заплатен ли е трудът на "лелките" в детските заведения?

  • 59 766
  • 201
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 153
И според мен не е заплатен. Та в яслата например лелята гледа децата постоянно,
тя носи храната 3 пъти (сутр.закуска, обяд, следобедна закуска
храни тези дето не могат
преоблича най-малко за обедния сън и след това децата
слага ги на гърнета (след което мие 20 и кусур гърнета ) и то поне на всеки час, при нас даже миеше и дупетата на някои, които са с памперси и са се наа.а ли
лелята ги пази и докато спят
И накрая тя с най- малката заплата
Не ме разбирайте грешно, но изобщо в яслите и детските градини, персонала е най- ниско платен, било то лелки или госпожи. А те трябва да са по-добре платени от тези в у-ще. Нали първите 7 г. са най-важни. Отговорността е по-голяма. Да ги гледаш ли, да ги пазиш ли, а са много и не всички кротки. Но на всички нас ( родителите),  са ни най-мили.

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ниски са им заплатите разбира се. Та тези жени освен, че чистят, хранят някой деца, понякога и преобличат и т.н. занимават децата когато се наложи. Оправят легла за обедния сън, а понякога помагат и на децата да се събличат и обличат. Често се е случвало дъщеря ми да каже някое стихче научено от лелката или някоя песничка. Но все пак всичко си е до човека.

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 5 749
Не са добре платени. Смятам дори, че получават мизерно заплащане. Те и госпожите са хората, които отглеждат децата ни. Дори когато стачкуваха бях наредена до тях и аз с детето.

# 63
  • Мнения: 67
Според мен не е добре заплатен. Този на сестрите - също.

# 64
  • Мнения: 458
Ниски са им заплатите разбира се. Та тези жени освен, че чистят, хранят някой деца, понякога и преобличат и т.н. занимават децата когато се наложи. Оправят легла за обедния сън, а понякога помагат и на децата да се събличат и обличат. Често се е случвало дъщеря ми да каже някое стихче научено от лелката или някоя песничка. Но все пак всичко си е до човека.

и аз смятам, че трудът и е ниско заплатен.

# 65
  • Мнения: 830
Освен, че не е и добре заплатен, ами и вредни трябва да им плащат, представям си моето "злато" Laughing умножено по 30 и жал ми става за жените.

# 66
  • Мнения: 583
съгласна съм с това, че трудът на помощният персонал в детските градини е ниско заплатен - аз работя в детско заведение и мога да го потвърдя. отпуските ни са по 22 дни за една година - като получаваме 4 дни от КНСБ, а тези които имат 2 деца още 2 дни. храната не се полага за помощния персонал.лелите имат 8 часов работен ден.

# 67
  • Мнения: 7 456
                 korni6onko , къде работиш? Отпуска е 30 работни дни , а 6-те от СБУ ги взеха.30 обаче са сигурни. Laughing Храна на пом.възпитателките СЕ полага /закуска,обяд и следобедна закуска/  , но ако сте закъсали с делегирания бюджет /всеизвистно е ,че средствата са крайно недостатъчни/ са ви я взели.Директорката прави икономии от  храната на пом.възпитателките. Laughing

# 68
  • София
  • Мнения: 6 011
Освен, че не е и добре заплатен, ами и вредни трябва да им плащат, представям си моето "злато" Laughing умножено по 30 и жал ми става за жените.
Това е и моето мнение.  Peace
Дори да стане двойно или тройно по-висока заплатата, аз такава отговорност за толкова много чужди деца не бих носила. Нищо, че са им големи отпуските и ядат бебешката храна, баси привилегиите всъщност, не ми трябват.

# 69
  • Мнения: 37
Аз смятам,4е трудът на лелките в градините е просто супер ниско платен и не подлежи на коментар,трябва да е двойно и тройно пове4е.За това което правят трябва да полу4ат много пове4е,да не говорим за годишни премии и про4ие.Наадявам се за в бъдеще този труд да бъде стойностно и реално оценен и заплатен.

# 70
  • Sofia
  • Мнения: 408
Според мен не е добре заплатен. Този на сестрите - също.
АБОСЛЮТНО подкрепям! Според мен такса 40лв. е смешно да ти гледат детето!!! Трябва да е минимум 100лв.!!!

# 71
  • Мнения: 7 456
Според мен не е добре заплатен. Този на сестрите - също.
АБОСЛЮТНО подкрепям! Според мен такса 40лв. е смешно да ти гледат детето!!! Трябва да е минимум 100лв.!!!
              Отново повтарям,че ТАКСАТА НЯМА НИЩО ОБЩО със заплащането на персонала в ДЗ.Може и 1 000 лв да плащате и заплатите пак да са мизерни,а и обратното - безплатна да ви е ДГ и заплатите да са високи.Издръжката на дете в ДЗ НЕ се отпуска на база платена такса и ДЗ все още са субсидирани от държавата и конкретната община.

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 408
Според мен не е добре заплатен. Този на сестрите - също.
АБОСЛЮТНО подкрепям! Според мен такса 40лв. е смешно да ти гледат детето!!! Трябва да е минимум 100лв.!!!
              Отново повтарям,че ТАКСАТА НЯМА НИЩО ОБЩО със заплащането на персонала в ДЗ.Може и 1 000 лв да плащате и заплатите пак да са мизерни,а и обратното - безплатна да ви е ДГ и заплатите да са високи.Издръжката на дете в ДЗ НЕ се отпуска на база платена такса и ДЗ все още са субсидирани от държавата и конкретната община.
ООоо Дидия ти наистина си компетентна по много въпроси,хм.... ЕСТЕСТВЕНО,че децата ни не се издържат в ДЗ с такса от 40лв, едва ли някой НЕ ЗНАЕ че това се субсидира от държавата!!!! ТЕМАТААА,темата Дидия прочети! Re: заплатен ли е трудът на "лелките" в детските заведения? никой НЕ пита за издръжка на дете! А е близко до акъла,че ако плащаме повече като такса би могло да се увеличи заплащането на персонала, а държавата,в това лице общината, да продължи със субсидиите за децата в ДЗ, а родителите да помогнат за заплатите.

# 73
  • Мнения: 48 096
@- munieka - @, а ти като си също толкова колпетентна, би ли обяснила какво пречи и сега на ОБЩИНАТА (не държавата, защото ДГ са на общинска издръжка, не държавна) да отпуска повече средства както за издръжка на децата, така и за заплати на персонала?! При това в някои общини се отпуска доста повече, отколкото в столицата да речем
Пояснението на Дидиа си е точно на място, защото реално таксата и издръжката нямат нищо общо, и като толкова въздишате и съжалявате персонала, направете нещо смислено- например настъпете управниците да увеличат заплатите им, няма никаква пречка реално  Peace

# 74
  • Мнения: 7 456
       А е близко до акъла,че ако плащаме повече като такса би могло да се увеличи заплащането на персонала, а държавата,в това лице общината, да продължи със субсидиите за децата в ДЗ, а родителите да помогнат за заплатите.

              Може и да е БЛИЗО ДО ТВОЯ АКЪЛ , ама изобщо не е близо до акъла на тези , от които зависи.Работя в системата мноооооого години и НИТО веднъж таксата не е оказвала влияние върху заплащането на персонала.Ако искаш порови се из годините и ще видиш как се е променяла таксата и какво е било заплащането. Laughing Никъде няма да откриеш права пропорционалност. Mr. Green При пом.възпитателите пък няма и допълнителни стимули както е при учителите напр.квалификацията,което увеличава брутната заплата.
               Таксите влизат в общинския бюджет и от там се определя издръжката на дете в ДЗ.В издръжката ВЛИЗАТ и средствата по ФРЗ и ако в момента се направи преразход в някое перо може да пострада и заплащането ,въпреки уверението ,че няма да стане.

Общи условия

Активация на акаунт