Как се прехвърля майчинство?

  • 47 723
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Искам да прехвърля майчинството на мъжа ми след изтичане на 415 дни. Някой знае ли кави документи трябва да подам и къде, какво трябва да направя?

Мерси предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Той работещ по ТД ли е или е безработен?

# 2
  • София
  • Мнения: 1 352
Ако е работещ по трудов договор и искаш да му прехвърлиш отпуска за гледане на дете до 2 години
Прочети тук Процедура за прехвърляне на майчинството https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_20cj5k3nct&hl=en
Заявление от бащата до неговия осигурител https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_458znj62dr&hl=en
Към заявлението се прилагат декларация от майката https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_458znj62dr&hl=en и справка от работодателя на майката https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_19g6ngfkdg&hl=en

Декларацията и Справката се попълват в два екземпляра единия се съхранява от работодателя на майката и другия от работодателя на лицето, поело отглеждането на детето.

В НОИ работодателя на бащата трябва да представи Приложение 3 заявление - декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_64gb4wq7gg&hl=en
Твоя работодател подава в НОИ попълнено от теб Приложение 12 - декларация за промяна на обстоятелствата https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_84cxc9jtjg&hl=en, в която пишеш че си прехвърлила майчинството и от коя дата.

Ако е безработен може да се включите в Програмата "В подкрепа на майчинството". Необходими документи можеш да видиш във файла в първия пост на тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=371157.315

# 3
  • Мнения: 47
Благодаря за информацията!
Може ли пак да дадете линк към декларацията, която се попълва от майката, защото не е излязла, а се е дублирало заявлението по чл.164.
Благодаря!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 352
Благодаря за информацията!
Може ли пак да дадете линк към декларацията, която се попълва от майката, защото не е излязла, а се е дублирало заявлението по чл.164.
Благодаря!
https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_2dc6gzvcv&hl=en

# 5
  • Мнения: 24
Здравейте
За първи път пиша и имам следния въпрос.Предстои ми раждане,ще получавам обезщетение от НОИ,защото имам 12 месеца осигурителен стаж.Въпросът е там ,че аз няма да съм по майчинство ,а ще се върна на работа около един месец след раждането.Доколкото знам в такива случаи трябва да получавам 50% от майчинството.Другото нещо е ,че с мъжа ми ще вземем наш близък човек от бюрото по труда да гледа детето.Въпросът ми е в това дали ако наеммем детегледачка по тази програма може да получавам тези 50% от майчинството?Другият ми въпрос е следният-може ли около 1 месец след раждането цялото майчинство да се прехвърли да речем на баба ми,като по този начин получавам цялото майчинство,но аз пак да си наема детегледачка от бюрото по труда,по програмата за подпомогоне отглеждането на деца до 2 година.Предполагам ,че не може,но все пак да попитам.Предварително благодаря

# 6
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте
За първи път пиша и имам следния въпрос.Предстои ми раждане,ще получавам обезщетение от НОИ,защото имам 12 месеца осигурителен стаж.Въпросът е там ,че аз няма да съм по майчинство ,а ще се върна на работа около един месец след раждането.Доколкото знам в такива случаи трябва да получавам 50% от майчинството.Другото нещо е ,че с мъжа ми ще вземем наш близък човек от бюрото по труда да гледа детето.Въпросът ми е в това дали ако наеммем детегледачка по тази програма може да получавам тези 50% от майчинството?Другият ми въпрос е следният-може ли около 1 месец след раждането цялото майчинство да се прехвърли да речем на баба ми,като по този начин получавам цялото майчинство,но аз пак да си наема детегледачка от бюрото по труда,по програмата за подпомогоне отглеждането на деца до 2 година.Предполагам ,че не може,но все пак да попитам.Предварително благодаря
Ако се върнеш на работа преди да са изтекли 410 дни отпуск за бременност и раждане ще получаваш само заплатата си, без обезщетения от НОИ. Когато изтекат 410 дни ще започнеш да получаваш 50% от обезщетението за гледане на дете до 2 години.
Отпускът за бременност и раждане в размер на 410 дни може да се прехвърли единствено на бащата и то след навършване на 6-месечна възраст на детето.
След изтичане на 410 дни отпуск за бременност и раждане може да се прехвърлите отпускът за гледане на дете до 2 години на работещ по ТД баща, баба или дядо или да се включите в Програмата "В подкрепа на майчинството".

# 7
  • Мнения: 24
Много благодаря за пояснението

# 8
  • Мнения: 199
Привет, ще използвам темата да попитам: Неплатеният отпуск 6м за дете до 8г, може ли да се прехвърля и той? В смисъл такъв, ако бабата, на която е прехвърлено майчинството до 2г. въраст на детето, след него може ли да е още 6м в неплатен отпуск?

# 9
  • София
  • Мнения: 1 352
Привет, ще използвам темата да попитам: Неплатеният отпуск 6м за дете до 8г, може ли да се прехвърля и той? В смисъл такъв, ако бабата, на която е прехвърлено майчинството до 2г. въраст на детето, след него може ли да е още 6м в неплатен отпуск?
Не може, право на такъв отпуск имат само майката и бащата на детето, ако работят по трудово правоотношение.

# 10
  • Мнения: 20
Здравейте
Сигурно сте го обсъждали по-рано някъде, но не можах да намеря..
Предстои ми връщане на работа към края на лятото. Тогава детето ще е тъкмо навършило 1 година. Въпроса ми е.. може ли майка ми да го гледа и евентуално какво би получавала? Тя не е пенсионерка, работи си на трудов договор, но може би ще напусне.. И също така, аз ще получавам ли 50 % обезщетение?
Благодаря предварително.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте
Сигурно сте го обсъждали по-рано някъде, но не можах да намеря..
Предстои ми връщане на работа към края на лятото. Тогава детето ще е тъкмо навършило 1 година. Въпроса ми е.. може ли майка ми да го гледа и евентуално какво би получавала? Тя не е пенсионерка, работи си на трудов договор, но може би ще напусне.. И също така, аз ще получавам ли 50 % обезщетение?
Благодаря предварително.
След като майка ти работи по трудов договор може да и прехвърлиш отпускът за гледане на дете до 2 години /след изтичане на 410 дни отпуск за бременност и раждане/. Ще получава обезщетение в размер на 240 лв. за 2009 г.
Ако напусне може да подадете документи за програмата в "Подкрепа на майчинството", пак след изтичане на отпускът за бременност и раждане в размер на 410 дни. При нея отглеждането на детето се поема от безработно лице или пенсионер. Заплащането тази година е 240 лв, като върху него има осигуровки и данъци и чисто детегледачката получава около 190 лв. Повече за програмата може да прочетеш тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=371157.405
Ако прехвърлиш майчинството или се включите в Програмата няма да получаваш 50% от обезщетението за гледане на дете.

# 12
  • Мнения: 41
Аз искам да попитам как след 6 месец да прехвърля майчинството на съпруга ми? Работи на ТД, осигурен е на реална заплата, държавен служител е.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 352
Аз искам да попитам как след 6 месец да прехвърля майчинството на съпруга ми? Работи на ТД, осигурен е на реална заплата, държавен служител е.
Със съгласието на майката след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 410 дни.
За времето, през което бащата ползва този отпуск, отпускът за бременност и раждане на майката се прекъсва.
Отпускът се ползва от бащата въз основа на писмено заявление https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_91hts6x9f9&hl=en , към което се прилагат акт за раждане на детето и декларация съгласно приложение № 8 от Наредбата за работното време почивките и отпуските https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_93223d76cf&hl=en .
Майката има право по всяко време да оттегли даденото от нея съгласие по за ползване на този отпуск от бащата с писмено заявление до предприятието, в което работи, и до предприятието, в което работи бащата, и да продължи да ползва лично отпуска за бременност и раждане.
Бащата също може да прекрати ползването на отпуска с писмено заявление до предприятието, в което работи.
Отпускът се прекратява, когато:
1.   бащата е лишен от родителски права или неговите родителски права са ограничени по установен ред;
2.   детето бъде дадено за осиновяване;
3.   детето бъде настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
4.   детето бъде настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
5.   майката продължи лично да ползва отпуска по чл. 163, ал.1 от КТ;
6.   детето почине;
7.   осиновяването бъде прекратено от съда;
8.   трудовото правоотношение на майката (бъде прекратено.
Ползването на този отпуск от бащата не се прекратява, когато майката ползва друг вид отпуск

Документи, който трябва да се представят в НОИ от работодателя за получаване на обезщетение при раждане на дете след навършване на 6-месечна възраст на  детето за остатъка до 410 календарни дни
-   Молба-декларация, попълнена от бащата(образец, приложение №14 към НИИПОПДОО) https://docs.google.com/Doc?docid=dgnw5jzf_1f2pb75fr&hl=en
-   Заповед за разрешаване на отпуск (заверено копие от работодателя)
-   Удостоверение за раждане (заверено копие от работодателя)
-   Декларация за изплащане на обезщетението, приложение № 7 от наредбата/ако за първи път бащата получава обезщетение от НОИ/ https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_86gp4fmrgh&hl=en

# 14
  • София
  • Мнения: 3 581
в тази връзка да попитам - може ли да се прехвърли майчинство на прабаба на детото, която е пенсионер или само до бабата се стига

# 15
  • София
  • Мнения: 1 352
в тази връзка да попитам - може ли да се прехвърли майчинство на прабаба на детото, която е пенсионер или само до бабата се стига
Отпускът за гледане на дете до 2 години може да се прехвърли на работещ по ТД баща, баба или дядо.
Може да се включите в Програмата в Подкрепа на майчинството, там вече детето може да се отглежда от безработно лице или пенсионер, като детегледачката може да е и прабабата на детето. За съжаление в момента няма средства за програмата. Повече инфо тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=371157.0

# 16
  • Мнения: 1
и аз искам да попитам нещо,майчинство съм и ми изтекоха първите 415 дена и искам да си отворя фирма/ЕТ/мога ли едновременно да си продължа да си го получавам или трябва да го прехвърлям на мъжа ми,благодяр ви предварително

# 17
  • Мнения: 182
И аз имам един въпрос- искам да прехвърля майчинството на бабата-пенсионерка е по възраст. Разбрах,че програмата за детегледачки е спряна,че нямало пари по нея. Разбрах,че може да назначим бабата за 1 ден на работа и да и прехвърлим майчинството. Но не знам какъв е реда? Къде мога да прочета повече по въпроса?Детето навършва годинка на 02, юли 2009г.

# 18
  • Мнения: 60
Здравейте, мога ли да превърлям майчинството на свекър ми който е пенсионер, и съответно какво ще получава. Детето ми е на 1год 2мес. Предварително благодаря

# 19
  • София
  • Мнения: 1 352
И аз имам един въпрос- искам да прехвърля майчинството на бабата-пенсионерка е по възраст. Разбрах,че програмата за детегледачки е спряна,че нямало пари по нея. Разбрах,че може да назначим бабата за 1 ден на работа и да и прехвърлим майчинството. Но не знам какъв е реда? Къде мога да прочета повече по въпроса?Детето навършва годинка на 02, юли 2009г.
Ако бабата започне работа и отработи поне 1 ден, за да влезе в кръга на осигурените лица може да и прехвърлите отпускът за гледане на дете до 2 години. Тя трябва да се води на работа докато трае този отпуск.
По надолу в темата във 2 пост са изброени необходимите документи.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, мога ли да превърлям майчинството на свекър ми който е пенсионер, и съответно какво ще получава. Детето ми е на 1год 2мес. Предварително благодаря
Можеш да прехвърлиш отпускът за гледане на дете до 2 години на работещ по трудов договор, като този работещ може да е и пенсионер. Ще получваш 240 лв. през 2009 г.
Другия вариант е Програмата "В подкрепа на майчинството" http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=405238.0

# 21
  • Мнения: 11
Здравейте дами, моят въпрос е следният:
Към настоящият момент синът ми е на 9 месеца и 19 дни, с бащата на детето нямаме брак, но живеем на семейни начала, искам да Ви питам дали мога да прехвърля майчинството си на бащата,  който е на постоянен трудов договор, а аз да се върна на работа?
От отговорите дадени по-горе в темата виждам, че има такава възможност, но предвид това че с бащата нямаме брак дали и за нас  това ще е възможно, ако е така същите документи ли трябва да подадем и тогава майчинството за бащата, на база неговото трудово възнаграждение ли ще се изчислява?
Разчитам на вашата помощ, за което предварително Ви благодаря!

# 22
  • Мнения: 199
Привет, може да прехвърлиш майчинството на бащата. Документите са едни и същи. Това, че нямате брак, не е от значение.
Размерът на майчинството е 240лв за 2009г, не се изчислява на база трудово възнаграждение.

# 23
  • Габрово
  • Мнения: 1 330
Искам да питам задължително ли е майката да започне работа за да взима бащата майчинство и също ако майката взима майчинство от социала пак ли е възможно прехвърлянето или е нужно и тя да е била осигурявана ?

# 24
  • Мнения: 14
здравейте искам да попитам дали знаете, кой поема осигуровките на бабата нои или работодателя, защото работодателя на майка ми и е отказал да я пусне по майчинство защото трябвало да и поеме осигуровките

# 25
  • Мнения: 199
здравейте искам да попитам дали знаете, кой поема осигуровките на бабата нои или работодателя, защото работодателя на майка ми и е отказал да я пусне по майчинство защото трябвало да и поеме осигуровките

работодателя! 4,8% върху 260лв, това е 2009г, само здравна осигуровка!

# 26
  • Мнения: 14
благодаря за отговора Simple Smile

# 27
  • Мнения: 4 406
спира ли се пенсията, когато пенсионер се назначи на трудов договор, с тенденция после да му бъде прехвърлен отпуск за гледане на дете?

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
спира ли се пенсията, когато пенсионер се назначи на трудов договор, с тенденция после да му бъде прехвърлен отпуск за гледане на дете?

не

# 29
  • Мнения: 4 406
благодаря за информацията!
четох из нета за условия, когато пенсионер работи на трудов договор, че му сторнират пенсията. притесних се нашата баба, като й прехвърлих майчинството, да не й спрат пък пенсията...

# 30
Здравейте
В края на ноември изтича отпускът ми за отглеждане на дете до 410 дни. Майчинството ще го прехвърлям на майка ми. От работата и са поискали да попълня декларация по чл.46, ал2,  че детето не е настанено в държавно учебно заведение. В декларацията пише:
ДЕКЛАРИРАМ

1. Детето ми, ……………….,родено на …….………... г., с ЕГН ……….……………. не е настанено в детско заведение.
2. Не съм дала съгласието си платения отпуск за отглеждане на дете по чл.164, ал.1 от Кодекса на труда да се ползва от бащата /осиновителя/ или от някой от моите или неговите родители,работещи по трудово правоотношение, съгласно чл.164, ал.3 от Кодекса на труда.
3. Детето ми не се отглежда от безработно лице по програмата в „Подкрепа на майчинството”.

а аз нали точно това правя -  прехвърлям майчинството...

Т.е в моя случай само т1 и т3 ли трябва да останат?

Благодаря предварително!

# 31
  • Мнения: 534
Условието да "прехвърлиш" майчинството на майка си е тя също да РАБОТИ, т.е. не е по програмата "В подкрепа на майчинството". В тази програма се включват БЕЗРАБОТНИ лица, отговарящи на определини условия!

# 32
  • Мнения: 222
здравейте имам въпрос!може ли майчинствота да бъде прехвърлено на баба пенционирана по болест,но с право на работа?предварително благодаря за отговорите ви!  bouquet

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
tinoninotananino ,отговора е в поста над твоя.

или трябва да работи
или да е безработан регистринана на БТ и да се възползваш по програмата в подкрепа на майчивството

# 34
  • Мнения: 199
Аз искам да попитам как след 6 месец да прехвърля майчинството на съпруга ми? Работи на ТД, осигурен е на реална заплата, държавен служител е.
Със съгласието на майката след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 410 дни.
За времето, през което бащата ползва този отпуск, отпускът за бременност и раждане на майката се прекъсва.
Отпускът се ползва от бащата въз основа на писмено заявление https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_91hts6x9f9&hl=en , към което се прилагат акт за раждане на детето и декларация съгласно приложение № 8 от Наредбата за работното време почивките и отпуските https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_93223d76cf&hl=en .
Майката има право по всяко време да оттегли даденото от нея съгласие по за ползване на този отпуск от бащата с писмено заявление до предприятието, в което работи, и до предприятието, в което работи бащата, и да продължи да ползва лично отпуска за бременност и раждане.
Бащата също може да прекрати ползването на отпуска с писмено заявление до предприятието, в което работи.
Отпускът се прекратява, когато:
1.   бащата е лишен от родителски права или неговите родителски права са ограничени по установен ред;
2.   детето бъде дадено за осиновяване;
3.   детето бъде настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
4.   детето бъде настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
5.   майката продължи лично да ползва отпуска по чл. 163, ал.1 от КТ;
6.   детето почине;
7.   осиновяването бъде прекратено от съда;
8.   трудовото правоотношение на майката (бъде прекратено.
Ползването на този отпуск от бащата не се прекратява, когато майката ползва друг вид отпуск


Документи, който трябва да се представят в НОИ от работодателя за получаване на обезщетение при раждане на дете след навършване на 6-месечна възраст на  детето за остатъка до 410 календарни дни
-   Молба-декларация, попълнена от бащата(образец, приложение №14 към НИИПОПДОО) https://docs.google.com/Doc?docid=dgnw5jzf_1f2pb75fr&hl=en
-   Заповед за разрешаване на отпуск (заверено копие от работодателя)
-   Удостоверение за раждане (заверено копие от работодателя)
-   Декларация за изплащане на обезщетението, приложение № 7 от наредбата/ако за първи път бащата получава обезщетение от НОИ/ https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_86gp4fmrgh&hl=en

 Би ли ми казала, това от къде си ги цитирала?   bouquet

# 35
  • Мнения: 96
Здравейте искам да ви попитам на 17 години съм ,догодина ще раждам и ше получавам ли някакви пари за бебето?

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
AnGeLcHeTyYy ,ако отговаряш на изискванията за социално майчинство /350 лв бруто на член от семейството/,ще взимаш него 100 лв на месец за една година.Също имаш право на помощ за бременност /150 лв/-45 дне преди термин се подават документите в районната социална служба.Също помощ ца раждане /250 лв/-пак соц служба.

# 37
  • Мнения: 96
AnGeLcHeTyYy ,ако отговаряш на изискванията за социално майчинство /350 лв бруто на член от семейството/,ще взимаш него 100 лв на месец за една година.Също имаш право на помощ за бременност /150 лв/-45 дне преди термин се подават документите в районната социална служба.Също помощ ца раждане /250 лв/-пак соц служба.



Ами с бащата нямаме брак,само моят дохот ли ще се гледа или на майка ми понеже тя е разведена с баща ми.А дали ще  стане да мога да взимам всичките пари,или само някой от тях това ми е много интересно?Сама ще мога ли да подавам тези документи в Социални грижи или трябва и родител?

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
AnGeLcHeTyYy ,тъй като си непълнолетна може би ще трябва и родител.Предполагам,че с майка ти сте едно домакинство.Бащата се изключва,защото нямате брак.Най-добре е да отидеш в социални грижи и да питаш за всички неща,които съм писала

# 39
  • Мнения: 13
Здравейте.Незнам тук ли да пиша или не ,но се надявам някоя от вас ако знае да ми разясни как кстоят нещата,защото изчетох мн неща,но не разбрах почти нищо.Трябва да родя през яднуари.Безработна съм и нямам трудов стаж.Имам ли право да получавам нещо и какво трябва да направя?Възможно ли е бащата след като работи на ТД да получава отпуск по майчинство или някаква помощ?Мерси предварително

# 40
  • Мнения: 2
Моля ако някой има информация да ми помогне -
Може ли да прехвърля майчинството си на майка ми, която работи на ТД след 410 дни, а аз да се върна на работа на половин работен ден.  Да отбележа,

# 41
  • Мнения: 2
че съм държ. служител.

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
GOODLY ,можеш да го прехвърлиш на майка ти,да.Но дали ще може да си на половин работен ден,трябва да го обсъдиш на работодателя


Здравейте.Незнам тук ли да пиша или не ,но се надявам някоя от вас ако знае да ми разясни как кстоят нещата,защото изчетох мн неща,но не разбрах почти нищо.Трябва да родя през яднуари.Безработна съм и нямам трудов стаж.Имам ли право да получавам нещо и какво трябва да направя?Възможно ли е бащата след като работи на ТД да получава отпуск по майчинство или някаква помощ?Мерси предварително

ще имаш право на социално майчинство,ако отговаряш на изискванията за доход
също помощ за бременност
помощ за раждане
детски назбавки
за всичко това попитай в районната социална служба

бащата няма право на майчинство,защото ти нямаш такова право

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
.

# 44
  • Мнения: 336
Здравейте, моят въпрос е следния:
Ще прехвърля майчинството на свекърва ми след като малкия навърши една година.Аз се връщам на работа.Тя ще го гледа половин година и след това мисля да го пусна на ясла.Ще се спре ли тогава прехвърленото майчинство на свекърва ми?Благодаря!

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Kambichka ,щом детето тръгва на ясла,няма право бабата да получава цялото майчинство /т.е тя вече няма да е по майчинство/.Ти ще получаваш 50 процента от него до 2 г на детето

# 46
  • Мнения: 336
Elfita , благодаря за отговора!

# 47
  • Мнения: 2 317
Здравейте.Ако някъде има обсъдено това, което ще питам, предварително се извинявам.
Въпросът ми е мога ли да прехвърля майчинството на свекърва ми след изтичането на 415 дни?Тя е пенсионерка и затова не съм сигурна може ли да стане.Благодаря ви предварително.

# 48
  • Мнения: 85
Здравейте! Далеч ми е още, но събирам отсега информация. Когато детето стане на година, мисля да започна работа на половин работен ден, като прехвърля майчинството на майка ми, която е пенсионерка, работеща на ТД. 1. Какви ще са ми осигуровките в случай, че съм на 4-часов работен ден и кой ги поема? 2. Мога ли да започна работа по-рано, какъв процент от обезщетението ще получавам и мога ли тогава да прехвърля майчинството? 3. Могат ли работодателите на майка ми да й откажат ползване на отпуск по майчинство?

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
1. Какви ще са ми осигуровките в случай, че съм на 4-часов работен ден и кой ги поема? -зависи от това на каква сума ще те осигуряват.част от тях са за работодателят,част от тях за теб2. Мога ли да започна работа по-рано, какъв процент от обезщетението ще получавам и мога ли тогава да прехвърля майчинството?-ако започеш работа по-рано от 410 я ден ,няма да получаваш нищо от НОИ.Обезщетението от 6я месец до 410я ден може да се прехвърли само на бащата 3. Могат ли работодателите на майка ми да й откажат ползване на отпуск по майчинство?-могат

bebok_86
,щом е пенсионер само по праграмата в подкрепа на майчинстовот може.питай в районната социалн аслужба

# 50
  • Мнения: 85
Elfita, благодаря за отговора!   bouquet

# 51
  • Мнения: 16
Здравейте,прочетох каквото намерих, но така и не ми стана ясно...В средата на февруари ми изтичат 410 дни майчинство. Искам да се върна на работа и да прехвърля отпускът за отглеждане на малко дете до навършване на 2г.възраст на бащата.Трябва ли да се върна на работа и после да подам необходимите документи за отпуска и прехвърлянето му или следва да поискам да ми бъде разрешен отпускът за отглеждане на дете още докато съм в отпуск по майчинство и да подам и документите за прехвърлянето му на бащата/ т.е. може ли отпускът за отглеждане на малко дете до 2г. може ли да бъде разрешен и прехвърлен на бащата преди  да е истекът отпускът ми от 410 дни/.Самата процедура ми е много неясна, надявам се да не звучи и въпросът ми доста объркано.
P.S.Държавен служител съм и процедурата по разрешаване на отпуска отнема време, а и искам да започна работа на другия ден след изтичането на тези 410 дни.

Изключително ще съм благодарна, ако някой запознат ми отговори!!! Praynig Hug

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Pin2 ,след като изтекат 410 те дни се връщаш на работа.Бащата да си подава документи да излиза в майчинство /примерно 2 седмици преди датата/ от датата след като изтекат 410  те дни.Няма смисъл да подаваш документи за ползване на втората година,нали не искаш да я ползваш

# 53
  • Мнения: 16
Elfita, златна си Hug Понеже четох за необходимите документи за прехвърлянето и страните по това доста сложно правоотношение, бях останала с впечатление, че трябва първо аз да поискам отпуска за отглеждане на детето и после да го прехвърля на таткото.Нямах представа, че може той директно да го ползва. Какви документи трябва да се подадат от него в НОИ, може ли да ми кажеш къде да ги намеря, че май ще му се наложи да подготви всичко сам/търсят си спешно нов счетоводител и докато намерят ще мине месеца/

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За теб- справка по образец от предприятието, в което работиш
             -декларация,че си съгласна бащата да полза отпуска

Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3

(Предишно приложение № 1, изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., доп. - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г.)

Декларация за ползване на отпуск по чл. 164, ал. 1 и 3 и чл. 165, ал. 1 от Кодекса на труда от бащата (осиновителя) или от един от родителите на майката (осиновителката) или бащата (осиновителя)
 
Подписаните: 1. ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...;
(трите имена по документ за самоличност)
2. ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...;
(трите имена по документ за самоличност)
заявяваме, че първият от нас като майка (баща, настойник) е съгласна (съгласен), а вторият като баща (баба, дядо) приема да ползва допълнителния платен (неплатен) отпуск за отглеждане на
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .
(трите имена на детето)
род. на ... ... .. 19 ... . г./20 ... . г., считано от ... ... ... 20 ... ... г. до ... ... ... 20 ... .. г



За бащата-

1. МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО - (Приложения 3 изтегли от тук http://www.bgstuff.net/content/view/1296/523/

2. Копие от акта за раждане на детето

3. Заявление, че желаете да получавате обезщетение за отглеждане на малко дете

4. Декларация по чл. 46 ал. 1 от НРВПО –не е задължителна,сама ако ти я поискат

Ето един примерен текст за заявлението:


З А Я В Л Е Н И Е



От ................................., ЕГН: ................. , на длъжност .....................

На основание чл.164, ал.1. КТ и чл.46, ал.1, НРВПО,

Заявявам, че ще ползвам отпуск за отглеждане дете до 2г., считано от ............... до .............. г.


Прилагам:
1. Декларация по чл.46, ал.1 НРВПО за обстоятелствата, свързани с правото ми да ползвам отпуска
2. Акт за раждане на детето. – за справка


                                                                            С уважение:

                                                                                                   ..........................


Дата: ................
гр. Пловдив


Ето я и декларацията:

ДЕКЛАРАЦИЯ
по чл. 46, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските

Долуподписаната ……………………………………………………………… с ЕГН ………………..……… с постоянен адрес : ……………………………… л.карта № ……………………… , издадена на …….……….... от ……………….
на длъжност ………………………………….



ДЕКЛАРИРАМ

1. Детето ми, ……………….,родено на …….………... г., с ЕГН ……….……………. не е настанено в детско заведение.
2. Не съм дала съгласието си платения отпуск за отглеждане на дете по чл.164, ал.1 от Кодекса на труда да се ползва от бащата /осиновителя/ или от някой от моите или неговите родители,работещи по трудово правоотношение, съгласно чл.164, ал.3 от Кодекса на труда.
3. Детето ми не се отглежда от безработно лице по програмата в „Подкрепа на майчинството”.

Известна ми е предвидената по чл.313 от Наказателния кодекс отговорност за деклариране на неверни данни.


дата: ………………….                                                                     ДЕКЛАРАТОР: ............

град:Пловдив



В НОИ се представя само-Приложение 3 - Заявление - декларация по чл. 53 от КСО
Копие от акта за раждане на детето
другото е за работодателят на бащата

Последна редакция: ср, 20 яну 2010, 08:34 от Elfita

# 55
  • Мнения: 16
Много благодаря   bouquet от днес започвам да окомплектовам документите Grinning

# 56
  • Мнения: 337
Здравейте Simple Smile
И аз да попитам - искам да прехвърля майчинството си след първата година на детето на дядото. Той е регистриран като земеделски производител. Има ли някаква разлика в документите от работещите по ТД?
Благодаря предварително   bouquet

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте Simple Smile
И аз да попитам - искам да прехвърля майчинството си след първата година на детето на дядото. Той е регистриран като земеделски производител. Има ли някаква разлика в документите от работещите по ТД?
Благодаря предварително   bouquet

дядото трябва да се осигурява на високия процент,за да може да ползва майчинство
за документите-пропускате 3 и 4

# 58
  • Мнения: 16
Elfita, извинявай, но имам още едно питане....Проверих в системата на НОИ и там пише, че обезщетението ми за майчинство за 410 дни е изчислено от системата до 12.02.2010 Shocked. Терминът ми беше определен за 12.02.09г. и аз родих точно на термина, но на практика първият ми болничен не бе издаден за 45 дни, а за 38 дни тъй като имах да довършвам една работа/трябваше да изляза в болничен на 29.12.08, а излязох на 06.01.09г./. В нашето счетоводство ми изчислиха, че 410 дни ми изтичат на 19-ти февруари 2010г., тъй като след като не съм ползвала целия 45 дневен болничен е трябвало да взема остатъка след раждането, т.е. тези 7 дни, които се получават като разлика .Затова и заповедта ми за отпуск е до 19.02.2010 включително. Вече тотално се обърках #Crazy и не знам кога трябва да се върна на работа на 13-ти или на 20-ти февруари и съответно от коя дата да пускам отпуската за отглеждане на малко дете за таткото newsm78, защото в НОИ ме водят по майчинство до 12-ти, а в работата-до 19-тифевруари. Замислям се и ако в НОИ обезщетението е до 12-ти, а се върна на работа на 20-ти/както е заповедта/ тези 7 дни отгоре да не ми ги одържат от полагащия ми се 20 дневен платен годишен отпуск или да ми го зачетат за неплатен или и аз не знам за какво..............

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Pin2 ,дните които не си взела от 45 дневния по собствено желание ги губиш .Те не се компенсират.Затова ти свършват на 12.От работата ти не са наясно с това и те водят грешно.Пускаш документите по датата на НОИ

# 60
  • Мнения: 337
Elfita, благодаря за отговора   bouquet

# 61
Здравейте,
Ако се прехвърли майчинството на баба, работеща по трудов договор, но имаща само три месеца осигуряване за всички случаи, ще има ли право на обещетение за гледане на дете по чл.164 ал.3 от КТ?

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Ако се прехвърли майчинството на баба, работеща по трудов договор, но имаща само три месеца осигуряване за всички случаи, ще има ли право на обещетение за гледане на дете по чл.164 ал.3 от КТ?

да,ще може бабата да ползва майчинството
трябва да има 12 м стаж през целия си живот и да работи в момента на прехвърлянето

# 63
# 64
  • Мнения: 7
Здравейте!

В началото на май дъщеричката ми става на 1 година и искам да прехвърля майчинството на майка ми.
Към началото на май тя ще се е осигурявала като земеделски производител последните 10 месеца, а преди това е била на борсата на труда. Освен това тя е с различна адресна регистрация от тази на детето. Имам ли право да й прехвърля майчинството при това положение и ако да къде трябва да се подадат документите (там, където е адреса на детето или адреса на майка ми)?

Благодаря!

# 65
  • Мнения: 173
Здравейте,

Ще задам един въпрос, който сигурно е смешен, но искам просто да съм сигурна: 410 дни изтичат на деня преди вероятния термин (на следващата година) - нали така? А не на 1-вия рожден ден на детето?

Благодаря!

# 66
  • Мнения: 3 621
Здравейте,
Ще задам един въпрос, който сигурно е смешен, но искам просто да съм сигурна: 410 дни изтичат на деня преди вероятния термин (на следващата година) - нали така? А не на 1-вия рожден ден на детето?
Благодаря!
Da точно така е.

# 67
  • Мнения: 395
Здравейте,

Не съм работила и не получавам майчински. Може ли мъжа ми да излезе по майчинството?

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Не съм работила и не получавам майчински. Може ли мъжа ми да излезе по майчинството?

не,защото първоимащият т.е ти,нямаш право на майчинство
за социалното майчинство знаеш,нали.също помощта за редовни студенти,детските

# 69
  • Мнения: 395
Elfita, мерси   bouquet
А ако почна работа?

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
justice ,от написаното разбирам,че нямаш абсолютно никакъв стаж през живота си.Имаш ли и колко е ?За да получаваш майчинство трябва да имаш 12 м стаж през целия си живот.Ако досега имаш напримерно 6 м,ще минат още 6 м от започването ти на работа,докато НОИ започнат да ти превеждат пари.Като междувременно ще взимаш и социалното майчинство.Дай повече инфо за ситуацията ти

# 71
  • Мнения: 395
Работила съм, но без трудов договор, така че официално нямам стаж.
За социалните знам, но при тях дохода на семейството не трябва да надхвърля 350 лв на човек.
Ситуацията е следната: В на мъжа ми работата положението напоследък е непоносимо и се чудим дали няма някакъв вариант да излезе по майчинството.

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
за вашия случай няма варианти
трябвало е да започнеш фиктивно още като си разбрала,че си бременна

# 73
  • Мнения: 395
Elfita, благодаря  bouquet

# 74
  • Мнения: 68
Здравейте!
Не можах да намеря подобен на моя случай и затова реших да пиша. Ще се радвам, ако можете да ми отговорите.
След навършване на 6м на сина ми, прехвърлих майчинството си на бащата. На 03.05.2010 сина ми става на 1г и мъжа ми се връща на работа. Искаме да прехвърлим майчинството на майка ми (която е на ТД).
Може ли направо бащата да го прехвърли на бабата и с какви документи става това.
Или трябва аз да правя нещо?
Благодаря предварително!  Hug

# 75
  • Мнения: 87
Здравейте,
искам да задам следния въпрос - Месец май дъщеричката ми става на 1 година и искам да прехвърля майчинството на свекърва ми. Принципно тя е пенсионер, но отделно се води на трудов договор  - за 5 дни в месеца /или 40 часа/. Освен това тя е с различна адресна регистрация от тази на детето. Имам ли право да й прехвърля майчинството при това положение и ако да къде трябва да се подадат документите (там, където е адреса на детето или адреса на свекърва ми)? Благодаря предварително!  bouquet

# 76
  • Варна/Белгия
  • Мнения: 310
Здравей те!
Имам ли право да прехвърля майчинството си на човек,с който нямам роднинска връзка?

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравей те!
Имам ли право да прехвърля майчинството си на човек,с който нямам роднинска връзка?

не,прехвърля се на роднина по права линия-баба,дядо,баща
можете да наемете страничен човек по програмата на социалните-направете справка в соц служба

# 78
  • Варна/Белгия
  • Мнения: 310
Здравей те!
Имам ли право да прехвърля майчинството си на човек,с който нямам роднинска връзка?
Здравей те,моя проблем е следния.Ще прехвърля майчинството на дядото и искам да напусна досегашното си работно място и да започна на друго.Но между двете може и да имам 3-4 прекъсване и се притеснявам дали това ще е проблем за получаването на майчинството?Благодаря

# 79
Здравейте. Искам да попитам следното: На 1 юли синът ми навършва 1 годинка. Искам да прехвърля майчинството на майка ми до двете годинки на детето. Разбрах, че 410-те дни се смятат от датата на термина, а не от самото раждане - в моя случай трябва да се върна на 8 юли, когато ми беше термина, а не на 1 юли, когато се роди бебо. И още нещо - знам, че за да се актуализира заплатата ми е необходимо да работя 10-тина дни, след което мога ли да си пусна платения отпуск от миналата година и да се явя на работа към м. септември? Моля да потвърдите дали съм права, защото много се обърках вече.

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
. Разбрах, че 410-те дни се смятат от датата на термина, а не от самото раждане -смятат се 410 календарни дни от първия ден на 45 дневния болничен,а не от термина ти  в моя случай трябва да се върна на 8 юли, когато ми беше термина, а не на 1 юли, когато се роди бебо. И още нещо - знам, че за да се актуализира заплатата ми е необходимо да работя 10-тина дни-да,10 дни в един месец и следващия месец да ползваш отпуска , след което мога ли да си пусна платения отпуск от миналата година и да се явя на работа към м. септември?-да,може Моля да потвърдите дали съм права, защото много се обърках вече.

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 297
Здравейте!
Детето ми ще навърши 1 годинка на 21 август. Смятам да се върна на работа от 1-ви септември.  Четох по-назад в темата, но отговора който търсих не можах да намеря.
Мога ли да прехвърля майчинството на баща си, т.е дядото на бебето, който е ЕТ?
Бабата, т.е моята майка е пенсионерка. За да мога на нея да прехвърля майчинството, от това което прочетох разбрах, че трябва да има поне 1 ден на трудов договор? Това така ли е?
Благодаря предварително за отговорите.

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Мога ли да прехвърля майчинството на баща си, т.е дядото на бебето, който е ЕТ?
Бабата, т.е моята майка е пенсионерка. За да мога на нея да прехвърля майчинството, от това което прочетох разбрах, че трябва да има поне 1 ден на трудов договор? Това така ли е?
Благодаря предварително за отговорите.

може на дядото,ако се осигурява на високия процент

може на баба пенсионерка като отработи един ден

интересувай се също от програмите на сациалните и бюрото по труда

# 83
  • Мнения: 173
Ако след изтичане на 410 дни отпуск по майчинство започна работа, мога ли на по-късен етап да прехвърля отпуска за отглеждане на малко дете на бабата или трябва да е непосредствено преди да започна работа да го прехвърля?

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ако след изтичане на 410 дни отпуск по майчинство започна работа, мога ли на по-късен етап да прехвърля отпуска за отглеждане на малко дете на бабата или трябва да е непосредствено преди да започна работа да го прехвърля?

след 410 те дни можеш по всяко време да прехвърлиш на бабата и после пак да си го възстановиш

# 85
  • Мнения: 173
Благодаря! Мога ли да го прехвърля дори ако съм започнала работа?

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
да,можеш

# 87
  • Мнения: 649
Здравейте, искам да прехвърля майчинството на майка ми, но тя се води на трудов договор от 3 месеца, преди това 4 години живееше в чужбина и през това време е плащала само здравни осигуровки. При това положение възможно ли е да прехвърля майчинството.

В прил. № 3 МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО, която тя трябва да подаде пише:

Данни от осигурителя:

1. Към деня на разрешения отпуск за отглеждане на дете лицето е осигурено за съответния риск да/не; (ненужното се зачертава)
2. Към деня на разрешения отпуск лицето има 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, за всички осигурени социални рискове без безработица – да/не; (ненужното се зачертава)

3. Към ден .............. месец ................. година ................ лицето придобива изискуемия се стаж.

(данните се попълват, когато лицето придобива осигурителния стаж през периода на разрешения отпуск)

Това означава ли, че тя трябва да има 6 месеца осигурителен стаж преди прехвърлянето или последните 6 месеца да е била осигурявана?

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
При това положение възможно ли е да прехвърля майчинството-да,разбира се-трябва да има 12 м стаж прези живота си и към момента на прехвърлянето да работи
Това означава ли, че тя трябва да има 6 месеца осигурителен стаж преди прехвърлянето или последните 6 месеца да е била осигурявана?-трябва да има 12 м стаж през целия си живот
в новата бланка месеците в т 2 са така 6/12 месеца


Деси,линка който ти дадох за чл 53 сга виждам,че отваря бланката с 6 м стаж в т 2
изтегли от тук http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6 прил 3 /чл 53/-тук вече е 6/12 м

# 89
  • Мнения: 649
Много ти благодаря, Елфи  Hug златна си

И още две въпросчета:

моят работодател трябва ли да внесе някакви документи в НОИ?
и всички приложения и справки, които се изготвят ли трябва да бъдат заверени от него?

Последна редакция: чт, 17 юни 2010, 10:47 от ^desika^

# 90
  • Мнения: 1 072
Имам един малко странен въпрос, на който предполагам отговора, но за всеки случай да попитам.
Ако след 6 месец от раждането реша да прехвърля майчинството на таткото - той ще взима 90% върху дохода, на който се осигурява, а не моите 90%  newsm78 Т.е. питам, защото аз се осигурявам на повече от него..

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
моят работодател трябва ли да внесе някакви документи в НОИ?-представя прил 12 за промяна на обстаятелставата,за да спрат да ти превеждат 120 те лева
и всички приложения и справки, които се изготвят ли трябва да бъдат заверени от него?-не всички,само това,което е необходимо-справката  приложение № 3 към чл. 46, ал. 3 от наредбата-за оставащат ти отпуска за отглеждане на дете до 2 г той я попълва в 2 екземпляра-един в твоето досие,един в на майката ти
декларацията приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от наредбатаче прехвърляш отпуска-една в твоето досие,една в на майката ти


той ще взима 90% върху дохода, на който се осигурява 12 м назад

 Peace

# 92
Ако е работещ по трудов договор и искаш да му прехвърлиш отпуска за гледане на дете до 2 години
Прочети тук Процедура за прехвърляне на майчинството https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_20cj5k3nct&hl=en
Заявление от бащата до неговия осигурител https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_458znj62dr&hl=en
Към заявлението се прилагат декларация от майката https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_458znj62dr&hl=en и справка от работодателя на майката https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_19g6ngfkdg&hl=en

Декларацията и Справката се попълват в два екземпляра единия се съхранява от работодателя на майката и другия от работодателя на лицето, поело отглеждането на детето.

В НОИ работодателя на бащата трябва да представи Приложение 3 заявление - декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_64gb4wq7gg&hl=en
Твоя работодател подава в НОИ попълнено от теб Приложение 12 - декларация за промяна на обстоятелствата https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_84cxc9jtjg&hl=en, в която пишеш че си прехвърлила майчинството и от коя дата.


Здравейте, видях , принтирах и подготвих всичко: Приложение 12, приложение 3, заявление по чл.164 от таткото, декларация от майката и бащата за прехвърлянето на отпуската, НО ... н емога да намеря "справка от работодателя на майката". Моля ви да ми дадете ако някой има.
Става въпрос за прехвърляне на отпуска от майка на бащата за гледане на дете до 2г възраст.

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
СПРАВКА ОТ ПРЕДПРИЯТИЕТО, В КОЕТО РАБОТИ
МАЙКАТА (БАЩАТА, НАСТОЙНИКЪТ)



Ръководството на
наименование на предприятието
удостоверява, че
трите имена по документ за самоличност на майката, бащата, настойника
работи като осигурен (а) за всички осигурени социални рискове с безсрочен (срочен) до .......................... 20... г. трудов договор и е ползвал (а) отпуск по чл.164 и 165 от КТ за отглеждане на детето (децата) си ,
род. на ................................ 19... г./ 20... г., в размер ................. дни, считано от ................ 20... г., и остава да ползва още ............................. дни.





гр.(с) ................................. Длъжностно лице: ...........................
................................ 20... г. подпис и печат






Забележки:
1. Справката се попълва в 2 екземпляра, всеки от които се съхранява в личното досие на майката (бащата или настойника) и на лицето, поело отглеждането на детето.
2. Излишното се зачертава.

# 94
Много благодаря, но майката не е ползвала отпуск по чл.164 или чл165:
"трудов договор и е ползвал (а) отпуск по чл.164 и 165 от КТ за отглеждане на детето (децата) си ,
род. на ................................ 19... г./ 20... г., в размер ................. дни, считано от ................ 20... г., и остава да ползва още ............................. дни."

Тогава какво да пиша вътре:
трудов договор и е ползвал (а) отпуск по чл.164 и 165 от КТ за отглеждане на детето (децата) си ,
род. на ................................ 19... г./ 20... г., в размер 0 дни, считано от ................ 20... г., и остава да ползва още 365 дни (една година).
или
трудов договор и е ползвал (а) отпуск по чл.164 и 165 от КТ за отглеждане на детето (децата) си ,
род. на ................................ 19... г./ 20... г., в размер .......410.......... дни, считано от ................ 20... г., и остава да ползва още 365 дни (една година).

Моля кажете

# 95
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
тогава пишеш  в размер 0 дни
на считано от пишеш края на 410 те дни
и остава да ползва още пишеш календарните дни до 2 г от 410 я ден

# 96
Здравейте, попълвам документите... но за една година взимам 365 дни или не - нали има високосни и тн..
значи смятам още 320 календарни дни така ли? (365*2-410)

# 97
  • Мнения: 243
Здравейте!
Искам да ви попитам следното: мога ли да прехвърля майчинството си на майка ми, след като се върна на работа и ползвам полагаемият си годишен отпуск. В смисъл, точно след изтичането на тези 410 дни ли, или мога да прехвърля майчинството когато сметна за необходимо? Дали обясних като хората  newsm78

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
, или мога да прехвърля майчинството когато сметна за необходимо?

когато ти решиш,можеш да й го прехвърлиш

# 99
  • Мнения: 23
Здравейте на скоро детето ми ще навърши 7 месеца.Искам да прехвърля майчинството на таткото до края на 410-те дни.Какви документи се подават към настоящия момент.И какви след това за отглеждане на детето до 2 г. възраст,което ще поема пак аз .Благодаря предварително за помощта.

# 100
  • Мнения: 23
Аз искам да попитам как след 6 месец да прехвърля майчинството на съпруга ми? Работи на ТД, осигурен е на реална заплата, държавен служител е.
Здравей niki21 ,ще ти бъда много благодарна ако споделиш дали си прехвърлила майчинството и какви са перипетиите по тази процедура. И пред мен сега стои същия казус.  bouquet  bouquet  bouquet

# 101
  • Мнения: 32
безработна съм   мога   ли  след  6м да  прехвъля майчинството си на  дядото той работи на  тру дог

# 102
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
безработна съм   мога   ли  след  6м да  прехвъля майчинството си на  дядото той работи на  тру дог

не може,защото си безработна
търси фирма да те назначи

# 103
  • Мнения: 32
Здравейте и от мен. Искам да попитам някой, който е наясно с всичките процедури-мога ли да прехвърля майчинството си след 410-те дни на свекърва ми , която е пенсионерка и ако-да каква точно е процедурата?Предварително благодаря!

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте и от мен. Искам да попитам някой, който е наясно с всичките процедури-мога ли да прехвърля майчинството си след 410-те дни на свекърва ми , която е пенсионерка и ако-да каква точно е процедурата?Предварително благодаря!

трябва да работи,за да й го прехвърлиш

може да я наемеш по социална програма,ако още функционират-питай в социалните

# 105
  • Мнения: 4 204
И аз имам питане, може и да не е съвсем на място, но не открих по-подходяща тема за него. Embarassed

 Става дума за неплатен отпуск за отглеждане на дете от 2 до 8г.

Мъж ми работи на 2 трудови договора, на единия е на цяла длъжност, на другия на половинка. Може ли дае си вземе примерно, 3 мес неплатен отпуск за гледане на дете само от едната месторабота /8-те часа/? И това би ли се отразило по някакъв начин  документално на факта, че детето посещава ясли?
Благодаря предварително.

# 106
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И аз имам питане, може и да не е съвсем на място, но не открих по-подходяща тема за него. Embarassed

 Става дума за неплатен отпуск за отглеждане на дете от 2 до 8г.

Мъж ми работи на 2 трудови договора, на единия е на цяла длъжност, на другия на половинка. Може ли дае си вземе примерно, 3 мес неплатен отпуск за гледане на дете само от едната месторабота /8-те часа/?-да,може И това би ли се отразило по някакъв начин  документално на факта, че детето посещава ясли?-не,няма да се отрази
Благодаря предварително.

# 107
  • Мнения: 4 204
Elfita, благодаря много за отговора.

# 108
  • София
  • Мнения: 277
Здравейте, при мен въпросът е следният: 410-те ми дни майчинство изтичат, предстои ми да си взема натрупаната за това време отпуска, след което да напусна, тъй като позицията ми се закрива. Междувременно бих искала да започна бизнес и да се самоосигурявам - ще имам ли право да получавам 50% от майчинството до навършване на втората годинка на бебка?

# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
и да се самоосигурявам - ще имам ли право да получавам 50% от майчинството до навършване на втората годинка на бебка?

да,ако се самоосиг на високия процент

# 110
  • София
  • Мнения: 277
а какво значи на високият процент... другият вариант (който е и по-вероятен) е - фирмата е на моя приятелка, която може да ме назначи на трудов договор при нея, защото ние така или иначе ще работим заедно...

# 111
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
а какво значи на високият процент...  Да се осиг за болест и майчинство другият вариант (който е и по-вероятен) е - фирмата е на моя приятелка, която може да ме назначи на трудов договор при нея, защото ние така или иначе ще работим заедно...-също става

# 112
  • Мнения: 863
Мога ли да прехвърля майчинството на свекърва ми,ако работи на срочен трудов договор?
Мога ли да прехвърля майчинството на майка ми,ако работи на трудов договор на половин работен ден?(и тогава 240лева ли ще взима,или половината(става въпрос за дете,което е на годинка и няколко месеца)

Това са ми двата въпроса,надявам се някой да е наясно и да може да ми отговори.Мерси предварително.

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Мога ли да прехвърля майчинството на свекърва ми,ако работи на срочен трудов договор?-да,можеш,но след като й изтече срока на ТД губи правото на майчинство

Мога ли да прехвърля майчинството на майка ми,ако работи на трудов договор на половин работен ден?(и тогава 240лева ли ще взима,или половината(става въпрос за дете,което е на годинка и няколко месеца)-да,можеш и ще взима пълната сума 240 лв,

Това са ми двата въпроса,надявам се някой да е наясно и да може да ми отговори.Мерси предварително.

# 114
  • Мнения: 58
Ето го и моя случай, дано някой ми даде съвет...
Искам да прехвърля майчинството си на моята майка, която работи на безсрочен трудов договор, и която има устно съгласие от работодателя. За целта отидох в НОИ, за да се информирам за процедурата. Оттам ми обясниха, че за да не е необходимо първо аз да излизам в майчинство, а после да го прехвърлям /детето става на 1г. на 23.04.2011г./, най -добре било работодателят на бабата, преди детето да е навършило 1г., да подаде приложение 3-заявление-декларация по чл.53 от КСО, заповед за ползване на отпуск и заверен акт за раждане на детето, тогава когато си подавал информацията за осигуровките. /само че в кой месец да се случи това не разбрах/
Днес разговаряйки със счетоводството на моя работодател по този въпрос ми обясниха, че първо детето трябвало да навърши една година, аз да си подам някаква декларация и акт за раждане, че излизам в майчинство, да минели 10-15 дни и чак тогава двете с бабата да ходим в НОИ да попълваме някакви комплекти с документи, както и тя трябвало да има писмено съгласие от нейния работодател. Въпросът ми е коя процедура от двете е истинската? И как да постъпя?
Ох дано някой ме е разбрал, за да ми даде адекватен съвет.
Мерси предваритално на отзовалите се   bouquet

# 115
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
leonoel,прави се по втория начин.Трябва да си в отпуска за отглеждане на дете до 2 г,за го прехвърлиш

Оттам ми обясниха, че за да не е необходимо първо аз да излизам в майчинство, а после да го прехвърлям /детето става на 1г. на 23.04.2011г./, най -добре било работодателят на бабата, преди детето да е навършило 1г., да подаде приложение 3-заявление-декларация по чл.53 от КСО, заповед за ползване на отпуск и заверен акт за раждане на детето, тогава когато си подавал информацията за осигуровките. /само че в кой месец да се случи това не разбрах/


а това е в сферата на фантазиите

# 116
  • Мнения: 58
Благодаря много за своевревенния отговор, elfita!  bouquet

Леле, добре че попитах  #Crazy, че след 1 месец щях да си мисля, че съм го прехвърлила. И на мен съмнително ми се стори, защото девойката в НОИ и тя не изглеждаше много убедителна, но чак ми ги написа на лист необходимите документи и аз не посмях да противореча и да питам дали е сигурна, нали уж затова е там и това й е работата!?

# 117
  • Мнения: 58
leonoel,прави се по втория начин.Трябва да си в отпуска за отглеждане на дете до 2 г,за го прехвърлиш

Оттам ми обясниха, че за да не е необходимо първо аз да излизам в майчинство, а после да го прехвърлям /детето става на 1г. на 23.04.2011г./, най -добре било работодателят на бабата, преди детето да е навършило 1г., да подаде приложение 3-заявление-декларация по чл.53 от КСО, заповед за ползване на отпуск и заверен акт за раждане на детето, тогава когато си подавал информацията за осигуровките. /само че в кой месец да се случи това не разбрах/



а това е в сферата на фантазиите

Здравейте!

Аз отново имам въпрос, във връзка с моя случай за прехвърляне на майчинството по втория начин.
Днес бях в счетоводството на моя работодател, за си попълня документите за отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Имам попълнени следните документи:
 - заявление декларация по чл.53 от КСО;
 - заповед на основание чл.164, ал.1 от КТ /за ползване на отпуск за отглеждане на дете/;
 - заверен акт за раждане на детето;
 - придружително писмо;

Детето навършва една година на 23.04.2011г./събота/. В началото ми казаха, че мога да ги подам още тези дни в НОИ, когато реша преди рождения ден. След 10 минути обаче решиха, че не можело сега, а трябвало през май месец, тъй като въпросното придружително писмо съдържало информация за изплатените възнаграждения за месец април и не можело да се подава преди изтичането на м.април.
Тъй като въпросните счетоводителки създаваха впечатление на несигурност, аз в момента също съм объркана и не зная кога да отида в НОИ. Преди датата на рожднения ден или през май? И ако да речем отида на 2-ри май, какво става с 7-те дни от април, в които нито ще се водя в болничен, нито в отпуск? А също това придружително писмо на едно и също място с другите документи ли се подава?

Благодаря предварително на отговорилите ми!  bouquet

# 118
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

 - заявление декларация по чл.53 от КСО;
 - заповед на основание чл.164, ал.1 от КТ /за ползване на отпуск за отглеждане на дете/;
 - заверен акт за раждане на детето;
 - придружително писмо;



защо ти си носиш документите в НОИ?
документите се подават обикновено през следващия месец,да.до два дни след плащането на осигуровките за април.
в нои се носи прил 3 /дек по чл 53/ и придружително писмо.заповедта по чл 164 остава при работодателят мисля.не съм сигурна и аз.

# 119
  • Мнения: 58

 - заявление декларация по чл.53 от КСО;
 - заповед на основание чл.164, ал.1 от КТ /за ползване на отпуск за отглеждане на дете/;
 - заверен акт за раждане на детето;
 - придружително писмо;



защо ти си носиш документите в НОИ?
документите се подават обикновено през следващия месец,да.до два дни след плащането на осигуровките за април.
в нои се носи прил 3 /дек по чл 53/ и придружително писмо.заповедта по чл 164 остава при работодателят мисля.не съм сигурна и аз.

Ами аз си ги нося, защото аз съм единствения работник в тази фирма и да не се разхождала счетоводителката специално заради мен  Simple Smile. Пък и аз съм много по-сигурна, когато сама си свърша  работата.
От отговора ти разбирам, че трябва да отида през май. Мерси.

# 120
  • Мнения: 119
Здравейте ! Знам,че е малко извън темата, за което се извинявам, но бих искала да попитам...
Примерно, детето ми навършва годинка и аз се връщам на работа,но не искам веднага да си ползвам старите отпуски а искам примерно след 2-3мес. Може ли, работодателя да ме задължи първо да ги ползвам и тогава да се върна на работа ?
Благодаря предварително !

# 121
  • Мнения: 3
Здравейте, имам нужда от помощ от знаещи мами. В момента съм в обезщетение за гледане на дете до 410-тия ден, което изтича другия месец. Желанието ми е да го прехвърля на майка ми. На трудов договор съм във фирмата, от която ми се плаща обезщетението и същевременно съм самоосигуряваща се на високия процент в ЕООД от м.Март 2011г. Въпросът ми е мога ли да прехвърля майчинството за гледане на детето до 2-годишна възраст на майка ми и да напусна от едното място, където съм на трудов договор. Ще може ли така майка ми да получава това обезщетение и какво трябва да направя. Благодаря Ви предварително!

# 122
  • Мнения: 660
имам едно питане,от всичко което чета майчинството се прехвърля на баба,дядо,,ако са на трудов договор,та въпросът ми е,ако са самоосигуряващи се тогава не може ли да се прехвърля?Аз също се самоосигурявам,родителите ми и те,свекър и свекърва също -тогава какъв е варианта?моля за помощ.Мъжът ми е на трудоя договор,но той заема такава длъжност,че не може да отсъства.

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
имам едно питане,от всичко което чета майчинството се прехвърля на баба,дядо,,ако са на трудов договор,та въпросът ми е,ако са самоосигуряващи се тогава не може ли да се прехвърля?Аз също се самоосигурявам,родителите ми и те,свекър и свекърва също -тогава какъв е варианта?моля за помощ.Мъжът ми е на трудоя договор,но той заема такава длъжност,че не може да отсъства.

ако са на високия процент,могат и те да поемат майчинството.но може да се наложи да назначат прокурист за фирмата им



Здравейте, имам нужда от помощ от знаещи мами. В момента съм в обезщетение за гледане на дете до 410-тия ден, което изтича другия месец. Желанието ми е да го прехвърля на майка ми. На трудов договор съм във фирмата, от която ми се плаща обезщетението и същевременно съм самоосигуряваща се на високия процент в ЕООД от м.Март 2011г. Въпросът ми е мога ли да прехвърля майчинството за гледане на детето до 2-годишна възраст на майка ми и да напусна от едното място, където съм на трудов договор. Ще може ли така майка ми да получава това обезщетение и какво трябва да направя. Благодаря Ви предварително!

можеш да прекратиш ТД и да прехвърлиш на майка ти /тя работи ли/.процедурата за прехвърляне съм я пускала по-назад в темата-разгледай

# 124
  • Мнения: 28
Здравейте,

Имам нужда от помощ - ходих в НОИ и не получих 100 % отговор на въпросите си ( по точно бях питала преди време в друг под форум тук и получих съвсем различен отговор от този в НОИ). Случая е следния: на 15.10 ми изтича първата година майчинство. Аз искам да го прехвърля на таткото, който е на трудов постоянен договор. Могат ли да му откажат на него да ползва отпуск по майчинство, до кога трябва да се подадат документите? Документите който са посочени на 1 вата страница ли трябва да се попълнят само? Имам ли право на 1 месец платен отпуск за тази 1 година майчинство?

# 125
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
процедурата за прехвърляне анита я е дала на първа страница
когато смогнете с документите тогава
работодателят му може да не се съгласи да излезе в отпуск за гл на дете до 2 г
ти имаш натрупан пл отпуск,да

# 126
  • Мнения: 28
Благодаря за отговора.

Не мога да се ориентирам в следното - термина ми беше на 15.10, а родих на 20.10. До кога ми се води 1 та година майчинство до 15.10 или  до 20.10?


# 127
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря за отговора.

Не мога да се ориентирам в следното - термина ми беше на 15.10, а родих на 20.10. До кога ми се води 1 та година майчинство до 15.10 или  до 20.10?




така не може да се
брои си 410 каледарни дни от началото на 45 дневния ти болничен

или ако имаш пик,влез в сайта на нои и виж докога ти е декларацията за 410 те дни

# 128
  • Мнения: 28
имам пик, но не се ориентирам - под декларация  по чл. 50 и 51 пише дата на обезщетение 14.01 и до него дата на раждане 20.10 ?!  Това ли трябва да гледам? Иначе от 1.09 се водя в 45 дневен болничен.

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
това е декларацията,да
последната колона е дата на прекратяване

# 130
  • Мнения: 28
няма посочена дата в тази колона - празна е. Утре ще звънна в НОИ да ги питам.
Мерси за отделеното време Simple Smile

# 131
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
няма посочена дата в тази колона - празна е. Утре ще звънна в НОИ да ги питам.
Мерси за отделеното време Simple Smile

сметни си 410 дни от 1 септември

# 132
  • Мнения: 28
Elfita имам нужда от помощта ти - никой не знае как да ми попълни справката от работата  Sad
Там където пише :
трудов договор и е ползвал (а) отпуск по чл.164 и 165 от КТ за отглеждане на детето ....................................      ,
род. на  ....................... г., в размер ................. дни, считано от ................ 20... г., и остава да ползва още ............................. дни.
 Какво трябва да се попълни, като реално от 01.09.2010 съм излязла в 45 дневен болничен, а от 14.01.2011 съм в отпуск по майчинство и 410 дни ми изтичат на 15.10, а детето е родено на 20.10 Колко дни остават да се ползват и колко съм ползвала?

Благодаря ти.

# 133
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
каква е тази справка-някаква измислена от работата ти  и доста некоректна.чл 165 е за майки с повече от три деца.ти четири деца ли имаш?
ти сега стартираш ползването на отпуск по чл 164 как ще напишеш колко си ползавала до момента като не си ползавала,а предстои да ползваш след  16 ти октомври ???
погледни пак да не си объркала членовете

# 134
  • Мнения: 28
от работата ми не ми искат тази справка, но я има в 1 та стр на темата, заедно с другите декларации и им я изпратих да я попълнят.Иначе и на мен ми стана странно...
Благодаря ти още веднъж.

# 135
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
аааааааа,ти защото ще пръхвърляш.аз мислех,че си оформяш отпуска за втората година
но не трябва ли да си в отпуск по чл 164,за да може да го прехвърлиш
точно и затова фигурира граха колко си ползвала от отпуска по чл 164  и колко ти остават

чете ли процедурата за прехвърляне-седни я прочети,защото никой счетоводител от фирмата ти няма да се впрегне в твоя проблем цялостно

# 136
  • София
  • Мнения: 153
Здравейте,
Прочетох цялата тема и все пак съм в чуденка. Ето ги и моите въпроси:
1. След 6 месец искам да прехвърля майчинството на таткото - той ще получава минимална заплата (независимо от осигуряването му) или 90% от неговия осигурителен доход, или си получава 90% от моя осигурителен доход?
2. Като изтече първата година трябва да се подават нови документи или автоматично си продължава изплащането на майчинството - на него или на мен, на каква стойност?

И все пак ако се върна на работа на 7 месец без да съм прехвърлила майчинството ще получавам ли някакво обезщетение освен заплатата ми, която се изплаща от работодател?

Благодаря!

# 137
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Прочетох цялата тема и все пак съм в чуденка. Ето ги и моите въпроси:
1. След 6 месец искам да прехвърля майчинството на таткото - той ще получава минимална заплата (независимо от осигуряването му) или 90% от неговия осигурителен доход, или си получава 90% от моя осигурителен доход?-той ще получава 90 процента от брутото,но не повече от нетото,сметнато въз основа на неговите осигуровки 18 м назад

2. Като изтече първата година трябва да се подават нови документи или автоматично си продължава изплащането на майчинството - на него или на мен, на каква стойност?-няма нищо автоматично.ти излизаш в отпуск за гл на дете или той-ще получавате 240 лв.или се връщаш на работа без да прехвърляш майчинството като получаваш 120 лв

И все пак ако се върна на работа на 7 месец без да съм прехвърлила майчинството ще получавам ли някакво обезщетение освен заплатата ми, която се изплаща от работодател?-не,няма да получаваш никакво обезщетение,ако работиш по време на 410 те дни и обезщетението не е прехвърлено на бащата

Благодаря!

# 138
Искам да прехвърля майчинството на мъжа ми след изтичане на 415 дни. Някой знае ли кави документи трябва да подам и къде, какво трябва да направя?

Мерси предварително!

# 139
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Искам да прехвърля майчинството на мъжа ми след изтичане на 415 дни. Някой знае ли кави документи трябва да подам и къде, какво трябва да направя?

Мерси предварително!

https://docs.google.com/document/pub?id=1_p-QhoXzFDRYnC3CJCxW98G … iqs3btbPxfBV25M_Q

# 140
  • Мнения: 219
Здравейте,искам да прехвърля майчинството на работеща баба след първата година от 1 май.какви докуменги трябва да представя в нои?мога ли преди 1 май да ги подам или на 5 май (до 3 работни? дни)?

# 141
  • Мнения: 534
Ти трябва да уведомиш работодателя, че се връщаш на работа, а товя трябва да стане преди 1-ви май Peace
Работещата баба трябва да си подаде съответната декларация пред нейния работодател, че ще излиза по майчинство, а ти като майка трябва да попълниш декларация /намираше се в наредбата за работното време и отпуските/, че си съгласна да преотстъпиш остатъка от майчинството на майка си/свекърва си и тази декларация се подава в НОИ от работодателя на бабата, заедно с нейните документи.

# 142
  • Мнения: 219
Ти трябва да уведомиш работодателя, че се връщаш на работа, а товя трябва да стане преди 1-ви май Peace
Работещата баба трябва да си подаде съответната декларация пред нейния работодател, че ще излиза по майчинство, а ти като майка трябва да попълниш декларация /намираше се в наредбата за работното време и отпуските/, че си съгласна да преотстъпиш остатъка от майчинството на майка си/свекърва си и тази декларация се подава в НОИ от работодателя на бабата, заедно с нейните документи.
Благодаря ти много😀де факто аз нямам работа в нои

# 143
  • Мнения: 534
Твоята работа в НОИ е чрез работодателя.

# 144
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 443
Искам да попитам , аз към днешна дата съм с ТЕЛК не съм бременна , но ме интересува какво майчинство щв взимам и мога ли да го прехвърля на съпруга ми да ми помага той работи по трудов договор  и колко лева щв взима разбрах че майчинството е по малко пари за бащата , а кога ще мога ако мога да му го прехвърля ? тЕЛКА е до 2017 и е над 90 %

# 145
  • Мнения: 122
Здравейте,
бих искала да попитам - мога ли след изтичането на тези 410 дни да прехвърля майчинството си на дядото (т.е. баща ми), който е пенсионер, но работи на граждански договор? И какво ще получава той евентуално?

Благодаря предварително!

# 146
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
бих искала да попитам - мога ли след изтичането на тези 410 дни да прехвърля майчинството си на дядото (т.е. баща ми), който е пенсионер, но работи на граждански договор? И какво ще получава той евентуално?

Благодаря предварително!

Можеш на дядото пенсионер,но го назначете на трудов договор някъде.От гражданския не може да излезе в майчинство

Искам да попитам , аз към днешна дата съм с ТЕЛК не съм бременна , но ме интересува какво майчинство щв взимам и мога ли да го прехвърля на съпруга ми да ми помага той работи по трудов договор  и колко лева щв взима разбрах че майчинството е по малко пари за бащата , а кога ще мога ако мога да му го прехвърля ? тЕЛКА е до 2017 и е над 90 %

Майчинството на бащата се изчислява по същия начин като на майката.Ще му гледат осигуровките 24 м назад.Може да му го прехвърлиш след 6 я месец на бебето.Но разбирам,че ти нямаш право на майчинство и така не знам дали има какво да му прехвърлиш.Пиши мейл до НОИ,те да ти отговорят официално за твоя случай

# 147
  • Мнения: 38
Здравейте! Ще използвам темата да попитам дали мога да прехвърля майчинството след 1г. на майка ми, която е управител на ЕООД?
Предварително благодаря!

# 148
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Ще използвам темата да попитам дали мога да прехвърля майчинството след 1г. на майка ми, която е управител на ЕООД?
Предварително благодаря!

Да,ако тя се осигурява на високия процент

# 149
  • Мнения: 38
Благодаря за бързия отговор 😊 А какъв е този висок процент  newsm78

# 150
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря за бързия отговор 😊 А какъв е този висок процент  newsm78

Тя е на трудов договор,нали?Тогава няма висок и нисък процент.Прехвърляш й майчинството.

Общи условия

Активация на акаунт