Холандска тема - 32

  • 26 128
  • 285
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 559
Момичета как беше точния превода на овесените трици? smile3537

# 16
  • Мнения: 481
Момичета,след два дни мъжът ми има рожден ден Mr. Green.Проблемът ми е,че гостите ще са само холандци и незнам как да постъпя.....дали да спретна нещо по български или ,както съм гледала че правят на техните празници.  newsm78Ще празнуваме по обяд.Изкушавам се да е както тук-по-лесно ми се вижда,но пък дали няма да очакват да е нещо по български....та вече треска ме затресе.А трябва да почна покупките.
По този повод искам да кажа,че не съм кой-знае колко добра в кухнята....и като разгледах блога на Милена,съвсем получих комплекс за малоценност....Боже,аз такива неща никога не бих успяла да сътворя...  Embarassed Поздравления ,страхотна си  smile3501.Ако някой има идея какво да направя-бързо да я споделя

Последна редакция: пн, 04 май 2009, 15:09 от kate.t

# 17
  • Мнения: 1 761
Милика-радвам се,че сте добре.Аз само по тв гледах как летяха хората във въздуха и ми се обърна стомаха от ужас.

Мопси-приятна почивка!

кате.т-За мен типичните холандски рождени дни приличат на пионерско събрание и са много скучни.Все пак рождения ден е у вас и как да протече решаваш ти, а те би трябвало да уважат избора ти.Ако са повече хора може да предложиш хапки,сандвичи и напитки.Аз бих направила баница и торта и две плата с мезета и сирена.Ако ги поканите следобед към 14 ч нямяа да очакват да ги посрещаш с вечеря.Така хем ти ще имаш време да се забавляваш,хем никой няма да е гладен и жаден.
У нас холандци идват само кумовете ни,всички други приятели са все смесени бракове.Но всички се впечатляват много повече от сувенирите и гледката,отколкото от кухнята.Когато каня гости на вечеря тогава приготвям гювечета,шкембета,шопска салата,кавърма и др.  Аз готвя и много руска кухня, с нея е по-лесно,един голям казан с борш,пелмени и собственоръчно приготвен сладолед.Повечето неща мога да приготвя предния ден и така миостава достатъчно време да си почина преди гостите.
Ако каня на коктейл следобед предлагам магадански рибни хапки,много са вкусни и се правят лесно,даже хлапето помага.

# 18
  • Мнения: 1 559
Ехооо...овесени трици(пшенични трици),моля ви помагайте Praynig,че след малко ще ходя да пазаря.. от днес ставам Дюканка. Wink

# 19
  • Мнения: 1 559
оф намерих превода от старата тема  Laughing

# 20
  • Мнения: 7 914
Ехооо...овесени трици(пшенични трици),моля ви помагайте Praynig,че след малко ще ходя да пазаря.. от днес ставам Дюканка. Wink

Мегън не знам как е трици... овесени ядки е haver vlokken Rolling Eyes


kate.t
 в никакъв слуай не си отежнявай живота -  баница,  торта( задължителна) и дори може да нарежеш 3-4 франзели с разни готови салатки , сламчета и сиренца....
 Peace


# 21
  • Мнения: 7 914
оф намерих превода от старата тема  Laughing
и как е?
 Thinking

# 22
  • Мнения: 481
Благодаря за идеите  bouquet,
вече правя списък на продуктите и се юрвам към супера.Торта-съмнителна работа да сътворя,направо си е загубена кауза Mr. Green. Нея ще я поръчам .Но всичко останало е по скромните ми кулинарни възможности и като се развихря с украските,ще е супер.И аз горе-долу мислех такива неща да правя,но като виждам и вашето мнение се чувствам по-уверена и вече ми е празнично.
Никои да не дава повече идеи,че ще се оплета. Joy.Наистина искам да се представя добре,повече заради мъжа ми...странно ми е да празнуваме рожден ден с нови познати(трудно ми е да ги нарека приятели),а не с приятели и роднини,както в БГ.Но да не се вкисвам,ами да се организирам.Още веднъж благодаря.

# 23
  • Мнения: 1 559
оф намерих превода от старата тема  Laughing
и как е?
 Thinking

tarvezemelen са пшеничните,и haverzemelen са овесените.Аз днес си купих пшенични,че само такива имаше на Зонатура.Ама утре ще отида до de Tuin ,и от там ще си набавя и другите.Сега записвам рецепти ooooh!.Става ми по напечено в кухнята,че отделно готвя за Емма...сега и за мен почвам..и за мъжо и Елисе.Незнам как ще насмогвам. Thinking
Между другото днес свеки взе Елисе за първи път на гости.Ще видим как ще мине нощта,и може да остане до сrяда..четвъртък.Тя беше доста щастлiва че ще спи при oma.. Laughing

# 24
  • Мнения: 7 914
мерси, меги  bouquet

# 25
  • Мнения: 3 638
Запис и от мен в новата темичка  Simple Smile Чудя се аз защо никой не пише, пък то нова тема се заформила и дори не съм я забелязала  Embarassed


Мопси
, ако все още ме прочетеш - приятно изкарване в БГ!

kartinka , какви са тези магадански рибни хапки, че ми стана интересно  Flutter

Мегън, успешна диета, аз с кърменето още имам извинение да плюскам за трима Mr. Green

nomadka
, за захранването аз захраних по този метод, много се вдъхнових как децата ядат сами: http://www.borstvoeding.com/voedselintroductie/films-bijvoeden/z … hode.html#youtube, а за самият метод на английски може да се прочете тук http://www.borstvoeding.com/voedselintroductie/schema/engels.html

Иначе тук се препоръчва изключително кърмене до 6-я месец и след това захранване. Друг е въпросът колко майки успяват, защото майчинството е само 16 седмици, от които 10 след раждането  #Cussing out По принцип съм с впечатление, че нещата със захранването протичат много по-спокойно отколкото в БГ, където е едно безкрайно въвеждане и безумни страхове. Започва се както навсякъде с плодове и зеленчуци. Хляб и тестени изделия т.е. глутен казват да се въведе по-рано - 7 м. (така било според последните проучвания), месо, риба и яйца също. След 8-я месец някъде препоръчват пюретата да са по-едро смлени и да се дава на детето да опитва да яде малки парченца само - т.нар. finger fooding. Това се сещам в общи линии. 
Иначе аз слушам педиатъра и интернет  Simple Smile Пази Боже от майки, баби, лели по телефона  ooooh! Стига ми да чета "бисерите" из форума  Whistling

# 26
  • Мнения: 1 761

Здравейте на всички!

Мария-магаданските хапки са вид солени курабийки,които се приготвят със смляна или ситно накълцана риба в тестото и подправки.Има различни вариации с различните видове риба.Омесва се тесто като за сладки,но вместо захар се слага сол,черен пипер и други подправки по желание( аз комбинирам чесън с копър,става невероятно вкусно и противно на очакванията не миришат на чесън като се изпекат).Накрая се добавя и рибата и от това тесто се оформят колелца като бонбони и се изпичат на по-ниска температура,докато станат леко карамелени на цвят.
Има и вариант, в който хапките се варят,там тестото се пиготвя с прясно мляко и малко вода ,рубката се слага вътре в ъв водата и се завива като пелменка на панделка.След това се пуска във вряща вода, в която има няколко капки олио и сол,може да се сложи и един лист дафинов.Стават и в двата случая много вкусни и са удобни,ако посрещаш повече гости.С три-четири хапки и се чувстваш съвсем сит, не се напиваш и дори може да смесваш алкохо,ните напитки без проблем.
Ако искаш ще ти напиша рецептата за тестото и на двата вида на лични.

Аз искам да ви попитам как процедирате с ученето на гърне.Себастиан скоро ще стане на 3,изобщо не иска да сяда нагърнето,имаме музикално.Гледа на него като на играчка-столче,на голямата тоалетна сяда понякога,ако баща му си е удома и то само ,за да го видим,че е там и после да пусне водата без да е свършил нещо.А когато съм сама с него казва,че тази тоалетна е за момичета.В училището имат две и той знае коя за кого е,но  до там.
На мен не ми пречи да му слагам памперс,но вече е толкова голям,че памперса не може да пбере съдържимото,понякога 4 бодита на ден не ми стигат,отделно още толкова панталонки.Вече говори доста добре холандски,прави трудни,но правилни изречения и казва,когато иска чисти гащи.Но чак след като си свърши работата.
Може би аз не правя нещо както трябва,за да го стимулирам.Иначе в училището много добре се грижат за него,винаги го преобличат,даже понякога ми обличат техни дрехи,ако тези,които съм занесла и те са вече изцапани.Учителките ми казаха,че е от децата,които се развиват доста бързо интелектуално и изостават в моториката.

# 27
  • Мнения: 2 195
Картинка, има време. Моят н.п. не е сядал на гърне, не искаше. Тръгна директно в тоалетната на тези детските седалки.

Момичета, гледам , че си говорите за вадене на трета сливица, има ли някоя от вас да са и препоръчали другите две сливици да вади? Или може би вие самите сте без сливици?

# 28
  • Мнения: 7 914
mimkata Hug
 как се радвам , че пак пишеш при нас  bouquet

аз съм без сливици от 2005 -  бях болна около 2 години псотоянно гърло и секрети от носа. ходих тук на доктор, но все нищо ми нямаше. коагто отидош в БГзаради болки в ставите, ме пратиха на УНГ и тя веднага ми каза да вадя сливиците, че са в ужасно състояние Rolling Eyes но понеже били понадолу, трябвало да се стисне, за да се видят и тн итн...
 хич не беше приятно, но поне мина Rolling Eyes

kartinka
 аз за първи път чувам за подобни хапки... всякаква ли риба става за тях? Thinking



за гърнето и а мен ми е интересно, че и на дечко му предстои Whistling

# 29
  • Мнения: 2 195
А бе чета тук из разни холандски форуми, ама никак не се успокоявам.
По принцип е по-гадно да ги махаш когато си голям. Казват , че при малки деца по-лесно става. Ама на мен ми се струва много страшно.  Rolling Eyes Операция на трета сливица нищо не е.

Общи условия

Активация на акаунт