ПАЙ С КРУШИ
Продукти
За тесто:
2 яйца
½ ч.ч. захар
1 пак. масло /размекнато/
2 ½ ч.ч. брашно /пресято/
1 бакпулвер
2 ванилии
За пълнежа:
5-6 круши
3 с.л. захар
1 пак. стафиди
2 с.л. коняк / може и без него/
1 течна есенция ром
2 с.л. брашно
Приготвяне
Яйцата се разбиват със захарта до побеляване. Прибавя се към тях маслото и след като сместа се хомогенизира, се слага брашното с бакпулвера. Приготвеното тесто се разтила с ръка във форма с подвижно дъно, като се прави отстрани борд около 2 см. Поставя се в хладилника, докато приготвяте пълнежа.
Крушите се нарязват на парченца, стафидите са предварително накиснати, поливат се с коняка и се засиптват със захарта, прибавя се и есенцията /ако обичате ядки може да се сложат също/. Всичко това се обърква и се прибавя брашното.
Пълнежа се изсипва в оформената „тавичка” от тесто, изравнява се и се слага да се пече на 180 градуса около 40-45 минути /времето зависи от фурната/.
Забележка: Пая не става много сладък, така, че ако обичате по-сладичко може да сложите още малко захар.

Другата седмица го мятам, може още в понеделник!

