Фамилно име на детето?

  • 11 324
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 685
Cantariny, водете дела, щом ви се занимава, макар че аз като юрист никога не бих ви препоръчала да се занимавате с това.
а аз като потърпевша  Crazy

Каква е причината? Тези дела няма шанс ли да се спечелят?

# 16
  • Мнения: 10 778
Законът е категоричен за начина по който се определя името на детето - всяко друго "кръщаване" е незаконно. Просто длъжностните лица по регистрация няма да приемат фамилията на майката и няма да образуват името по желания начин.

# 17
  • Мнения: 22 540
Проверете в ЕСГРАОН дали могат да уважат желанието ви.

А всички останали коментари, че било незаконно и т.н. не смятам за основателни.
Щом има семейства, в които детето носи различна фамилия от това на майката и бащата, значи може и не е незаконно. Иначе как ще се казва по този начин???

Всеки има право сам да решава как да се казва детето му, ама странно било, не било нормално и т.н. Не вие определяте нормите в едно семейство, а самото то.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 213
Абсолютно логично е детето да може да носи фамилиите и на двамата родители.
Ако бях на ваше място, щях да се консултирам с адвокат.

# 19
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
баси бардака с имената.
крайно време е да се сложат в ред нещата.

# 20
  • Мнения: 444
Според Законът за гражданска регистрация,раздел 2,член13 и 14,това не е възможно.Законът е за всички български граждани,независимо дали искат да са такива или не.Вариант-смяна на гражданството.

# 21
  • Мнения: 10 778
Според Законът за гражданска регистрация,раздел 2,член13 и 14,това не е възможно.Законът е за всички български граждани,независимо дали искат да са такива или не.Вариант-смяна на гражданството.
Това се пише поне за 3 път в темата и линк има, но никой не чете.
Очаквам да се появи нова тема в клюкарника - "Петиция за промяна на Закона за гражданска регистрация".

# 22
  • София
  • Мнения: 537
Аз вече пуснах един линк, ама ето тук извадка от Закона за гражданското състояние http://lex.bg/laws/ldoc/2134673409:
Гледайте Раздел II. Имена на българските граждани. Вкратце:

Бащиното име винаги идва от собственото име на бащата. Ако не е припознал детето - от собственото име на майката или от собственото име на бащата на майката, с негово съгласие. Това са възможностите по закон, няма други, напр. фамилията на майката.

Фамилното име е или фамилното име на бащата, или се образува от собственото име на бащата на бащата (някой по-горе беше писал за подобен казус). Например бащата е Георги Илиев Христов, дъщеря му може да е Мая Георгиева Христова или Мая Георгиева Илиева, каквото си решат родителите. Ако детето не е припознато от бащата, за фамилия взема или фамилията на майката, или се образува от собственото име на бащата на майката. Това са допустимите от закона възможности.

Вие си знаете, но не ми се струва, че някакви дела биха имали кой знае какъв успех. Законът е ясен. Не е съвсем справедлив, но това е друга тема...

# 23
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
логичен е.
това е достатъчно.
другото са изгъзици.

# 24
  • София
  • Мнения: 7 213
"Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или
бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго."

Понеже не е съвсем ясно дали гореуказаното "друго" се отнася само до наставката или името изобщо, имах предвид, че може да има вратичка в закона.
Защото законите, с които аз работя, определено търпят тълкуване, и именно в такива случаи е резонно да се направи консултация - в случая с адвокат.

Колко му е да си измисля, че принадлежа към религиозно движение Х, което налага детето да носи имената и на двамата родители.
Да не говорим, че в този закон изобщо не е упомената достатъчно популярната наставка "-ски"

# 25
  • Мнения: 712
"Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или
бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго."

Понеже не е съвсем ясно дали гореуказаното "друго" се отнася само до наставката или името изобщо, имах предвид, че може да има вратичка в закона.
Защото законите, с които аз работя, определено търпят тълкуване, и именно в такива случаи е резонно да се направи консултация - в случая с адвокат.

Колко му е да си измисля, че принадлежа към религиозно движение Х, което налага детето да носи имената и на двамата родители.
Да не говорим, че в този закон изобщо не е упомената достатъчно популярната наставка "-ски"



Това звучи чудесно, стига да разполагаме с достоверна информация за религиозно учение, което да изисква детето да получи името на майката, наред с това на бащата. Ако има такова - директно започвам да го изучавам, защото дори само това говори за толерантност и равноправие между половете Simple Smile
Иначе законът е пределно ясен - другите две имена, освен личното, се дават от бащата, пък ако е неизвестен има опция дядото по майчина линия да си даде името, само и само да не е майката Sad
Е, добре, а по какво се разбира коя е майката на това дете?!? На мен пък никак не ми изглежда логичен тоя закон...

# 26
  • София
  • Мнения: 7 213
Ами в Испания например децата взимат имената на майката и на бащата.
Просто трябва да се порови малко, за да се види на какво е базирана тази традиция, защото със сигурност е много стара, а Испания е католическа държава, в която религията от край време е била основополагаща.

Информация за фамилните имена тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/Family_name

(вижте Spanish speaking countries)

Последна редакция: пн, 13 юли 2009, 16:11 от Red

# 27
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
от римското право ...

# 28
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 099

Нямаме намерение да живеем тук, нито детето ще расте в БГ, но кому са нужни тази абсурдни закони.
Да, наистина, можете свободно да отидете в държава, чиито закони ви удовлетворяват. Просто е. Peace

# 29
  • Мнения: 685

Нямаме намерение да живеем тук, нито детето ще расте в БГ, но кому са нужни тази абсурдни закони.
Да, наистина, можете свободно да отидете в държава, чиито закони ви удовлетворяват. Просто е. Peace

Благодаря за лиричното отклонение!

Какъв беше въпроса... накъде  се отклони темата. ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт