?(не)?платен (не)?!год. отпуск

  • 3 373
  • 58
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 192
Има и друг момент, че Кодексът дава право на отпуск (то не ти се губи), но отделен въпрос е дали роботодателят ще ти го разреши, защото независимо че ти се полага той може да отложи ползването му за по- късно през годината или до средата на следващата... Peace

# 31
  • Мнения: 4 195
е искам да видя как точно ще ме провери фирмата, дали съм си у нас по време на болнични - къде пише, че като съм болна, трябва да съм си у нас.
Хахави фирми има в България ей ooooh!
Пумъкъл обаче е права - имат право да ти откажат на този етап отпуска. Виж ако работеше по - отдавна примерно от миналата година и имаш неизползван от тогава - не могат да ти откажат Peace
А поне на реалната заплата ли те осигуряват newsm78
Я си взимай болнични и не му мисли Peace

# 32
  • Мнения: 17 546
На синът ми му отказаха и той напусна. Верига магазини, със съмнителни трудовоправни отношения с работещите там...

# 33
  • Мнения: 1 192
Цитат
къде пише, че като съм болна, трябва да съм си у нас.
Не го пише точно така, но в долната част на болничния лист имаше някъде отбелязан режим- болничен, домашен, свободен...  Peace
Друг е въпросът, че ако съм болна имам нужда от почивка и сън, от къде на къде ще ми нарушават покоя  Mr. Green

# 34
  • Мнения: 2 018
buttinsky, пусни си молба за платен отпуск, а ако ти откажат пусни нова. На втората вече не могат да откажат. Ако все пак го направят уведоми инспекцията по труда.


Имат право да откажат до следващата година. Колкото и молби да пуска през тази - работодателя не е длъжен да се съгласи. Точно според Кодекса. Не знам за каква инспекция по труда се говори.

# 35
  • Мнения: 4 651
buttinsky, пусни си молба за платен отпуск, а ако ти откажат пусни нова. На втората вече не могат да откажат. Ако все пак го направят уведоми инспекцията по труда.


Имат право да откажат до следващата година. Колкото и молби да пуска през тази - работодателя не е длъжен да се съгласи. Точно според Кодекса. Не знам за каква инспекция по труда се говори.

http://www.gli.government.bg/
Инспекция по труда, защото работодателя твърди, че тя няма право на платен отпуск преди да е направила 8 месеца в тази фирма, а не изобщо 8 месеца трудов стаж.

# 36
  • Мнения: 2 018
buttinsky, пусни си молба за платен отпуск, а ако ти откажат пусни нова. На втората вече не могат да откажат. Ако все пак го направят уведоми инспекцията по труда.


Имат право да откажат до следващата година. Колкото и молби да пуска през тази - работодателя не е длъжен да се съгласи. Точно според Кодекса. Не знам за каква инспекция по труда се говори.

http://www.gli.government.bg/
Инспекция по труда, защото работодателя твърди, че тя няма право на платен отпуск преди да е направила 8 месеца в тази фирма, а не изобщо 8 месеца трудов стаж.

Ако е документирано /например в правилника за вътрешния ред/, тогава да ги уведомява. Но ако е на думи...
Щеше да бъде права, ако беше постъпила примерно.... ох, не ми се смята сега - но мисля, че който и месец да беше постъпила, шефа И има право в повечето случаи да отлага 8 месеца.
Ако на някой му се смята, да смята.  Wink

# 37
  • Мнения: 4 651
buttinsky, пусни си молба за платен отпуск, а ако ти откажат пусни нова. На втората вече не могат да откажат. Ако все пак го направят уведоми инспекцията по труда.


Имат право да откажат до следващата година. Колкото и молби да пуска през тази - работодателя не е длъжен да се съгласи. Точно според Кодекса. Не знам за каква инспекция по труда се говори.

http://www.gli.government.bg/
Инспекция по труда, защото работодателя твърди, че тя няма право на платен отпуск преди да е направила 8 месеца в тази фирма, а не изобщо 8 месеца трудов стаж.

Ако е документирано /например в правилника за вътрешния ред/, тогава да ги уведомява. Но ако е на думи...
Щеше да бъде права, ако беше постъпила примерно.... ох, не ми се смята сега - но мисля, че който и месец да беше постъпила, шефа И има право в повечето случаи да отлага 8 месеца.
Ако на някой му се смята, да смята.  Wink

Инспекцията по труда проверяват много неща Simple Smile - безопастност на труда, длъжностни характеристики, договори. Едва ли на авторката ще й разрешат отпуската само защото е имало проверка от Инспекцията. Просто напомняне да не се самозабравят. А нищо чудно някой велик мозък в тая фирма да си живее с убеждението, че е прав за 8 те месеца, няма лошо подходящите хора да му напомнят.

Има смисъл бе хора, винаги има смисъл да си отваряте устата и да им пращате проверки, иначе няма да има оправия в тая държава.

# 38
  • Мнения: 2 759
...Има смисъл бе хора, винаги има смисъл да си отваряте устата и да им пращате проверки, иначе няма да има оправия в тая държава.
                            Това е третото ти мнение за три страници, в което съветваш да се подаде анонимен сигнал. Но сигурна ли си, че работят по анонимни сигнали? Не съм сигурна към кого се бях обърнала миналата година, но ми бяха отговорили, че трябва да отида при тях с лична карта, за да подам сигнал. Малко неудобно се получаваше, но това, което реално ме отказа беше, че ще дойдат след месец. А в моят случай нямаше да има смисъл тогава.

# 39
  • Мнения: 4 916
В Инспекцията по труда сигналите се подават лично, а след това фирмата има право да поиска да разбере кой е подал сигнал срещу нея. Познайте колко служители подават сигнали при такива условия?  Confused

# 40
  • Мнения: 24 467
Че имаш стаж за ползване ПГО- имаш. Обаче че ползването става с разрешение на работодателя- става и че може да се отложи за следваща календарна година- може, да ти предостави правото до края на настоящата календарна година също може, тя обаче не е изтекла, може и да намери "важни производствени прличини", като мотив.
Зависи и дали се каниш да си останеш при него- това, по повод предложенията за сигнали.
Та болничният бива, но да е при "свободен режим", да не ти предпишат "домашно- амбулаторен", че ако те пипнат, че си на море, ще ти оберат обезщетенията за неспазване на предписания режим.

чл.46/КСО:
Чл. 46. (1) Парично обезщетение за временна неработоспособност не се изплаща на осигурени лица, които:
....2. нарушават режима, определен от здравните органи - само за дните на нарушението;

И режимите са регламентирани в подзаконов нормативен акт, всичко си пише точно и ясно.

# 41
  • Мнения: 2 013
Ако въпросът не може да се реши с най-обикновен разговор, че е човешко да се почива поне седмица през лятото, въпреки че си започнала работа по-скоро, мисля, че трябва да започнеш да се оглеждаш за нов работодател. Тоест, този няма достатъчно човешко отношение към служителите си, а това е важно. А спазва ли другите изисквания на кодекса - работно време, осигуряване на пълна заплата?

# 42
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Инспекцията на анонимни сигнали не обръща внимание, но си мисля, че не казват от кого е сигнала. Друг е въпроса при един такъв сигнал и последвала проверка, на кого ще навредиш повече и ще създадеш главоболия, на шефовете или на колегите от личен състав.
Както и да го погледнеш, ако няма добри отношения и разбирателство м/у шеф и служител е много трудно да се постигне нещо. Варианта в случая е да си вземеш болничен, а ако тръгнеш да се разправяш рискуваш да си навлечеш само главоболия.

# 43
  • Мнения: 4 651
...Има смисъл бе хора, винаги има смисъл да си отваряте устата и да им пращате проверки, иначе няма да има оправия в тая държава.
                           Това е третото ти мнение за три страници, в което съветваш да се подаде анонимен сигнал. Но сигурна ли си, че работят по анонимни сигнали? Не съм сигурна към кого се бях обърнала миналата година, но ми бяха отговорили, че трябва да отида при тях с лична карта, за да подам сигнал. Малко неудобно се получаваше, но това, което реално ме отказа беше, че ще дойдат след месец. А в моят случай нямаше да има смисъл тогава.

Да сигурна съм, за това пиша. В нашата фирма дойде проверка от там по такъв анонимен сигнал, подаден по телефона. Ако знаете за каква глупост беше, и все пак дойдоха. Ако е било случайно, а не практика - много жалко.

Честно - дори и да ми искат името обаче, аз пак бих се оплакала. Щом съм я докарала до там да се оплаквам, значи ми е все тая за вмирисаната им фирмичка. Друг е въпросът, че целия си трудов стаж съм прекарала във фирми, където се спазва КТ и не бих започнала работа в такава, където не е така.

Работодателят не е робовладелец и точно за това е КТ, да не допуска работодателят да се прави на такъв. Ако се примирявате с нарушаването му, значи ви кефи да ви третират като втора ръка хора. В много малко случаи човек си струва да се примирява с това.

Последна редакция: чт, 23 юли 2009, 10:48 от f(x)

# 44
  • Мнения: 4 651
От сайта: http://www.gli.government.bg/bg/page/100

На „Горещия телефон” 0700 17 670 на ИА „Главна инспекция по труда” можете да се обаждате, за да получите консултация по въпроси, свързани със законността на трудовите правоотношения, осигуряването и спазването на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд и контролът по предоставянето на посреднически услуги за намиране и наемане на работа.

На „Горещия телефон” се приемат сигнали за нарушения на трудовото законодателство, по които се извършват проверки от инспекторите по труда.

На телефон 0800 14 008 се приемат съобщения за допуснати трудови злополуки, включително и такива, за които има съмнения,  че са укрити и не са съобщени в Дирекциите "Инспекция по труда".

Общи условия

Активация на акаунт