Фамилно име на детето?

  • 11 325
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 353
Аз съм твърдо зад идеята,че детето трябва да носи фамилиите и на двамата родители.
Обаче...
И във Франция законът позволява детето да носи фамилия,образувана от фамилиите на двамата родители.Да,обаче,тук няма промяна в името за мъжки и женски род.Тоест ако фамилията е Дюбоа,тя е Дюбоа за съпругът,съпругата и децата им...В тоя ред на мисли Дюбоа-Саркози ще залепне добре и за мъжко и за женско малко име...
Ама в Бг за щастие,или не(това е друга тема) фамилията показва и полът на лицето  Laughing
Та едно детенце с мъжко-женска фамилия ще предизвиква доста противоречиви реакции...
Моят син е роден във Франция.Можех да се възползвам и да му сложа двойна фамилия-моята и на татко му.Обаче щеше да се получи идиотското Иван Драганов-Стоянова(имената не са баш тези де),което е  Sick
Още повече,че всяко следващо дете от същият брак ,трябва да носи същата фамилия като първото.
А и сега на второ четене се замислям,че ,ако ви се роди момченце,то също ще стане татко един ден.А съпругата му също има право(ако наложите прецедента) да добави фамилията си към името на детето им-вничето ви  Grinning тоест.Та ще се получи нещо като Иван Драганов-Стоянова-Иванова  Laughing
Общо взето оплетена работа  LaughingКакто французите се шегуват с португалците:"И последният да затвори вратата !"
Та Cantariny,прецени си дали борбата си заслужава,ако резултата ще е толкова противоречив.От друга страна,ако сте достатъчно мотивирани-дерзайте
 Hug

# 31
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Живеем на семейни начала с бъдещия татко.
Нямаме намерение да сключваме брак.
Наскоро взехме решение за името на детето, което очакваме.

Въпросът е ще може ли детето да носи фамилиите и на двама ни?
Според СК нямаме право едва ли не - или едното, или другото...  Crossing Arms
Какъв е начина да дадем на детето си името, което искаме да носи?
Ела да роди6 в Испания...
но пак няма да ти хареса, за6тото  за през име се  записва през името на ба6тата,  а за фамилия.  през името на майката....
Ако не обяви6 в гражданския  регистър 4е иска6 да ти го запи6ат по българските закони, си готова....

# 32
  • Варна
  • Мнения: 25 344
Например Mary Pierce и Richard Johnson имат син, когото кръщават Robert. Най-нормалното нещо поне в половината европейски страни и в Северна Америка е да заявят, че искат детето да се казва Robert Pierce Johnson, с фамилиите на двамата родители, а не с бащино и фамилно име.
А кое от тези имена става фамилия на детето и то я предава на своето? Интересно ми е просто, иначе съм съгласна, че нашият закон трябва да се либерализира, прекалено остарял и патриархален е по отношение на второ и трето име. А като се намеси и свекърът с искане за първо става съвсем абсурдна картинка.
Шомон, при положение, че нашите имена имат мъжки и женски род, все пак това не може ли да се спази и да се промени окончанието? Откъде накъде Иван Стоянова примерно?

# 33
  • На ръба..
  • Мнения: 2 135

Интересно мъжа ми не носи фамилията на майка си и баща си, а е образувана от името на дядо му...

това е поредната идиотщина...
Едно семейство, пък с различнифамилии  Crazy
Ама и закони имаме  Twisted Evil

Ние с брат ми сме така - родителите  ни с една фамилия, ние с друга, което за мене си е абсолютна глупост,но..

Последна редакция: вт, 14 юли 2009, 12:23 от DiDi_too

# 34
  • Мнения: 10 778

Интересно мъжа ми не носи фамилията на майка си и баща си, а е образувана от името на дядо му...

това е поредната идиотщина...
Едно семейство, пък с различнифамилии  Crazy
Ама и закони имаме  Twisted Evil
Ние с брат ми сме така - родителите  ни с една фамилия, ние с друга, което за мене си е абсолютна глупост,но..
И кой я е сътворил тази глупост?

# 35
  • Мнения: 59
Живеем на семейни начала с бъдещия татко.
Нямаме намерение да сключваме брак.
Наскоро взехме решение за името на детето, което очакваме.

Въпросът е ще може ли детето да носи фамилиите и на двама ни?
Според СК нямаме право едва ли не - или едното, или другото...  Crossing Arms
Какъв е начина да дадем на детето си името, което искаме да носи?

Аз съм в подобни двоумения и за сега не откривам много възможности в бг. От друг форум прочетох идея да се възползваме от възможността за две първи имена с тире. първото име избраното име на детето и след тирето името на майката, после имената на бащата. Очаквам и други предложения, за раждане в Испания се замислих, мерси за предложението Simple Smile

# 36
  • Мнения: 25 895

Е, добре, а по какво се разбира коя е майката на това дете?!? На мен пък никак не ми изглежда логичен тоя закон...

От акта за раждане. И римското право.  Laughing
Според което майката е факт, а бащата - презумпция, демек - майката е сигурна, бащата е се подразбира, ама може и да не е той.  Mr. Green
Затова се счита, че детето е на майка си, а за бащата остава съмнителната утеха същото това дете да носи името му. Плюс вечното съмнение дали това включва и кръвта (това преди да измислят кръвните групи  Wink)...

# 37
  • София
  • Мнения: 5 074
Твърдо заставам зад мнението на как Сийка  Peace
И един съвет, ако ми позволите - ами вземете да узаконите статута на детето, което сте, или ще родите!
Не може да се лута, като порасне, като риба на сухо.

# 38
  • София
  • Мнения: 175
Искам да имам избор да си кръстя детето както искам. Откъде - накъде според закона, бащата на бащата на моето дете може да си даде имената, а аз като майка оставам беззвучна буква?! Защото Римското право така казвало? Демек ще трябва да играя по свирката на закони от държава, която я има само в историята...
П.П. Ясно ми е, че това е положението, ако не ми харесва ще си намеря начин да го променя.

# 39
  • Мнения: 6 917
Мисля че има много по-благородни каузи, за които да се боря.
Извинете но това ми се струва безумно.
Има много по-важни неща, които си струва да бъдат променени.
На който му се занимава и има излишни пари и време - успех.

# 40
  • някъде
  • Мнения: 4 961

Интересно мъжа ми не носи фамилията на майка си и баща си, а е образувана от името на дядо му...

това е поредната идиотщина...
Едно семейство, пък с различнифамилии  Crazy
Ама и закони имаме  Twisted Evil
в родата на мьжа ми се взима фамилията на дядото, тоест свекьр ми е с една фамилия, мьжа ми с друга, синьт ми с трета
аз самата поисках синьт ми да носи за фамилия името на дядо си, а не нашата, защото пьрвата е по-лесна и хубава

# 41
  • Мнения: 39
Здравейте,
навремето когато родих големият ни син/2000г./ исках също като авторката детето да носи двете фамилии.Ние нямаме брак.Интересувах се,но ми казаха,че е невъзможно.Държах много на мойта фамилия,не толкова,че аз съм майката,а самата фамилия е изключително рядка.На мъжът ми не е нищо особено/за съжаление/.Той има едно момче от първия си брак на когото си е дал фамилията.
За това по съвет на адвокат,направих постъпки за смяна на фамилията,без презимето.Но за това трябваше детето ни да е "осъзнат в обществото".За мен най-удачното време беше преди да тръгне на у-ще.Така и го направих.Странното в цялата процедура беше,че идваха от социални грижи да ме проверяват как съм си гледала детето newsm78,съдията който разпиваше майка ми малко го беше ударил на мъжка чест и разни такива .....Малко се отплеснах,но в крайна сметка според мен не е невъзможно.Най-вероятно ще трябва да мине време и наистина ако държите на двете фамилии да го направите,но без съд е невъзможно.
Успех!!

# 42
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 626
Сблъскала съм се с два парадокса по този въпрос.

Аз и сестра ми сме с различни фамилия от тази на родителите ни. Значи е можело и преди да се постъпва така. Глупост или не- така са решили хората, така са ни писали. За себе си съм го приела, понеже носех фамилия по името на дядо ми, когото много обичам и уважавам.

Когато се роди синът ми, аз все още бях по документи със старата фамилия, въпреки че вече бях омъжена и приела фамилията на мъжа си. Решихме да запишем детето с моята стара фамилия, на дядо ми. Няма смисъл да носи фамилия на човек, когото дори баща му не познава. Така и направихме.
Какво беше изумлението на мъжа ми, когато отиде да записва дъщеря ми и не му разрешиха да я запише с моята стара фамилия... Ако първото ми дете беше живо, брат и сестра щяха да са с различни фамилии... Ето на ТОВА аз му викам глупост, не на нечие решение как да кръсти детето си.

# 43
  • Мнения: 10 778
Тарталета,
в твоя случай става дума за чиновническа грешка и некомпетентност, не за глупост. Законът е ясен - просто някой е сгрешил при прилагането му.

# 44
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
стара фамилия... Ако първото ми дете беше живо, брат и сестра щяха да са с различни фамилии... Ето на ТОВА аз му викам глупост, не на нечие решение как да кръсти детето си.

това съм го виждала...
При моя близка роднина.
Грешка (правописна) в 3-тото име на практика прави двете й деца с различни фамилии  ooooh!
Та разправии, та тичане, та нерви, та парички и т.н.  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт