Само пасирана храна, нормално ли е?

  • 6 692
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 84
Мили мами, имам един въпрос. Детето ми е на детска кухня и храната там е много добре приготвена, но я яде само ако е пасирана като кремче иначе от най-малкото зрънце ориз, повръща! Всичко останало, като бисквити, хляб, солети, вафли и всичко освен основната храна си го яде с голямо удоволствие и големи хапки! Нормално ли е това и случвало ли се е и на вашите деца? Кога най-сетне ще прояде и манджичките си като човек със зъби?   Tired Благодаря предварително! Hug

# 1
  • Мнения: 46 492
Щом дъвче другите неща, значи проблемът не е здравословен. Моето също предпочиташе пасирани манджите, ползвах блендер, едно натискане с длан не ми костваше никакви усилия, така че я оставих сама да покаже, че е готова.

# 2
  • Мнения: 417
И ние по същия начин, до късно пасирах всичко. С времето започнах да давам все по едри парчета, но постепенно. Сам реши че му е по-вкусно когато е на парченца. Сега обича да дъвчи месо без проблем и даже често само него иска от готвеното.
До 3г. мачках храната и разреждах с мляко и бульони, ако е по гъсто.
Според мен сами започват да искат, нормално приготвена харана.

# 3
  • Мнения: 6 031
Само не го насилвай да яде не пасирана храната.
Опитай да пасираш половината от храната и да редуваш пасирана и не пасирана.

# 4
  • Мнения: 1 008
Зависи от възрастта на детето.Ако е
на година,година и половина е нормално,
ако е към три не чак толкова,мисля.
Аз никога нищо не съм пасирала.

# 5
  • Мнения: 84
На 2 годинки е

# 6
  • Мнения: 22 414

На 2г е достатъчно голямо, за да може да яде непасирана храна.
А и при положение, че яде солети и всякакви други щуротии....
Просто не я пасирай.

# 7
  • София
  • Мнения: 8 276
А опитвала ли си постепенно да минеш към по-едри частици. Вместо пасирано намачкано с вилица.В началото по-старателно докато стигнеш до 1/2 или цяло оризово зърно примерно

# 8
  • Мнения: 1 128
И аз имах същия проблем с дъщеря ми. Повръщаше, ако има парченца, искаше всичко пасирано, но тя повръщаше, защото не искаше да дъвчи и се опитваше да гълта всичко цяло. Иначе солети, ябълка, хляб и др. твърди наща си ги дъвчи без проблем. Голям зор беше докато проумее, че вече пасирано няма да има и ще трябва да яде храна с парченца, които трябва да дъвчи. Да, обаче проблема и сега си продължава - не дъвчи и не гълта. Напомням буквално по 100 пъти на хранене "дъвчи", "дъвчи", "дъвчи", и така се храним по 1 час и повече. Надявах се като тръгне на градина там покрай другите деца да се научи, ама няма много подобрение. Госпожата ми се оплака, и при тях така прави, постоянно напомнят, ама ... голям зор това ядене, ей !

# 9
  • Мнения: 2 005
Нормално е.Много деца започват да "дъвчат манджите" по-късно.За къде бързаш?

# 10
  • Мнения: 22 414
dunaika, не мисля, че започват да дъвчат яденето по-късно.
Дъщеря ми отказа пюретата на 1г и 1месец....категорично не искаше повече да ги яде. Започнах да и давам обща храна без изобщо да ми хрумне да пасирам, или мачкам. При положение, че имаше общо 4зъба, нямаше никакъв проблем с "дъвченето".
Детето трябва да се стимулира да го прави и да се насърчава...
Не съм съгласна, че може да яде солети, ябълки и др. подобни като ги дъвче, а да не може да яде нормална храна (тоест супа, манджа).
И ако родителя се откаже, може да си откара така и до 3-4години.

# 11
  • Мнения: 4 555
И като откара до 3г с намачкана храна къде е трагедията?
Моята дъщеря пък едва наскоро отказа пасираното. До преди два месеца, ако не и дам поне намачкано, после го намирах в акото на цели парченца. После изведнъж поиска само готвено и да не е пасирано. Моментът съвпадна с това, че в акото вече не намирам целите парченца. Явно детето си знае. Никога не ми е минавало през ум да я карам да си яде храната в някаква друга форма, която аз смятан за по-правилна... поради незнайна причина.

Чувала съм някакви градски легенди, че детето ако не го караш да дъвче, то ще иска цял живот само пасирано. Ха-ха. Не го вярвам това изобщо. Защо ли никога не искат пасирани бисквити например?  Wink
Въобще тези страхове, че децата никога няма да пораснат и ще си останат с бебешките навици цял живот... не ги разбирам. И това бързане...

# 12
  • софия
  • Мнения: 2 542
И като откара до 3г с намачкана храна къде е трагедията?
Моята дъщеря пък едва наскоро отказа пасираното. До преди два месеца, ако не и дам поне намачкано, после го намирах в акото на цели парченца. После изведнъж поиска само готвено и да не е пасирано. Моментът съвпадна с това, че в акото вече не намирам целите парченца. Явно детето си знае. Никога не ми е минавало през ум да я карам да си яде храната в някаква друга форма, която аз смятан за по-правилна... поради незнайна причина.

Чувала съм някакви градски легенди, че детето ако не го караш да дъвче, то ще иска цял живот само пасирано. Ха-ха. Не го вярвам това изобщо. Защо ли никога не искат пасирани бисквити например?  Wink
Въобще тези страхове, че децата никога няма да пораснат и ще си останат с бебешките навици цял живот... не ги разбирам. И това бързане...

Подкрепям за храната, по акото познах кога почна да смила храната, но за бебешките навици не - моята още си смуче пръста преди заспиване.Как ще се откаже незнам.Всичко съм пробвала.

# 13
  • Мнения: 56
Моят син е на 1 г. 3 месеца,намачквам му храната с вилица колкото се може по на дребно и така лека полека се учи да не яде само пасирани храни.
Всяко детенце различно се справя с този проблем.
На моя позната дъщеря й на 10 месеца си ядеше намачкано яденето с вилица ,но на доста големи парченца и нямаше никакъв проблем детето,но всичко опира до детето и организма.Аз все й се чудих,и опитах да дам на моя син намачкана храна с вилица когато беше на 8 месеца,но такова повръщане ми направи,че се ядосах на себе си за къде съм се разбързала,и от тогава си казах,че ще се водя по детето .
Изчаках да минат 3 месеца и постепенно започнах да му давам 1/2 пасирано +1/2 на малки парченца,като увеличавах парченцата с всеки ден,докато свикне. Децата трябва да се насърчават да дъвчат.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Моята дъщеря до 3 годишна възраст ядеше пасирана храна. Давеше се от намачкана дори. След това си започна да яде нормално.

Общи условия

Активация на акаунт