Момичета и момчета, молим за подкрепа!

  • 63 441
  • 1 416
  •   1
Отговори
# 1 380
  • София
  • Мнения: 5 217
Пепеляши, обади се на Маша Гавраилова от МНЗ и я попитай това здравословна храна ли е и защо няма документите, които обещаха веднага след стартирането на Наредбата в медиите, според които лавкаджиите ще могат да се справят с набавянето на артикули... тел.930 11 83
 може да я разпиташ и за цигарите (голям враг) и кафе машините Simple Smile

Уилма, моето дете не яде "Бляк", а още по-зле, но да не пиша  тук... И колкото и да е красиво и подредено и разнообразно, понеже не са вафли, а несмрадлив шоколад, понеже хлябът не е бял, а черен, понеже не е със салам , а с нещо непознато, значи е отвратително....  Даже маслините определиха като гадни л___а.  Вече измисляме наистина гадости, за да  не го закачат - например кюфтета от червеи, крем с медузи и подобни...

# 1 381
  • Мнения: 3 835

Бих желала да дам само идея, че може да работим по това да се изгради ясна стратегия с приоритети - нещо, което липсва на България (не само в тази област)

Taка е, права си, основните ми/ни усилия, бяха в тази посока, стратегия за профилактика и превенция, информиран избор за децата, образованост по темата, елементарна дори, ако щеш. Те попиват като гъби, и от съвсем малко дори, резултата е огромен. Децата са много умни, комбинативни и широкоскроени като мислене, невероятни са просто, толкова малко им трябва.

Ще пиша пак по поста ти, но лавките трябва да се премахнат, те са вредни! Боклуците продавани в тях, са най-малкия проблем, главното е, че те са фактор, заради който родителите са манипулирани да пращат децата си с пари на училище. Деца с пари, без конрол от настойник, са деца в риск от посегателство, от насилие, от манипулация всякаква, зарибяване с наркотици и т.н....Детето се праща на училище, за да се образова, няма работа извън него, в това време родителя му е на работа, няма кой да се грижи пряко за него, то е беззащитно. Абсурд е да се справим с принципите на свободната търговия и печалбата на всяка цена (преди това го нямаше, не се подвеждай), в училищата и около тях. Било боклуци, било цигари, алкохол, наркотици, трябва да се пресече из основи възможността да се злоупотребява престъпно с децата ни. Единственият начин е, те да не се пращат с пари на училище, но това не става поединично, защото така тормозим и психираме децата си. Те не разбират смисъла, те единствено търсят своето място и приятелите си. Детето няма нужда от пари, когато е оставено за 4-5 часа в училище, обяд и закуска в стола, ако има нужда от още, ще му сложи родителя, толкоз, нищо сложно. Но без пари. Това трябва да е правило!
Между преди и сега, разликата в правилата и играта са огромни, мерките и защитата трябва да се завишат значително.

# 1 382
  • Мнения: 341
Много е гадно, в самите училища трябва да започнат да ги възпитават. Да ги учат кое е добро и кое не. Превенцията, обучението трябва да върви от учителките. Иначе психолозите съветват да учите децата си да отстояват своите ценности дори с риск да са смешни, защото така ги предпазвате от конформизъм и стадно мислене. Така че до голяма степен с това ги предпазвате и от дрогата и цигарите, защото доста деца опитват заради другите, щото и приятелчето било. Браво на вас, че се борите в такова "леле како" общество. Благодаря ви, че ви има, защото лятото толкова се бях отчаяла от село Обеля, та сега ми връщате вярата, че и в България нещата ще се променят и оправят.

# 1 383
  • Мнения: 1 615
Ох, правила и сега има, ама как се гарантира спазването им? Sad
"Големите" ученици пушат на стълбите и няма сила, която да ги разкара оттам.
За първи клас учителките настоятелно помолиха "без пари и без телефон". Познайте...
Има ли смисъл да продължавам?

# 1 384
  • София
  • Мнения: 1 010
Пепеляши, обади се на Маша Гавраилова от МНЗ и я попитай това здравословна храна ли е и защо няма документите, които обещаха веднага след стартирането на Наредбата в медиите, според които лавкаджиите ще могат да се справят с набавянето на артикули... тел.930 11 83
 може да я разпиташ и за цигарите (голям враг) и кафе машините Simple Smile

Търся си ник, кажи за документите по-подробно, че да звуча като знаещ човек Simple Smile

Колкото до лафките - не се сещам за нещо, което да става за ядене в тях. Няма плодове. Това не е ли нарушение?
Въпреки че малко са децата, дето ще идат да си дадат парите за банан, вместо за шоколад...

Аз на моя пари не давам.
Зареждам го с 2 банана и ядки (обядът си го плащаме на седмична база).
Никой не иска от неговите ядки.
Но той иска от ш......е кубети на другите.
Борбата е ежесекундна...!

# 1 385
  • Мнения: 8 769

 Деца с пари, без конрол от настойник, са деца в риск от посегателство, от насилие, от манипулация всякаква, зарибяване с наркотици и т.н....
------
Между преди и сега, разликата в правилата и играта са огромни, мерките и защитата трябва да се завишат значително.
Абсолютно съм съгласна, Тео, аргументите ти са железни. И все пак, позволи ми в тона на конструктивна дискусия да задам въпрос, който веднага изниква в ума ми:
Аз искам детето ми да се чувства самостоятелно, да може да борави с пари, да мога да го пращам и до кварталния магазин (реално погледнато мен ме е страх да изпратя дъщеря си до магазинчето на входа, но говоря принципно). Искам децата ми да умеят да правят избор и да вземат решение - какво ще си купят и какво не. Ако го пращам без пари на училище или където и да е, то няма да се научи на тези навици.
И още нещо - до каква възраст тези деца ще ходят без пари на училище? Когато станат 5-6 клас и по-нагоре, те могат по-свободно да се движат, да ходят на странични допълнителни занимания, уроци и т.н. Те са също толкова податливи на изкушенията изборени от теб, и то не само в училище.
Възможно е да не съм права, и разбира се очаквам оборване.
Може би съм писала вече, не оспорвам стратегията против боклуците в училище. Даже напротив - напълно я подкрепям.
Разбираш, че не се заяждам, просто се опитвам да погледна от различен ъгъл.

# 1 386
  • София
  • Мнения: 5 217
Пепеляши, обади се на Маша Гавраилова от МНЗ и я попитай това здравословна храна ли е и защо няма документите, които обещаха веднага след стартирането на Наредбата в медиите, според които лавкаджиите ще могат да се справят с набавянето на артикули... тел.930 11 83
 може да я разпиташ и за цигарите (голям враг) и кафе машините Simple Smile

Търся си ник, кажи за документите по-подробно, че да звуча като знаещ човек Simple Smile


Не знам какви са тези документи, някакви  "под" наредбата. Нещо като списъци или указания.... какво си написаха наредба и я метнаха на неграмотни търговци да я изпълняват... Ми дайте указания де!

# 1 387
  • Мнения: 3 835
Пепеляши, обади се на Маша Гавраилова от МНЗ и я попитай това здравословна храна ли е и защо няма документите, които обещаха веднага след стартирането на Наредбата в медиите, според които лавкаджиите ще могат да се справят с набавянето на артикули... тел.930 11 83
 може да я разпиташ и за цигарите (голям враг) и кафе машините Simple Smile

Търся си ник, кажи за документите по-подробно, че да звуча като знаещ човек Simple Smile


Не знам какви са тези документи, някакви  "под" наредбата. Нещо като списъци или указания.... какво си написаха наредба и я метнаха на неграмотни търговци да я изпълняват... Ми дайте указания де!

Да бе да, айде пък и ти им се хвана на въдицата, че това им е проблема. Ти като не искаш и не ти изнася да изпълняваш нещо, от сто кладенеца вода ще извадиш, за да обясняваш, как не ти било ясно нещото за изпълнение. Демек и един тир указания да им изсипят на главата, ако не ги принудят с държавен контрол и проверки да изпълняват наредбата, като не им изнася, забрави да разберат значението й. ooooh! Няма оправия с тия бе, и те дори не са виновни, това са си принципите на свободната търговия. Няма как хем да ги вкараш в у-щето, като те нямат друга цел освен да продават и печелят, и няма как да е иначе, безумно наивно е да очакваме друго, и хем да очакваш, че едва ли не като нас, от другата страна, на родителя, ще пазят и ще се грижат за здравето на детето, за сметка на собствената си лесна печалба. Това са някакви абсурди, няма как да станат и надали някой по общини и нагоре и през ум му минава да си прави тези илюзии. Тук става дума единствено за търгове в общини, пари под маса, тоя на оня, стринка пък на Пенка в училището, ей такива простотии, децата изобщо ги няма в схемата.

Аз затова проумях, че тая схема няма никакъв начин да сработи в интерес на децата. Щото тия тъпи лавки съществуват с тази идея, да предлагат на децата, храна, за тяхно добро!?! Пълен абсурд!

Затова най-добре да ги няма изобщо! Много ми хареса това, че в другите европейски страни, изобщо не се занимават с подобни проститии, и съвсем елегантно са си решили въпроса, чрез законодателствата за закрила и защита на децата. Вече писах, то е толкова близко до ума и толкова логично, че просто нямам идея как не сме се сетили досега.

# 1 388
  • София
  • Мнения: 5 217
http://dnes.dir.bg/news.php?id=6489980&fp=1  и като министърката е разгледала бюфета, какво е открила там? успяла ли е да си купи нещо?  щото аз не!   водата е с висока минералицзация, въобще не трябва да се продава в България,  ябълките са огромни (такива не ям небелени),  сандвич с пълнозърнест хляб няма.


 

# 1 389
  • София
  • Мнения: 5 217
http://dnes.dir.bg/news.php?id=6501676

ВЕДНАГА СЕ ОБАДЕТЕ НА ДИРЕКТОРИТЕ НА  ВАШЕТО УЧИЛИЩЕ И НА  ШЕФА НА РОДИТЕЛСКОТО НАСТОЯТЕЛСТВО,
ЗА ДА КАНДИДАТСТВАТ ВАШИТЕ УЧИЛИЩА В ПРОГРАМАТА


Два пъти в седмицата плод за децата с пари от ЕС
- A + 03 юни 2010 / News.dir.bg
В програмата „Училищен плод” ще бъдат включени 320 634 деца, а сумата, която ще бъде отпусната от ЕК за предстоящата учебна година, е 7 293 540,67 лева.

Това съобщи изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие” Калина Илиева, предаде агенция "Фокус". За едно дете са определени 20,53 лв. Така ако се приложи схемата от 15 септември 2010 г. до 31 май 2011 г. е изчислено, че в 30 учебни седмици плодовете ще могат да се разпределят на децата по два пъти седмично. В самия регламент е заложено, че тези средства се разпределят на брой деца, а не на самите училища, които кандидатстват, обясни Илиева. В тази връзка ние искаме да популяризираме схемата, за да може да се възползват повече училища.

Схемата не е както при директните плащания, при които се изчаква да се види колко кандидати ще участват и сумата да се разпредели, а самият регламент казва, че задължително тези средства трябва да се разпределят на всички деца, които биха могли да се възползват. Едва след периода на прием на документите от 1 до 30 юни ще видим колко са всъщност училищата и какъв брой деца ще кандидатстват.

Потенциални бенефициенти за програмата са училищата, общините, с които училищата са сключили споразумение, или юридически лица – еднолични търговци, които са поели задължение към едно или повече училища за доставка на плодове или зеленчуци по тази схема, като всички изисквани документи към тях са подробно описани в наредба.

# 1 390
  • Мнения: 3 835
Тая програма качена ли е вече на сайта на МОНМ, или на МЗХ?

# 1 391
  • София
  • Мнения: 5 217
ЧЕСИТТА НОВА УЧЕБНА ГОДИНА !
Ето една протоколна, но дали вярна информация?
(копирам се от подобна теме, извинете, но не можах да намеря тази дълго време)

http://edu.dir.bg/2010/09/15/news7090735.html

"15 Септември 2010, 13:07
Източник: БТА
Стартира програмата ”Училищен плод”

Всички кандидати по Европейската схема "Училищен плод", получили акт за одобрение от Държавен фонд "Земеделие", от днес могат да започнат доставки на пресни плодове и зеленчуци. Това съобщават от ДФ "Земеделие" - Разплащателна агенция. Доставките трябва да бъдат извършени съгласно предоставените от участниците в схемата графици за учебната 2010/2011.

По тези графици на децата от детските градини и училищата ще бъдат раздавани безплатни плодове и зеленчуци. Общият брой на доставките за учебната 2010/2011 за всяко учебно заведение, участващо в схема "Училищен плод", трябва да е минимум 60 (тоест по два пъти седмично) с осигурени най-малко четири различни продукта месечно.

Доставките ще се извършват до края на учебната година - 31 май 2011 г. Децата, които ще получават безплатни плодове и зеленчуци през тази учебна година, са 126 710. Това са около 40 на сто от попадащите в целевата група 320 634 деца. Размерът на финансовата помощ за купуване на плодове и зеленчуци за тази година възлиза на 2 601 356.3 лева.

Средствата се осигуряват от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и от държавния бюджет под формата на национално съфинансиране. Програмата ще обхване общо 1061 кандидатствали и одобрени към днешна дата учебни заведения от цялата страна или 24 на сто от всички учебни заведения.

В Националната стратегия за прилагане на схемата за предоставяне на плодове и зеленчуци в учебните заведения от 1 август 2010 г. до 31 юли 2011 г. е планирано участието на 824 учебни заведения. Данните показват наличие на голям интерес сред участниците и преизпълнение на заложените показатели в стратегията по отношение на броя учебни заведения с 29 процента, се посочва в съобщението. По схемата "Училищен плод" изрично се забранява разпределянето на генномодифицирани продукти. Недопустими в учебните заведения са и всички продукти с добавена захар, мазнини, сол или подсладители.  "

Честно, не ми се вярва да е достигнат този процент "Програмата ще обхване общо 1061 кандидатствали и одобрени към днешна дата учебни заведения от цялата страна или 24 на сто от всички учебни заведения"

Във вашето училище ще има ли такива доставки?

# 1 392
  • София
  • Мнения: 5 217
Честито и на нас, поради някакви неразбории нямаме ни лаФки , ни столове Joy

Купихме си био зърнени закуски, пълноценни, тип вафли и ще дадем твърд отпор  на боклуците. През лятото резултатът беше 1:0 за нашия отбор.
Имаме и нови кутии за храна от РР (от Кауфланд) и сме готови...
 

# 1 393
  • Мнения: 3 835
Честито и на нас, поради някакви неразбории нямаме ни лаФки , ни столове Joy

Купихме си био зърнени закуски, пълноценни, тип вафли и ще дадем твърд отпор  на боклуците. През лятото резултатът беше 1:0 за нашия отбор.
Имаме и нови кутии за храна от РР (от Кауфланд) и сме готови...
 

Не вярвам да рИвеш за лаФката, а стола надявам се да ви проработи скоро.

Честита нова учебна година, много късмет и успехи на децата, а за нас, по-малко ядове с образователната ни система!

За училищния плод, в нашето у-ще се чу нещо, ама какво, ми е трудно да кажа. Mr. Green Орезилиха толкоз пари, а я видят децата плодове, я не. А и идеята беше, КАК точно ще им бъдат поднесени, дали ще има някаква образователна идея. Това, че има интерес е добре. А иначе какви плодове, кога, аз тъна в пълно неведение, ти беше в работната група, кажи! Laughing

# 1 394
  • София
  • Мнения: 5 217
моля, кажете някой ако е чул в неговото училище да работят по програмата? 

Общи условия

Активация на акаунт