Морално ли е взимането на еднокр.помощ след като бебето е починало?

  • 4 537
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 177
Аз вече се навих и утре ще отида да проверя дали може да се вземе за да направим нещо за спомен на бебчо ака ги дадът, но ако знаете какъв точно документ трябва да взема от общината пишете, и дали в него ще е вписано че бебчо е починал

# 16
  • Мнения: 772
http://asp.mlsp.government.bg/molba1.html
Молбата

Към молба-декларация за получаване на еднократна помощ при раждане на живо дете се прилагат: 1.оригинално удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта; 2. копия от удостоверенията за раждане на всички деца, родени от майката; 3. удостоверение от служба ГРАО за родените от майката деца; 4. лична карта (за справка).

Правото на тази помощ възниква с раждането на живо дете.
Правото за получаване на еднократна помощ за раждане на дете възниква от момента на раждането на детето и се установява с оригинално удостоверение за раждане.Помощта може да бъде поискана в срок от 3 години, считан от края на годината на раждането.

# 17
  • Мнения: 58
http://asp.mlsp.government.bg/molba1.html
Молбата

Към молба-декларация за получаване на еднократна помощ при раждане на живо дете се прилагат: 1.оригинално удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта; 2. копия от удостоверенията за раждане на всички деца, родени от майката; 3. удостоверение от служба ГРАО за родените от майката деца; 4. лична карта (за справка).

Правото на тази помощ възниква с раждането на живо дете.
Правото за получаване на еднократна помощ за раждане на дете възниква от момента на раждането на детето и се установява с оригинално удостоверение за раждане.Помощта може да бъде поискана в срок от 3 години, считан от края на годината на раждането.

Абсолютно точно! newsm10...и аз доста прочетох и е така... моя бебок  живя 4 дни и след операции за малформация почина /ще спестя подробностите..разказвала съм случая май/ попитаха ни искаме ли да си го вземем бебчето и след нашия категоричен положителен отговор ни казаха кога да си го вземем .. за акта за раждане всички ги пришпорихме /най-вече от общината/ , защото не можехме да го погребем без смъртен акт, а за това е необходимо акт за раждане..и така аз си имам оригинален акт за раждане.. то си беше човече, което живя все пак и как без акт? newsm78

# 18
  • Мнения: 58
Страшно ви благодаря, че ме подкрепихте и се отзовахте на темата... смятаме да му направим с тези пари плоча /едно кръстче/... вече съм по-уверена и смятам да отида да подам молбата..

радвам се, че и Iva0175 така се въодушеви...
 smile3523

# 19
  • Мнения: 1 214
Аз не взех тези пари.Нямах представа ,че ми се полагат.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 6 941
Момичета, имате право на тези пари при живородено дете.
Обаче до определена г.с. се води спонтанен аборт и тогАВА чакат една седмица да преживее бебето, за да му издадат акт за раждане. При мен беше така - на другите майки на втория ден записаха имена на бебетата, а моите все едно не са се родили - цяла седмица никой не дойде да ги запише, чакаха да умрат. Cry Като взимах актовете за раждане от общината служителите ме поздравяваха за близнаците, а аз казах, че трябва да ми дадат и смъртен акт за едното....
По въпроса дали е морално - да, тези пари са за помощ на майката, която е родила, обикновено след тежко раждане се налага и лечение на жената, изследвания... Има за какво да послужат и без бебе. Tired
Когато одидох в общината за тези пари се чувствах отвратително - трябваше да обяснявам защо едното дете не фигурира в декл. за членовете на семейството, а има акт за раждане, ровиха в компютрите да видят родила ли съм го наистина, а им бях показала смъртния акт ooooh!! После взеха да разъждават дали имам право като е починало детето, пък защо отивам 3 месеца след раждането, как така ще взема 400 лв накуп. Ядосах им се, казах, че не си знаят работата,  да прочетат кодекса и че ако искам и след 2 години ще отида и пак са длъжни да ми дадат тези пари.  Sick Накрая ги насмете началничката им и взеха да се извиняват и да съчувстват .
Накратко, имате законно право, но цялата операция е свързана с неприятни емоции.

# 21
  • Мнения: 58
Когато одидох в общината за тези пари се чувствах отвратително - трябваше да обяснявам защо едното дете не фигурира в декл. за членовете на семейството, а има акт за раждане, ровиха в компютрите да видят родила ли съм го наистина, а им бях показала смъртния акт ooooh!! После взеха да разъждават дали имам право като е починало детето, пък защо отивам 3 месеца след раждането, как така ще взема 400 лв накуп. Ядосах им се, казах, че не си знаят работата,  да прочетат кодекса и че ако искам и след 2 години ще отида и пак са длъжни да ми дадат тези пари.  Sick Накрая ги насмете началничката им и взеха да се извиняват и да съчувстват .
Накратко, имате законно право, но цялата операция е свързана с неприятни емоции.
Ужасно... Karen, добре че си им го рекла...ей такива като почнат да разсъждават, без да го могат..направо ми иде smile3514

# 22
  • На един клон
  • Мнения: 1 064
Тогава пък и аз ще ходя да си искам парите!
Няма кво да пускам аванта на тая държава....

# 23
  • Мнения: 177
Мили момичета
днес както ви обещах ходих за да проуча възможноста за тези пари, първо се обадих до социалните които ми отговориха че щом съм родила живо детенце имам право на тези пари независимо от фаталния край, но първо трябва да се вземе от кметството удостоверение за роднинска връзка и с него както вече писахте всички при социалните. Но кошмарът в кметството беше пълен  newsm61 то не бе шушукане  Sick то не бе умуване  newsm78 , то не беше въртене на телефони  smile3529 , ама може ли да издадът такъв документ, ама след като е починало каква роднинска връзка, ама май нямам право на парите абе ужаааааааааааааас  smile3511 , разтроиха ме ужасно  smile3514 , но в крайна сметка ще ми издадът документа след 1 седмица.После ще видим как е и при социалните.
Момичета който ще ходи по моя път да се въоръжи с много много нерви, добре че беше моят съпруг че аз да се бях отказала но той ми каза че държавата нищо не е направила за нас за да и оставяме и това което ни се полага moresmile .
Ще ви информирам за крайния резултат

# 24
  • Мнения: 58
Мили момичета
днес както ви обещах ходих за да проуча възможноста за тези пари, първо се обадих до социалните които ми отговориха че щом съм родила живо детенце имам право на тези пари независимо от фаталния край, но първо трябва да се вземе от кметството удостоверение за роднинска връзка и с него както вече писахте всички при социалните. Но кошмарът в кметството беше пълен  newsm61 то не бе шушукане  Sick то не бе умуване  newsm78 , то не беше въртене на телефони  smile3529 , ама може ли да издадът такъв документ, ама след като е починало каква роднинска връзка, ама май нямам право на парите абе ужаааааааааааааас  smile3511 , разтроиха ме ужасно  smile3514 , но в крайна сметка ще ми издадът документа след 1 седмица.После ще видим как е и при социалните.
Момичета който ще ходи по моя път да се въоръжи с много много нерви, добре че беше моят съпруг че аз да се бях отказала но той ми каза че държавата нищо не е направила за нас за да и оставяме и това което ни се полага moresmile .
Ще ви информирам за крайния резултат


БРАВО smile3501 smile3501 smile3501...само така Iva0175... и аз днес си написах молбата и трябва да намеря време да отида до общината за удостоверението...
като си помисля колко мнОООООго мислих преди да пусна темата... дръж ни в течение

# 25
  • Мнения: 772
Аз не съм изобщо запозната,но като ти трябват пари и държавата дава,вземи си ги,не виждам нищо лошо в това.
На мен не са ми давали акт за раждане,защото детето ми почина на втория ден,писаха там в една тетрадка името му(още си беше живо),и после нищо не са ми казвали да правя ,все едно ,аз си мисля,него не го е имало никога и никъде не е записано че го е имало това човече.и му направиха задължително аутопсия и ни питаха дали ще си го вземем после,но ние се отказахме.Протокола от тая аутопсия е единственото,което имам и там не му пише името.
И сега ,ако да кажем тия пари за раждане не ми се полагат,защото нямам дете ,излиза и че не съм раждала ли?


Закон за гражданска регистрация
Чл. 46. Когато едно дете е родено живо, но е умряло, преди да се състави акт за раждане, едновременно се съставят акт за раждане и акт за смърт.

# 26
  • Мнения: 177
На мен не са ми давали акт за раждане,защото детето ми почина на втория ден,писаха там в една тетрадка името му(още си беше живо),
Миличка според мен е било задължително да ти издадът акт за раждане мисля че трябва да потърсиш начин за това. Детенцето задължително се записва в родилното отделение в присъствието на двамата родители които му дават име, откъдето трябва да ти дадът документи за да се запише в общината че е родено дете. Иначе не могат да ти издадът смъртен акт и да се погребе детенцето. В противен лучай излиза че не си раждала. Моя съвет е да изискаш тези документи ако още не е късно

# 27
  • На един клон
  • Мнения: 1 064
Вчера ходих до общината,оказа се че и акта за раждане,и смъртния акт са там и са готови,с/у лична карта ми ги дадоха...плюс съвет от служителката:сега отиди в съседната стая и си вземи удостоверение за родствена връзка,за да може да си вземеш 200-те лв.-те ти се полагат!
Само че засега такова удостоверение,че съм майка на сина си ,не може да ми издадат,защото личната ми карта била невалидна(след като се омъжих не съм я сменила),та сега първо ще подхраня държавата с още няколко лв. за нова карта.

# 28
  • Мнения: 177
Обещах да ви информирам при резултат е правя го...
днес ми изплатиха помощта от 200лв, и сега започваме обикаляне за паметниче.
Gel - сега ти си на ред да си я потърсиш

# 29
  • Мнения: 3 091
Аз не взех тази помощ, нямала съм била право според властите! Бебка почина на 16 ден ... честно да ви кажа, въобще не ми беше до това....

Общи условия

Активация на акаунт