Отговори
# 75
  • Мнения: 367
Значи ти си цяло чудо, невероятна борба за живот е била!!!
Днес за пореден път се убедих, че това, което пише по книгите се различава от реалния живот, Всяко дете е съвършено уникално, цяла вселена, това наистина е по-ценен факт от някакви си статистики...

# 76
  • Мнения: 7 803
моите близначки са родени в 33 седмица, сега тони е една от най-високите в групата си. все ме питат на училище ли ходят, много големи са в сравнение с другите. обичат да творят, изтъкали са по една възглавничка в детската градина, а са само на 4. говорят  на 2 езика, едната се опитва и трети да учи. никога не съм ги третирала като недоносени, нодоразвити и т.н.

# 77
  • Мнения: 152
И аз да подкрепя това че недоносените дечица не са по различни от останалите. Моят син се роди осмаче. Сега е вече втори клас - развива се много добре , наред със своите връстници. А като си спомням колко рев ревах като се роди , и какви ли не мисли ми минаваха през главата.

# 78
  • Мнения: 105
Децата са си деца,и поначало всяко се развива само за себе си.Разбира се,недоносените са предразположени към повече усложнения,понеже организмът им е по-деликатен,някои казват "незрял".И ако природата е решила да се раждат в 9 месец следва да се съгласим,че родените в 7 или 8 месец деца са избързали.Но  това не ги прави непременно увредени! Naughty Умствените увреждания могат да се появят при напълно нормално родени деца в 9 месец-не трябва да се правят такива необмислени обобщения.Естествено,че при увреждания на плода има риск от  спонтанен аборт,но това е съвсем дуга тема.В повечето случаи,както е напоследък, недоносените деца се раждат при майки с проблеми в тяхно здраве,с високо кръвно налягане и други.И децата се раждат преждевременно понякога по преценка на лекаря,с цел да спасят майката,както бе при мен да речем.

Друг е въпросът,че едно време се водиха на отчет всички бъбречно болни на диспансер деца,имаше профилактични прегледени с цел да се открият по-късно проявили се заболявания-сега май вече няма такова нещо.Изобщо здравеопазването ни е под всяка критика,но за съжаление децата страдат най-много от това.

# 79
  • Мнения: 334
Също подкрепям тезата, че недоносените деца не са с нищо по-различни от останалите и възможността да развият потенциала си е точно същата. Имам много близка приятелка, на която едното дете е родено в 7-мия месец - участва няколко поредни години в олимпиади по математика и участва активно в спортни състезания, има и купи от спечелени такива. Не вярвайте в тези призраци..

# 80
  • Мнения: 593
Имам братовчедка, родена в седмия месец и то преди 39 години. Историята е страшна... раждането е било тежко, лекарите първоначално са го писали мъртвораждане. Но една санитарка, забелязала, че бебето помръдва.
Въпросната ми братовчедка в последствие беше отличничка на випуска, после - иниверситет, брак и т.н. След това завърши висше по история, като в същото време работеше като медицинска сестра и се грижеше за дом, съпруг и три деца.Чете, рисува, шие гоблени и постоянно учи нещо, за да си вдига нивото. Сега пак учи медицина.
Едва ли човек със забавено развитие и ниска интелигентност може да постигне това.

Съжалявам, че авторката няма как да прочете това, но нека е надежда за другите мами в този подфорум.

# 81
  • Мнения: 60
Всичко беше много трудно при моята дъщеря в най-ранната кърмаческа и доучилищна възраст. Късно проговори, в двигателно отношение е по-непохватна и тромава, но от 5-годишна ме смайваше с рисунките, които ми подаряваше след като се върнех от работа.Тръгна в първи клас без да може да чете, а само да срича, без да може да смята-освен с пръсти. Сега завършва четвърти клас в перфектна форма и ще се готви за националния кръг на мат.състезание. Рисува невероятно, а миналата година подари на нейната любима, но отсъстваща по болест учителка голям портрет, абсолютно точен и много добре предаващ нейната емоционалност. Забравих да споделя,че бе първа в своето училище и на общинския кръг на олимпиадата по математика. Е, единствено е по-стеснителна и понякога не се изразява добре, но в писмените си работи е перфектна и безупречна. Помня, че когато се роди не изплака, беше дълго в кувьоз, а освен това вдигна и билирубин към 40, беше с неразгънати бели дробове и с хранителни проблеми до 1г и 4м. Споделих всичко това, защото вече съм убедена, че по отношение на физика и интелигентност недоносените деца наваксват достатъчно бързо и "навреме".

# 82
  • София
  • Мнения: 1 103
 Нe знам дали тук e мястото да пиша, но съм много възмутeна от eдно изказванe на доц. Щeрeв снощи по повод дeбата за 62 годишната родилка. Та въпросният капацитeт каза, чe 70 % от нeдоносeнитe дeца са дeца с уврeждания, които отиват в домовe и живeят на държавна издръжка , защото родитeлитe им нe могат да сe грижат за тях.
 Като майка на нeдоносeни дeца катeгорично нe съм съгласна с това твърдeниe и личнитe ми наблюдeния са корeнно различни. Нe мисля, чe така трябва да сe манипулира общeството и да сe насажда опрeдeлeно нeгативно отношeниe към нeдоносeнитe дeца, от които вярвам над 90% сe развиват съвсeм нормално, а тeзи които имат някакво уврeжданe сe глeдат с много грижа и любов от сeмeйствата си бeз да разчитат на държавата.

# 83
  • Мнения: 105
И аз го гледах,отвратително! Tired Ама то и лекарите ни лекари ли са питам??С такова отношение на уж грамотни хора,какво остава за останалите??И как се приравнява една родилка с друга по възраст само щом децата и са недоносени неразбрах.Всеки случай е различен,ама това вече е прекалено! Naughty

# 84
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ох, от къде я е взел тази статистика  #Crazy .

# 85
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
E това наистина е изсмукано от пръстите. Лично аз имам около себе си познати над 10 случая на недоносени - и деца и възрастни, ами всички са си здрави и съвсем нормални. Вярвам, че и другите хора познават, всеки по горе долу толкова, колкото мен. Ами тогава какво излиза, че ако 70 % са увредени, а тези които познаваме са само останалите 30 %, значи всеки 2ри човек се ражда недоносен!  Shocked Пълни глупости.

# 86
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Нe знам дали тук e мястото да пиша, но съм много възмутeна от eдно изказванe на доц. Щeрeв снощи по повод дeбата за 62 годишната родилка. Та въпросният капацитeт каза, чe 70 % от нeдоносeнитe дeца са дeца с уврeждания, които отиват в домовe и живeят на държавна издръжка , защото родитeлитe им нe могат да сe грижат за тях.
 Като майка на нeдоносeни дeца катeгорично нe съм съгласна с това твърдeниe и личнитe ми наблюдeния са корeнно различни. Нe мисля, чe така трябва да сe манипулира общeството и да сe насажда опрeдeлeно нeгативно отношeниe към нeдоносeнитe дeца, от които вярвам над 90% сe развиват съвсeм нормално, а тeзи които имат някакво уврeжданe сe глeдат с много грижа и любов от сeмeйствата си бeз да разчитат на държавата.
Не съм го гледала Щерев , но не мисля , че точно той е човека да се изказва така. Предполагам друго го е яд , че неговата клиника не се прочу толкова , а клиниката от Плевен.
И аз се чудя от къде се е сдобил с тия данни Щерев.

# 87
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Моето мнение е че тази тема леко изкривява нещата, просто защото в нея пишат повече хора, които нямат никакъв проблем с децата. А също така и недоносеността е много различна. Има голяма разлика между дете родено 26г.с. като моето и дете родено в 36г.с. макар че и двете деца се водят недоносени. Както и причините за преждевременно раждане са много. Част от децата се раждат по-рано поради вродено заболяване, заболявания на майката, страдание в утробата и т.н. Така че каквато и статистика да има по въпроса също е доста изкривена.
E това наистина е изсмукано от пръстите. Лично аз имам около себе си познати над 10 случая на недоносени - и деца и възрастни, ами всички са си здрави и съвсем нормални.
Нормално е в твоята среда и сред твоите познати да има положителни примери, тъй като хората са поне на твоето интелектуално ниво, грижат се за децата си и не са ги изоставили, само защото са недоносени.
Но извън нашите обкръжения нещата не стоят съвсем така.
Докато аз съм ходила на свиждане в отделението за недоносени, където през 3те месеца минаха над 50 деца, имаше 4 изоставени, 3 дадени за временно отглеждане, 1 непотърсено. Имаше един мъж от социалните, които и до сега познавам по улиците, просто защото в болницата го виждах често. При толкова деца в отделението за свиждане никога не съм виждала повече от пет родители. Което ме навежда на мисълта, че освен този форум има и друга действителност, доста по-страшна и че тезата, че недоносените са по-обичани, по-желани и се радват на повече грижи, съществува само тук. Просто тук пишат майки, на които им пука за децата им и развитието им, но има и такива, на които не им пука и те просто не пишат, не гледат децата си...
И аз разчитах на успокоението, че детето бързо ще догони връстниците си, но не се получава. И на мен ми се иска всичко да е розово, но не е. И няма как да бъде, особено при дете родено под 1кг. Таково дете престоява поне три месеца /ако всичко е наред/ в болница и докато връстниците му слушат песни, гледат цветни въртележки в леглата си и с тях си играят цял куп баби и други роднини, нашите слушат пищенето на апарати и си играят с кабелите им.
Не искам да сея песимизъм, но човек трябва да гледа реално на нещата. Примерите за пораснали здрави деца с интелигентност над средната са прекрасни, на нас ни остава само да даваме всичко за децата си, да ги обичаме и да се молим да ги видим и тях един ден такива.

# 88
  • Мнения: 105
Проблемът с недоносените наистина не е малък,НО-проблемът с изоставените деца е съвсем различен!!!А тези с увреждания-изобщо не коментирам!
И  моето дете лежа в болница 40 дни,в отделението имаше и изоставени-но болни от сифилис и турче и циганче!Така,че нека не правим спорове,които нямат място тук!Особено  ако се вземе впредвид,че да,има проблеми с доносването на  бебетата в последно време,но проблемите могат да са и външен фактор,като стрес и високо кръвно!Това не значи автоматично да се прави статистика-стакмистика!Само,че хайде,нека не издребняваме!

# 89
  • София
  • Мнения: 1 103
 Stanislava_, информацията, която си дала e интeрeсна, но по никакъв начин нe подкрeпя статистиката прeдставeна от доктора, и която спорeд мeн си e измислил на момeнта, за да подкрeпи тeзата си.
 Доколкото знам в нeонатологичнитe отдeлeния постъпват и доносeни бeбeта, които имат инфeкции, малформации и други проблeми. Също така прeдполагам там сe прeвeждат и дирeктно изоставeнитe в родилното новородeни, за които там сe полагат първи грижи прeди да ги пратят в някой дом. Нe знам и какъв e процeнта на уврeжданията срeд доносeнитe в сравнeниe с нeдоносeни и вeроятно e по-малък, но твърдeниeто на доктора съм сигурна, чe e доста прeувeличeно.
 

Общи условия

Активация на акаунт