Юнски бебета! Тема №51

  • 14 889
  • 291
  •   1
Отговори
# 75
  • Home is where the heart is...
  • Мнения: 60
Здравейте и от мен. Не съм писала доста време, обаче не съм пропускала да ви чета. Simple Smile

И аз бях днес на лекцията за кърменето, специални благодарности на yaya86 за това че ми отстъпи своето място.   bouquet

Това което аз запомних са следните неща:
- към 28-ма и 29-та седмица е хубаво зърната да се мажат с кремче което има ланолин
- след 36-та седмица е хубаво да се обтриват зърната по 30 секунди с влажна хартиена кърпа (по време на взимането на душ примерно), а след това да се намажат с кремче, защото се лющи горния слой
- преди кърмене гърдите се мият само с вода, без сапун или други екстри, защото оставала миризма която може да отблъсне бебето
- когато засмуче бебето, в началото имало малка болка която продължава 5-6 засуквания, но не би трябвало да е повече, защото ще се разранят зърната. Иначе след болката, се осещало само придръпване на зърното
- в началото бебето трябва да се слага по 5-7 минути на гърда, но не повече, защото суче на празно и ще разрани зърното (пак  Mr. Green )
- тъй като първо има коластра, кърмата идва след 3-5 дни и тогава бебето се оставя да кърми по 10-12 минути на гърда, а останалото количество се исцежда, защото кърмата се застоява вътре, може да предизвика зачервяване
- ако зърната са плоски, трябва да се използват силиконови зърна и по този повод казаха, че биберона на бебето трябва да е каучуков, за да може бебето да прави разлика между биберон и гърда (да знае кога колко да засуква)
- след 4-я или 5-я ден се давало на бебето да кърми по 20-25 минути от една гърда за да може да се регулира кърмата
- след хранене се дават няколко лъжички вода, като водата е преварена чешмяна (до 4 месец, после се давало изворна вода). Педиатрите са препоръчвали да се дава леко подсладена водичка за да се помогне на работата на черния дроб
- бебоците се хранят 8 пъти в денонощие, като най-лакоми са били сутрин и вечер  Mr. Green
- след като се нахрани трябва да се повдигне леко и да се изчака да се уригне, като е било хубаво да се сложи лигавниче, зашото може да върне храна. След това казаха, че не бива да заспива веднага (по повод връщането на храна), трябвало да се държи будно малко време и после да се сложи в странично положение да легне (пак по същата причина - заради връщането на храната). Казаха, че трябва да се сменя положението - веднъж на дясната страна, после на лявата, защото главата на бебето е била много мека и е могла да се деформира.  #Crazy 


Дълъг стана поста, обаче това ми е от записките които успях да направя (нали съм си още студентка и като взех листа и химикалката, изпонаписах всичко което можах да чуя, че нали и за първи път присъствам на такава лекция).  Embarassed

Бих искала да отида пак, но всичко е било запълнено до края на месеца, така че - ако има мамче което не може да присъства - да свирка.  Wink

# 76
  • Мнения: 136
Хелоу и от мен.

elde, благодаря за написаното. И аз бях на лекцията, но няколко момента съм ги пропуснала, явно пак съм била в нужника  Embarassed   Лекцията страшно много ми хареса, мисля, че цялата информация беше доста полезна и надали в болницата някой ще ни отдели толкова много време, за да ни ояснява.

За помпата - акушерката каза, че е хубаво още в болницата да имаме такава, защото може бебето да не засуче веднага. А ако засуче, то не може да изсмуче цялото мляко в гърдата, затова остатъкът трябва да се изцеди, за да не се получи застой на кърмата.

Ще си прегледам записките, имаше още няколко полезни неща, които обаче забравих. По-късно ще ги напиша. Също така ни казаха и какви храни не трябва да ядем, докато кърмим - тях също ще напиша.

viper, значи за запис на тонове при Георгиев се плаща, така ли? И изобщо не ни ли се полага такова нещо по ЗК? На мен другия път трябва да ми правят, но препдолагам, че ако аз поискам. Доколкото разбирам, ще ходиш заболничен на 21-ви? А зсъщо ще отида тогава, може да се засечем  Peace

След лекцията много хубаво похапнахме с момичетата, а след това специално аз си направих дълга рахзодка. Всичко беше ок, докато не се качих в автобуса - беше адски задушно, попаднах и в ужасно задръстване, почти 1 час се прибирах. За капак, ожаднях, а нямах вода в себе си. Мислех, че ще умра  ooooh!

При нас се задава страхотна буря, бях отворила прозореца, но от вятъра сам се затваря. Явно днес не ми е ден за дишане  Naughty

# 77
  • гр. София
  • Мнения: 143
Благодаря, elde за подробните записки! Много са полезни за тези от нас, които не можахме да отидем днес на лекцията.
А на момичетата, които са притеснени по един или друг повод - дръжте се, още малко остана, бъдете позитивни и ще видите, че само хубави неща ще ви се случват. Най-важно е спокойствието и не се преуморявайте, после ще има да наваксваме доста с бебоците.  smile3506 
  love001

# 78
  • Мнения: 270
Аз на лекар съм била преди това, преди да забременея като ми я откриха я лекувах с некви хапчета, ама сега нищо не мога да пия, аз се обадих на тези същите лекари, които ми я откриха и те знаете ли ко ми казах, да си купя същите хапчета, които пих и преди, а аз в показанията им прочетох, че не се препоръчват за бременни, в такъв случай какво да правя.... тя не ме боли самата язва, ама щото вчера 2 пъти ми стана лошо, като втория път беше за секунди, а днес не съм усетила нещо нередно, поне засега да чукна на дърво, но .... затова, щото предния път с гадене започнаха проблемите, то друго не е  и имало те, аз главно бях със симптом гадене само.
Затова исках да питам някоя от Вас дали има подобен проблем и да сподели какво пие,а за останалите Ви аз съм съвсем наясно, че вие не можете да ми помогнете.
Ninand - ами сигурно е така относно лекарствата, но мен си ме е страх така като знам, че не трябва да се пият да го правя.  bouquet
приятен уикенд ти желая.

Последна редакция: пт, 10 апр 2009, 17:17 от maiamiii

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 748
maiamiii ти на никой лекарства няма да видиш, че може да се пият от бременни. Всички се застраховат и пишат така, даже и на хомеопатичните.
Аз се чудих къде сте всички днес, а съм забравила за лекцията. elde, Gydelichkova благодаря за информацията.
Мъжа ми се прибра и ще тварим багажа и ще тръгваме за Карлово. Приятен уикенд на всички.

# 80
  • София
  • Мнения: 2 658
Gydelichkova, ти при Георги Георгиев ли си? Аз съм при него на консултация. Записи се правят там от 33 г.с и наистина е по 12лв. А като си помисля, че по-нататъка се правят и на две седмици, а може и свяка, края не му излиза. Аз в четвъртък живот и здраве ще ходя за болничен и за запис.

Знаете ли, кога се полагат пак изследвания на кръв и уреина? До сега само веднъж са ми давали направление.

Аз съм в голяма чуденка за модел на слинг. newsm78 Хубаво като ги разгледах, реших, че тези най-скъпите няма да са много удобни за смяна на позицията на бебето и за кърмене навън. Обикновения с халки, например може със свободния му край да се загърнеш докато кърмиш, а като е по-хладно да завиеш и бебето. Ако се спра на такъв, се замислих направо сестра ми да ми го ушие, а не да давам между 50-70лв за парче плат с две халки.

maiamiii, разбира се, че всички фармацевти се презастраховат за бременни и кърмачки. Точно, затова лекарите преценяват, а не фармацевтите. Аз като говорих с моя близък гастроентеролог за киселините, каза, че ако не ми действа Талцид, да пия Nexium, ако е такова лекарството, то явно е най-безвредното.

edno momiche, изцяло кърмените бебета нямат нужда от вода, освен, ако те не проявят желание за това, но е много рядко срещано. Нормално на такива бебета и езичето им е много бяло, без да имат гъбички, така че не е нужно да се изплаква с вода.

Последна редакция: пт, 10 апр 2009, 17:23 от petia_tag

# 81
  • Мнения: 1 291
Vanny недей така Sad стана ми мъчно, как може такива лекари да има не ми го побира акълът Sad

Много съм щастлива че вече си имам педиатър подкрепящ кърменето.Пуснах няколко теми тука из форума и ме насочиха към д-р Христова в 2ра поликлиника на Славейков.Днес отидох да я преслушам.Доволна съм, и ще се обърна към нея Simple Smile

Занесахме килимите за пране.Почти стъкнах гнездото Simple Smile

Благодарим за ценните съвети.Всеки различно казва.Все си мислех че вода не трябвало да пият в началото,сега пък друго са казали

maiamiii  много ми е гадно че не мога да ти помогна.Ако е много лошо положението пусни отделна тема в Здравословни проблеми-ще ти отговорят на първо време.

# 82
  • Мнения: 270
ами засега не е лошо, в смисъл днес нямам някакви симптоми, но се презастраховам, защото съм се наплашила от предния път, дано да греша, щото само вчера бях по особено.

# 83
  • София
  • Мнения: 596
elde, благодаря за написаното. Ей сега ще го разпечатам и ще го сложа в раздел "кърмене" от папката.
Gydelichkova, хайде допълвай, че у нас няма принтер, а все още използвам ресурсите на фирмата (които май са на изчерпване вече...)
Уговорих се със сестрата да ми издаде болничния на 16-ти, един ден по-рано. Иначе тя искаше след празниците, ама няма да стане тая  Twisted Evil Така,че съм на работа още три работни дни  Laughing и излизам официално в болничен от четвъртък.
Ами плащат се по 12 лв, което на мен нещо ми се стори много. Много се издразних от постоянните покани за частни кабинет. Абе този като ме погледне и само пари вижда  Money Ако ще плащам на някого, то ще е на лекарят, който ще ме изражда, а не на този от ЖК. На Гунев с кеф бих си платила, само дето той пък постоянно казва "Не виждам проблем, нормално протича бременността, ела след месец, няма смисъл само да пръскаш пари". А този е пълна противоположност. И така каза - всяка седмица в частния кабинет за тонове.
petia_tag , при Сашо Георгиев сме

# 84
  • Мнения: 136
Ето малко допълнения за кърменето и от мен, те са по-скоро детайли към нещата, които elde описа:

 - бебето се закърмва между 30-тата минута и 24-я час след раждането му. Тъй като след нормално раждане майките стоят все още в коридора до родилната зала (за нормално раждалите), а бебетата се нагряват на специални печици/парно, за да се климатизират постепенно, в България те се закърмват някъде около 8-я час след раждането им;

 - както elde каза, преди кърмене гърдите се мият само с вода или със специални мокри кърпички за гърди ;

 - кърмене в легнало положение - препоръчва се кърменията през първите 3-4 дена след раждането да са в тази поза, по-удобно е и за нощното кърмене. Бебето се поставя на гърдата, а не гърдата на бебето. Рамената на майката трябва да са подпряни на възглавницата, а бебето да е в лакътнята извивка. Ръката на бебето, която е към гърдата, трябва да е под мишницата на майката. Майката държи гърдата си между показалеца и средния пръст, като е важно да се захване на по-широката част на гърдата, за да може зърното хубаво да изпъкне. За съжаление, бях в тоалетната, докато разказваха за кърменето в седнало положение  Whistling

 - тази болка, за която elde каза, че е нормална в началото, трябва да премине след 4-5 всмуквания от бебето. Ако болката не спре, тогава явно бебето не е захванало зърното както трябва. Тогава трябва да махнем гърдата от него и да му я дадем след мъничко отново;   

 -  много е важно да се слушат звуците, които бебето издава, докато го кърмим. От тях ще разберем дали се храни правилно и най-вече - дали гълта кърмата. На всеки 3-4 всмуквания бебето издава звуци като сумтене и пъшкане - това значи, че всичко е ок;

 - при гъвкавия режим на хранене , т.е. бебето яде когато и колкото поиска, задължително трябва да има интервал от поне час и половина между храненията. Особено подходящ е през първите дни. Колкото по-често бебето се слага на гърдата, независимо колко изсмуква, толкова по-бързо кърмата ще се появи (в повечето случаи преди това майката има само коластра). Кърмата обикновено идва между 3-я и 5-я ден;

 - Когато все още майката има само коластра, бебето се кърми около 5-7 минути на всяка гърда. След като кърмата дойде, кърменето се увеличава на по 10-12 мин. Задължително след това гърдата трябва да се доизцеди, за да не се случи застояване на кърмата. Именно затова е хубаво да имаме помпа още в болницата;   

 - Бебето суче активно около 10 мин. Ако след 10-тата мин. то започне да заспива, е хубаво да го събудим, за да похапне още малко. Събуждането може да стане чрез пощипване на нослето, крачето, дупенцето и т.н.  До 10-тата мин. то е изяло само 2/3 от храната, която трябва да поеме. Ако не изсуче и останалата 1/3-та от кърмата, то тогава се получава по-голям излишък на кърма и още повече за доизцеждане;

 - Изцеждането на гърдата трае, докато не я усетим мека и спокойна. Не трябва да се стремим да изцеждаме докрай гърдата, т.е. до положение, в което и капка не тече повече - това е почти невъзможно. Въпрос на усет е кога трябва да спрем. И както казах в предния пост - дори първите дни да не ни дават бебето или то да не може да засуче, трябва да използваме помпата, за да отпушим гърдите и да дойде кърмата;

 - След 4-5 ден бебето се храни по 20-25 мин. само от едната гърда, а гърдите се редуват при всяко хранене.  Ако е по-лакомо и се е насукало хубаво, може и изобщо да не се наложи да се доизцеждаме.;

 - Ако след 10-тата мин. бебето пусне зърното и не иска да суче повече, трябва да му се измие устата с малко водичка и отново да му дадем да суче;

 -  Нахраненото бебе спи между 2 и 4 часа. Бебетата акат между 3 и 6 пъти в денонощието. Ако успяват да акат по 6 пъти, значи всичко с тях е наред; 

 - Трява да следим акото на бебето - ако всичко е нормално с храненето му, акото ще прилича на бъркани яйца  Blush  Ако акото е доста зеленясало и прилича на жабурняк, на бебето или му е студено, или е недохранено;

 - Бебето трябва да се храни по 8 пъти на ден, като осмото хранене е нощното. Постепенно трябва да го отвикваме от нощното хранене, но това става доста трудно, тъй като то се съдира да реве. Е, тогава дупе да ни е яко, а това на съседите - още повече  hahaha;

 - След хранене бебето трябва задължително да се оригне;

 - Кърмените бебета не искат да пият вода. Ако все пак решим да дадем вода, това трябва да става между 2 хранения, с водата всъщност залъгваме глада му (това важи за много лакомите бебета, които все са гладни). Ако все пак бебето започне да плаче от глад 20-30 мин. преди да е дошло време за хранене, по-добре направо да го накърмим;

Хранене на майката:
 - трябва да се избягват варива - боб, леща, зеле, грах (газообразуващи храни);

 - в момента трябва да се избягват зелените салати и спанакът заради нитратите. Можем да ги заменим с коприва и лапад. Това обаче май няма да важи за през лятото, когато е сезонът на тези зеленчуци;

 - не трябва да се прекалява с лук, чесън, пикантно, люто, както и с млечните продукти - може максимум по 1 чаша на ден мляко;

 - особено алергенни са фъстъците, затова трябва да ги избягваме;

 - не трябва да прекаляваме с някои плодове, които са извън сезона - в момента това са ягодите, позволено е максимум по 200 гр., както и черешите;

 - ако ядем домати, те трябва да са белени;

 - ябълките и крушите също трябва да са белени.


Това са нещата, които аз успях да запиша. Надявам се да съм била полезна  Hug

viper, аз към Сашо Георгиев вече си имам стратегия - изобщо не казвам, че идвам при него, а се отправям директно към акушерката, не му обръщам внимание и той не ме и пита нищо. Другия петък съм при Гунев и ще видим и той какво ще каже и за тоновете, и за другите неща.

Последна редакция: пт, 10 апр 2009, 18:07 от Gydelichkova

# 85
  • Мнения: 1 291
ИЕЕЕ ЕДНОТО БЕБЕ ХЪЛЦА Simple Smile)) няма на кой да се похваля та се хваля тука.За втори път ми е Simple Smile

ГЪДИ супер инфо Hug Ако може и туй да се запази че да четем като родим.Едва ли всичко ще можем да запомни предварително за съжаление.

# 86
  • Мнения: 357
Gydelichkova , elde, благодаря ви за инфото. Това за беленето на доматите не го знаех  newsm78, ще ги белим щом трябва.

edno_momiche , супер. Аз пък не съм никога усещала хълцане.

Забелязах , че след като започнах да усещам добре бебето всеки ден, гърдите ми вече не са така твърди. Може би е било за да усеща майката ,ч е всичко е ОК, а сега показател за това са движенията. Просто си разсъждавам , може и да не така.

# 87
  • Мнения: 3
ЕЕЕЕеееехо . smile3503..чак сега се прибрах цял ден се подвизавам в офиса....... newsm68

Фирмата май ще я закриват и да си довършим с колежката нещата ......и няма да взимат нов човек.......

За кърменето аз ходих миналия път на тази лекция ...много полезна......но все пак благодаря за инфото........ hug

maiamiii и аз имам язва на дванайсетопръстника от около 5 6 години......ходих като забременях специално на гастроинтеролог...посъветва ме да си спазвам язваджийската диета и да внимавам какво ям и няма причини от бременността заради която да те заболи.......и се надяваш да не те заболи........аз досега да чукна на дърво не съм имала проблем.......,но ако те заболи трябва да се консултираш с гастроинтеролог защото зависи какво е състоянието ти и какво може да ти изпише......защото при всяка бременна е различно ......гледат ти изследванията......и т.н. Надявам се да съм ти била полезна......

Аз от мой те доктори не мога да се оплача....и аз да си ги похваля.......ама съм на преглед чак след Великден......

Относно лекарствата аз също пия по 1 шепа .........3 пъти на ден по 2 магнерот,ношпа,дрозунал и сутрин и вечер Витарал.....

Тази вечер мисля да ги водя мой те мъже и беба на китайски ресторант.......малко разнообразие .......и на едни приятели звъннах да дойдат с нас и сега чакам да звъннат да потвърдят.... eat

Моето ходене до Вис виталис утре се отлага ....защото майка ми звъня днеска.....като се разкупувала тая жена няма спирка .......взела пелени....комплект за изписване и още един куп работи ми изброи ще я чакам да ги донесе да не се дублираме нещо......

Айде до после....

# 88
  • Мнения: 3
и мойта дебеланка досега не е хълцала....

# 89
  • Мнения: 187
И аз не съм усещала хълцане! Мен само ме подритва, понякога толкова силно, че имам чувството, че се опитва да си направи дупка да излезе... Laughing
Мога ли да ви се оплача, че чак си поревах преди малко.... Обаждам се на нашия татко да го питам кога ще се пребира. И той ми каза, че щял доста да се забави, защото имал още неща да свърши в офиса и един адрес за посещение! После мислел да отиде на заведение, защото едни наши приятели щели да ходят! И не ме пита дали искам да отида, пък и се очуди, че не съм въодушевена... Като затворих телефона си пуснах една-две сължички! Е, верно тея хора не са ми любимци, ама можеше поне да ме пита дали не искам да отида и аз... То сигурно и той не знае вече какво да ме прави, особенно когато съм в моите "особенни настроения". Много често съм ако да, защо. Ако не пак защо! Сигурно и на него не му е лесно, ама като се прибере ще му кажа аз.... box

Общи условия

Активация на акаунт