За JP-то и Ортопеда

  • 4 259
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Я вижте какво намерих.
На мен лично ми беше много интересно, а също и полезно да го прочета:

http://www.mh.government.bg/administrative_serve2.php

# 16
  • Мнения: 299
не съм изчела още всичко , но прочетох кои деца попадат в рискова група - необходим е дори само един показател, както е дадено например женски пол. Така че JP да си гледат работата и да дават направлвние. Моето ми беше дало, но се оказа че не било направлвние към здравната каса ами такова за платен прием, така че аз си и платих накрая, ама после мъжа ми какъв скандал и вдигна и вече си дава  "нормални" направления. Значи ако номера мине,  това е.

# 17
  • Мнения: 2 051
Цитат на: tonyny
Беше ми отказано категорично с думите, че ние
нямаме проблем и че прегледът не бил задължителен и т.н
Имали го някъде написано "черно на бяло ",че този преглед
е задължителен?


Кажи и на твоето джипи да се осведоми оттук. Особено от първото приложение.
http://www.mh.government.bg/norm_acts/naredba28.php

В линка, който пусна Додо видях нещо интересно и ви го копирам.

"Приложение 5

   ПРАВИЛНО ОБЛИЧАНЕ НА НОВОРОДЕНОТО
   1. Поставя се памперс или друго подобно хигиенно средство.
   2. Поставят се по-широки ританки, позволяващи абдукция на бедрата над 60°.
   3. Най-отгоре се поставят специални гащички от лек плат, които поддържат физиологичната флексия и абдукция в тазобедрените стави. Същите се произвеждат вече в България и ги има на пазара.
   Важно!
   По този начин трябва да се ОБЛИЧАТ всички новородени, независимо дали са в "рискови" или в нерискови групи.
   По този начин бе ликвидирано заболяването в най-засегнатата страна в Европа Чехословакия с гащичките на Пощолка
"

Значи болниците са задължени да обличат по този начин новородените!
А в колко родилни домове все още ги повиват от глава до пети със съдраните пелени!

# 18
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Цитат на: vedrra
Значи болниците са задължени да обличат по този начин новородените!
А в колко родилни домове все още ги повиват от глава до пети със съдраните пелени!



задължени - такова нещо не важи за нашите болници.

в доста болници бебетата се повиват още, което е първият въпрос като отидеш на ортопед: "Госпожо, това бебе повивано ли е?" това е най-най първият въпрос на ортопеда.

ама, не само по болниците, има още "майки" в БГ, които го правят това безумие -да си повиват бебетата.

# 19
  • Мнения: 826
Цитат на: Liorena
Цитат на: sunny_bunny
А кога, или по-точно в кой месец трябва да се отиде на ортопед? Моята педиатърка също не ми даде направление Sad
А на една приятелка още в първия месец на бебето и дали такова направление!!!
 Imp



най-късно до навършване на 3 мес.



Хм.............
Такъв преглед при нас нЕма...........
Интересно ми е да разбера дали във вси4ки европейски страни го правят или само в БГ Confused:  Sign Exclamation

# 20
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Цитат на: twins_mama
Цитат на: Liorena
Цитат на: sunny_bunny
А кога, или по-точно в кой месец трябва да се отиде на ортопед? Моята педиатърка също не ми даде направление Sad
А на една приятелка още в първия месец на бебето и дали такова направление!!!
 Imp



най-късно до навършване на 3 мес.



Хм.............
Такъв преглед при нас нЕма...........
Интересно ми е да разбера дали във вси4ки европейски страни го правят или само в БГ Confused:  Sign Exclamation


там е работата, че БГ не го правят в родилното.
а в други Евро страни, като една Германия това се прави още в родилното отделение.

# 21
  • Мнения: 687
По повод повиването - още първия ден след раждането извикахме завеждащия детска ортопедия да прегледа малкия. Естествено си платихме, защото такава практика не съществува. Човека, като видя че бебетата са повити се хвана за главата. Каза че вече няколко пъти са правили семинара със персонала на родилното (или както се води) и е обяснявал десетки пъти, че е абсолютно забранено децата да се повиват. Обаче както той се изрази ги мързяло да обличат толкова дрехи, по-лесно им било с пелени. И лошото е, че нямало как да ги задължи, просто тези от които зависи явно не им пука особено.
Сега чувам, че летните бебета не ги повивали. Сетиха се. Дано само не е нещо временно.

ПС И на нас не ни дават направления за нищо без проблем, та си ходим където реша, че е необходимо и просто плащаме.

# 22
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Цитат на: vania_ip
По повод повиването - още първия ден след раждането извикахме завеждащия детска ортопедия да прегледа малкия. Естествено си платихме, защото такава практика не съществува. Човека, като видя че бебетата са повити се хвана за главата. Каза че вече няколко пъти са правили семинара със персонала на родилното (или както се води) и е обяснявал десетки пъти, че е абсолютно забранено децата да се повиват. Обаче както той се изрази ги мързяло да обличат толкова дрехи, по-лесно им било с пелени. И лошото е, че нямало как да ги задължи, просто тези от които зависи явно не им пука особено.
Сега чувам, че летните бебета не ги повивали. Сетиха се. Дано само не е нещо временно.

ПС И на нас не ни дават направления за нищо без проблем, та си ходим където реша, че е необходимо и просто плащаме.


ами ще се хване за главата и още как, като има толкова невеж персонал навсякъде, косите ми настръхват просто като се сетя как се осакатяват бебета с повиване още в родилните домове.

# 23
  • Мнения: 966
Цитат на: vania_ip
По повод повиването - още първия ден след раждането извикахме завеждащия детска ортопедия да прегледа малкия. Естествено си платихме, защото такава практика не съществува. Човека, като видя че бебетата са повити се хвана за главата. Каза че вече няколко пъти са правили семинара със персонала на родилното (или както се води) и е обяснявал десетки пъти, че е абсолютно забранено децата да се повиват. Обаче както той се изрази ги мързяло да обличат толкова дрехи, по-лесно им било с пелени. И лошото е, че нямало как да ги задължи, просто тези от които зависи явно не им пука особено.
Сега чувам, че летните бебета не ги повивали. Сетиха се. Дано само не е нещо временно..


Tova za povivaneto li4no na men mi ce vijda 4icta varvashtina, pitam ce kato e tolkova polezno kakto na man ce opitaxa da mi raziacnat zashto niakoia cectra ne zeme da ce povie za obrazec nali e varxa na odobctvoto. Cled lyd ckandal i cled namecata na zavejdashtia pediatriata moia cin be premenen kakto podobava, vklu4itelno mi varnaxa paketa c pamperci(opitaxa ce da mi obecniat 4e pamperca e neshto ujacno i deteto mom4e shtialo da ctane impotentno Shocked ) po nego vreme takova neshto niamashe v bg .

# 24
  • София
  • Мнения: 46
Цитат на: Liorena
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: Liorena
Цитат на: sunny_bunny
А кога, или по-точно в кой месец трябва да се отиде на ортопед? Моята педиатърка също не ми даде направление Sad
А на една приятелка още в първия месец на бебето и дали такова направление!!!
 Imp



най-късно до навършване на 3 мес.


Драганов каза че вече трябвало на един месец да се водят задължително. Не че ще ни върне ако отидем по-късно, но за самото дете е най-добре, защото ако има проблем по-лесно се отстранява в по-ранна възраст.



еми ето, а не както някои тук ще си водят децата на ортопед за първи път на 6 месеца, дано прочетат. и други смешки, които не са за тук. В Горна баня, ще ти кажат до 10-ия ден на бебето се прави този преглед.


v USA rabotih edna pylna godina i izlsedvah ehografski retrospektivno i prospektivno imenno deca, lekyvani po povod vrodena luksacia na tb.stavi..srednata vazrast za na4alo na le4enieto ot 500 lekyvani beboka beshe 16 dnevna vazrast....

# 25
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Цитат на: dr.alexiev
Цитат на: Liorena
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: Liorena
Цитат на: sunny_bunny
А кога, или по-точно в кой месец трябва да се отиде на ортопед? Моята педиатърка също не ми даде направление Sad
А на една приятелка още в първия месец на бебето и дали такова направление!!!
 Imp



най-късно до навършване на 3 мес.


Драганов каза че вече трябвало на един месец да се водят задължително. Не че ще ни върне ако отидем по-късно, но за самото дете е най-добре, защото ако има проблем по-лесно се отстранява в по-ранна възраст.



еми ето, а не както някои тук ще си водят децата на ортопед за първи път на 6 месеца, дано прочетат. и други смешки, които не са за тук. В Горна баня, ще ти кажат до 10-ия ден на бебето се прави този преглед.


v USA rabotih edna pylna godina i izlsedvah ehografski retrospektivno i prospektivno imenno deca, lekyvani po povod vrodena luksacia na tb.stavi..srednata vazrast za na4alo na le4enieto ot 500 lekyvani beboka beshe 16 dnevna vazrast....smeite se ako iskate Simple Smile))


ами само мога да се радвам, че думите ми се потвърждават и то от специалист. аз като майка съм си напълно спокойна за моето дете, че съм направила необходимото и, че навременно съм се информирала по този въпрос.
Но, че е смешно, смешно е, когато чета тук разни писания от сорта "по-добре късно отколкото никога" - това вече си е смешно, да.
Искам да Ви Благодаря за постинга, д-р Алексиев.

# 26
  • София
  • Мнения: 46
молбата ми кьм майките е да знаят следното:
Луксацията на тазобедрените стави е заболяване с неясна причина за възникване, но поне едно е ясно : Колкото по-рано откриеш и лекуваш заболяването - по-малко са последствията...
В USA има  цял списьк от рискови фактори. При наличие на съчетание на 2 такива фактора, бебока се праща на ехографски преглед в първите дни след раждането ...за БГ стандарта съм радостен да видя бебока преди 2 месец #Milti

# 27
  • Мнения: 1 734
Гледай ти какви полезни неща открих тук, за които дори не съм се замисляла до сега. Но се притесних, че Боби скоро ще навърши 5 месеца, а аз не съм го завела още на такъв преглед. Тук чета, че е добре да отиде още в първия месец, но кой да ни каже... Възможно най-скоро ще си искам направление, а ако случайно не ни дадат ще нодим на частно. Дано не е късно за това Sad

# 28
  • Мнения: 229
И моята педиатърка не ми дава направление Imp  с думите че всичко му е наред и няма нужда Close . Ама аз утре съм на преглед и твърдо съм решила да си го взема, ако трябва ще се скараме. Детето стана на 4 мес. а не е било на задължителния преглед. Дано наистина да му няма нищо, ама тя все пак не е ехограф за да е сигурна Imp

# 29
  • Мнения: 289
Цитат
По този начин бе ликвидирано заболяването в най-засегнатата страна в Европа Чехословакия с гащичките на Пощолка"


Здравейте, Мами! Живея в Чехия, по някаква причина луксацията тук е (била) много разпространена, явно е генетично... Бебетата се гледат още в родилното на ехограф за първи път, следва преглед след 40 дена ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и още един на три месеца, също ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН за всички бебета без изключение, включително и за тези, които са минали с добри резултати при първите два прегледа. До третия месец докторите препоръчват на майките да слагат върху памперса допълнителна платнена пелена, сгъната на широко и отгоре - гащи - да държи крачетата широко отворени...

Общи условия

Активация на акаунт