(Био) зеленчукова градина

  • 147 793
  • 747
  •   1
Отговори
# 30
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 141
Куркума - кажи как се слага птичия тор. Чувала съм че е много силен и гори растенията.Щом няма бурени с него, за другата година ще потърся от някъде.
Аз също събирам окосената трева с косачката и бурените от градината ,но нямам идея как ще се превърне в тор. Дай акъл  Thinking

# 31
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Има тема за градинарството, там показваме предимно китки и за зеленчуците няма кой да се присрами Simple Smile Аз ще градинарствам догодина най-вероятно, много съм боса по въпроса, затова ще ви следя с интерес. Единственото, което имам в дворчето(не живея там) е гьозум,ягоди,къпини и касис, тази година насадих и чубрица. Имам и плодни дръвчета, които насадих есента. Руснаците имат сайтове за био земеделие, засега се ограничавам само с четене. Може да хвърлите едно око на Революцията на една сламка.(на български е) Засега големия ми въпрос е как се справяте с плевелите?

# 32
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Куркума - кажи как се слага птичия тор. Чувала съм че е много силен и гори растенията.Щом няма бурени с него, за другата година ще потърся от някъде.
Аз също събирам окосената трева с косачката и бурените от градината ,но нямам идея как ще се превърне в тор. Дай акъл  Thinking
Не е нужно да чакаш до следващата година, започни от днес.
Птичият тор не се слага директно, но се приготвя шербет. Виж по-горе, писах за шербетуването, ама за оборски тор. С птичия има някои тънкости.
Какви ги вършим с комшията? В 30 литрова бака слагаме до една четвърт тор. Подчертавам, че той не е съвсем пресен, а е ваден от една купчина до курника. Такаа. Пълним вода, слагаме му плътен капак и го оставяме да повтаса 4-5 дни. След това получената уханна смес я разреждам 1:5 с вода и с разреденото поливам с специалното ми канче около всеки корен. Бурени няма, защото стомасите на птиците смилат всичко.
Растителните остатъци ги събирай на куп и имай търпение. За по малко от година нищо не става. Много добре е ако имаш нещо като сандък около кубик, ама трябва да е проветрив - с дупки демек, и открит отгоре. Трупаш отгоре и си гледаш другите дела, а след година почваш да изгребваш отдолу. Пълно е с семена на бурени, ама такъв е животът. Не слагай болни растения там. Ако обемът е по-голям си струва да се пресее. Растителният тор както подхранва, така и подобрява (олекотява) почвата, и е добре да се ползва като мулч, за да спести водозагубата. Но не е достатъчен.

# 33
  • Мнения: 2 123
 Куркума, много благодаря bouquet . И за да не помислиш, че въпросите ми към теб свършват: има няколко корена домати, чиито листа в долната част на стъблото са сякаш напръскани с жълтеникава боичка. дали това не е прословутата мана? нагоре растенията са повече от прекрасни - здрави, цъфтящи и не ми се ще да ги изкоренявам. Някъде бях чела, че за да не се даразят другите е добре да отстраним боледуващите. Но като няма доктор, който да каже каква е болестта - какво да правя...
Вени-види, според мен като се разреди птичият тор става по-слаб...  newsm78
Любознателна,  с темповете ти на развитие в градинарската тема /за една година градината ти стана уквално райска   bouquet/ си предтавям колко веща ще станеш и в био-зеленчуко-производството  Hug Добре дошла и тук!
Щастие, ще имам предвид споделеното за тиквичките за догодина, живот и здраве   bouquet

# 34
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
..... Засега големия ми въпрос е как се справяте с плевелите?

На ръка. Беше ми досадно на младини, ама сега ми е като терапия срещу стреса - всяка вечер скубане с бира около час, и после съм като съсъд божи, поне душевно. Ако площта е по-малко от декар, няма проблем да се скубе. Някои плевели умират, ако с малка мотичка се изсекат леко. Естествено, изскубнатата зелена маса се връща обратно - аз я оставям в поливната вада.

# 35
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Куркума, много благодаря bouquet . И за да не помислиш, че въпросите ми към теб свършват: има няколко корена домати, чиито листа в долната част на стъблото са сякаш напръскани с жълтеникава боичка. дали това не е прословутата мана? нагоре растенията са повече от прекрасни - здрави, цъфтящи и не ми се ще да ги изкоренявам. Някъде бях чела, че за да не се даразят другите е добре да отстраним боледуващите. Но като няма доктор, който да каже каква е болестта - какво да правя...


Сакън, как ще изкореняваш! За маната се дава син камък с вар, ама ние сме против, нали така (пръсни малко, ако никой не те гледа Wink). Добре, надяваме се, че не е мана, а просто отдолу листата си остаряват, все пак и те имат срок. Някои ги късат, за естетика, и ускорявало зреенето. С какъв сорт си?

# 36
  • Мнения: 2 123
Някои ги късат, за естетика, и ускорявало зреенето. С какъв сорт си?
Труден въпрос  Embarassed
Първите 40-тиа корена са от бащата на един приятел на мъжа ми... неясен произход, но се развиват страхотно... Другите 10 тина корена са Идеал и Бивилско сърце.

За плевенето - ние не знам млади ли сме, стари ли сме, но тази антистрес терапия сме я усвоили от няколко месеца. Развихме я тази мания покрай борбата с детелината из райграса ни. Отстрани някой ако ни погледне ще каже, че сме луди. такива количества детелина сме изчистили!!!  Shocked А иначе терена за зеленчуци засега е много малък и хич не ми тежи плевенето.

# 37
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 141


За плевенето - ние не знам млади ли сме, стари ли сме, но тази антистрес терапия сме я усвоили от няколко месеца. Развихме я тази мания покрай борбата с детелината из райграса ни. Отстрани някой ако ни погледне ще каже, че сме луди. такива количества детелина сме изчистили!!!  Shocked А иначе терена за зеленчуци засега е много малък и хич не ми тежи плевенето.
[/quote]
и нас ако ни погледне някой може да каже същото за това че  правиме килимчета от бяла и червена детелина за " разкош " нали са казали хората , че всеки луд си е с номера   bouquet
Плевенето само на ръка - изнервя ме безкрайно особено троскота.
 куркума - мерси за съветите , трудно ще ми е да намеря птичи тор ,тук съм в една вилна зона , където никой не гледа кокошки ,но при първа възможност- веднага.
Аз мулчирам около дръвчетата а лехите мулчират ли се ? После как се окопава? Имате ли опит с това? Сега при нас температурата е 39 С  и всичко е оклюмало , особено краставиците.Ако са мулчирани ще е по- добре май.Ако имате опит - споделете  Wink

# 38
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181



Аз мулчирам около дръвчетата а лехите мулчират ли се ? После как се окопава? Имате ли опит с това? Сега при нас температурата е 39 С  и всичко е оклюмало , особено краставиците.Ако са мулчирани ще е по- добре май.Ако имате опит - споделете  Wink


Краставиците клюмат, за да намалят загубата на вода от изпарение през листата. Мулчирането пази почвената повърхност, намалява температурата на почвата и оттам изпарението. Ако мулчираш овошките с дървесен чипс, добре, но за зеленчуците се слагат по-фини мулчове(така ли се пише newsm78). Копаеш през тях. Окопаването в лехите - то е до един момент, а и не се копае много близо до коренчетата - може е да ги нараним.
Обикновено привечер краставиците отново се освежават. Тогава ги полей, може и леко да им дъждуваш листата.

# 39
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181

Първите 40-тиа корена са от бащата на един приятел на мъжа ми... неясен произход, но се развиват страхотно... Другите 10 тина корена са Идеал и Бивилско сърце.



Имам предвид, че при ранните и средно ранните сортове е нормално да почнат да жълтеят долните листа, че и да вехнат. Дано да не е мана. Казвай как се развиват по-натам.
Апропо, преди седмица имаше лека градушка при мен и поразените листа са с жълти петна, да не е и при тебе нещо такова?

# 40
  • Мнения: 215
Лелеее, два дена ме нямаше и не мога да ви изчета...
Много се радвам за което...
Добре дошли на всички нови биоградинари!  bouquet

Сакън, няма да се изкушаваме да пръскаме с препарати. Това е най-лесната работа. Ние нали сме тръгнали по трудния път.

"В биодинамичната продукция храните са пълни с жизнена енергия, тъй като са отглеждани при естествени природни условия и сами са се справяли с болести и неприятели. Затова те са по-силни и жизнени от отглежданите с торове и пестициди. При усвояване на такива храни от организма той се активира допълнително. Развива се устойчива и здрава храносмилателна система. Децата, хранени по този начин са здрави и жизнени и дори по-късно да поемат обикновена храна, те са по-устойчиви на различни болести."

Това за стимул....

Сега по същество, като предварително обявявам, че всичко което ще напиша е само теория и нищо не е изпробвано на практика.

Виргиния - против гъбични заболявания - тинктура от коприва. Половин кг. листа и стръкове от коприва се заливат с 5 л. вода и се оставят да киснат 12 часа. След това се кипват и след изстиване отварата се прецежда. Пръска се с нея.

irinii - снимка на брашнеста мана по доматите. http://www.bitkisagligi.net/Domates/Oidiopsis_PwderyMildew4.jpg

Против брашнеста мана - настройка от левурда. Около 5-6 стръка, ситно нарязани, се заливат с 10 л. вода и киснат 12 часа. Прецежда се и се пръскат доматите.
                                        -  чесън - 100 гр. смачкан чесън се накисва в 4 л вода за 12 часа.  Прецежда се и се пръска.

Пише, че за по-добро прилепване на отварите се прибавя веро или течен сапун. Това дали е достатъчно био?

Рецептите са от "Екоградината".

И аз щях да питам, като не може с тор сега с какво може да се подхрани почвата, докато растат растенията?

# 41
  • London
  • Мнения: 292
Здравейте,
ще ме приемете ли във вашите редици  Grinning?
Лошото е, че аз нямам градина, но пък отглеждам доста неща на балкона в София.
Темата ще ми е много полезна.
Да се похваля, тази седмица си купих био-гъби за отглеждане в къщи, ще видим дали ще извадя реколта.
И сега да попитам, прочетох за брашнената мана, но там не пишеше тези гъбички дали изяждат и изсъхват цели клончета от доматите?
Имам чери домати 6 корена, но нещо хванаха и им падат поголовно лист и цели клони, също така има и някакви паяжини.

# 42
# 43
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Аз затова и споменах, че компостирането си е наука. Кислород, анаеробност....
Тия калифорнийските червеи са ми на сърцето израсли, мечтая си - имам червеи, приятели да ми носят органичен отпадък, а аз произвеждам компост, торя си моето, а излишното продавам. Скъпо.
Богат и еко.
Еееех

# 44
  • Мнения: 2 123
Аз затова и споменах, че компостирането си е наука. Кислород, анаеробност....
Тия калифорнийските червеи са ми на сърцето израсли, мечтая си - имам червеи, приятели да ми носят органичен отпадък, а аз произвеждам компост, торя си моето, а излишното продавам. Скъпо.
Богат и еко.
Еееех
Joy

Фиби, някак по "напръскани" са листата. Ще снимам. Благодаря за чесновата отвара.

Общи условия

Активация на акаунт