Добри школи за подготовка на кандидат - гимназист

  • 157 416
  • 905
  •   1
Отговори
# 825
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно затова го дадох това с африканските племена, защото няма никакво значение как е в Швеция, как е на Тимбукту и как е в Русия - ние си живеем в България, по българските правила и щем-нещем, се нагаждаме според тях. Мен хич не ме грее какво е в чужбина.

# 826
  • Мнения: X
А в някои африкански племена изобщо няма училища.

А ние хем имаме, хем сме с африкански доходи. Да ти е кеф да учиш.
Скрит текст:
Наскоро още едни приятели се изселиха на запад, на мъжа му предложиха заплата във Франция, която е 15 пъти по-висока от българската му (той е лекар).
А лекарите в Пирогов взимат заплати, колкото на чистачка в западна държава. Даже, какво говоря, дори по-ниски, помощничките взимат по 800 евро.

Тук всичко е опорочено. Ето школите - тези паразитни форми, създадени от колапса в образованието.
Месомелачката НВО също.
Огромен стрес за хиляди деца и родители всяка година. Който нямаше да съществува, ако повечето училища бяха на ниво, а не само 5-6.

Последна редакция: нд, 30 юни 2013, 21:28 от Анонимен

# 827
  • София
  • Мнения: 18 140
А в някои африкански племена изобщо няма училища.
Joy hahaha

Жасмин, продължавам да не разбирам каква точно теза застъпваш. При нас добрите училища са ограничени като брой и  много деца имат апетити за тях. Как да стане приемът?

В Швеция сигурно е така както казваш. Но сигурно пропускаш да кажеш, че  болшинството училища там предлагат подобен по качество  образователен продукт и съответно е все едно къде учи детето. Ако не ме лъже паметта, точно шведските деца са някъде в челото на PISA препитванията като резултати  - изледвания,  които  се реализират  в избрани от програмата училища, не задължително  в най-елитните. Когато това стане и тук, представители на произволно избрани училища да покажат такива резултати  - тогава ще говорим. Засега в нашата реалност това е невъзможно. Дефицит на добри кадри изпитват вече и елитните училища, какво остава за тези на опашката? И ще става и по-осезаем този дефицит  във всички училища. И като махнат оценките, изпитите, селекцията и "заприличаме" по всичко  на Швеция Laughing,  къде ще избереш да учи детето ти? Защото шведът няма да има твоя проблем, ще го запише в това до тях, то е  условно толкова добро, колкото и друго  на 1 час път...

Последна редакция: нд, 30 юни 2013, 18:24 от пенсионирана русалка

# 828
  • София
  • Мнения: 62 595
А в някои африкански племена изобщо няма училища.


А ние хем имаме, хем сме с африкански доходи. Да ти е кеф да учиш.
Наскоро още едни приятели се изселиха на запад, на мъжа му предложиха заплата във Франция, която е 15 пъти по-висока от българската му (той е лекар).
А лекарите в Пирогов взимат заплати, колкото на чистачка в западна държава. Даже, какво говоря, дори по-ниски, помощничките взимат по 800 евро.

И какво отношение има това към кандидатстването? Ще кажа и аз като ББ "Терминал 2 съм го направил по-широчък". Очевидно не всички нашенски лекари-емигранти са със заплата 15 пъти по-висока, пък дори и във Франция. Високата заплата не означава възможности за професионално развитие.

# 829
  • София
  • Мнения: 4 281
Значи намерихме решението за отмиране на школите -  БВП като на Швеция, тамошната данъчна тежест и техния дял от държавния бюджет за образование, в резултат на което ще има изобилие от добри училища. Wink
А дотогава? Да се върнем на темата за школите, а?

# 830
  • Мнения: X
Макар че то в 5 клас какво се учи... изобилие от хамалски сметки - умножение и деление на десетични дроби, проценти, НОК и подобни, в които какъв творчески елемент да се прилага?
http://prikachi.com/images/973/6183973G.jpg

16 задача. Решава се със знания за пети клас. Не бих я нарекла " хамалска сметка" и според мен изисква творчество.

Това е математическото състезание на ПЧМГ, на което се яви дъщеря ми, а задачите са на Иван Симеонов. Но това е съвсем различно нещо - състезателна математика и не се учи в училище, затова не вярвам на матурите да дават подобни задачи.
Кандидатстването след седми клас също е състезание - най-масовото в България. С тази разлика, че наградата в него не е просто грамота или медал.
Възможно е, когато детето ти стане седми клас, да установиш, че без проблем решава задачите от учебника, а среща трудности със задачи от пробни изпити или допълнителни сборници, задачи които уж се решават с материала за седми клас, пък някак не са обяснявани в училище.
Затова дадох примера със задачата от ПЧМГ. Тя не изисква знания от по-горен клас, но въпреки това не  е по силите на всяко дете.

# 831
  • Мнения: 568
 Twisted Evilако вляза сега в тази темичка и се опитам да намеря информация за школи за подготовка ще ми е трудно.

# 832
  • София
  • Мнения: 62 595
Ми, те, най-популярните школи са неповече от 5-6-7 за София - Веди, Софроний, Регалия, Междучасие, Образователни технологии, СМГ. За Варна май се казваше Вектор. Във всички е въпрос на късмет при кого ще попадне детето и дали ще се сработи с децата и учителите, във всички има отличници и с по-скромни резултати. На когото детето е изкарало добре и се е сработило, родителят ще каже, че точно тази школа и тези учители са супер. Родителят, чието дете е имало проблеми ще каже обратното. Моят извод след две кампании за две години, плюс изчетено по темите и лично инфо от познати е, че където и да си запише човек детето, е горе-долу все тая, защото няма школа, която изкарва само отличници, нито с някаква уникална методика, че да е суперважно да е тук или там. Който иска, да се информира от близки хора, чиито деца вече са минали през конкретна школа и конкретни родители, за да добие по-конкретна представа.

# 833
  • Мнения: 672
Моето мнение съвпада с това на Андариел.
Другото, което си е лично мое мнение по темата (поправете ме, ако греша) е, че школите в 7 клас са за деца, които се справят отлично в у-ще, за шлифовка. Ако обаче имат пропуски, се налага от по-рано да се вземат мерки, или детето да работи с частен учител.
Това, ако се гонят най-високите балове, разбира се, и ако детето не е при онези учители- мечта.

# 834
  • Мнения: 1 064
... школите в 7 клас са за деца, които се справят отлично в у-ще, за шлифовка. Ако обаче имат пропуски, се налага от по-рано да се вземат мерки, или детето да работи с частен учител.

Абсолютно е така.
За Пловдив препоръчвам Академия 21 век, курсовете по БЕ лично сме ги изпробвали  Peace

# 835
  • Мнения: 1 007
Моето мнение съвпада с това на Андариел.
Другото, което си е лично мое мнение по темата (поправете ме, ако греша) е, че школите в 7 клас са за деца, които се справят отлично в у-ще, за шлифовка. Ако обаче имат пропуски, се налага от по-рано да се вземат мерки, или детето да работи с частен учител.
Това, ако се гонят най-високите балове, разбира се, и ако детето не е при онези учители- мечта.

Точно така е. Аз дори бих предложила (не че има смисъл да го предлагам тук) изпитите да са през юли, както беше преди години, а курсовете - след края на учебната година, ежедневни. Защото положението такова, каквото е сега, е пълна загуба на време. Курсовете няма как да са повече от веднъж седмично (ако е по-често, се краде от времето за подготовка по другите предмети), а материалът е прекалено обемен, за да се отдели за дадена тема повече от един час. А ако темпото на курса изпреварва темпото в училище, нещата стават още по-безсмислени.
Моята препоръка (и друг път съм я давала) е да са доверите на сборниците и да ползвате учителя в училище по предназначение - има часове за консултации, в които могат да му се задават въпроси по задачи, които са затруднили детето. Вие също се включвайте - не е лесно, но кандидатстването след седми клас е важно и е веднъж в живота. Не се доверявайте изцяло на преценката на друг човек (учителя на курса, напр.) - ако тази преценка не е точна, и да ви върне парите, все тая - детето пропуска шанса си. Така че следете лично как вървят нещата.

# 836
  • София
  • Мнения: 3 293
Аз категорично не мога да се доверя на учителката да провежда консултации за всичко, което не е преподала. Обикновено в часовете за консултации тя изпитва десетокласниците, които не и влизат в часовете.

Синът ми не е отличник и не мога да разчитам нито на училището, нито на школата. Мисля да осигуря започване на курса с минимум пропуски от 7ми клас обаче. Оттам на сетне детето ще учи колкото може.

# 837
  • Мнения: 1 064
Не мисля, че може да се очаква учителят, който се е паднал на детето на случаен принцип, да го консултира безплатно, само защото това е част от служебните му задължения.
Отговорността на родителя е да се разтърси за читав учител, с успешни ученици, да плаща за подготовката и да контролира как върви подготовката и дали необходимото се усвоява, и ако не – да реагира със смяна на учителя навреме.

# 838
  • София
  • Мнения: 2 361
Понякога се случва в курсовете да изпреварват преподаването на даден материал в училище. Причините са различни - празници, грипни ваканции и др. Но при повтарянето в училище се затвърждава.
А и при добрите школи също се виждат пропуските на детето. Учителите проверяват редовно домашните и виждат какви грешки се допускат. Обясняват неясното. Ако детето редовно си пише домашните, преподавателите ще са наясно с нивото му и на какво трябва да наблегне.

# 839
  • София
  • Мнения: 62 595
Особено през втория срок трайно са изпреварили материала от училище, защото си оставят време за допълнителни пробни изпити и преговор.

Общи условия

Активация на акаунт