Пак за кредит- нередовен

  • 3 466
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 168
Накратко - на мое име има кредит, който не съм ползвала аз, без поръчители е. Хората са в "лека" невъзможност да си плащат кредита и този месец ще станат 3 вноски. Аз също няма възможност да го погасявам, макар и времено, за да не стане предсрочно изискуем.
Та нещата отиват точно на там. Въпросът е като не го платя и тогава и като ме осъдят какво следва: опис на имуществото /само движимо има налично - апартамента е ипотекиран/ или запор на заплата ... или и двете?

# 1
  • Мнения: 54
Много е относително! Най- добре да се прави частично погасяване на кредита. Дори да не е цяла вноска, кредитът може да се задържи в статут "редовен". С промяната в закона, Банката ще те изчака 180 дни, но тово не е в твоя полза. Най- добре е тези, които ползват кредита да погасяват когато колкото е възможно- тази седмица 50лева, другата 100. Това разбира се е съвсем условно. Потърси помоща на Инспекторите в банката, те също имат интерес кредитът да е редовен и би следвало заедно да намерите изгоден за двете страни вариант. Излезе ли кредитът съдебен си "отрязваш" всички пътища за бъдещо кредитиране, защото справката на БНБ, с която работят банките пази информацията засега за срок от 10 години.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Въпросът е като не го платя и тогава и като ме осъдят какво следва: опис на имуществото /само движимо има налично - апартамента е ипотекиран/ или запор на заплата ... или и двете?

Тъй като вече Kremi G ти е разяснила важните щрихи относно банковия поглед, мога да добавя само, че в настоящия момент движимото имущество е с доста занижена оценка и според "оценителите" може да се наложи да обезпечаваш и с нещо друго. Зависи от стойността на кредита. Твърде вероятно е да ти запорират и заплатата, като ти оставят определен разполагаем минимум. Неприятна ситуация. При всички положения говори с някой от експертите в съответната банка, защото всички спазват различна политика, а и те са хора.  Не оставяй ситуацията да те отведе служебно при съдебните решения.  

Последна редакция: чт, 20 авг 2009, 17:46 от AlexaS

# 3
  • Мнения: 7 947
Е как така на твое име има кредит, които не си ползвала  Shocked
Как се съгласявате в днешно време на такива неща чудя се  ooooh!
Защо питаш ти какво да правиш, а не отидеш да си искаш парите от този, които ги е взел?
И ако в крайна сметка ще го погасяваш ти - внасяй макар не пълни вноски, но внасяй. Най-малкото заради лихвите.

# 4
  • Мнения: 170
Не можах да разбера, кредитът ипотечен ли е или потребителски? Това, първо. Второ, някой от въпросната банка не се ли опита да се свърже с теб и да ти предложи варианти? Могат да ти предложат реструктуриране на кредита - тоест, да се увеличи срока, като по този начин размерът на месечната вноска ще намалее, другият вариант е гратисен период, да речем 3 месеца, в които да плащаш само лихвената част от вноската. Дай повече подробности.

# 5
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Кредитът е потребителски!  Peace Пише го в началото. Но наистина вска банка има своя политика и може да ти предложат за теб вариант.
А за това, че си изтеглила кредит за други хора -  Shocked! Но сама знаеш ситуацията каква е била.

# 6
  • Мнения: 7 947
Принципно при съд.дело първото, което следва е да ти определят срок за пълно погасяване. Ако не се справиш - се прибягва до разсрочено - тоест запор на заплатата. Поне при познат случаи така стана.

# 7
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Най- добре да се прави частично погасяване на кредита. Дори да не е цяла вноска, кредитът може да се задържи в статут "редовен".
Това не е съвсем вярно. Информацията от банките се подава в ЦКР на 30-то число от месеца и тогава дори и 0.01лв. да има неплатени, кредита отива в група просрочени. Няма начин при частично погасяване да е "редовен". Когато бъде заведен като "необслужван" /6 месеца просрочие/ се завежда дело, съдия изпълнителя ще те извести официално как ще се събира дълга - запор на заплатата е първата стъпка. Като ФЛ отговаряш с цялото си лично имущество, така че могат да описват и запорират всичко с изкл. на полагащото ти се по закон за минимални условия на живот. Ако ипотечния ти кредит е в същата банка, той също става предсрочно изискуем. Имай предвид, че в момента текат и наказателни лихви по кредита. А при евентуално съдебно събиране на дълга ще платиш и всички разноски по делото.

# 8
  • Мнения: 331
Не се успокоявай с това, че апартаментът ти е ипотекиран. Дори и така той подлежи на принудително изпълнение. Ако насочат изпълнението към него, имат право да го продадат, като част от цената, равна на дължимата по ипотеката сума, отива при ипотекарния кредитор, а останалата част отива у тях. Неприятното в този случай е, че ако насочат изпълнението към апартамента, банката ипотекарен креитор ще трябва да направи ипотечния кредит предсрочно изискуем и тогава вече ще стане неприятно....

# 9
  • София
  • Мнения: 7 990
Зависи какви документи си подписвала и кога е теглен кредита. Ще ти запорират сметките като за начало, ако са в същата банка.
Ако е от по-старите кредити, най-вероятно има и запис на заповед. Тогава става неприятно.
Иначе: с едно извлечение от сметката ще извадят заповед за изпълнение. Следва съдия изпълнител. Ще се насочат към движими вещи и запор на сметките, както и на трудовото възнаграждение. Вероятността съдия изпълнителят да уведоми ипотекарния кредитор не е никак малка (искат им справки за суми). Ако жилището е единствено на длъжника, то е несеквестируемо по потребителския заем, но ти стига, че ще уведомят ипотекарния кредитор. Съответно вече ипотекарният кредитор може да ви създаде истински сериозни проблеми.
Ако не е единствено, може да имат претенции към него.
Отиди и предоговори заема. В момента най-вероятно стоиш нередовна в кредитния регистър, така че и да искаш, занапред никой няма да ти отпусне заем.
Моят съвет е да внасяш по нещо, макар и най-вероятно да отива само за наказателните лихви.

Последна редакция: чт, 20 авг 2009, 17:05 от милинка

Общи условия

Активация на акаунт