ИЗРАЕЛ 32

  • 19 810
  • 294
  •   1
Отговори
# 75
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Арие е лъв  Peace

# 76
  • Мнения: 0
на мен ми харесват-Еран,Гай,Тал.......

# 77
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ели, Ариел е Лъв на Бог, идва от Арие (лъв) и Ел. В иврита повечето ударения са на последната сричка, при Ариел и Арие - на "е"-то.

Когато преглеждах сайтове за учебната тема по иврит, попаднах на един, в който (на английски) има много хубав "речник" на имената: http://www.learn-hebrew-names.com/listnames.aspx?LetterID=77

Зная, че има много подобни сайтове, но не всички са изчерпателни, а някои са и с грешки, този ми хареса  Peace (въпреки че липсват имена, но то е трудно да се състави пълен именик).

Във фамилията на мъжа ми има няколко семейства, в които имената на децата започват с една буква (на иврит), напр.
Ариел, Еял, Ирис, Ошрит (на иврит всички те започват с алеф - א); Амит и Идо (на иврит и двете имена започват с аин - ע); Ор и Илан (и двете започват с алеф - אור - אילן), не мисля, че е нарочно, но имат такава тенденция, като избират имена на децата си... Но мъжът ми и братята му са с имена с различни букви, при свекърва ми друго е било определящо избора на име, те пък са се родили на празници (според еврейския календар)  Grinning

# 78
  • Мнения: 0
И аз на мойте деца в Израел като се родиха искахме да са с кратки и не типицхно исраелски , но и не типично бг имена , нещо което да е добро за на всякъде.

# 79
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Бубе-Барон, каза,че твоите деца учат в 134 у-ще, в кой клас са?Стефи е 3 клас.Ходят ли на лагер? Може децата ни вече и да се пазнават Laughing.

# 80
  • Мнения: 2 952
  Ей , сладурки и сладур ! Сега се прибираме , уморени сме геройски ! Бяхме на ЗОО парк - "Хай Кеф" в Ришон (у нас си  Simple Smile ) .Имаше и представление  на Саба Тувия (дядо Тувия) .Децата са луди по него ...Има и такова  детско - Туви Дуби (дуби -мече) , където играе мечок. Имам снимки .

 Относно Шмуел .Това е цар Самуил погледнато от Танаха . Деветата книга от Танаха. В християнската  Библия ( в Стария Завет) се дели на 2 книги - Първа книга на Самуил и Втора книга на Самуил. В оригиналния танах си е една книга. Тя  слага началото на "Книги на царете" , които в  християнския Стар Завет  са 4  - двете на Самуил и после още две "книги на царете". Книгата (книгите ) на Самуил са и исторически документ , разказващи за царството по онова време. Може да погледнете тук :
http://www.ccel.org/ccel/bible/bu.titlepage.html
Цар Самуил е бил пророк и последният от израелските Съдии. Това е преди около 3000 г. Тогава  са управлявали съдии, а не царе по тия  земи.Самуил помазва за цар Саул ....След това има  доста приключения и гонитби между Саул и младия Давид ....В крайна сметка  след него идва цар Давид. Надявам се хронологията  да е интересна , леко и набързо разказана.

 Ще качвам снимки от ЗОО парка и ще ги пусна тук.
 До скоро! 

# 81
  • Мнения: 1
Пете, да не бъркаш Самуил със Соломон?

# 82
  • Мнения: 1 410
Цитат
Пете, да не бъркаш Самуил със Соломон?
Не мисля ,че Петя бърка.И аз знам същото за Самуил.

# 83
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Цитат
Шмуел /שמואל / е най-правилно ,ако трябва да се позоваваме на Танах .
 Означева " Неговото име -Бог".
 Ако бъркам ,може да ме поправите 

Това го извадих от речник на имената/ не е на Бг/ .Така пише там. Шмуел - пророк .
Не съм на ясно с Танах. Ако някой знае ,да каже . newsm78

Perah, прегледах книга Шмуел от Невиим (пророци), началните части (алеф-алеф, алеф - бет) - не пише нищо повече от това, което написах (относно името)... Мисля, че това са интерпретации, нали не всичко е написано в "прав текст' и за това и толкова много тълкувания се правят  Peace (от там и различните версии за превода, значението на "Шмуел"). Може би по-нататък да е упоменато нещо повече, аз погледнах само началото, където става дума за молитвите на Хана и това, че посвещава сина си на Господ още преди да го е родила до раждането му  Peace

Хубаво сте се разходили, Пете! Аз вече нямам търпение и Тали да се връща, пък ние не знам в какво състояние ще се приберем вечерта, но ще се постарая да снимам, обещавам!  Grinning Ако кракът на Ментов издържи екскурзия утре, значи му е минало и няма за какво да го щадя повече  Mr. Green

# 84
  • Мнения: 0
Жаклин- син ми Денис е 4-ти клас и е в 134. ходи и на лагер(имаш предвид еврейския лагер нали. Незнам дали се познават, но мога да го питам. Имам приятелки  на които децата им също са там - децата се Валето- момиченце , и на другата е - Дани - момче , мойе да са с твоя в един клас. Тази година мисля и малкия да го пращам на лагер.
На сестра ми децата- от Израел също ходят на лагер - Срефан е голям мисля че е 14 год , и малките са близнаци - Макс и Марио

# 85
  • Мнения: 0
шабат шалом на всички Simple Smile

# 86
  • Мнения: 2 952
 roussybg Simple Smile не бъркам.  Соломон е друга личност от Танаха. Соломон хронологично идва след цар Давид , защото е негов син . Виж тук :
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%BD

 duda, още малко и Шабат Шалом  Simple Smile .... Палят се свещи за шабат и йом тов (празник) заради Песах.

 Очертава се снимкова темата  ... Ще чакам и аз да  видя  снимки от другите  - Мента , Тали, Миши ....айде ...И  другте ... Тигрис , поне борчето снимай де !

# 87
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
... Тигрис , поне борчето снимай де !

Да снимам... ама няма какво все още! Не ще да се показва от земята все още! Щом се покаже нещо веднага ще снимам...

# 88
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пете, аз мисля, че може и по-рано да се пожелае "Шабат Шалом", защото принципно след падането на шабат, не би трябвало спазващите да се разписват и във форума  Laughing А още на обяд поздравяваш с "шабат шалом" хората, които няма да видиш по-късно  Grinning

В Интернет има часовете за палене на свещите, както на календарите и във вестника  Thinking

Намерих ги така:
На иврит са тук: http://www.chabad.am/shabbat/
На английски са тук: http://www.kingmessiah.com/shabbat/

Избира се държава и град, излизат си  Peace

# 89
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Тишина-а-а-а... Никой не пише... Шабат!?!  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт