Сега записах малкия - тоест кандидатстваме, за ясла в нейната градина, като той наесен ще е на 2 години. Пак съм против тръгването. Но го записах, за да видя какви са ни шансовете за прием, колко точки събираме и дали имаме шанс с тези точки догодина за градина. По принцип там яслената група е една, приемат сазмо 16 деца и предварително ми бе ясно, че надали ще се класираме, въпреки че има сестра в същото ОДЗ.
А съм против яслите, защото децата са все още твърде малки и имунната им система не е укрепнала. Доста податливи са на вируси и общо-взето ходят по една седмица на ясла, след което са си 2 седмици минимум болни у дома. Поне така са повечето ни комшийчета и познати, които пуснаха децата си отрано на ясла. В крайна сметка майката пак се налага да си стои у дома, но в случая гледа болно дете. Естествено, това не се отнася за случаите, когато родителите нямат възможности, майката задължително трябва да се върне на работа и т.н. В случая просто няма друг вариант. Но ако имаш вариант да си стоиш у дома и да си гледаш детето, или пък някоя баба да помага за гледането му просто вариантът ясла е глупаво решение.

# 82
  • Мнения: 8 246
Синът ми се чувства страхотно в яслата. Тръгна на 1г и 5м. Свикна за 2-3 дена. Изобщо не е боледувал.
Не мога да разбера обаче с какво, за повечето майки, градината е в пъти по-добра от яслата  newsm78
В яслата групата на сина ми е  от 15-17 деца максимум по списък. На смяна има една сестра и една леля. По обяд двете смени се застъпват
Преди няколко дни бях на родителска среща в градината, където му предстои да тръгне през август. По списък са 34 деца  Shocked. На две от децата родителите им не бяха потвърдили, че ще са в тази градина. Значи остават 32 деца... Лелята за групата е само една, като съответно ще е или първа или втора смяна. Значи половината от времето тези 32 деца ще са само с една учителка.
Хайде, нека после някой да ми разправя, колко по-хубаво е в градината от яслата.

# 83
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
Синът ми се чувства страхотно в яслата. Тръгна на 1г и 5м. Свикна за 2-3 дена. Изобщо не е боледувал.
Не мога да разбера обаче с какво, за повечето майки, градината е в пъти по-добра от яслата  newsm78
В яслата групата на сина ми е  от 15-17 деца максимум по списък. На смяна има една сестра и една леля. По обяд двете смени се застъпват
Преди няколко дни бях на родителска среща в градината, където му предстои да тръгне през август. По списък са 34 деца  Shocked. На две от децата родителите им не бяха потвърдили, че ще са в тази градина. Значи остават 32 деца... Лелята за групата е само една, като съответно ще е или първа или втора смяна. Значи половината от времето тези 32 деца ще са само с една учителка.
Хайде, нека после някой да ми разправя, колко по-хубаво е в градината от яслата.

Ще ти отговоря. На градина се тръгва на 3-годишна възраст и отгоре в зависимост от месеца на раждане на детето. До 3-годишна възраст се счита, че имунната му система е вече достатъчно узряла, за да може да се бори сама срещу вирусите или поне да не се стига до усложнения при разболяване. Не ми се търсят сега линкове из интернет, за да ти показвам здравни статистики и мнения на хора, които това са учили. Що се отнася до градината - работното време на лелката е цял ден, няма смени. Тоест през цялото време - досущ като в яслата, децата са с двама души: учителка и лелка. На обяд учителките се застъпват и във времето на хранене и слагане на сън вече стават две учителки и 1 лелка. Така е по закон. Друг е въпроса, че в градините бройките са завишени и наистина децата са доста в група. Друг е въпроса, че много родители си водят болни децата на градина и съответно оттам се предават вирусите. За 2 години на градина дъщеря ми обаче е била болна само два пъти - още при самото си тръгване получи отит, което нямаше нищо общо с градината, и в края на миналата година пипна варицела, което вече имаше общо с градината. Вирусите обаче не са я закачали. Докато децата на познатите и комшиите, които ходят на ясла са буквално нон-стоп болни. Направо жал ми става за мъничетата. Твоето е явно изключение от правилото, така че може само да се радваш.  Peace

# 84
  • Мнения: 76
Аз съм за яслите!
Не съм от добрите майки - нямам нито подход, нито нерви да се занимавам пълноценно с дъщеря си, имам и професия, която не ми позволи да остана удома повече от 1 година.
Детето се чувства добре и при шанс със свестни учителки (те в яслата са мед. сестри) не мисля, че детето е ощетено, даже напротив...

# 85
  • Popovo
  • Мнения: 219

Ще ти отговоря. На градина се тръгва на 3-годишна възраст и отгоре в зависимост от месеца на раждане на детето. До 3-годишна възраст се счита, че имунната му система е вече достатъчно узряла, за да може да се бори сама срещу вирусите или поне да не се стига до усложнения при разболяване. Не ми се търсят сега линкове из интернет, за да ти показвам здравни статистики и мнения на хора, които това са учили. Що се отнася до градината - работното време на лелката е цял ден, няма смени. Тоест през цялото време - досущ като в яслата, децата са с двама души: учителка и лелка. На обяд учителките се застъпват и във времето на хранене и слагане на сън вече стават две учителки и 1 лелка. Така е по закон. Друг е въпроса, че в градините бройките са завишени и наистина децата са доста в група. Друг е въпроса, че много родители си водят болни децата на градина и съответно оттам се предават вирусите. За 2 години на градина дъщеря ми обаче е била болна само два пъти - още при самото си тръгване получи отит, което нямаше нищо общо с градината, и в края на миналата година пипна варицела, което вече имаше общо с градината. Вирусите обаче не са я закачали. Докато децата на познатите и комшиите, които ходят на ясла са буквално нон-стоп болни. Направо жал ми става за мъничетата. Твоето е явно изключение от правилото, така че може само да се радваш.  Peace
   А аз ще ти отговоря като здравен работник.Аз съм за яслите,и съм писала защо,но като лаборант в болница съм забелязала,че и на ясла да тръгне детето и на детска градина,ако се разболява,че си се разболява където и да е.В детската градина разчитат повече на самостоятелноста на едно дете.И там са детски педагози и лелки.Докато в яслите са здравни работници и лелки.Но в едно си права,че родителите си водят децата болни.Но каква е гаранцията,че няма да се разболее когато играе с някой дете на детската площадка.Аз лично немога да си обясня какви са доводите на тези който си пускат децтата на 2години направо на детска градина. newsm78Някой да ми каже с какво е по добре, отглеждането на детето ти, в детските градини,от това в яслите. Thinking

# 86
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
mama vesi, в София дете на 2 години няма как да бъде прието в детска градина. Места няма дори за тези на 3 години, какво остава да приемат по-малко дете. Същото е положението и във Варна, където също има огромен проблем с градините. Така че този казус в случая не съществува. В по-малките градове обаче съм чувала, че правят такива неща, което лично според мен не е редно.  Thinking Що се отнася до разликата между градина и ясла, ти, като здравен работник най-добре трябва да я знаеш. Тук поне надали ще намериш и един педиатър - било то традиционен или такъв, който ползва и некласически методи за лечение (хомеопатия например), който да препоръча яслата. Всички са категорично против нея, именно заради все още неузрялата (малко грубо казано, но е точно такава) имунна система на децата. Говорила съм си с много лекари по този въпрос и те са категорични по въпроса.  Naughty Естествено, когато човек няма друг избор, ще си пусне детето на ясла. То е разбираемо. Но ако имаш вариант да си стоиш у дома и да си го гледаш, или пък някой друг да го гледа (баба или детегледачка) е хиляди пъти по-добре така, отколкото на ясла.

# 87
  • София
  • Мнения: 3 064
Това затъпяване на майката 2 години вкъщи е напълно безсмислено за мен, пък за 3 да не говоря.
Една приятелка има теория, че от гледане на собственото си дете може да затъпее само този, който и без това си е тъп  Mr. Green
Да възпитаваш дете е много сериозна и отговорна работа, а освен това може да бъде и много приятна... всъщност може да бъде каквато си я направиш.
Майките в градинките и на мен не са ми голямата любов, но те пък не са ми и сред първите асоциации, като си представя отглеждане на дете.


Много добре казано! И аз не смятам, че съм затъпяла, но пък и не се срещам с майки, които говорят само за памперси и пюрета. Слава Богу, с моя близка приятелка заедно си гледаме децата.

# 88
  • в центъра
  • Мнения: 445
... Тук поне надали ще намериш и един педиатър - било то традиционен или такъв, който ползва и некласически методи за лечение (хомеопатия например), който да препоръча яслата. Всички са категорично против нея, именно заради все още неузрялата (малко грубо казано, но е точно такава) имунна система на децата. Говорила съм си с много лекари по този въпрос и те са категорични по въпроса.  Naughty Естествено, когато човек няма друг избор, ще си пусне детето на ясла. То е разбираемо. Но ако имаш вариант да си стоиш у дома и да си го гледаш, или пък някой друг да го гледа (баба или детегледачка) е хиляди пъти по-добре така, отколкото на ясла.

lulumba, незнам къде е това "тук" според теб и кои са тези "всички", които са категорично против яслата, защото нашият педиатър лично беше "за" яслата.
Когато детето ми наближи 2 години и го попитах какво му е мнението за яслата (тъй като имам две баби пенсионерки на разположение и не бях на зор да го пускам на ясла), той отговори: да, хубаво ще е да тръгне на ясла, време му вече е да започне на си изгражда имунитет. Послушах го и не съжалявам.
Така че според мен не е редно да се изказваш от името на "всички" Peace

# 89
  • Мнения: 1 324
То и педиатрите всички не са на едно мнение. Не само за яслите. При проблем винаги се консултирам с две педиатърки. До сега на едно мнение не се е случвало да бъдат  Rolling Eyes.

# 90
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
bimbo, значи трябва спешно да си смениш педиатъра.  Thinking То вярно, че все още има педиатри, които препоръчват децата да не се кърмят или да ядат кюфтета още във втория месец, но това не значи, че мнението им е меродавно.  Peace

# 91
  • в центъра
  • Мнения: 445
bimbo, значи трябва спешно да си смениш педиатъра.  Thinking То вярно, че все още има педиатри, които препоръчват децата да не се кърмят или да ядат кюфтета още във втория месец, но това не значи, че мнението им е меродавно.  Peace
newsm34  Решението дали да сменя педиатъра си, моля, остави на мен!
Съжалявам за спама, но не мога да приема, че поради факта, че мнението на някой не съвпада с твоето, следва да се счита, че то не е меродавно.

Нямам абсолютно никакво желание да изпадам в безмислени спорове, просто счетох твоето изказване:
Тук поне надали ще намериш и един педиатър - било то традиционен или такъв, който ползва и некласически методи за лечение (хомеопатия например), който да препоръча яслата. Всички са категорично против нея
за малко пресилено и най-вече за невярно.

Винаги има хора с повече опит и наблюдения, съотв. на различно мнение, което счетох за необходимо да споделя.
(Съжалявам, че то не съвпада с твоето, с което и смятам да прекратя да спамя темата)

# 92
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
Съжалявам за спама, но не мога да приема, че поради факта, че мнението на някой не съвпада с твоето, следва да се счита, че то не е меродавно.

Хайде и аз за последно.  Peace Повярвай - говорила съм с много педиатри, защото този въпрос ме е интересувал покрай работата ми. Подготвях нещо, за което се наложи да разпитвам огромно, ама наистина огромно количество педиатри - традиционни и такива, които работят с алтернативна медицина. Става дума за утвърдени имена, не за случайни хора, защото ми трябваше представителна извадка. И всички, които разпитвах за плюсовете и минусите на яслата, бяха категорично против.  Naughty Естествено, никой не говори за случаите, когато родителите нямат друг избор и просто това е единственото им възможно решение. Става дума за майки, които имат вариант да си гледат сами децата (или да ги оставят на някоя от бабите, или пък да наемат детегледачка до определена възраст), но не го правят.
И между другото уважавам мнението на всеки.  Peace Всеки сам решава кое е добро и кое не за собственото му дете. Просто и аз изказах мнението си и споделих нещо, което ме е впечатлило покрай работата ми. Далеч съм от мисълта да натрапвам мнението си.  Peace Твое право е да не искаш да приемеш или уважиш чуждото мнение. За смяната на педиатъра беше шега, разбира си, но все забравям, че не всички имат чувство за хумор. Grinning Peace
Съжалявам за спама. Embarassed Embarassed Embarassed

# 93
  • София
  • Мнения: 3 064

...
lulumba, незнам къде е това "тук" според теб и кои са тези "всички", които са категорично против яслата, защото нашият педиатър лично беше "за" яслата.
Когато детето ми наближи 2 години и го попитах какво му е мнението за яслата (тъй като имам две баби пенсионерки на разположение и не бях на зор да го пускам на ясла), той отговори: да, хубаво ще е да тръгне на ясла, време му вече е да започне на си изгражда имунитет. Послушах го и не съжалявам.
Така че според мен не е редно да се изказваш от името на "всички" Peace

Как ли съм си изградила имунитет, след като не съм ходила нито на ясла, нито на детска градина, само на забавачка за по три часа на 5 - 6 год. възраст. Че съм успяла по чудо и да се социализирам...

# 94
  • Мнения: 222
Аз не знам защо всеки дава акъл на другите.В крайна сметка всички сме голями и можем да преценим дали е полезно или не е децата ни да ходят на ясла.Всички влизате в някакви безсмислени спорове и се карате по между си.Нали темата е дали сме за или сме против.Трябва само да изразите мнението си а не да спорите коя е по права! smile3503

# 95
  • Мнения: 3 929
Против съм. Поне до 3-та година. Децата имат най-много нужда от майките си.

# 96
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Категорично съм против!  Naughty Причините са страшно много. Да не говорим, че така изтъкваните плюсове на яслата са си според мен смехотворни или въобще не са плюсове. Лично мнение!

# 97
  • Мнения: 233
аз съм за яслата.все пак не всички имаме баби които да ги гледат,пък и на работа трябва да се ходи.доволна съм от персонала и грижите които полагат за децата ми.моя позната ми каза веднъж така"става въпрос за родителска политика дали да ходи детето ми на ясла или не"

# 98
  • Мнения: 177
Аз съм ЗА яслата,там си свикват на режим и после във градината е по лесно  Peace

# 99
  • Мнения: 1 672
аз съм за яслата с две ръце.

# 100
  • Мнения: 804
"ЗА" яслата съм. Детето ми ходи на ясла от 11 месечна. Има плюсове и минуси. Ако времвто се върне назад и мога да избирам, отново бих я пуснала на ясла на 11 месеца.

Към авторката, ако не искаш да пускаш детето на ясла, обсъдете с бащата компромисен вариант да не отива детето на ясла, но да промените леко начина на възпитаване. При положение, че си щастлива да се грижиш за детенцето и таткото ви осигурява прехраната, защо да не си го погледаш. И без друго порастват толкова бързо.

# 101
  • София
  • Мнения: 8 286
bimbo, значи трябва спешно да си смениш педиатъра.  Thinking То вярно, че все още има педиатри, които препоръчват децата да не се кърмят или да ядат кюфтета още във втория месец, но това не значи, че мнението им е меродавно.  Peace

Хора, що си измисляте като нещо не отговаря на убежденията ви...
Само тук в България се тръшкаме като видим "ясленски сопол" я питайте чужбинските мами.. ако не преболедувана 2,  ще се тръшне на 4. Има деца, които през 1вата си година са отсъствали има няма общо 5-6 дни, историята познава и без пропуск.


И моята педиатърка не е била против тръгването на ясла. Когато родих 2рото си дете, я питах какво да правя с баткото "няма ли да  ми носи нещо на бебето?" отговора бе, че някои лекари считали, че е по-добре за бебето, тъй като ще се сблъска с повече вируси преди постъпване на ясла и неговото адаптиране на ясла ще е по-бързо, друг плюс е по-високия имунитет на бебето първите месеци след раждането.
За протокола:
- баткото беше почти на режим 7:7- ясла:къщи и нито веднъж бебето не хвана нищо от него.
- педиатърката ме подкрепяше за кърменето, въпреки фиаското първия път (получи се 6м., за разлика от 20те дни при баткото). Кюфтета не знам кога съм дала за първи път, но зъби трябва да е имала(ли) поне 2 бр., което се случи след 11-13тия месец.

Синът ми тръгна на 1 г. 8м. на ясла, решението беше преди да забременея. 2 м. след  като тръгна лепна някъде салмонелоза, не стана ясно от къде (както и да е) Поради лекуване и решение от моя страна да сменя ОДЗто (обвиниха нас за заразоносителите още преди за излязат резултатите) пред мен стоеше въпоса кога да го пусна отново на ясла... исках да го пусна независимо от случката и от съмненията (въпреки че обвиниха нас в яслата, всеки като чуеше за болеста казваше "от яслата е"), защото въпреки приятната ми компания през възстановителня му перод забелязах как му липсват децата, на площадката бяха останали 1-2 с гледачки и бебета, които не му бяха компания.
Тръгна отново на ясла, когато беба беше на 20-25 дни.

Относно решението то трябва да е и на 2мата родтели, независимо кой е в къщи с детето. Аз нямам по-големи права.

# 102
  • София
  • Мнения: 4 578
Аз съм ЗА яслата,там си свикват на режим и после във градината е по лесно  Peace
И аз. Разбира се, че по-често боледуват, но това е неизбежно при толкова много деца. По-рано ще изгради имунитет.
Защо не искаш да го дадеш?
За мен социалният контакт на децата с връстниците им е несравним. А ако случите и на персонал, който да обича децата - направо трябва да почерпиш.
П.П. Моите и двамата тръгнаха на ясла на 2 години. Бяха със свалени памперси. Имах избор да не работя - мъж ми не ми дава зор и сега. Но.....достатъчно говорих за памперси, пюрета и гледах майки по градинките. И аз имах нужда от социализация. Моите са с 1,6 години разлика.

# 103
  • Мнения: 562
От сегашната си позиция мисля, че за детето е по-добре да е при майка си, докато е малко. За съжаление аз съм принудена да пратя малката на ясла от септември (тогава ще бъде на 1 година и 3 месеца), защото съм редовна студентка и трябва да продължа обучението си, а няма на кого в София да я оставя да я гледа. А така или иначе е по-добре на ясла и в София при мама, отколкото на стотици километри от мен. Но ако имах избор, най-вероятно щях да предпочета да си я гледам сама.

Разбира се, винаги има фактори, които определят положението - финанси, обучение на родителя/родителите, лични нагласи и разбирания на родителите и т. н., но в крайна сметка това е моето мнение. Освен това всеки трябва да послуша собствения си инстинкт, а не след това да съжалява, че заради друг е постъпил неправилно според вижданията си. В случая при вас има разминаване, но аз мисля, че едно дете на 2 години няма нужда да става войник - добре е да свиква на ред и дисциплина, но всяко нещо си има мярка и не смятам, че от това дали ще тръгне на ясла от 2-годишно или на градина от 3 годинки зависи какъв човек ще стане, че да е причина да не го оставим още малко при мама.  Peace  Що се отнася до финансите - не мога да кажа нищо, защото вие самите си знаете положението и можете да прецените от тази гледна точка.  Peace

Но така или иначе считам, че тази една година вкъщи или на ясла не е толкова определяща, че да не се съобразим с комфорта си - този на майката и на детето. Просто преценете как ще ви е по-добре на вас самите!  Peace

# 104
  • Мнения: 157
Твърдо съм ЗА! Малката сме я отгледали сами с мъжа ми и не ни се даваше изобщо на ясла, но детето там се чувства по-добре сред връстниците си, ходи с желание и има доста изградени навици.

# 105
  • sofia
  • Мнения: 8 945
Но така или иначе считам, че тази една година вкъщи или на ясла не е толкова определяща, че да не се съобразим с комфорта си - този на майката и на детето. Просто преценете как ще ви е по-добре на вас самите!  Peace

Пусни го, може пък да му е добре там. Пробвай, ако нещата не вървят, мъжа ти ще си промени мнението.
С големия бях много ЗА, докато не се сблъсках с ревовете всяка сутрин, отказите от храна и сън, само аз го водех и взимах.
С малкия направихме всичко възможно (невероятни комбинации за гледане) да прескочи яслата и сега на есен ще е в ДГ

# 106
  • Мнения: 398
Аз съм много ЗА ясла.Трудно се адаптирахме,но сега пък ни е лесно с тръгването на градина и ина всички навици,госпожата я хвали,че е много самостоятелна.

# 107
  • Варна
  • Мнения: 3 953
За яслите съм. Peace Големият ми син тръгна на ясла на 2 години и нещо, прехвърлиха го в градина,
не боледувал особенно. На дребната `и предстои живот и здраве да тръгне на есен. Чакаме и бебе
в края на ноември така, че ще опитаме пък ще видим на всички как ще ни понесе. Wink

# 108
  • Мнения: 2 908
На всяка майка детето и е свидно-не е само авторката така. Stop
На всеки му е трудно да пусне детето си.
Пуснах я на ясла на 1г и 9 месеца. Адаптира се много бързо-не е плакала въобще,радва се като ходи там,иска да ходи,постоянно го повтаря. Научих я на гърне още преди яслата,това не ми е било + на яслата. Там се научи да се храни сама,играят си с децата,аз не можех вече да я забавлявам така както на нея и се искаше-буйно дете беше,изпиваше ми енергията по цял ден. На мен ми беше много по-трудно първите седмици,отколкото на нея. Боледува доста само първите 3 месеца след тръгването-това,което беше изболедувала,ако не го беше изкарала там,щеше със сигурност да го изкара в градината-винаги като тръгнат някъде за пръв път повечето деца боледуват задължително,докато си направят нужният имунитет(защото при вирусни болести имунната система посреща вируса и разпознавайки го, развива антитела за всеки следващ случай на среща). Е,има и такива.."рядко боледуващи"..които са редки случаи.
Второто живот и здраве също ще го пусна на ясла.

# 109
  • Мнения: 865
За яслата съм.Плюсовете са ги казали доста момичета преди мен.
Направете си семеен съвет в къщи,изслушайте се и вземете общо решение за вашето дете  bouquet

# 110
  • Мнения: 2
ПРОТИВ яслата. Откакто е на ясла единственото ново на което се научи е да казва "пеика", (защото когато са навън им е позволено да стоят само на пеиката), Казва и "патка" и твърде умело имитира как се пуши(вкъщи никои не пуши).4 месеца преди да тръгне на ясла винаги си казваше за пишкане и не се е случвало да се напишка, на яслата винаги е напишкана. Там се пишка само по часовник(нещо което дори аз не мога да направя).

# 111
  • Мнения: 3 993
paq4e , коя е яслата и в кой град?

# 112
  • Мнения: 5
За ясла!  Wink

# 113
  • Мнения: X
До две години съм против ясла. След това съм за.
Всичко зависи от детето обаче. Ако: много плаче и не свиква и след месец и повече ходене на ясла, ако започне да се напишква или показва други признаци на стрес от ходенето, ако отслабва, тъжно е, не си играе с децата и това продължава въпреки, че са минали повече от два-три месеца от началото на яслата, значи трябва да се спре по-възможност или да се смени детското заведение. Всяко дете е различно. Има дори такива, които не свикват с ходенето на ясла и се травмират много силно.
Преценете си детето, вие си го познавате. И опитайте с ходене на ясла. Без опит няма как да знаете ще се получи ли или не.
При всички положения съм ЗА детска градина след 3 годишна възраст.

# 114
  • Мнения: 1 324
Благодаря на всички за мненията!   bouquet
Оставихме яслата за на есен. На малчо вече му е скучно с мен и не си представям зимата само двамата вкъщи. Не е най-подходящия сезон предвид епидемиите, но май спасение от тях няма.  Детенцето на моя приятелка, което сега тръгна на ясла вече лепна някакъв вирус и е на антибиотик. А кой знае може и да си променим мнението до есента. Радвам се, че ще изкараме лятото двамата заедно.

Днес правим 2г. и черпя всички със скромната ни торта!   Hug

# 115
  • Мнения: 345
letsgo, да ти е жив здрав малчугана, много да ви радва и всичко най-хубаво от мен на папатерици  Hug
Аз съм За ясла но след 2 год, даже 2,4, когато детето може поне да си каже какво иска, има някаква самостоятелност и е по-сигурно в себе си самото дете. Мойта от 1.09 тръгва, тогава ще е на 2,5, но адски се тревожа от болестите. Нека майките, чийто деца ходят да споделят още в първите дни ли се почва с болестите   Confused

# 116
  • Мнения: 1 479
Благодаря на всички за мненията!   bouquet
Оставихме яслата за на есен. На малчо вече му е скучно с мен и не си представям зимата само двамата вкъщи. Не е най-подходящия сезон предвид епидемиите, но май спасение от тях няма.  Детенцето на моя приятелка, което сега тръгна на ясла вече лепна някакъв вирус и е на антибиотик. А кой знае може и да си променим мнението до есента. Радвам се, че ще изкараме лятото двамата заедно.

Днес правим 2г. и черпя всички със скромната ни торта!   Hug


PeaceЧРД!Да сте живи и здрави! Laughing
letsgo, да ти е жив здрав малчугана, много да ви радва и всичко най-хубаво от мен на папатерици  Hug
Аз съм За ясла но след 2 год, даже 2,4, когато детето може поне да си каже какво иска, има някаква самостоятелност и е по-сигурно в себе си самото дете. Мойта от 1.09 тръгва, тогава ще е на 2,5, но адски се тревожа от болестите. Нека майките, чийто деца ходят да споделят още в първите дни ли се почва с болестите   Confused
PeaceХа,споделям:От 8 м-ца малкият ми син ходи на ясла.Адаптира се,контактен е и се храни,обачееееее...........Стигнах до изводьт,че изобщо не му пука на персонала за децата!Карат я "през просото" #Cussing outБолестите-"КЛАСИКА В ЖАНРА",това го прегльщам,но.....Детето ми вече е без "памперс" от 1 месец.В кьщи няма проблем и си казва за акане и пишкане,обаче персональт го мьрзи да го слагат на гьрне.Вече не им нося пелени за еднократана употреба,но ИДИОТКИТЕ ми предават детето ми с ЧУЖДИ ТАКИВА/надписани с друго име/ ooooh! #CrazyДа не пиша как манипулират с родителите,които работим ooooh! Whistling #2gunfireУтре ще имам разговор "на високо ниво". CrazyИначе, на всяка родителска среща си носете задьлжително пари!!! Mr. Green

Последна редакция: ср, 05 авг 2009, 00:43 от dannyangel

# 117
  • Мнения: 345
dannyangel, a веднага ли се разболя като го пусна на яслата, мен това доста ме притеснява  Confused

# 118
  • Казанлък
  • Мнения: 106
Позволявам си да ти отговоря, моето дете за малкобеше на ясла и още първата седмица се почна със сополи и хрема.. и така всяка седмица. Детето ми не беше боледувало изобщо до този момент. Аз се ядосвам, че всяка седмица е хремава и си я гледам у нас, лекарката й пък във възторг колко лесно била свикнала с яслата Simple Smile Не искам да си представям какво е с други деца.. обаче то някои пък изобщо не се разболяват. Моето мнение за болестите и яслите се корени не в изграждането на имунитет и прочие.. по това което аз видях много родители си изпращат децата болни на ясла и никой не ги спира, за това се заразяват и останалите деца. Но като цяло  яслата е за предпочитане, детото може и изобщо да не боледува, дай боже Simple Smile А ако боледува наистина има период, когато имунната система е поотслабнала, но после няма проблем Simple Smile

# 119
  • Мнения: 1 479
dannyangel, a веднага ли се разболя като го пусна на яслата, мен това доста ме притеснява  Confused
PeaceНе веднага.Трьгна декември 2008-ма и на Нова Година 2009-та вече бяхме на антибиотик ooooh!После имахме:смачкан палец/на врата/на едната рьчичка и нон-стоп сополи ,ту воднисти,ту зелени ooooh!Това да не те притеснява-всички майки от квартальт ми са минали по този пьт.Като прочетох тук, по под-форумите и на частна ДГ-сьщата работа. Mr. GreenПодготвяш се психически и това е. WinkНай-дразнещо е,че докато си гледах децата сама в кьщи-нямаше проблем.Сега и личният им лекар "вдигна рьце" от честите ни посещения при него.Лудницата е пьлна! Twisted Evil Има сьвестен персонал и такьв,който "си играе хоро". Close

Последна редакция: чт, 06 авг 2009, 14:49 от dannyangel

# 120
  • Мнения: 345
Направо ми се изправят косите като ви чета, но просто нямам друг избор, трябва да започне все някога да ходи, а и болестите няма как да ни се разминатр това е от ясно по-ясно  Thinking

# 121
  • Мнения: 1 479
Направо ми се изправят косите като ви чета, но просто нямам друг избор, трябва да започне все някога да ходи, а и болестите няма как да ни се разминатр това е от ясно по-ясно  Thinking
PeaceСпоко!Цели 4 години бях по м-во.Е,не може вече. JoyПогледни от хубавата страна на нещата. Peace

# 122
  • Мнения: 2 478
За нас яслата беше нещо, което се налагаше. Въпреки че не съм започнала работа отново и едва ли ще го направя скоро, но по други причини ми препоръчаха детето ми да посещава ДЯ. И така правим, само че стои там до обяд. За момента мога да кажа, че съм направила правилният избор!

Общи условия

Активация на акаунт