Как се прехвърля майчинство?

  • 47 720
  • 150
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 4 204
И аз имам питане, може и да не е съвсем на място, но не открих по-подходяща тема за него. Embarassed

 Става дума за неплатен отпуск за отглеждане на дете от 2 до 8г.

Мъж ми работи на 2 трудови договора, на единия е на цяла длъжност, на другия на половинка. Може ли дае си вземе примерно, 3 мес неплатен отпуск за гледане на дете само от едната месторабота /8-те часа/? И това би ли се отразило по някакъв начин  документално на факта, че детето посещава ясли?
Благодаря предварително.

# 106
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И аз имам питане, може и да не е съвсем на място, но не открих по-подходяща тема за него. Embarassed

 Става дума за неплатен отпуск за отглеждане на дете от 2 до 8г.

Мъж ми работи на 2 трудови договора, на единия е на цяла длъжност, на другия на половинка. Може ли дае си вземе примерно, 3 мес неплатен отпуск за гледане на дете само от едната месторабота /8-те часа/?-да,може И това би ли се отразило по някакъв начин  документално на факта, че детето посещава ясли?-не,няма да се отрази
Благодаря предварително.

# 107
  • Мнения: 4 204
Elfita, благодаря много за отговора.

# 108
  • София
  • Мнения: 277
Здравейте, при мен въпросът е следният: 410-те ми дни майчинство изтичат, предстои ми да си взема натрупаната за това време отпуска, след което да напусна, тъй като позицията ми се закрива. Междувременно бих искала да започна бизнес и да се самоосигурявам - ще имам ли право да получавам 50% от майчинството до навършване на втората годинка на бебка?

# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
и да се самоосигурявам - ще имам ли право да получавам 50% от майчинството до навършване на втората годинка на бебка?

да,ако се самоосиг на високия процент

# 110
  • София
  • Мнения: 277
а какво значи на високият процент... другият вариант (който е и по-вероятен) е - фирмата е на моя приятелка, която може да ме назначи на трудов договор при нея, защото ние така или иначе ще работим заедно...

# 111
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
а какво значи на високият процент...  Да се осиг за болест и майчинство другият вариант (който е и по-вероятен) е - фирмата е на моя приятелка, която може да ме назначи на трудов договор при нея, защото ние така или иначе ще работим заедно...-също става

# 112
  • Мнения: 863
Мога ли да прехвърля майчинството на свекърва ми,ако работи на срочен трудов договор?
Мога ли да прехвърля майчинството на майка ми,ако работи на трудов договор на половин работен ден?(и тогава 240лева ли ще взима,или половината(става въпрос за дете,което е на годинка и няколко месеца)

Това са ми двата въпроса,надявам се някой да е наясно и да може да ми отговори.Мерси предварително.

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Мога ли да прехвърля майчинството на свекърва ми,ако работи на срочен трудов договор?-да,можеш,но след като й изтече срока на ТД губи правото на майчинство

Мога ли да прехвърля майчинството на майка ми,ако работи на трудов договор на половин работен ден?(и тогава 240лева ли ще взима,или половината(става въпрос за дете,което е на годинка и няколко месеца)-да,можеш и ще взима пълната сума 240 лв,

Това са ми двата въпроса,надявам се някой да е наясно и да може да ми отговори.Мерси предварително.

# 114
  • Мнения: 58
Ето го и моя случай, дано някой ми даде съвет...
Искам да прехвърля майчинството си на моята майка, която работи на безсрочен трудов договор, и която има устно съгласие от работодателя. За целта отидох в НОИ, за да се информирам за процедурата. Оттам ми обясниха, че за да не е необходимо първо аз да излизам в майчинство, а после да го прехвърлям /детето става на 1г. на 23.04.2011г./, най -добре било работодателят на бабата, преди детето да е навършило 1г., да подаде приложение 3-заявление-декларация по чл.53 от КСО, заповед за ползване на отпуск и заверен акт за раждане на детето, тогава когато си подавал информацията за осигуровките. /само че в кой месец да се случи това не разбрах/
Днес разговаряйки със счетоводството на моя работодател по този въпрос ми обясниха, че първо детето трябвало да навърши една година, аз да си подам някаква декларация и акт за раждане, че излизам в майчинство, да минели 10-15 дни и чак тогава двете с бабата да ходим в НОИ да попълваме някакви комплекти с документи, както и тя трябвало да има писмено съгласие от нейния работодател. Въпросът ми е коя процедура от двете е истинската? И как да постъпя?
Ох дано някой ме е разбрал, за да ми даде адекватен съвет.
Мерси предваритално на отзовалите се   bouquet

# 115
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
leonoel,прави се по втория начин.Трябва да си в отпуска за отглеждане на дете до 2 г,за го прехвърлиш

Оттам ми обясниха, че за да не е необходимо първо аз да излизам в майчинство, а после да го прехвърлям /детето става на 1г. на 23.04.2011г./, най -добре било работодателят на бабата, преди детето да е навършило 1г., да подаде приложение 3-заявление-декларация по чл.53 от КСО, заповед за ползване на отпуск и заверен акт за раждане на детето, тогава когато си подавал информацията за осигуровките. /само че в кой месец да се случи това не разбрах/


а това е в сферата на фантазиите

# 116
  • Мнения: 58
Благодаря много за своевревенния отговор, elfita!  bouquet

Леле, добре че попитах  #Crazy, че след 1 месец щях да си мисля, че съм го прехвърлила. И на мен съмнително ми се стори, защото девойката в НОИ и тя не изглеждаше много убедителна, но чак ми ги написа на лист необходимите документи и аз не посмях да противореча и да питам дали е сигурна, нали уж затова е там и това й е работата!?

# 117
  • Мнения: 58
leonoel,прави се по втория начин.Трябва да си в отпуска за отглеждане на дете до 2 г,за го прехвърлиш

Оттам ми обясниха, че за да не е необходимо първо аз да излизам в майчинство, а после да го прехвърлям /детето става на 1г. на 23.04.2011г./, най -добре било работодателят на бабата, преди детето да е навършило 1г., да подаде приложение 3-заявление-декларация по чл.53 от КСО, заповед за ползване на отпуск и заверен акт за раждане на детето, тогава когато си подавал информацията за осигуровките. /само че в кой месец да се случи това не разбрах/



а това е в сферата на фантазиите

Здравейте!

Аз отново имам въпрос, във връзка с моя случай за прехвърляне на майчинството по втория начин.
Днес бях в счетоводството на моя работодател, за си попълня документите за отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Имам попълнени следните документи:
 - заявление декларация по чл.53 от КСО;
 - заповед на основание чл.164, ал.1 от КТ /за ползване на отпуск за отглеждане на дете/;
 - заверен акт за раждане на детето;
 - придружително писмо;

Детето навършва една година на 23.04.2011г./събота/. В началото ми казаха, че мога да ги подам още тези дни в НОИ, когато реша преди рождения ден. След 10 минути обаче решиха, че не можело сега, а трябвало през май месец, тъй като въпросното придружително писмо съдържало информация за изплатените възнаграждения за месец април и не можело да се подава преди изтичането на м.април.
Тъй като въпросните счетоводителки създаваха впечатление на несигурност, аз в момента също съм объркана и не зная кога да отида в НОИ. Преди датата на рожднения ден или през май? И ако да речем отида на 2-ри май, какво става с 7-те дни от април, в които нито ще се водя в болничен, нито в отпуск? А също това придружително писмо на едно и също място с другите документи ли се подава?

Благодаря предварително на отговорилите ми!  bouquet

# 118
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

 - заявление декларация по чл.53 от КСО;
 - заповед на основание чл.164, ал.1 от КТ /за ползване на отпуск за отглеждане на дете/;
 - заверен акт за раждане на детето;
 - придружително писмо;



защо ти си носиш документите в НОИ?
документите се подават обикновено през следващия месец,да.до два дни след плащането на осигуровките за април.
в нои се носи прил 3 /дек по чл 53/ и придружително писмо.заповедта по чл 164 остава при работодателят мисля.не съм сигурна и аз.

# 119
  • Мнения: 58

 - заявление декларация по чл.53 от КСО;
 - заповед на основание чл.164, ал.1 от КТ /за ползване на отпуск за отглеждане на дете/;
 - заверен акт за раждане на детето;
 - придружително писмо;



защо ти си носиш документите в НОИ?
документите се подават обикновено през следващия месец,да.до два дни след плащането на осигуровките за април.
в нои се носи прил 3 /дек по чл 53/ и придружително писмо.заповедта по чл 164 остава при работодателят мисля.не съм сигурна и аз.

Ами аз си ги нося, защото аз съм единствения работник в тази фирма и да не се разхождала счетоводителката специално заради мен  Simple Smile. Пък и аз съм много по-сигурна, когато сама си свърша  работата.
От отговора ти разбирам, че трябва да отида през май. Мерси.

Общи условия

Активация на акаунт