Майчинството - счетоводно - 19

  • 51 848
  • 1 043
  •   1
Отговори
# 120
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И аз ще ви помоля за помощ, нещо хич не се справям с тези сметки. Какво (ориентировъчно) обезщетение ще  получавам при 2 месеца 960 лв бруто и 10 месеца 800 лв бруто?


грубо около 568 лв ще получаваш

# 121
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Имам много спешен въпрос  Embarassed, сигурно отговора го има някъде, но нямам време да ровя.
В майчинство съм за отглеждане на дете до 2 години. Ако през тези 2 години си родим 2ро дете на каква база се изчисляват болничните за 2рото дете? Питам тъй като фирмата в която се водих до сега преустанови дейност вчера и аз от днес трябва да бъда назначена в нова фирма и ме интересува дали заплатата на която бъда назначена е от значение за болничния за 2рото дете. Надявам се, че ми разбирате въпроса... Embarassed Blush

ако 45 дневния за второто дете ти започне докато си по майчинство с първото дете,обезщетението за второто ще е като за първото,ако това е по-изгодно за теб.
но не трябва да работиш докато си по майчинство за първото

като те назначат в новата фирма ще отработиш фиктивно един ден и ще излезнеш в майчинство,нали?

# 122
  • Варна
  • Мнения: 49
Elfita благодатя за бързия ти отговор Hug  bouquet

Ще отработя фиктивно 10 дена! Това проблем ли е?

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Elfita благодатя за бързия ти отговор Hug  bouquet

Ще отработя фиктивно 10 дена! Това проблем ли е?

не е проблем.просто ще загубиш майчинството за тези 10 дни.реално няма никакъв смисъл да отработваш 10 дни.един ден ти е достатъчен,за да излезнеш в майчинство

# 124
  • Мнения: 348
И аз ще ви помоля за помощ, нещо хич не се справям с тези сметки. Какво (ориентировъчно) обезщетение ще  получавам при 2 месеца 960 лв бруто и 10 месеца 800 лв бруто?

грубо около 568 лв ще получаваш

Elfita, много ти благодаря!  Hug

# 125
  • Мнения: 3 294
Момичета , да ви попитам нещо , от първи май съмв  45 дневен болничен , на него е записана длъжността ми като технически сътрудник . След това имам издаден болничен от болницата след раждане и на него е записана длъжността ми като офис мениджър , та въпроса ми  е дали би било проблем това при изплащането на болничните и как трябва да постъпя ако е проблем ?

# 126
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Момичета , да ви попитам нещо , от първи май съмв  45 дневен болничен , на него е записана длъжността ми като технически сътрудник . След това имам издаден болничен от болницата след раждане и на него е записана длъжността ми като офис мениджър , та въпроса ми  е дали би било проблем това при изплащането на болничните и как трябва да постъпя ако е проблем ?

не е проблем

# 127
  • Варна
  • Мнения: 49
Мерси още веднъж Елфита! Simple Smile

Всъщност на счетоводителката на новата фирма така и казали от НОИ, че било добре поне 10тина дена да отработя /аз лично мисля, че е някакъв вид застраховка/, но здраве да е, ще ги преживея тези 10 дни. Много мразя такива непредвидени и инцидентни работи, само главоболии  ooooh! Whistling

Благодаря!

# 128
  • гр.ВАРНА мммм... някъде на гребена на вълната
  • Мнения: 355
Здравейте,много ми е спешно да ви питам нещо,ако може някой да ми отговори ще съм ви много благодарна.

Току що ми се обади шефът при който работех и който в момента ми плаща здравните осигуровки за да си получавам майчинството и ми каза да намеря начин или да се прехвърля в друга фирма(аз мисля че не мога докато съм в майчинство)или аз да съм му давала парите за здравните,защото те приключвали дейност и не искали да имат никакви разходи.Моля ви кажете ми как да се справя с това и какви са техните задължения спрямо мен и дали трябва да почна аз да си ги плащам,зашото аз пък хич несъм съгласна тъй като нямам никаква вина,че те си закриват фирмата.Ох много ми е напрегнато,тъй като по този начин аз след време като ми изтече майчинството няма ни от къде да си получа отпуската ни къде да се върна на работа и какво става всъщност с мен след като то изтече,аз оставам безработна ,а може би и без право на борсата?

# 129
  • Мнения: 170
И аз съм много объркана с тези из4исления!
Зна4и, от м. март 2006 до м. юли 2008 съм била по май4инство. След това, през м. октомври 2008г. се осигурявам на 300 лв и от ноември  до момента (май месец)съм с осигурителен доход 1000 лв. Ох, много е оплетено! Ако някой може да ми каже колко обезщетение ще вземем , много ще се радвам.

# 130
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И аз съм много объркана с тези из4исления!
Зна4и, от м. март 2006 до м. юли 2008 съм била по май4инство. След това, през м. октомври 2008г. се осигурявам на 300 лв и от ноември  до момента (май месец)съм с осигурителен доход 1000 лв. Ох, много е оплетено! Ако някой може да ми каже колко обезщетение ще вземем , много ще се радвам.

кога излизаш в 45 дневен

# 131
# 132
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И аз съм много объркана с тези из4исления!
Зна4и, от м. март 2006 до м. юли 2008 съм била по май4инство. След това, през м. октомври 2008г. се осигурявам на 300 лв и от ноември  до момента (май месец)съм с осигурителен доход 1000 лв. Ох, много е оплетено! Ако някой може да ми каже колко обезщетение ще вземем , много ще се радвам.

грубо ще взимаш около 450 лв месечно обезщетение

# 133
  • Мнения: 170
много ти благодаря за бързия отговор!

# 134
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте,много ми е спешно да ви питам нещо,ако може някой да ми отговори ще съм ви много благодарна.

Току що ми се обади шефът при който работех и който в момента ми плаща здравните осигуровки за да си получавам майчинството и ми каза да намеря начин или да се прехвърля в друга фирма(аз мисля че не мога докато съм в майчинство)или аз да съм му давала парите за здравните,защото те приключвали дейност и не искали да имат никакви разходи.Моля ви кажете ми как да се справя с това и какви са техните задължения спрямо мен и дали трябва да почна аз да си ги плащам,зашото аз пък хич несъм съгласна тъй като нямам никаква вина,че те си закриват фирмата.Ох много ми е напрегнато,тъй като по този начин аз след време като ми изтече майчинството няма ни от къде да си получа отпуската ни къде да се върна на работа и какво става всъщност с мен след като то изтече,аз оставам безработна ,а може би и без право на борсата?

По време на отпуск за бременност и раждане работодателят може да те съкрати само при закриване на предприятието и то с разрешение от Инспекция по труда. Няма никакво основание да ти търси здравните осигуровки. Това е докато изтекат 410-те дни. След това имаш право на отпуск за гледане на дете и докато детето стане на 3 години също имаш закрила от уволнение, т.е. може да бъде съкратена само на някое от по-долните основания и то с изрично разрешение от ИТ:

- при отказ да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност (чл. 328, ал. 1, т. 7 от КТ);
- когато заеманата длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 8 от КТ);
- за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен и е заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 9 от КТ);
- при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор (чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ);
- както и без предизвестие на основание чл. 330 от КТ, ако бъде задържана за изпълнение на присъда и при дисциплинарно уволнение.
В случаите на дисциплинарно уволнение това може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда, за останалите случаи обаче не се търси съгласие от инспекцията по труда.

Ако те скратят трябва да ти изплатят обезщетение и имаш право на регистрация в БТ.

Общи условия

Активация на акаунт