За какво се прави чиста молитва на бебето?

  • 21 049
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 73
Здравейте, това ми е въпроса, за сина ми съм правила само така нареченото представяне в обществото на 40-я ден с пита, но сега ви чета ,че се прави и това, моля за разяснение? Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 39 761
Аз знам, че се прави не толкова за бебето, колкото за майката.
Цитат
Счита се, че до 40-ия ден на детето „родилката е нечиста“. Тоест до този момент и майката, и бебето се намират между живота и смъртта, те са още в света на хаотичното, неподреденото. В миналото например точно на 40-ия ден свекървата е водила родилката „на чиста молитва“ в църквата. По този начин се е слагало край на „нечистия период“ от раждането на детето. При завръщането си у дома младата майка задължително е сядала на трапеза.
Според мен нито "погачата", нито "чистата молитва" са задължителни.

След раждането на Дияна правих погача, на църква не ходихме. С Алекс пък направихме точно обратното.
И понеже Алекс не е кръстен духовникът в молитвата не споменаваше неговото, а само моето име.

традициите за 40-тия ден
Чиста Молитва

# 2
  • Мнения: 2 521
И аз знам че чистата молитва е за майката.Аз не съм ходила обаче.Погачата пък си я поръчах Mr. Greenне съм я правила аз.Май нищо не съм спазила както трябва Blush
http://www.az-jenata.com/display.php?show_article=12&open_article=56

Последна редакция: пт, 17 юли 2009, 21:17 от galina_743

# 3
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Чистата молитва е за майката. Води се, че до 40-я ден жената е нечиста, заради лохиите и раждането и т.н. И се чете молитва, за да се очисти пред господ и да може отново да влезе в храма. Молитвата се чете в предверието точно поради тази причина.
Аз пък погача не съм правила Simple Smile

# 4
  • Лондон
  • Мнения: 122
Чистата молитва е за майката. Води се, че до 40-я ден жената е нечиста, заради лохиите и раждането и т.н. И се чете молитва, за да се очисти пред господ и да може отново да влезе в храма. Молитвата се чете в предверието точно поради тази причина.
Аз пък погача не съм правила Simple Smile
на мен попа ми обясно същото като бяхме на 40 ден за молитвата Peace

# 5
  • Мнения: 115
Да, чистата молитва е за майката, но и на детето нещо се чете. Стоиш с детето на входа на черквата, а попа, като чете молитвата, казва и твойто име и на детето (значи е и за двамата). След тази молитва, навътре в черквата влиза само майката и попа я помазва.

# 6
  • Мнения: 118
и аз така знам, че чистата молитва е за майката, но не виждам смисъл да се прави просто така за идеята, ако човек не е вярващ

# 7
  • Мнения: 1 738
и аз така знам, че чистата молитва е за майката, но не виждам смисъл да се прави просто така за идеята, ако човек не е вярващ

Е как? Така е модерно напоследък да се прави и всички така правят. Wink
И аз знам, че чистата молитва е по-скоро за майката. Свързано е с това, че "не е чиста" след раждането, лохите и т.н.
Аз не съм правила нито погача, нито съм ходила на чиста молитва.

# 8
  • Мнения: 2 013
Аз пък не съм правила.  Rolling Eyes

# 9
  • България
  • Мнения: 757
Срам не срам,за първи път чувам за това!А всяка неделя съм на църква да запаля свещичка за здраве ooooh!

# 10
  • Мнения: 6 274
Момичетата вече са ти отговорили, но аз искам да допълня.
Преди 2 седмици кръщавахме децата.
Попът каза, че ако не ми е четена чиста молитва, не мога да присъствам на церемонията по кръщаването на децата, което ме втрещи.  Shocked ooooh!
То, ако се спазват стриктно обичаите, майката изобщо не бива да присъства на кръщенето, но това за мен са отминали неща, в които май вече никой не вярва и не спазва.

# 11
  • Мнения: 1 629
До колкото знам молитвата, която се прави на 40-я ден е за да може да дойде добър дух при бебето. Според някакви истории там духа се вселявал в бебето на 40-я ден, та за това се прави молитвата за да дойде добър дух вечерта. Звучи ми правдоподобно за хора, които вярват в такива неща.  Blush Ние му направихме де. Отиваш в църквата и казваш, че искаш молитва и оставяш пари колкото прецениш, ама по малко от 20лв не е редно Mr. Green

# 12
  • Мнения: 2 587
Да, чистата молитва е за майката, но и на детето нещо се чете. Стоиш с детето на входа на черквата, а попа, като чете молитвата, казва и твойто име и на детето (значи е и за двамата). След тази молитва, навътре в черквата влиза само майката и попа я помазва.

Ако детето не присъства на чистата молитва двете молитви,които му се четат тогава може да се прочетат на кръщенето.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Това е очистване на родилката най-общо казано.Извършва в църква 40 дни след раждането на дете.Символично майката представя чедото си пред Господ и моли за покровителство над него.Носи се хляб/пита и мед, които се пеят от свещеника и после се раздават за здраве на родилката и детето.

# 14
  • София
  • Мнения: 39 761
На Дияна не са й чели молитва. Кръщавахме я 2005та, на 4г. Не ми бяха споменавали нищо за чистата молитва.

Общи условия

Активация на акаунт