?(не)?платен (не)?!год. отпуск

  • 3 370
  • 58
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 546
Скъпа, съжалявам, че е такъв договора. Каква вина имам аз, та ми се карате!? Tired  Моят трудов договор е на три страници. Присъства дори коментар относно съотношението между годишната инфлация и основната ми заплата, чието увеличение не зависи само от това дали нам си кое министерство ще разреши вдигането на основната работна заплата с н%, от което ще се вдигне и моята с 5 лв. и всяка година преподписваме Колективен такъв. Но синдиката си гледа работата за членския внос, който му плащам всеки месец.

Последна редакция: ср, 22 юли 2009, 21:15 от Бижy

# 16
  • Мнения: 4 195
Прочети линка, който си дала Бижу, разбира се че има право. След като веднъж в живота е имала 8 месеца трудов стаж общо, то има право на отпуска.
Прочела съм го, f(x). Но на много места не разрешават ползване на платен годишен отпуск, ако има прекъсване на трудовия стаж и няма навършени 6м. в новата фирма. Това трябва да си го погледне в трудовия договор, не е всеобщо правило. Всяка фирма си има допълнителни договаряния в Колективен трудов договор или индивидуален такъв. Затова човек трябва да гледа какво подписва когато започва работа.
В нашата фирма е така с прекъсването и отпуските. Работила съм преди години и като Личен състав.
преди години беше така, както казваш, но вече не е..промениха го. Преди години беше 6 месеца във фирмата и тогава отпуск, сега е 8 месеца трудов стаж независимо прекъсван или не  ти дава право на отпуск. Виж не винаги е 20 дни отпуск.
Ето моя случай - напускам от едно място от 1-ви август, но съм ползвала тази година отпуска, на новото място имам право да използвам до остатъка от 20-те ми дни ( имам 10 още), а не наново 20 дни за годината.
Така че, авторката може да използва отпуск Peace

# 17
  • Мнения: 4 195
Охх, Бижу. Какво да гледа какво подписва, като те ако могат изобщо няма да ти дадат договор. Самият договор е толкова постен, че няма нищо упоменато за отпуски в него. Както и да е...
ъъъ, ти дълго ли смяташ да работиш там Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 17 546
Така че, авторката може да използва отпуск Peace
ОК, не споря, само споделих. Отивам в ъгъла.

# 19
  • Мнения: 2 891
Moon Walk, как така ти остават дни? Не са ли ти изплатили полагащите ти се останали дни при напускане?

# 20
  • Мнения: X
Скъпа, съжалявам, че е такъв договора. Каква вина имам аз, та ми се карате!? Tired  Моят трудов договор е на три страници. Присъства дори коментар относно съотношението между годишната инфлация и основната ми заплата, чието увеличение не зависи само от това дали нам си кое министерство ще разреши вдигането на основната работна заплата с н%, от което ще се вдигне и моята с 5 лв. и всяка година преподписваме Колективен такъв. Но синдиката си гледа работата за членския внос, който му плащам всеки месец.
О-то беше неволно.
Мога само благородно да завиждам на договорните отношения с фирмата, в която работиТЕ. Laughing

# 21
  • Мнения: 17 546
О-то беше неволно.
Мога само благородно да завиждам на договорните отношения с фирмата, в която работиТЕ. Laughing
Знам. Laughing
 Hug

# 22
  • София
  • Мнения: 18 679
Това трябва да си го погледне в трудовия договор, не е всеобщо правило. Всяка фирма си има допълнителни договаряния в Колективен трудов договор или индивидуален такъв. Затова човек трябва да гледа какво подписва когато започва работа.
Абсолютно всеобщо правило е и никой работодател няма право да договаря условия, по-неблагоприятни за служителя от предвидените в КТ. Затова човек трябва да си знае правата и когато подписва нещо, да не го набутват Simple Smile

# 23
  • Мнения: 17 546
belinda, уточнихме се вече. Peace Не ме бийте повече. Laughing

# 24
  • Мнения: 4 651
belinda, уточнихме се вече. Peace Не ме бийте повече. Laughing

 Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

Няма бе, ти пък сега Simple Smile

# 25
  • Мнения: 6 206
На мен пък логиката ми е следната - обикновено в прекратяванията на трудов договор има графа - на лицето да се изплатят следните обещетения -  и сума пропорционална на дължимия неползван платен годишен отпуск. Което ме навежда на мисълта, че където си работил - там ти го дължат за периода, взел не, взел, да са ти го платили.
Което значи - при новия работодател от 4 месеца - платена отпуска пропорционално на четирите месеца
Разбира се, може и да бъркам, защото не съм ТРЗ

# 26
  • Мнения: 482
И аз да уточня за отпуск при смяна на работа. Примерно работиш до 31.07 на едно място. Там имаш право на отпуск за годината 20:12 - за един месец по 7 месеца.Което си ползвал, ползвал, останалото се плаща от стария работодател в пари. На новото място имаш право пак за месец по 20:12 дни. От месец август ги броим. Ако вземеш отпуска от 1.10, ще си изработил 3 дни и малко отгоре отпуска. Дали ще те пуснат повече от това, вечееее....
 

# 27
  • Мнения: 1 192
Ох, болна тема!
Аз самата не съм имала проблеми с отпуските досега, но има значение сферата, в която работя, там тези неща се спазват.
Но във фирмата на мъжа ми им дават по 10 дена за година. Отдавна съм му обяснила и той си знае, че не е редно, но ми отговаря "Ако искаш да напусна?!" и вече съм спряла да му трия сол на главата  Rolling Eyes Най- големият парадокс беше миналата година, когато родих. Няколко месеца преди това почнаха да получават процент от изработеното и 10-те дена "платен"отпуск, в които не беше на работа на практика не му беше изплатен  Sick
 buttinsky , не предизвиквай съдбата с болнични!  Peace Аз така една година се заканих, че ще взема да излезна по празниците заради колежките... и болничните си ги взех съвсем легално, че откарах почти половин година по болници...
Тя платената ти се трупа и догодина няма как да ти бъде отказана.

# 28
  • Мнения: 239
Ех, аман от тези фирмички .... И аз преди няколко години работих в такава. Не ми дадоха 2 дни платен отпуск на третия месец от работата ми там. Не можело докато съм в изпитателен срок. Дадоха ми неплатен и то как: Говоря с шефката ми за този отпуск и тя казва няма проблем, пусни си молба. Пускам аз и 2 дни преди отпуска получавам заповедта си, а в нея пише - разрешава се НЕплатен отпуск. Нямаше как да реагирам, защото можеха да не ми разрешат никакъв, а отпуска ми трябваше за сватбата на сестра ми.
Но стига с моята история ..... в конкретния случай се полагат дни пропорционално на отработените във фирмата, щом веднъж е достигнат 8 месеца трудов стаж независимо кога и къде. buttinsky, пусни си молба за платен отпуск, а ако ти откажат пусни нова. На втората вече не могат да откажат. Ако все пак го направят уведоми инспекцията по труда. А това да вземаш фалшив болничен е малко рисково, защото напоследък лекарите издават масово такива болнични, за да могат работещите в закъсали фирми да вземат някакви пари, та било то от болнични, а не заплата. А и не се знае твоите шефове как ще реагират. Във въпросната фирма, в която работех, проверяваха по домовете хората дали са болни наистина Shocked
Успех!

# 29
  • Мнения: 4 651
Във въпросната фирма, в която работех, проверяваха по домовете хората дали са болни наистина Shocked
Успех!

Аман от фирмички наистина, то като секта е било това. Не насърчавам да си лъжеш работодателя, но трябва да си търсим правата до дупка и това е.

Винаги можете да се обадите анонимно до Инспекция по труда и да им пратят проверка както вече казах, поне ще ги стреснете малко, а защо не и да се сетят, че четат КТ като дявола Евангелието.

Общи условия

Активация на акаунт