?(не)?платен (не)?!год. отпуск

  • 3 369
  • 58
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Момичета, много ви благодаря за съветите, но като гледам в инспекция на труда ще мога да се оплача само ако и без това съм решила да напусна. Другият варинат е да замолч някой от напусналите колеги да го направи...но нали съм кротка по-душа прекрасно ги улесних в тяхна полза. Дано се затъкнат с жалката сумичка, която ще ми удържат от заплатата.

# 46
  • Мнения: 835
Наистина според КТ трябва да има 8мес стаж за да се ползва отпуската.При нас постъпи една колежка и сега за да заведе детенце на море ще и взимаме дежурства, иначе трябва неплатена отпуска, но в този сезон няма да и разрешат.

Защо казвате, че е незаконно? Така пише в кодекса, инспекцията няма с какво да помогне.Друг е въпросът с болничните........все пак започвате работа в нов колектив и да се започва с такива номера е някак си гадно.Говори с шефовете, варианти има.

# 47
  • Мнения: 4 916
Наистина според КТ трябва да има 8мес стаж за да се ползва отпуската.При нас постъпи една колежка и сега за да заведе детенце на море ще и взимаме дежурства, иначе трябва неплатена отпуска, но в този сезон няма да и разрешат.

Защо казвате, че е незаконно? Така пише в кодекса, инспекцията няма с какво да помогне.Друг е въпросът с болничните........все пак започвате работа в нов колектив и да се започва с такива номера е някак си гадно.Говори с шефовете, варианти има.


Пише 8 месеца стаж изобщо, а не в този колектив. Но много работодатели злоупотребяват и поставят свои си условия, които нямат нищо общо с КТ.
Ето още по въпроса - http://www.karieri.bg/show/?storyid=293994

# 48
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Бътинка, я си вземи един болничен и да не ти пука Hug

По принцип не са прави,  но не знам как можеш да ги накараш да ти я дадат тая пуста платена отпуска. Аз съм си взимала платен отпуск и на втория месец, откакто съм била на работа в дадената фирма, но то си зависи от работодателя.

# 49
  • Мнения: 24 467
Наистина според КТ трябва да има 8мес стаж за да се ползва отпуската....
Моля ви, няма изискване стажът да се придобива изначално при започването на всяка нова работа. Изискването е за общ такъв.
"При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж."

# 50
  • Мнения: 835
Да, ако нямя прекъсване от другото работно място.При нас колежката имаше няколко дни прекъсване и за това не можа да ползва платения отпуск.Явно и тук е така.Иначе ако е без прекъсване не може да и откажат.

# 51
  • Мнения: 24 467
Няма изискване за непрекъсване на трудовия стаж. Говори се само за "постъпване на работа за първи път" и придобиване на начален 8- месечен стаж. Жената тука си го има, това отпада.
Лошото е останалото- исканото разрешение от работодателя, за което няма как да го задължиш да го предостави, освен ако отпускът от предходна година е бил отлаган.

# 52
  • Мнения: 1 983
В Инспекцията по труда сигналите се подават лично, а след това фирмата има право да поиска да разбере кой е подал сигнал срещу нея. Познайте колко служители подават сигнали при такива условия?  Confused
Мдааа, преди 3 години подадох "уж" аноним сигнал. Служителката в Инспекция по Труда едва ли не ми се закле, че сигнала ще е анонимен.
Познайте скритият номер след 1 седмица, който ми звънна чий беше. Close
Отнесох си заплахите, притесних се, но мина и замина. Tired
Разправях се после в Инспекция по Труда, ама нищо не се случи. Twisted Evil

# 53
  • Мнения: 4 555
Пак добре, че са съгласни да ти дадат поне някаква отпуска, била тя и неплатена. Има фирми, в които като се каже, че работата е много, а крайния срок - скоро, няма отпуски, няма нищо, работи се и уикендите.
Например мъжът ми вече 10 години работи в една фирма и до сега един път не е било да си вземе цялата отпуска. Ако половината вземе, знаем, че сме на далавера. А за да не се налага да им плащат обезщетение за невзета отпуска, ги пускат официално, а пак ги карат да ходят на работа. И то това се случва в някакво умряло време насред зима, когато и да вземеш отпуска, няма да тръгнеш на Карибите на море.

# 54
  • Мнения: 4 651
В Инспекцията по труда сигналите се подават лично, а след това фирмата има право да поиска да разбере кой е подал сигнал срещу нея. Познайте колко служители подават сигнали при такива условия?  Confused
Мдааа, преди 3 години подадох "уж" аноним сигнал. Служителката в Инспекция по Труда едва ли не ми се закле, че сигнала ще е анонимен.
Познайте скритият номер след 1 седмица, който ми звънна чий беше. Close
Отнесох си заплахите, притесних се, но мина и замина. Tired
Разправях се после в Инспекция по Труда, ама нищо не се случи. Twisted Evil

Трябваше да подадеш официално оплакване срещу тая патка. Ами ако сигнала е по телефона кой ви пречи да кажете: аз съм Ганка Иванова и толкова, как ще разбере по гласа ти Ганка ли си или Пенка?


Относно горния диалог за 8- те месеца - много е тъжно наистина, че не си знаем правата, а и не се интересуваме да си ги научим.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 25 292
За съжаление е точно така. А поне един Кодекс на труда е абсолютно задължително да се прочете от всеки. Нали работникът е страна в правоотношение, регулирано от КТ, просто е недопустимо да не се прочете и да не се знаят основните моменти. И после ама защо така, ама защо иначе. Всеки трябва да си знае правата и да си защитава интересите, кой ще го направи вместо него?

# 56
  • Мнения: 95
8 месеца трудов стаж трябва да имаш като цяло, без значение къде си ги придобил.
Тук въпроса е друг, ако лицето първия месец поиска да ползва платен отпуск естествено, че няма да му я позволат. При постъпване на нова работа, дори и 20 години трудов стаж да имаш от предишна месторабота, платон годишен отпуск през първата година се ползва пропорционално на месеците, отработени в настоящето предприятие. Ако лицето е отработило 1 месец - 1,5 дни отпуск, 3 месеца стаж - 3 дни платен отпуск и така. Годишния платен отпуск е 20 дни според КТ, ако не е уговорен по-голям размер. Разделяте 20 дни на 12 месеца и умножавате по месеците, които сте отработили. Следващата година вече си ползвате пълния размер отпуск.
Ако все пак има някаква злоупотреба, подава се молба в писмен вид за ползване на платен отпуск/ако имате право на такъв/, искате входящ номер и чакате за отговор в седемдневен срок.Ако имате право на отпуск, а работодателя ви откаже такъв, трябва да посочи дата, когато може да си ползвате отпуска.

# 57
  • Мнения: 1 192
Аз доколкото помня ( ако не е променено) преди години в КТ имаше член, според който платеният годишен отпуск се ползва наведнъж, по изключение на 2 пъти...

# 58
  • Мнения: 95
Може и на части, но полавината се позва наведнъж. Не обядних май добре- от 20 дни отпуск поне 10 трябва да се ползват наведнъж.
Но това едва ли се спазва, важно е да се отчита и ползва отпуска.
Но без документ не можете да докажете, че сте си поискали отпуска и са ви го отказали...

Общи условия

Активация на акаунт