(Био) зеленчукова градина

  • 147 730
  • 747
  •   1
Отговори
# 15
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 141
Здравейте,радвам се ,че най- сетне има такава градинарско - зеленчукова  тема. И аз имам градинка с домати , краставици, патладжан , пипер , люти чушки и подправки. От 5 години се занимавам с нея и се уча от книги и метода " проба- грешка" . Тази година сме приятно изненадани от краставичната реколта - бера всеки ден по една кофа и раздавам естествено. По миналата година едвам опитахме. С доматите става нещо .... гният ми отдолу.Питах жената в агро-магазина и тя каза ,че е от неправилен режим на поливане. Thinking Досега все така съм си поливала , а проблеми не съм имала.
 PeaceПоздравления на тези които сега започват да се занимават с градинарство    bouquet Успехи в начинанието .
Поздрави с пожелания за ползотворно сътрудничество и изобилна реколта на всички които ще пишем в темата  newsm10
 Никога няма да забравя как започнах аз .... Преди 7 години си построихме вила до гората и дойде ред на двора за оправяне.Извиках фирма за озеленяване и след 5 минутен оглед на терена инжинера ми каза " ти ще си луда ако не се възползваш от местоположението на вилата и не се слееш с природата ,не ти трябва насип , райграс и т.н . Окосявяме бурените / после косиш и поливаш /, слагаш някоя китка за цветно петно и си запазваме естествения релеф и растения" За косенето на бурените дойдоха едни комшии , стари хора /вече са покойници / и през времето което косяха бабата през цялото време ме питаше " Къде ще са доматите ?" Аз и обяснявах ,че няма да има домати а тя всеки път се чудеше искренно " Ми тогава какво ще ядете ? Трева ли?"Така последния ден докото се усетя имах леха с пет корена домати и пет корена люти чушки. Това се случи в средата на юли и сега се чудя от къде го измъкна тоя расад. newsm78
Поливах си аз всеки ден тревата и както си я поливах нея така и зеленчука.Отгоре ,като душче.Кой да ми каже ,че трябвало в корените  hahaha И като почнаха да цъфтят тея домати , да връзват , такова нещо до ден днешен не съм видяла. В края на есента ги обрахме и до нова година ядохме страхотни домати.
На другата година си разкопахме едно местенце в съседство и така се почна.

# 16
  • Мнения: 2 759
                              Още една тема, с претенции да ми стане любима  Hug. На мен обаче ми е нужна помощ: босилека, който посадих тази година и гледам в апартамента тръгна страхотно, вече е над 30 см. Но изведнъж се разболя от нещо: има белезникави петна с малки черни точки. Какво е това, и какво да правя? Освен да му набуча кибритени клечки като първа помощ нищо друго не ми идва наум.

# 17
  • Мнения: 872
За торта - миналата година ни докатаха на мястото едно ремарке кравешка тор   Embarassed Тази година пропуснахме този момент и има голяма разлика. Определено торенето дава по-добри резултати.
Разсадът тук го купуваме от пазара, всяка събота на пазара изкарват разсад зеленчуци, изобилие от салати, зелета, домати. Опитах се да направя сама разсад за зеле и български пиперки, но вече втора година не ми се получава ... Определено тук климата имла значение, винаги е влажно, дъждовно и облачно, а пипера, доматите и краставиците искат слънцеее   Nature Sunny Но пък картофите вървят много добре..

# 18
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Оборският тор е отличен за храненето на растенията, освен това подобрява структурата и влагоемността на почвата. Аз не му харесвам три неща: труден ми е за намиране и транспорт - с лека кола съм, иска се бая обем да се внася (2-5 тона на декар), но най- много ме мъчат плевелите - няма чистене, ако и цял ден да клечиш.
Тази година пробвах с птичи тор - от кокошки. Технологията е малко сложна, обаче с един чувал торихме и аз, и комшията. Не поникна и тревичка, а добивът според мен се удвои.
Също за първи път садих директно в тор от растителен остатък - мое производство. Не се бъзикам - към 18 юли доматите са над два метра. И плод имат - сега цъфти осма китка.

# 19
  • Мнения: 2 759
...Също за първи път садих директно в тор от растителен остатък - мое производство...
                            Това компост ли ще рече  Thinking?
                            Куркума, в теб ми е надеждата да ми помогнеш за босилека   bouquet.

# 20
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Абе не баш компост, защото по устав се компостира по технология със загрявания и аериране, пресяване и разни такива. А това беше многогодинен куп, на който трупах отпадъци - бурени, шума и каквото изпадне. Ще разкажа какво го правих, ама сега за босилека ти.
Първо: какъв е той - твое семе, купено семе, купен разсад, краден разсад. Тоя последният най-върви

Не съм много силен по растителна защита. Това, което знам е: Такива петна говорят за гъбична инфекция. Те се лекуват с фунгициди, ама ние сме био, нали така. Не препоръчвам, особено когато се ползват листа.

Гъбичните заболявания възникват при повишена въздушна влажност. Можеш ли да направиш нещо в тази насока - да го сложиш на проветриво място и с повече слънце. Може да е недостиг на калций, ама за това е късно. Окъсай болните листа - пък дано стане.

Мога да помогна после с продуцкия, моят върви добре, стига да го оставят охлювите. Много го любят.

# 21
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
...С доматите става нещо .... гният ми отдолу.Питах жената в агро-магазина и тя каза ,че е от неправилен режим на поливане. Thinking Досега все така съм си поливала , а проблеми не съм имала...

 

На това му се казва сечене по растенията и е възможно да бъде подпомогнато от поливането, но инак е болест, май някакъв вирус. Поливала си така, обаче не е имало вируси, в един момент са се събрали нещата...Разбрали сме се никакви лекарства, иначе има препарати колкото щеш. Може и да е късно, но опитай да загърлиш (не с тор! и внимавай с корените в близост) някои от болните коренчета. Понякога пускат допълнителни корени там, а в купчинката температурата е по-висока и може да унищожи вирусите. Стискам палци!

# 22
  • Мнения: 2 759

                              Туй ще да е било - влажност. Отглеждам ги на 2 м от други растения, които изискват висока влажност и тъй като другите се развиват перфектно, на босилека вероятно му е в повече. Махнах всички заразени листа, и сега ще набуча малко чесън около растенията - някъде бях чела, че заздравява растенията. Дано не е калций(или беше калий  newsm78) - май е доста важен за босилека. Дано не съм ги изпуснала. А как да набавя по естествен начин калий и калций? Много ти благодаря за помощта и за интересните постинги по темата  bouquet!
                             Иначе е отгледан от купени семенца - не бих могла да си открадна разсад, тъй като зелениите никак не ги познавам все още  Blush. Особено пък като са млади.

# 23
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 141
Виргиния , калций можеш да набавиш от счукани яйчни черупки. А също така тия петна може да са от някакви паразити инсекти . Ако имаш тагетис ( турта ) го сложи в близост с босилека , много помага, направо си ги ликвидира и гони пък и е красив.
Куркума и аз се съмнявах за тея петна че не само от поливането. Засега късам и хвърлям болните.
За торта използвам овча ама не ме питайте за буреняците, направо ми се взима акъла докато не пораснат растенията и не почнат малко от малко да им правят сянка и да не растат толкова буйно и гъсто.

# 24
  • Мнения: 2 123
Куркума, радвам се на присъствието ти тук  Hug и ще съм благодарна за всеки твой съвт и препоръка. В този ред на мисли искам да попитам за доматите. В някои книги пише, че е добре да се прекърши върха им след 4-тото или 5-тото цветелистие. Ти на това мнение ли си? Друг въпрос: в момента моите къснозасадени домати цъфтят, удачно ли е да ги наторя с оборска тор? /четох, че в този период е добре да се наторят еднократно с амониева силитра, но нали сме Био.../

Имам 1 коренче броколи, което е слабо развито и нещо постоянно изяжда листенцата му... В този период на годината как трябва да изглежда здравото растение?

# 25
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Ето ме, а вие не поливате ли, защо сте по компютрите?

Така. Значи - калц(!)ият (калият идва от пепел) се внася с комбинирани торове или с разни неща на варова основа. Много рядко е в недостиг по нашите почви, ама знае ли човек. Това за яйчените черупки...за растенията е важно елементите да са в усвоима форма, не зная дали от черупките става. Като много млад зарзаватчия чуках черупки за папагалите ми, да ги ядат за клюновете им. Нейсе. Слагай, няма да навреди.
Тегетисът пази от почвени нематоди. Не съм ги виждал (абе оня ден се гърчеше една странна гад), ама звучи зловещо. Дано да пази и от вируси. Покрай моя тор от остатъци се зарих в тегетис. Нека има.

В някои книги пише, че е добре да се прекърши върха им след 4-тото или 5-тото цветелистие. Ти на това мнение ли си?
За чупенето на върховете след четвърта китка: прави се, за да се ускори узряването на долните китки. Това обаче е важно ако отглеждате стоково, защото намалява броя на беритбите (цената демек). За личната градина не ви пречи да минавате всеки ден, нали. А пък преди сланите обирате всичко - малко узрели (за седмица са готови), а и зелените - за туршии ще говорим ли? При стоково производство този ресурс най-често се изхвърля.
Има сортове,които се самозадънват след четвърта китка. Гадни са.

Последна редакция: сб, 18 юли 2009, 22:50 от Куркума

# 26
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Торенето е наука, която уча опипом. Това е храненето на растенията, а за храненето - вижте само при кърмачките, или готварския...

НЕ слагай тор сега, слага се есенно време. Доматите и пиперът обаче много обичат шербет. Сега ще ти кажа как да го сготвиш.
Вариант 1 ако имаш възможност слагаш пресен или полуугнил тор в малка яма, през която върви поливната вода - готово. През седмица.
Вариант 2 Ако не ползваш поливни вади, ще се наложи малко фитнес - в достатъчно голям съд правиш вкуснотията, и от там гребеш. Аз го правя в бака от латекс и с тунинговано канче минавам корен по корен. Бавно е, но си струва.
И не се тормози за пропорции. Те растенията сами ще ти кажат дали им е хубаво.

# 27
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181


Имам 1 коренче броколи, което е слабо развито и нещо постоянно изяжда листенцата му... В този период на годината как трябва да изглежда здравото растение?

Кажи, че са два, така за авторитет Wink. Броколите, както всички зелеви, са любими на охлювите - голи или от ония, по-консервативните. Бас държа, че са охлюви, освен ако не си в апартамент. Има вероятност да е гъсеница на зелевата пеперуда, ама убий ме, не знам сега ли им е моментът.

Аз охлювите ги ловя с бира и имам умерен успех. Заравям в почвата консервна кутия от литър, пълна с бира до половина (ако ме питаш за каква бира, не знам, ама недей Tuborg, грехота е), така, че ръба на кутията е наравно с терена. Ловят се, вярвай ми, така си спасих тиквичките тази година.

# 28
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181

                              Дано не е калций(или беше калий  newsm78) - май е доста важен за босилека. Дано не съм ги изпуснала. А как да набавя по естествен начин калий и калций? Много ти благодаря за помощта и за интересните постинги по темата  bouquet!
                             Иначе е отгледан от купени семенца - не бих могла да си открадна разсад, тъй като зелениите никак не ги познавам все още  Blush. Особено пък като са млади.

Босилекът е лесен за разпознаване, първите му листа (котиледони, не точно листа) са триъгълни и още оттогава си има аромат. Като видиш  някъде, бъди сръчна...
За твоя босилек нещата са 95:5 гъбички:калций. Ако заразата иде от семето (което е най-вероятно), забрави за този магазин и производител.

# 29
  • Мнения: 398
Здравейте и от мен,
За сега съм само четяща.
Имаме две коренчета зелени тиквички и са ни напълно достатъчни за почти цяла година.
Преди няколко години четох някъде,че листата на тиквичките се режат когато се отреже зеленчука.Пробвах и опита излезе изключително успешен.Докато паднат слани има тиквички.
За целта корена трябва да е някъде накая за да има място да "лази"...с времето се образува един двуметров корен който само на върха има листа и тиквички.
Имаме 5 корена чери домати в саксии и 3 корена много ранни картофи-пак в саксия направена от 15 литрова туба за вода.

Общи условия

Активация на акаунт