отровна ли е баклата

  • 19 513
  • 43
  •   2
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 634
Като деца и двете със сестра ми сме се натравяли с бакла . С престой от около седмица в болница. Баща ми също се е натравял като дете 3 пъти  ooooh! . Явно е наследствено при нас .

# 16
  • Мнения: 4 292
Не знаех, наистина. Яла съм бакла само веднъж и си спомням, че никак не ми хареса. И през ум не ми е минало да купя и сготвя и се радвам за което.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 634
Пропуснах да напиша, че при нас това се случи когато сме я яли сурова . Като по-големи сме опитвали по малко от готвено и няма проблем. А и до колкото знам и от майка ми като сме лежали по болници лекарите са казвали, че това се получава само от суров "черен боб " ( така му казват в нашия край ) .

# 18
  • Мнения: 830
Ако знаете колко бакла съм изяла/сготвена обаче/  ooooh! пък как я обичам, добре, че нищо ми няма.

# 19
  • Мнения: 24
О-о аз не знаех.По принцип бакла не готвя,но във замразените зеленчуци ,които обаче купувам,съм виждала,че има...

# 20
  • Мнения: 7 640
разбира се, че не е отровна! И за алерген не съм чувала да е Thinking


Писано е по-нагоре, да добавя и аз-
Опасна е са хора, страхащи от рядко хематологично заболяване
Глюкозо-6-фосфат дехидрогеназен дефицит

, което е наследствено и обикновено се знае за него в семейството.

Дала сън някакъв линк, не се шашкайте толкова.

# 21
  • Мнения: 5 577
Оня ден баба донесе едно бурканче супа бакла, и каза по-малко да ядем, че е отровна.  Laughing Малкия я изяде

# 22
  • София
  • Мнения: 13 206
Какво е бакла? Нахут ли? или нямат нищо общо  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 24
Какво е бакла? Нахут ли? или нямат нищо общо Rolling Eyes
Kaзват им още космати чушки,на вид нещо между зелен фасул и люта чушка,само че са мьхести

# 24
  • София
  • Мнения: 13 206
Какво е бакла? Нахут ли? или нямат нищо общо Rolling Eyes
Kaзват им още космати чушки,на вид нещо между зелен фасул и люта чушка,само че са мьхести
Ааа, значи не е нахут. Отдъхнах си, защото много го обичам. Погледнах в гугъл изображения, май се сещам, че съм го виждала, ама не съм го яла или поне не знам да съм яла.. А като го гледам може да се сбърка с един сорт фасул такъв тъничък и много вкусен Wink

# 25
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Ето това е бакла

# 26
  • Мнения: 11 818
Какво е бакла? Нахут ли? или нямат нищо общо Rolling Eyes
Kaзват им още космати чушки,на вид нещо между зелен фасул и люта чушка,само че са мьхести
Ти май се бъркаш с бамя - http://www.gotvetesmen.com/images/products/thumbs_200/info_products_8.jpg!? А баклата е точно това, което е показала anita29.

# 27
  • София
  • Мнения: 13 206

Благодаря, Анита!
 Има един сорт зелен фасул дето не е плосък, а е тънък и кръгъл. Аз го харесвам повече от плоския. Та таз бакла много прилича на него.. Rolling Eyes

# 28
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Какво е бакла? Нахут ли? или нямат нищо общо Rolling Eyes
Kaзват им още космати чушки,на вид нещо между зелен фасул и люта чушка,само че са мьхести
Thinking космати чушки...това за първи път го чувам

# 29
  • Мнения: 7 821
Още една снимка, за да добиете представа каква е разликата с фасула, много по-едра е баклата.

И още нещо
Цитат
Отравяне с бакла (фавизъм). В миналото се считаше, че отравянето с бакла се дължи на съдържащи се в нея токсични вещества. Понастоящем е известно, че се касае за своеобразна реакция на свръхчувствителност, която води до разпадане на червените кръвни клетки — хемолиза.

Болестните прояви залочват 1—2 часа след консумацията на баклата — втрисане, повишаване на температурата, главоболие, обща отпадналост, гадене, повръщане, диария. Заболяването бързо прогресира и след няколко часа възникват белезите на остър хемолитичен процес — побледняване и пожъл-тяване на кожата (вследствие анемията), тъмна урина. Понякога болният може да изпадне в шоково състояние.

До идването на лекаря се прилагат посочените вече спешни лечебни мерки — предизвикване на изкуствено повръщане, даване на медицински въглищен прах, английска сол или рициново масло (30—40 г), клизма. Заболяването изисква обезателно болнично лечение.
от тук

Общи условия

Активация на акаунт