Таралежи-всичко за малките животинки

  • 28 938
  • 47
  •   1
Отговори
  • близо до морето
  • Мнения: 85
Снощи си намерихме малко таралежче в двора. Изобщо не се скри от нас, даже не се сви на топка.
Много искам да си го гледаме че и децата ще му се радват. За това някой с опит да сподели всичко каквото знае за тези сладури.  Grinning

# 1
  • Мнения: 4 380
Абе я си го оставете да си пълзи в двора! Купища зарази може да има и развъдник на кърлежи. Това е диво животно а не домашен любимец.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 508
Ако искате да направите добро, занесете таралежчето в гората и го пуснете. Жестоко е да затваряте диво животно далече от естествената му среда.

# 3
  • Мнения: 4 380
http://www.petworld.ru/modules/article/view.article.php/c17/173

Ето ти статия да помислиш сериозно можеш ли да си позволиш да гледаш в къщи диво животинче.

# 4
  • близо до морето
  • Мнения: 85
Четох една статия където пише, че дори живеят повече в домашни условия.  Thinking

# 5
  • Германия
  • Мнения: 240
И ние бяхме намерили едно веднъж...след един час престой у нас взе че се изпика животинката...е няма такава смрад  Laughing Изпратихме го по живо по здраво в градинката  Mr. Green Иначе един познат ги хранеше с котешка храна  Thinking

# 6
  • Мнения: 801
По принцип са всеядни. Баба оставяше резени плод на двора и идваха почти всяка вечер. Не му отнемайте свободата, ако му хареса на животинчето, ще се върне.

# 7
  • близо до морето
  • Мнения: 85
Мен ме е страх някой да не го хване и да го изяде например.  Sad Знам ли другите хора какво ще направят с него, толкова е мъничко и сладко. А пък щом е дошло в града където има много хора значи е гладно. Поне аз така размишлявам, но може би трябва да се допитам и до някой ветеринар коя среда е по добра за него.  Thinking

# 8
  • Мнения: 998
Имаме вила близо до града.
Майка ми каза ,че е видяла таралеж в двора.
Оказа се ,че са били цяло семейство и кучето ни е убило 4 малки таралежчета.
Иде ми да я гръмна.Тя живее в оградено пространство ,защото е огромна
каракачанка-животно 70 кила.Как ги е докопала незнам ,но много ме е яд
на нея!

# 9
  • София
  • Мнения: 7 990
Един приятел разправяше, че негов приятел си гледа таралеж вкъщи от няколко години вече. Бодльо живурка от ябълки, семенца, но ако искаш, може да питам за подробности.
Все пак имай предвид, че такова животинче не може да се приучи къде да пишка, има нужа от зимен сън, така че трябва да му осигурявате период за летаргия. Най-добрият начин е да му оставяте храна на двора, пък той да си щъка на воля.

# 10
  • Мнения: 265
Ей го "нашият" хубавец. Идва и си отива когато си иска.Напоследък го виждаме по-рядко защото излиза през нощта.Оставяме му плодове.Наобикаля и купата на котката.Есента сам си събира ябълки и круши от градината и наистина гризе парченца от тях и си ги набожда на гърба.Децата много му се радват,но от далеч Mr. GreenМалки таралежчета няма,явно е мъж.

# 11
  • Мнения: 37
А ,този дребосък ни посети на вилата - съжалявам ,че снимката не е много добра ,но не успях да направя друга от вълнение.




# 12
  • Мнения: 2 237
А пък аз видях в един зоомагазин да продават малки таралежчета.Значи някой е решил, че стават за любимци.
Не знам как се гледа, освен да го пуснете да се оправя само  Thinking

# 13
  • София
  • Мнения: 7 874
Ако това таралежче е малко е напълно възможно да се е отделило току що от майка си, а може и още да не е. Така, че не избързвайте да го прибирате или ако ме питате мен въобще не го взимайте в къща. Даже не го и местете никъде.

Природата е създала това животинче с определена цел, така че неговото място е навън, а не затворено в стая.

Ако сте с двор и искате просто да го задържите, слагайте му храна и то като види, че има какво да яде ще си се върти около вас. Така като живеехме в къща навремето, независимо че сме в София си имахме в двора и таралежи и костенурка, че даже и една сива катерица. Сега тука в панелките в Люлин само котки и кучета.

За набождането с плодовете, това е необходимост за да се оттърват от паразитите. Киселините от плодовете протичат по бодлите отиват до кожата и така премахват паразити ако има.

# 14
  • близо до морето
  • Мнения: 85
Ако го пусна да не го смачка някоя кола.  Sad А пък в гората да не умре от глад, че каквото е малко.
Незнам просто съм в голяма дилема, но и почна да ме хваща страх да не се заразят от някоя болест децата.  Thinking

# 15
  • Мнения: 54
аз пък мисля да си купя няколко таралежчета с друга цел...близо до бунгалото ни на морето се навъдиха доста змии та се надявам като пуснеме няколко таралежчета малко да се защитим...не знам...за сега е само идея , коятосе върти в главата ми.....

# 16
  • Мнения: 118
Таралежчетата са мн сладки, но са диви животинки, според мен пуснете таралежчето в гората.
 vezna08 - със сигурност там където има таралежчета, няма змии Hug

# 17
  • Мнения: 1 289
Като бях малка имах 2 таралежа на балкона, не помня аз ли ги намерих или ми ги донесоха. Но след 1 седмица някъде ги пуснахме в двора да си живеят на спокойствие. Майка ми ме убеди с 300 зора тогава, че се мъчат иначе Simple Smile

# 18
  • Мнения: 37
Ако го пусна да не го смачка някоя кола.  Sad А пък в гората да не умре от глад, че каквото е малко.
Незнам просто съм в голяма дилема, но и почна да ме хваща страх да не се заразят от някоя болест децата.  Thinking
Как може да си мислиш че в гората ще умре от глад -та това е диво животно и  гората му е естествената среда.
По скоро ще умре ако го затворите в къщи както се случи с таралежчето ,което взеха наши съседи -умря за една нощ.
Остави децата да му се порадват и го пуснете. Peace

# 19
  • Мнения: 4 380
Как ли пък не бих оставила деца да си изграят с него. Един таралеж за сезон събира по себе си десетки хиляди кърлежи. Които с нищо не се махат. Носи си всички болести и зарази.

# 20
  • близо до морето
  • Мнения: 85
Вчера вечерта реших да го пусна да се "разходи" ,че нямаше какво друго да кажа на баткото (който е на 5 годинки). А той обича всякакви животни и буболечки даже  Sick . Мислех че ще се върне да хапне ябълка или котешка храна, но не явно много сме го изплашили.  Sad Но наистина така стана по добре, че иначе още една грижа щеше да ми стане, след като и развратната ми котка пак роди 4 котенца.  Crazy  И най вече не си заслужава за 1 таралеж да рискувам здравето на децата си! Благодаря ви че ми помогнахте да размисля и взема правилното решение!   bouquet

# 21
таралежа който сте намерили е див и не става за гледане в домашни условия
на всичкото отгоре е и защитен вид в България
тези които виждате в зоомагазините са африкански или алжирски таралежи - декоративни са, имам такъв, яде всекакво месо, сурово, както и котешки гранули. Голяме колкото кутия цигари (или колкото две кутии една до друга - зависи от възрастта)
не издава никакви звуци, пишка и ака културно, живее в терариум, и най- важното - никакви алергии или паразити! има го във вариант албинос - целия бял, с червени очички, и нормална украса!

# 22
  • близо до морето
  • Мнения: 85
Ами аз реших да оставя животинката на свобода из двора, и преди няколко дена го видяхме беше много пораснал.  Grinning Значи все пак си намира какво да яде при нас.  Rolling Eyes Нямам намерение да го мъча в затворено пространство, а пък и най вече ме е страх от заразите. Ако иска може да намери от къде да излезе. Но съм много доволна че не ни е изоставил.  Wink

# 23
  • Мнения: 1 749
Таралежите ,които се продават в зоомагазините не са "нашенски".И стават за отглеждане в домашни условия.Хранят се с котешки гранули,щурци и др.

# 24
  • близо до морето
  • Мнения: 85
Този който се разхожда в нашия двор не иска да яде котешка храна. А бях изчела доста форуми ,че ядат такива храни.  Thinking

# 25
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Ако го пусна да не го смачка някоя кола.  Sad А пък в гората да не умре от глад, че каквото е малко.
За съжаление много ги мачкат, таралежите никак не
знаят да пресичат бързо. Иначе са толкова сладки, ние
сме си гледали на вилата едно мъниче. Вкарахме го в
къщата, защото валеше дъжд, от него изскочи една бълха
и хайде навън. Давахме му плодове, голяма игра падна с
него. Поседя два-три дни и избЕгА. Скоро след това дойде
една таралежка с двете си деца, но само за малко, да потърси
нещо за хапване.

# 26
  • Мнения: 1 047
Много ми е жал, когато видя смачкан таралеж на пътя. Миналия уикенд една костенурка пресичаше и спряхме да й помогнем.
Когато съм бил посещаван от таралеж, съм му давал яйца. Единия път беше по Великден и той излапа всички варени яйца. Чувал съм, че яде малки птици. Ловил съм им буболечки и скакалци.
Не бих вкарал таралеж в къщи. Може да го убия от това. Наблюдавам, снимам и черпя. Ако му е комфортно, нека остане.
В една съседна тема съфорумка търсеше таралеж, за борба със змии.

# 27
  • Мнения: 1 749
Този който се разхожда в нашия двор не иска да яде котешка храна. А бях изчела доста форуми ,че ядат такива храни.  Thinking
НЕ знам дали нашите таралежи я ядат,говоря за тези,които се продават,а те не са нито наши,нито са защитени като нашите.

# 28
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Макар и да не е за вярване таралежите са хищници.
Обаче са много пухкави  около бодлите на коремчето.

говоря за тези,които се продават

Продават таралежи smile3556

# 29
  • Мнения: 1 749
Да.И са страхотни!Ако знаете какви са скици.Няма такива характери просто.Сега чакаме малък финансов полъх,за да можем да си вземем клетка и един такъв сладур.
Имаше една женска на пазара,милата,заспиваше права.И като я стреснеш в съня й ,почва да ти съска. Mr. Green
Малкото как ще се кефии..

# 30
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Блазе ти. А как ще го гушкате и милвате? Joy
Нашия на вилата го хващахме с две тънки възглавнички.

# 31
  • Мнения: 1 749
Ами,боде малко,но не чак толкова,че да не можеш да го вземеш.А и като се поотпусне животинчето,като посвикне с хора,и съвсем може да се гали.Както каза,коремчетата са им много меки.Муцунките им също.Абе ,изобщо,запалих се! Grinning
Иначе съвсем за гушкане си имаме други твари. Mr. Green Морски свинчета.Дългокосмести при това.И те са големи сладури.

# 32
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Е, вижда се, че сме от една партия. Grinning

# 33
  • Мнения: 1 749

Е, вижда се, че сме от една партия. Grinning

Peace
Ето това са моите животинки:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=429259.msg12494277#msg12494277

# 34
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Китанке, бравос!  Heart Eyes

# 35
  • близо до морето
  • Мнения: 85
Аз не си падам по такива животинки, обичам по мекичките въпреки че сега с децата вече незнам каква животинка да им взема. Таралежа наистина е пълен с бълхи и кърлежи, имаме котка която роди 4, и баткото постоянно си играе с тях, накрая му излезнаха екземи по лицето.  Sad Ако взема куче ще настане пълен хаос, и ме притеснява че децата ще го вкарват вътре в къщи, а аз искам да е на двора.

# 36
  • Мнения: 1 749
Аз не си падам по такива животинки, обичам по мекичките въпреки че сега с децата вече незнам каква животинка да им взема. Таралежа наистина е пълен с бълхи и кърлежи, имаме котка която роди 4, и баткото постоянно си играе с тях, накрая му излезнаха екземи по лицето.  Sad Ако взема куче ще настане пълен хаос, и ме притеснява че децата ще го вкарват вътре в къщи, а аз искам да е на двора.
Ама вие ако смятате да взимате таралеж от природата,да знаете,че това е подсъдно.А тези,които се продават нямат такива...хм...екстри.Кастрирайте си котката,за да не ражда повече.В тая криза малко хора биха се навили да си вземат животно.
А и ,де да знам...животното се взима заради самото него,а не за да бъде играчка на детето.Дано не прозвучи като заяждане.
Можете да си вземете морско свинче.Ама да знаете,че трябва да свикнете със свирукането.Аз така и не мога.Посрещат,изпращат,все с мелодия. Mr. Green

# 37
  • близо до морето
  • Мнения: 85
В никакъв случай не искам да взимам животно за играчка на децата, колкото и да им се карам да не тормозят животинките те си знаят тяхното.  Crossing Arms Със сигурност ще я скопим котката, но вече не искам и тя да влиза в къщи заради тези екземи. А колко струва един такъв таралеж? Че и аз нещо се запалих.  Crazy

# 38
  • Мнения: 1 749
Таралежите са около 50-60 лв.Но човек трябва да внимава от кого купува,защото има голяма вероятност да са нещо болни.Абе,както с всяко животно,което се продава на пазара,всъщност.
Доколкото знам,е хубаво да живеят сами.Има албиносна и обикновена форма.Аз повече харесвам обикновената форма и такъв ще си вземем.Клетката е около 15 лв.

# 39
  • Мнения: 1 437
Преди няколко години съпругът ми намери едър таралеж в центъра на Варна. Занесохме го на вилата , сега периодично го засичаме като хапва плодове.

# 40
  • Мнения: 1 318
Таралежите са около 50-60 лв.Но човек трябва да внимава от кого купува,защото има голяма вероятност да са нещо болни.Абе,както с всяко животно,което се продава на пазара,всъщност.
Доколкото знам,е хубаво да живеят сами.Има албиносна и обикновена форма.Аз повече харесвам обикновената форма и такъв ще си вземем.Клетката е около 15 лв.
Много полезна информация Hug

# 41
  • Мнения: 1 749
Ето от една темичка:
Пълното Българско име е : Алжирски дългоух таралеж албинос. Среща се и в саванната част на Африка. Нуждае се от повечко пространство, добре аериран съд, разнообразна храна и разбира се прясна вода. Това са нощни животни и през денят прекарват в сън.
Добре е настилката да е от суха трева а НЕ от дървени трици. Обича да си прави гнездо в тревата докато спи. През ноща са доста активни и противно на очакванията ми много бързи и жизнени.

http://terraristic.net/forum/index.php?topic=1061.0
А това е снимка на въпросния таралеж,пак от линка,който съм дала по-горе:

# 42
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Можете да си вземете морско свинче.Ама да знаете,че трябва да свикнете със свирукането.Аз така и не мога.Посрещат,изпращат,все с мелодия. Mr. Green

Много щастлива се чувствах, когато моето прасе тичаше
по леглото и си тръскаше гъзлето и цвирукаше. Леле какви
викотии бяха. Понякога си пускам клипчета с прасенца за наслада.

Тоя таралеж ми изглежда ангорски Joy

# 43
# 44
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
http://www.youtube.com/watch?v=qIZtNwgHDeU

Как ви се струва това?

# 45
  • близо до морето
  • Мнения: 85
Този таралеж е голям дребосък.  Grinning Много е сладък, толкова големи ли си остават?
п.п ама че се изразих и аз!  Rolling Eyes

# 46
  • Мнения: 7 640
Едно инфо-гледах по Анимал Планет един ветеринар-чудак, той каза, че ако пипаме таралеж навън е задължително да сложим ръкавици, всички били носители на трихофития- вид упорито и заразно кожно заболяване.

# 47
  • Мнения: 2 803
Едно инфо-гледах по Анимал Планет един ветеринар-чудак, той каза, че ако пипаме таралеж навън е задължително да сложим ръкавици, всички били носители на трихофития- вид упорито и заразно кожно заболяване.


Оф, че плашещо звучи. При нас на двора не е имало досега таралежчета. Но прибирайки се вечер сме срещали, но много бързо се скриват.

Общи условия

Активация на акаунт