Фамилно име на детето?

  • 11 323
  • 72
  •   1
Отговори
# 45
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мисля че има много по-благородни каузи, за които да се боря.
Извинете но това ми се струва безумно.
Има много по-важни неща, които си струва да бъдат променени.
На който му се занимава и има излишни пари и време - успех.
Това е и моето мнение. Усилия хвърлям само в градивни неща.
Децата ми имат различна фамилия от моята и това никога не е било проблем за никого. Няма съмнение коя е майка им.

# 46
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148

Интересно мъжа ми не носи фамилията на майка си и баща си, а е образувана от името на дядо му...
[/color
това е поредната идиотщина...
Едно семейство, пък с различнифамилии  Crazy
Ама и закони имаме  Twisted Evil
в родата на мьжа ми се взима фамилията на дядото, тоест свекьр ми е с една фамилия, мьжа ми с друга, синьт ми с трета
аз самата поисках синьт ми да носи за фамилия името на дядо си, а не нашата, защото пьрвата е по-лесна и хубава

И обясни моля те... как се запазва една фамилия при вашето дередже?  Thinking
Как казваш, че сте потомци на еди-си-кой род, като вие на практика нямате такъв род.
Не съм в състояние да приема това.  Naughty Crossing Arms
Фамилното ми име по баща е над 100годишно. Никой в родата вече не е наясно, защо сме с такава фамилия. Но където имаме роднини (по цяла БГ) сме все с тази фамилия.

# 47
  • Мнения: 712
Снощи изведнъж ме осени вдъхновение за имената и законите  Mr. Green
Някой по-рано беше попитал - ако детето носи фамилиите на майка си и баща си, предаде ги на своето дете, което вземе, освен тях и името на майката... няма ли третото поколение да има 15 имена?
А колко по-лесно би било, ако вместо бащино и фамилно име, децата получаваха просто двете фамилии на родителите си. Пример. Майка- ... Лазарова, баща - ... Трифонов и дете - Иван Лазаров Трифонов.
Когато Иван Трифонов се ожени за Мария Петкова, дъщеря им ще бъде Моника Петкова Трифонова, и т.н

И в този случай името на майката няма да се предава напред през поколенията, но поне ще фигурира в името на детето, това дете ще носи имената и на двата рода.
Чиста работа!  Mr. Green Пък римското право си е римско, да му мислят римляните  Stop

П.С. Сигурна съм, че този вариант го има някъде по света, но ме мързи да проверявам. Просто снощи ми го роди главата, едва ли съм първата  Wink

# 48
  • Мнения: 10 778
Има един лесен вариант да се сбъдне желанието на авторката - да се оженят и мъжа й да приеме нейната фамилия с тире - тогава детето ще носи фамилиите и на двамата.
Ама колко двойки биха го направили?!?! Пък после законите били лоши и тъпи.

# 49
  • Мнения: 712
Има един лесен вариант да се сбъдне желанието на авторката - да се оженят и мъжа й да приеме нейната фамилия с тире - тогава детето ще носи фамилиите и на двамата.
Ама колко двойки биха го направили?!?! Пък после законите били лоши и тъпи.

Законите не са лоши и тъпи, а по-скоро анахронизъм от патриархата. И са подходящи за време, когато е имало консенсус по въпроса, че детето трябва да получи името си от бащата и толкова.
Самият факт, че в последно време все повече двойки разсъждават по въпроса как детето им да получи имената и на двамата означава, че законът е надживял времето си.
Само че едва ли скоро ще се промени  Sad
А частният случай на авторката е само елемент на един принципен въпрос - как децата да могат да получават имената на двамата родители при желание от тяхна страна, а не как да търсим вратички в разни закони, та да стигнем до желания краен резултат.

# 50
  • някъде
  • Мнения: 4 961

Интересно мъжа ми не носи фамилията на майка си и баща си, а е образувана от името на дядо му...
[/color
това е поредната идиотщина...
Едно семейство, пък с различнифамилии  Crazy
Ама и закони имаме  Twisted Evil
в родата на мьжа ми се взима фамилията на дядото, тоест свекьр ми е с една фамилия, мьжа ми с друга, синьт ми с трета
аз самата поисках синьт ми да носи за фамилия името на дядо си, а не нашата, защото пьрвата е по-лесна и хубава

И обясни моля те... как се запазва една фамилия при вашето дередже?  Thinking
Как казваш, че сте потомци на еди-си-кой род, като вие на практика нямате такъв род.
Не съм в състояние да приема това.  Naughty Crossing Arms
Фамилното ми име по баща е над 100годишно. Никой в родата вече не е наясно, защо сме с такава фамилия. Но където имаме роднини (по цяла БГ) сме все с тази фамилия.
Не сме кой знае колко извесни и прочути и нямаме синя крьв, така че не ме е много грижа каква фамилия ще носим Peace
Не казвам, че сьм сьгласна, защото и на мен като дете ми беше чудно защо моя приятелка и брат й бяха с фамилия, различна от на родителите си.
Аз реших синьт ми да не носи нашата фамиия, защото не ми хресва, никой не ме е карал насила, така че не се оплаквам Peace
А пьк в другия случай излиза, че един човек си дава името на 10 поколения след него Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 15
Към авторката. При условие, че нямате брак, по добре пиши детето на твое име. За в бъдеще, това може да ти спести доста главоболия и тревоги. Имай -на предвид, че при една евентуална раздяла(която никой не я желае),само това , че детето носи неговите имена може да ти донесе доста главоболия и проблеми, и допълнително да те направи доста зависима от бащата в много отношения.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 25 344
Е хайде сега, да се води детето с баща неизвестен само защото някога си може да възникне някакъв си проблем? Ми тогава да не се женим и да си пишем децата на нас си, че да не ни правят бащите проблеми. Това пък си е идиотско.

# 53
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Към авторката. При условие, че нямате брак, по добре пиши детето на твое име. За в бъдеще, това може да ти спести доста главоболия и тревоги. Имай -на предвид, че при една евентуална раздяла(която никой не я желае),само това , че детето носи неговите имена може да ти донесе доста главоболия и проблеми, и допълнително да те направи доста зависима от бащата в много отношения.
Кофти идея, не го прави.

# 54
  • Мнения: 685
Към авторката. При условие, че нямате брак, по добре пиши детето на твое име. За в бъдеще, това може да ти спести доста главоболия и тревоги. Имай -на предвид, че при една евентуална раздяла(която никой не я желае),само това , че детето носи неговите имена може да ти донесе доста главоболия и проблеми, и допълнително да те направи доста зависима от бащата в много отношения.

Изпитала съм на собствен гръб какво е да пише само майка в удостоверението за раждане. И не ми е било зле, защото ми е липсвал баща или защото не съм получила достатъчно любов, а защото хората са ограничени и винаги са задавали тъпият въпрос: "А как така нямаш баща?"  #Cussing out
И не ми пука, че ме сочиха с пръст, че съм "извънбрачно", а защото се бъркат където не им е работата.
Така че идеално знам какво е детето да има един родител по документи.

# 55
  • Мнения: 444
Мои колеги-испански граждани ми показаха семейната си книга/всички испански граждани притежават такава/,в която имената са записани в следната последователност-лично име+първа фамилия/фамилното име на бащата/+втора фамилия/фамилното име на майката/.Във фамилната книга м/у двете фамилни имена се поставя съюзът,,и,, ,което означава,че детето е плод на връзката м/у двете горепосочени.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 25 344
Не само и не толкова, че хората ще говорят. Както казваш Cantariny, това не те е направило по-малко стойностен човек, нито пък е повод за срам Hug. Но защо да е така, ако бащата и майката се обичат и разбират и си искат детето? То си е нечестно и спрямо тримата.
Donna K., много добре звучи това, което описваш.

# 57
  • Мнения: 15
Кой е казал, че в акта трябва да пише"баща неизвестен" или че си няма такъв. Бащата естествено се вписва като такъв, но детето не носи бащино или фамилно име на бащата, а на майката. А може и само да носи бащиното име, а фамилното да остане на майката. Така или иначе майката не носи фамилията на бащата.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 25 344
Не може. Законът не разрешава.

# 59
  • Мнения: 13 512
Той е имал късмет, че тогава не е можело току-така да се излиза от България, ами сега ако тръгнеш и детето ти има
друга фамилия  :doh
Kakво като има друга фамилия? Няма да го пуснат да излезе в чужбина ли?
Двете ми деца са с една фамилия, третото- с друга, аз със трета. Никой никога никъде не ме е питал защо и как. Камо ли при пътуване в чужбина.

Общи условия

Активация на акаунт