Напускане на работа без предизвестие

  • 16 774
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 157
Предизвестието си тече по време на болничен или на друг вид отпуск. Ако не напуснеш по взаимно съгласие, можеш да напуснеш с едномесечно предизвестие. След като наплатиш на работодателя си времето за неспазено предизвестие можеш да напуснеш от която дата желаеш.
Kak се изчислява колко трябва да платя за неспазено предизвестие? договорът ми е с дата 29.04.2009, т.е. няма още месец. Дали няма право да иска още пари?

# 16
  • Мнения: 157
Благодаря на всички за внесените уточнения. ще се поровя как е въпросът с болничния по време на предизвестие. Още нещо-  майка съм на дете под 3 год. Това защитава ли ме от уволнение?

# 17
  • Варна
  • Мнения: 154
Работя на трудов договор по чл.70 със срок от 6 мес в полза на работодателя от 29.04.2009г.

Тя си е написала още в началото, че е на изпитателен срок в полза на работодателя, така че няма как да се възползва от разпоредбите на чл. 71 от КТ.

 Embarassed
уф къде съм бляла

А Какъв точно е ТД, защото чл. 70 НЕ Е основание за сключване на ТД

ако е срочен и започваш нова работа на безсрочен ТД виж т.7 на чл. 327:


Чл. 327. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
1. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) не може да изпълнява възложената му работа поради заболяване и работодателят не му осигури друга подходяща работа съобразно предписанието на здравните органи;
2. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс или по общественото осигуряване;
3. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) работодателят промени мястото или характера на работата или уговореното трудово възнаграждение освен в случаите, когато има право да извърши такива промени, както и когато не изпълни други задължения, уговорени с трудовия договор или с колективния трудов договор, или установени с нормативен акт;
3а. (нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) в резултат на извършена промяна по чл. 123, ал. 1 и чл. 123а, ал. 1 значително се влошат условията на труд при новия работодател;
4. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) преминава на платена изборна работа или постъпва на научна работа въз основа на конкурс;
5. (отм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)
6. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) продължава образованието си в учебно заведение на редовно обучение или постъпва на редовна докторантура;
7. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работи на срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 или т. 3 и премине на друга работа за неопределено време;
8. е възстановен на работа по съответния ред поради признаване на уволнението за незаконно, за да заеме работата, на която е възстановен;
9. (нова - ДВ, бр. 67 от 1999 г., в сила от 27.08.1999 г.) постъпва на държавна служба.

# 18
  • Мнения: 1 540
Благодаря на всички за внесените уточнения. ще се поровя как е въпросът с болничния по време на предизвестие. Още нещо-  майка съм на дете под 3 год. Това защитава ли ме от уволнение?

Не съм счетоводител, но доколкото знам не те защитава - договорът ти реално е срочен в момента. Още повече, работодателя може да посочи като причина за съкращаване/уволнение факта, че си негодна за позицията. Нали уж затова са тия изпитателни срокове.

# 19
  • Мнения: 143
 През 2005 година работех в една фирма.
И работодателя ми не ми издаде трудова книжка (доколкото знам като първи работодател той е длъжен да ми издаде такава)
Но аз тогава малка не се  интересувах и така....Напуснах работа без предизвестие.Даже и не знам по кой чл. ми е прекратен тр.д.
И с днешна дата отидох при въпросния работодател за УП2 и УП3,защото ми трябва този трудов стаж.
И той почна да се прави на интересен.Както й да е той ме накара да подпиша,че съм напуснала без предупреждение и аз подписах  Confused    И не за друго само и само да ми издаде тези  документи.
Искам да знам за минало време можели да се възползва от това на което съм се подписала?
Благодаря предварително.

# 20
  • Мнения: 157
Благодаря ви за помощта. Вече напуснах, без предизвестие, по взаимно съгласие с работодателя. Даже имам малка надежда, че могат да ми изплатят възнаграждение /това, което се води по ведомост/.
 Хубав ден на всички!

# 21
Здравейте ! При на пускане от работа след 30 дневен срок на неплатен отпуск ! Имам ли право на обезщетение по закон или не!???

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте ! При на пускане от работа след 30 дневен срок на неплатен отпуск ! Имам ли право на обезщетение по закон или не!???

при напускане по взаимно съгласие ще взимаш 120 лв за 4 месеца,независимо преди напускането дали си била в платен/неплатен

Общи условия

Активация на акаунт