?(не)?платен (не)?!год. отпуск

  • 3 363
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
След като преди 4 месеца смених работата с нова ме учудиха и възмутиха редица порядки в новата фирмичка. Новото 5 в случая е злоупотребата с годишните отпуски. Оказва се, че тия тарикати бягат от  Кодекса на труда като дявол от тамян или най-вероятно си забърсват с него задните части при нужда- голяма или малка. Съответно се оказва, че  аз като човек с близо 6 годишен работен стаж, както и всички останали де, не можем да ползваме платен отпуск докато не навъртим 8 месеца на тръстиката. Това ми се струва особено възмутително нередно. Принуждават ме ако искам да поплискам с крачета в морето да си взема неплатен отуск. Нямало друг начин, видиш ли. Започнах да обмислям вариант да взема да се поразболея точно през дните за желания отпуск, освен ако наистина не взема да се гътна дотогава. Вие на мое място как бихте постъпили? Болнични или неплатена? Как да е ще се опитам да преглътна 5 неплатени дни, но пък като се замисля, че ми се полагат платени започва да ми се образува един доста горчив вкус в устата...

# 1
  • Мнения: 4 916
Болнични, разбира се! Щом те цакат, няма смисъл да си лоялна към тях  Peace

# 2
  • Мнения: 4 195
ама чакай малко, как така не ти разрешават.....мисля, че писменно трябва да ти откажат, ти си подай молба за отпуска, пък изчакай отговора - за платен отпуск.
И къде се наби в тая фирма ooooh!

# 3
  • Мнения: X
Ами освен да се направя, че не съм разбрала и да чакам да видя какво ще стане.  Но не вярвам само заради мен да спрат с тази опорочена практика. А как се натъкнах на тази фирма е една друга , обширна тема с елементи на разсъждения  Laughing

# 4
  • Мнения: 4 651
Бих звъннала анонимно в Инспекция по труда. Ще ти приемат сигнала и ще дойдат на проверка.

# 5
  • Мнения: 76
КОя е фирмата ако не е тайна? Чух за подобна практика в една такава, но там освен, че ги пуснали в неплатена ги накарали и да ходят на работа, ако не искат да бъдат уволнени. Така че хем не ти плащат, хем им работиш.

# 6
  • Мнения: 17 546
Ама хора, по кодекс нямате право на платен отпуск преди навършване на 8 месеца стаж, при постъпване на работа! Не виждам нищо нередно, buttinsky. Rolling Eyes Няма значение колко стаж имаш преди това. Щом си с прекъсване, на ново работно място, е толкова - 8 месеца.

http://magazine.askana.com/ver_05/article.php?art_id=143

# 7
  • Мнения: 6 623
Ама хора, по кодекс нямате право на платен отпуск преди навършване на 8 месеца стаж при постъпване на работа! Не виждам нищо нередно, buttinsky. Rolling Eyes Няма значение колко стаж имаш преди това. Щом си с прекъсване, на ново работно място, е толкова - 8 месеца.

http://magazine.askana.com/ver_05/article.php?art_id=143
Имат право.
Мой служител също се учуди счетито като му каза може да ползва платена, от месец е при нас.

# 8
  • Мнения: 306

Имат право.
Мой служител също се учуди счетито като му каза може да ползва платена, от месец е при нас.
newsm78

И аз съм в същото положение-започнах преди 3 месеца нова работа,та ако имате малко повече инфо...

# 9
  • Мнения: 2 891
8 месеца за първата ти работа въобще. Иначе, на ново работно място ти се полагат платени дни пропорционално на месеците, които си изработила по време на пробния ти срок. След това си стъпваш на бройката, която ти се полага по договор за цялата година.

# 10
  • Мнения: 6 623

Имат право.
Мой служител също се учуди счетито като му каза може да ползва платена, от месец е при нас.
newsm78

И аз съм в същото положение-започнах преди 3 месеца нова работа,та ако имате малко повече инфо...
Подай си молба за платен  отпуск jj okocha го е обяснила.

# 11
  • Мнения: 4 651
Ама хора, по кодекс нямате право на платен отпуск преди навършване на 8 месеца стаж, при постъпване на работа! Не виждам нищо нередно, buttinsky. Rolling Eyes Няма значение колко стаж имаш преди това. Щом си с прекъсване, на ново работно място, е толкова - 8 месеца.

http://magazine.askana.com/ver_05/article.php?art_id=143

Право на годишен платен отпуск има всеки работник или служител, който е придобил поне осем месеца трудов стаж. Без значение е дали този стаж е по един или по няколко трудови договора, при един или повече работодатели. Веднъж придобито, правото на платен годишен отпуск е в сила до края на трудовата дейност на лицето.


Прочети линка, който си дала Бижу, разбира се че има право. След като веднъж в живота е имала 8 месеца трудов стаж общо, то има право на отпуска.

# 12
  • Мнения: 17 546
Прочети линка, който си дала Бижу, разбира се че има право. След като веднъж в живота е имала 8 месеца трудов стаж общо, то има право на отпуска.
Прочела съм го, f(x). Но на много места не разрешават ползване на платен годишен отпуск, ако има прекъсване на трудовия стаж и няма навършени 6м. в новата фирма. Това трябва да си го погледне в трудовия договор, не е всеобщо правило. Всяка фирма си има допълнителни договаряния в Колективен трудов договор или индивидуален такъв. Затова човек трябва да гледа какво подписва когато започва работа.
В нашата фирма е така с прекъсването и отпуските. Работила съм преди години и като Личен състав.

# 13
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
В нашата фирма новопостъпилите ползват по 1,5 или 1,3 дена платен отпуск ( не съм съвсем сигурна колко беше точно ) за всеки отработен месец. В смисъл, ако са от 3 месеца, например, дават им по една календарна седмица.

# 14
  • Мнения: X
Охх, Бижу. Какво да гледа какво подписва, като те ако могат изобщо няма да ти дадат договор. Самият договор е толкова постен, че няма нищо упоменато за отпуски в него. Както и да е...

Общи условия

Активация на акаунт