Програмата за детегледачките - 5

  • 34 298
  • 452
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!
Имам следния въпрос: Може ли жена,която работи по програмата за гледане на деца от бюрото по труда,да се прехвърли да гледа друго дете по същата програма преди да е изтекъл договора с първите работодатели (тоест преди детето да е навършило 3 години).И при условие,че ще има изискване от други работодатели(тоест друга майка,която иска точно тази жена да гледа нейното дете и са се разбрали).

Имаше условие,че тя може да напусне единствено,ако представи трудов договор от друга работа(тоест,че не напуска просто ей така,а има предложение за работа) ,но незнам дали става с прехвърляне по същата програма   Thinking

Или евентуално ако се рабере с първите работодатели,те да кажат,че са съгласни тя да напусне... Но тогава ще има ли право да гледа отново дете по тази програма?Въобще какъв е начина?
Работодател е Дирекция "Социално подпомагане".
По надолу в темата съм писала на какви основания може да се прекрати договора на детегледачката, едно от тях е - детегледачът постъпи на работа при работодател на несубсидирано работно място по трудово или служебно правоотношение, което означава че не може това да е работно място по Програмата тъй като то е субсидирано.

Другото е когато майката заяви писмено, че не желае да ползва услугите по програмата, като посочи причините за това. Ако първите родители заявят това, договора на детегледачката може да се прекрати. След това детегледачката трябва отново да се регистрира в БТ. Съответно майката, която иска точно тази жена да гледа детето трябва да подаде заявление в ДСП и да чака детегледачката да бъде назначена.

# 316
  • Мнения: 2 172
anii_ta  значи да разбирам,че това може да стане само ако първите родители,при които работи в момента се откажат от нея,чрез изтъкване на някакви причини и едва тогава след като отново се регистрира в БТ може да бъде назначена отново за детегледачка по същата програма ,но на друго дете.

А ще има ли някакъв период на застой?Цялата тази процедура по отказване,регистриране в БТ и назначаване отново по тази програма колко време долу-горе отнема?Може би месец?

# 317
  • София
  • Мнения: 1 352
anii_ta  значи да разбирам,че това може да стане само ако първите родители,при които работи в момента се откажат от нея,чрез изтъкване на някакви причини и едва тогава след като отново се регистрира в БТ може да бъде назначена отново за детегледачка по същата програма ,но на друго дете.

А ще има ли някакъв период на застой?Цялата тази процедура по отказване,регистриране в БТ и назначаване отново по тази програма колко време долу-горе отнема?Може би месец?
На този етап финансовия ресурс по програмата е изчерпан, така че не знам колко време трябва да чакат докато назначат детегледачката.
Другото е така.

# 318
  • Мнения: 466
Зная ,че в момента финансирането по програмата е спряно , но понеже много държа да си подам документите Mr. Green Искам да попитам нещо , което не ми е особен но ясно :
детето ми е на 2 години и 2 месеца - само служебна бележка от работодателя ли трябва да занеса ,че съм в трудово право отношение, аз нямам право вече на отпуск по КСО.Майка ми кога трябва да се регистрира в бюрото по труда? Тя трябва да подаде молба до директора на дирекция СП за съответния район-тази молба свободен текст ли е или образец

# 319
  • София
  • Мнения: 1 352
Зная ,че в момента финансирането по програмата е спряно , но понеже много държа да си подам документите Mr. Green Искам да попитам нещо , което не ми е особен но ясно :
детето ми е на 2 години и 2 месеца - само служебна бележка от работодателя ли трябва да занеса ,че съм в трудово право отношение, аз нямам право вече на отпуск по КСО.Майка ми кога трябва да се регистрира в бюрото по труда? Тя трябва да подаде молба до директора на дирекция СП за съответния район-тази молба свободен текст ли е или образец
В първия пост на темата има файл, в който е обяснено точни какви документи трябва да подадат майката и лицето, което ще се грижи за детето.

# 320
  • Мнения: 5 401
Здравейте!

На 10 април т.г. СНБМ изпрати писмо до Агенция по заетостта, Агенция за социално подпомагане и Министерство на труда и социалната политика във връзка със зачестилите сигнали, които ни подадохте и заради които не можете да се възползват от програмата. Пълният текст на писмото, можете да прочетете тук. Надявам се скоро да получим отговор, като своевременно ще ви информираме.

Поздрави,
Изабел Басмаджиян
Заместник-председател на УС на СНБМ

# 321
  • Мнения: 1 986
Бръмбазела, писмото, което сте изпратили от СНБМ е чудесно. Надявам се да получим бърз и конкретен отговор на зададените въпроси.

# 322
  • Мнения: 19
Здравейте
 Получих писмо от соц. грижи хасково, с което ме уведомяват че със заповед №РД 01/270 от 14.03.2009 г на министъра на труда и соц политика са направени изменения и допълнения по програмата 
цитирам
"6.4. Безработни лица, регистрирани в дирекциите"Бюро по труда"се включват приоритетно в програмата, като заети в отглеждането на малки деца"
      Предвид горе изложеното и при осигуряване на допълнителен фин ресурс или при освобождаване на наети лица ще бъда информирана относно възможността за включване.

момичета как ви се струва - аз съм подала заявление в началото на февруари и за да го подам трябваше да се върна на работа / така ми беше казано от служителката в соци грижи/ и сега получавам това писмо #Cussing out
и сега се оказа, че се върнах на работа преди детето ми да навърши 2 години и няма детегледачка
според мен това може да се случи само в България

# 323
  • Мнения: 4 406
освен пак да се върнеш в отпуск за гледане до 2 г., незнам какво да направиш - така е- в БГ сме- страната на абсурдите

# 324
  • Мнения: 19
не
аз сега съм в платен годишен отпуск и през това време детето ми ще навърши 2 години, но аз бях планувала да си изкарам майчинството до края
тя баба пак ще гледа внучето, но не е там въпроса ...

# 325
  • Мнения: 164
Здравейте
 Получих писмо от соц. грижи хасково, с което ме уведомяват че със заповед №РД 01/270 от 14.03.2009 г на министъра на труда и соц политика са направени изменения и допълнения по програмата 
цитирам
"6.4. Безработни лица, регистрирани в дирекциите"Бюро по труда"се включват приоритетно в програмата, като заети в отглеждането на малки деца"
      Предвид горе изложеното и при осигуряване на допълнителен фин ресурс или при освобождаване на наети лица ще бъда информирана относно възможността за включване.

момичета как ви се струва - аз съм подала заявление в началото на февруари и за да го подам трябваше да се върна на работа / така ми беше казано от служителката в соци грижи/ и сега получавам това писмо #Cussing out
и сега се оказа, че се върнах на работа преди детето ми да навърши 2 години и няма детегледачка
според мен това може да се случи само в България


Здравейте и от мен. Аз съм от Бургас и получих същото писмо. Синът ми е на 1,7 г. и аз се върнах на работа от февруари /от СП Бургас ме принудиха за да мога да кандидатствам по тази програма, въпреки че не е необходимо/ ... и получавам 50 % от майчинството ми ... И какво направиха от министерството - принудиха ни да започнем работа, да си намалим майчинството .... а имаме право на още 50 % - къде отивам тези пари??? Вместо ние да сме с предимство /под ние имам предвид майките, на които децата не са навършили 2 годинки/ защото така или иначе имаме право на майчинство ... отделно кой безработен ще започне да гледа дете за по-малко от 200 лв. месечно?? разбира се че бабите ще ни гледат децата, то друго не ни остава .. Приятен ден на всички и дано скоро получим отговор от Министерството

# 326
  • Мнения: 298
Здравейте, не можах да открия отговор на моя въпрос, затова ще ви попитам. Свекърва ми има трета група инвалидност, има ли право да участва в програмата и трябва ли някакъв допълнителен документ, например от ТЕЛК?
Благодаря ви предварително!   bouquet

# 327
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, не можах да открия отговор на моя въпрос, затова ще ви попитам. Свекърва ми има трета група инвалидност, има ли право да участва в програмата и трябва ли някакъв допълнителен документ, например от ТЕЛК?
Благодаря ви предварително!   bouquet
За пенсионери и безработни с % инвалидност Дирекциите „Социално подпомагане” в качеството си на работодатели отправят запитвания към ТЕЛК и въз основа на техните заключения ДСП преценява дали детегледачката може да се грижи за детето. Но хората с ТЕЛК, ако са с право на работа, няма проблем да се включат в програмата.

# 328
  • Мнения: 298
anii_ta, благодаря за бързия отговор!   bouquet  bouquet  bouquet

# 329
Здравейте,
От доста време чета темата и намерих много разяснения, за което благодаря на всички - питащи и отговарящи  bouquet
Днес и аз посетих Социално подпомагане Варна с нагласата, че съм наясно с програмата, но бях много изненадана като отказаха да приемат документите ми. Пред-текста им беше че няма пари и са им казали да спрат приема на нови молби. Не можаха да ми покажат никъде черно на бяло такава заповед. Въпроса ми е имат ли това право при положение че програмата не е спряна? Нали все някой ден ще започнат отново финансирането, а има и такива които освобождават места. Аз как да се възползвам от програмата при положение, че дори не ме допускат до някакво класиране? Ще съм благодарна, ако някой може да ми разясни ситуацията.

И аз съм в същото положение. И на мен не ми взеха документите. Не бяха много категорични, но нямало никакъв смисъл. Аз ги питах ако все пак ги подам няма ли да ги уважат по-късно, когато има средства по програмата, но ми казаха, че нямам никакъв шанс. Изпратиха ме в централата им на Цар Aсен 43 да съм питала все пак, там щели да ми кажат дали имам някакъв шанс. Смятам да ходя другата седмица да ги разпитам хубаво...И аз съм от Варна, ако искаш да отидем заедно за кураж  Rolling Eyes Пиши мейл ако искаш

На мен точно от централата на Цар Aсен ми отказаха, но ще се радвам да пишеш на farf@abv.bg
Ще пробвам и тактиката на peziru , пък може и да даде резултат Mr. Green
peziru Благодаря ти, че сподели с нас!
Благодаря и на всички които се ангажираха, подготвиха и изпратиха писмото bouquet

Общи условия

Активация на акаунт