Момичета и момчета, молим за подкрепа!

  • 63 440
  • 1 416
  •   1
Отговори
# 1 365
  • Мнения: 3 835
Ей тук пак пробвайте.

http://dox.abv.bg/files/listtree

# 1 366
  • София
  • Мнения: 5 217
Чудя се има ли сигнали от родители в РИОКОЗ за неспазването на Наредба 37.

Предлагат ли се сандвичи с пълнозърнест хляб? колко пъти в седмицата беше?  Като видях оня ми ти ярко бял хляб+ярко червен колбас.....


Защо гледат само дали има близалки, бонбони и сол в айрана. Хора! Активирайте се в края на учебната година! За да не забравят и за следващата!!!

# 1 367
  • София
  • Мнения: 5 217
Попитах, никога не е имало пълнозърнест хляб....


има такива неща    http://www.maxco.bg/sweet.html  , вафли, нестии,  сладолед и автомат за кафенца


Няма Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве   РИОКОЗ им се вика на тези, дето ги няма.....

# 1 368
  • Мнения: 341
Стана свалих я и видях, идеята е чудесна, това ще се разпространява ли в училищата. Ще питам в градината как го правят тук. Знам за детската градина (още сме там), че имат специални картинки върху твърд картон с продуктите, включени в яденето. Учителката им слага по време на обяда по един зеленчук на пример,  на масата и малките го гледат докато ядът. По този начин (въпреки протестите на баща му) у дома започнахме да купуваме броколи. Когато бяхме в магазина малкия доволно и щастливо врещеше, че това е броколи и като го питах иска ли си го взе сам. Нещо такова е добре да се предложи и в България. При нас посоката е обратна (поне в градината), там ги учат на здравословно хранене, пък родителите се вслушват (който го прави) в децата си. От там им изграждат навика, а когато се съчетаят става просто, лесно и трайно за децата.
В понеделник ще опитам с този номер да закача наредбата на ЕУ за опаковките и материалите, които влизат в контакт с храната. Миналото лято, когато бях в България видях, че за нито една детска храна произведена в България тази наредба не е спазена. Всичките зрънчовци смърдят на пластмаса, за разните сокове и да не говорим, гнусна боя изобщо качеството на храните е ужасно, така че това е една от насоките в която трябва да се борим, не знам как получават лиценз и права да произвеждат такъв боклук.

# 1 369
  • Мнения: 3 835
При нас посоката е обратна (поне в градината), там ги учат на здравословно хранене, пък родителите се вслушват (който го прави) в децата си. От там им изграждат навика, а когато се съчетаят става просто, лесно и трайно за децата.

Не, това не е "обратна" посока, това просто  е единствената възможна и правилна посока и начин, то просто няма друг, ако искаш да въздействаш дълготрайно в дадена посока спрямо цялото общество. При нас е обърнато и сбъркано всичко. Упорито се правят, че не разбират, и понеже наистина е елементарно като логика за схващане, все си мисля, че се правят, че не разбират, нарочно, понеже не им изнася, не им пука. Най-вече тия от МОНМ, а би следвало задължително там да работят поне като минимум, средно интелигентни хора. Иначе, че в обществото трудно се схваща, по е разбираемо, масово на хората, не им е работата да мислят над това, тия там по институциите затова взимат заплати.

# 1 370
  • Мнения: 8 769
Изгледах презентацията, много е хубава и предполагам е направена по "действителен" случай. Според мен трябва да има национална програма за здравословното хранене и тя да се включи в учебната програма. Защото откъслечните дейности не дават тази устойчивост и стабилност на знанията, която искаме. Не че не го знаете, но си изкавам аргумента.

Сега ще рискувам обаче да разбуня (може би) малко кошера. Аз лично не съм против лавките в училищата. Може би, защото съм от поколение, което учеше в средностатистическо училище с лавка. Там се продаваха 10 вида закуски, боза (ама не от сегашната, ясно е) и някакви други неща за пиене (не помня точно). На мен, а и на моите съученици лавката беше необходима - не всеки имаше възможност да дойде със сандвич от вкъщи или с плод. Понякога и аз забравях (говоря и за по-горните класове 4-5-6, когато се очаква че майка ти не надзърта непрекъснато в чантата). А в тези години организмът расте и има нужда от храна. Аз бях непрекъснато гладна и ако нямах възможност да си купя закуска (кифла, милинка...някакви тулумбички имаше) примирах и умирах. За сметка на това, обаче, не бях абонирана за стола, защото мама се стараеше у дома да има винаги топло ядене на обяд.
От яденето на толкова много закуски така и не надебелях, нямах и нямам стомашни и умствени увреждания, успях да родя и две деца.

С това искам да кажа, че проблема е многостранен. Аз самата съм привърженик на здравословното хранене и разчитам единствено на себе си да изградя такива навици у децата си (имайки предвид действителността в дг и училищата). И не съм против пишещите в темата.
Бих желала да дам само идея, че може да работим по това да се изгради ясна стратегия с приоритети - нещо, което липсва на България (не само в тази област). В случая, обаче, фокуса е върху здравословното хранене и живот на бъдещото поколение. Тази държава трябва да знае какво и защо прави, да има ясна визия за целите и начините им за постигане, и не на последно място за контрола - да се определят критерии за хранене в училища и дг, какво да се продава в лавките (ако не се осигурява храна по друг начин, както в Словения), какви образователни часове да има в националната учебна програма, какви дидактични материали, игри и прочие; какви специалисти ще са нужни; каква физическа активност ще има за децата и т.н.
МОН пуска много програми за училищата (т.е. пари), но за съжаление така и не съм попаднала на такава с приоритет здравословното хранене и живот. Всичко е само за едни клубове (еквивалента на едновремешните кръжоци), покрай които учителите да добавят някой лев към заплатата си (в което няма лошо, но приоритета е леко изместен).

И последно, teo7777, администраторите разбират много добре, но нямат абсолютно никаква мотивация да работят. Системата е пълен гнилоч, права си.

# 1 371
  • Мнения: 341
В 19-то училище в София нямаше лавка и въпреки това преживявахме, даже и стол нямаше.

# 1 372
  • София
  • Мнения: 3 064
В училището, в което работя, в лавката са забранени газираните напитки и чипсовете.
В замяна на това има всякакви други боклуци, близалки и гадни пици с неясни продукти,
а децата излизат извън двора на у-щето да си купят кола и чипс.
Два банана и една ябълка се търкалят в едно кьоше за парлама докато се скапят.
Не съм оптимист.

# 1 373
  • Мнения: 1 615
И аз не съм. Има родители, които от къщи дават пакет солети/брускети/чипс на дете в първи клас. Даже купон за стол не купуват, като не им се прави сандвич...

# 1 374
  • София
  • Мнения: 5 217
Как ви се струва  лавка със сладоледи? Мале мила какъв оборот пада! Всички деца ближат... ама всички!  И  присъствах на срещата между  шофьора на камиона и лавкаджийката, която  с лиги на устата му се скара- "Айде,  защо закъсняваш! Всичко са изяли!!!" 
Повдига ми се от тая алчност.

# 1 375
  • София
  • Мнения: 1 010
Проверката в лавката на нашето училище показа, че всичко наред.

И наистина няма нито една храна, забранена в наредбата.

Всичко е здравословно...

Кубети, брускети, кроасани (около 7-8 вида), мини кексчета, шоколади (поне 6-7 вида), шоколадови яйца, солети (3-4 вида), корнита.


Служителката каза, че според техническата документация, която фирмите подават, кубети и брускети са печени храни, а не пържени.
Запитах се на глас (по смътни спомени, откакто за пръв път излязоха на пазара) дали не бяха леко мазнички тези кубети...
Тя сви рамене по телефона Simple Smile и каза, че гледат документацията.

Какво да направя...?!

# 1 376
  • Мнения: 5 370
Кубети здравословни?
Ахххахаха:)) Че те са пълни с консерванти?

# 1 377
  • Мнения: 341
Ми то от документацията трябва да се почне. Има си стандарти, международни и се спазват. Проблема в България е, че документацията им гнила, а и спазването е под въпрос.
Вие ме накарахте да се замислям и сега всеки ден чета какво дават на мъниците в градината. Ами според стандартите си е. Затова ви пуснах и онези линкове, незнам приет ли е този стандарт в България или не е. Ако е тогава да настояваме да се спазва, ако не е тогава да го приемат, в крайна сметка е международен и се спазва в европейските държави.  

# 1 378
  • Мнения: 1 615
Премахването на лавките, ЗА което аз съм с две, евентуално повече, ръце, няма да промени нищо в хранителните навици на децата, докато мама слага същите неща от къщи. Твърде много хора се чувстват по-добри родители, ако купят нещо в лъскав пакет. "Натуралният" сок замества водата, защото "е, нали е пак течност".
Аз не съм от най-здравословно хранещите, но все пак се стремя да избягвам най-боклучивите храни. За училище слагам плодове, кутия с неразливща се храна или сандвич с месо/риба/сирене/яйце и зеленчуци, а за "похапване" - сурови ядки, сушени плодове и малко чист шоколад (не вафла или десертче). Реакцията на останалите 24 деца от класа е "Бляк!", а се беше случило дори никой да не иска да седи на една маса с дъщеря ми, защото яде огретен от кутийка, а не сандвич с шпек-салам или бейк ролс...

# 1 379
  • Мнения: 19
Подкрепям инициативата  Peace

Като ученици обаче и ние тичахме извън училището да си купуваме чипсове  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт