Има ли данъчни облекчения за семейства с ипотечен кредит?

  • 4 136
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1
gaba, мисля че влизаш в категорията  Peace ,НО аз и съпругата ми живо се интересувахме от този закон и след като го приеха, бяхме много радостни. След направата на проста калкулация се оказа, че за 36 000 евра заем облекчението на година е около  250 лева. Не съм сигурен за сумата но не беше нещо голямо, така че не е много за радване.

# 16
  • Мнения: 80
 Thinking Абе аз доколкото съм разбрала държавата ще плаща лихвите по заема,а в началото на кредитния период вноските са почти изцяло само лихви.Освен ако не става дума за "данъчно облекчение" като това,което имаше за децата-само облекчение за данъците,които ние плащаме към държавата-тогава наистина те ще са много малки-отпорядъкана 200-300 лв.

# 17
  • Мнения: 224
Всъщност медиите и по-точно БТВ-то представиха "информацията" много погрешно и заблудиха голяма част от своята аудитория / дори им писах на сайта, но никой не си направи труда да коригра информацията, която пуснаха/, че държавата щяла да плаща лихвите по заема Sick.
ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Най-лесния начин да пресметнете какъв е кяра от това облекчение е да имате погасителен план от банката и да сметнете платените за 12 месеца лихви - държавата ще ви облекчи дохода, като ви приспадне платения 10% данък, който е фиксиран, върху тези лихви. Така че, ако сте платили 2500 лв като лихви за цялата 2009 г., ще изкярите 250 лв:)

# 18
  • София
  • Мнения: 18 679
Офффф, хора, вземете прочетете текста все пак, не е сложно да се намери в интернет Confused Естествено, че става дума за приспадане на лихвите от данъчната основа, дже от сбора на двамата съпрузи, а не за плащане на всички лихви. Данъкът е десет процента, така че облекчението ви ще е в размер на 10% от платените за годината лихви. Сметнете си ги Peace
И не, ако жилището, купено с кредита, не е ипотекирано, не влизате в групата.
Не влизате и ако нямате граждански брак или ако през същата година сте купували и други жилищни имоти.

А, Тея вече го е обяснила.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 051
Съвсем грубо сметнато, държавата ще ви върне малко по-малко от 1 месечна вноска-ако сте в началото на кредита, където вноските са предимно лихви. Това , разбира се, ако сте плащали данъци.  Peace

# 20
  • Мнения: 224
Все е нещо - при нас даже няма и една вноска, но е все пак някакво облекчение - можеше и нищо да не приемат......

# 21
  • Мнения: 577
Да се запиша-да следя  Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 18 679
Да се запиша-да следя  Wink
Следи, следи, то има-няма една година до следващите дан. декларации, ама ти си следи Wink

# 23
  • Мнения: 1 897
Имам питане относно единствеността на жилището.
Т.к. баща ми е починал се водя наследник и плащам данъци на 1/6 от къщата на родителите ми. Това означава ли, че жилището, което сме купили чрез ипотека и кредит не е единствено за мен и съпруга ми?

П.П. Предварително се извинявам за лаишкия въпрос. Embarassed

# 24
  • Мнения: 81
И аз имам същия въпрос . нищо че е стар. Съпругама има 1/6 от апартамент след смъртта на баща си. Това означава ли, че не можем да получим облекчения?

# 25
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Момичета, ето ви инфото от страницата на НАП:
http://www.nap.bg/ospage?id=245

А сега синтезирано:
1. Трябва да има сключен граждански брак.
2. При наследство се води, че притежавате "идеална част" и жилището не е единствено --> адски тъпо, нали?  #2gunfire
3. При документите не е отбелязано, но за да не ви връщат ... --> трябва да има и декларация от съпруга/ата, че той/тя няма да се възползва от облекчението.

Иначе идеално е обяснено --> грубо, ако лихвите платени през 2009г. са 5000 лв., а сте платили данък върху 15000 лв.доходи през 2009 --> то сте внесли данък 1500 лв. и ще ви върнат 500 лв. (които са 10% от платените лихви).

# 26
  • Мнения: 224
А аз друго не мога да разбера. Съпруга и/или съпругата да не на санъвришли 35 г. Това при сключване на ипотечния кредит. Означава ли че от тук нататък всяка година ще имаме право ли докато и последния навърши 35????

# 27
  • Мнения: 80
"3. Поне единият от двамата съпрузи не е навършил 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит"

Това си го пише в наредбата-просто го прочетете.Още повече,че е даден линк по-горе

# 28
  • Мнения: 224
"3. Поне единият от двамата съпрузи не е навършил 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит"

Това си го пише в наредбата-просто го прочетете.Още повече,че е даден линк по-горе


наредбата съм я чела няколко пъти, дори са ми готови повечето от документите необходими при подаването на данъчната декларация Peace
Все пак е форум за обсъждане, нали така Laughing
И ако не си склонна да отговориш пак в рода на "прочети го, пише го" искам да попитам, имотната декларация от двамата съпрузи ли се попълва. В случая моя мъж подава декларацята, от мен имотна декларация и декларация, че няма да се възползвам от това право ли се изисква?

# 29
  • Мнения: 3 929
А някой би ли ме светнал в нашия казус?
 newsm78
Ипотекираното жилище е на баща ми,а заемът е мой-аз просто нямах какво да ипотекирам,а баща ми го ипотекира в наша полза.
Valia, може ли да ми обясниш това, което си написала? Какво означава, че баща ти го е ипотекирал във ваша полза? Силно ме интересува това, защото искам да тегля ипотечен кредит, но ми се въртят разни варианти из главата. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт