Трудно проговарящи деца - тема 2

  • 106 958
  • 760
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 13 809
ами разпитваме за нея дава и едни кубчета да си играе с тях искаше да нарисува кръг но тя се беше заиграла с кубчета и не прояви интерес и аз и казах че по принцип драска не съм я видяла да рисува окръжност но да си призная не съм и я учила и общо взето това. Ми в Терапията ходих при Дашева ли как и беше точно името не запомних, сега искам да отида някъде другаде ако някой знае добър психолог във Варна моля да сподели  Hug

Здравейте
понеже се варим в подобна каша скоро ще станат 10 месеца мога с чиста съвест да кажа че няма такъв психолог във Варна. Освен всичко друго тези споменати две психоложки  в  Терапията /( или по точно ДКЦ ) не са оторизирани за Детски психолози и не изпълняват прегледи по направление каквото можете да получите от педито си. Като отидете в този ДКЦ обаче ви съобщават случайно че кодът на направлението не може да бъде обслужен защото и двете психоложки не са подписали договор със здравна каса затова трябва да се върнете и промените кода ( НЕ ВИ ГО КАЗВАТ ОБАЧЕ ПО ТЕЛЕФОНА защото после в някой ден след като сте уредили свободен ден от работа сте готови да платите  25 лева за преглед вместо да ходите обратно при педито ) Ние обаче се върнахме при педиатърката ни а тя не можа да ни даде направление защото е Педиатър и не дава напаавление за НЕДЕТСКИ психиатри. Ако Дашева и колежката й са в настроение ще ви кажат че единствения детски психолог във Варна работещ по здравна каса е д-р Топалова, но и тя като й се обадиш казва че няма свободни часове а ако успееш да се вредиш по направление навреме , като те види веднага те пита - за ТЕЛК ли сте или нещо друго. От прегледа при нея не получихме никаква адекватна информация за състоянието на детето.Извода е че във Варна няма читав психиатър и Ако искаш детето ти да бъде диагностирано и НЕ само това - а да ти бъде препоръчана терапия и насоки за развитие най-добрият вариант е София. В резюме освен в ДКЦ ( Терапията ) и Топалова минахме и още при една психиатърка във Варна от център Патиланци за да стигнем до извода че - във Варна няма кой да диагностира дете с проблеми, а дори и да постави някаква диагноза не дава насоки какво да се прави за преодоляването на проблемите, защото както казаха в форума за деца от спектъра и ГРР - работата с детето е по важна дори от самата диагноза защото често диагнозата се променя с порастването на детето и адекватна терапията.


Що се касае до логопедичните занятия, нашата ДГ работи с ресурсно подпомагане с логопеди, социални работници, педагози. Не всяка детска градина има такива и затова специално звънихме в ресурсен център за да разберем кои ДГ във Варна са обхванати. Казаха ни че ако има едно две деца в градината често се налага родителя да  води детето до някъде другаде където са занатията. За да кандидатстваме за РП за логопед ни искат заключение от лекарска комисия че детето има нужда от логопедични занимания. Ако има нужда и от друг вид ресурсно подпомагане трябва заключение и от психиатър за забавяне на речта и други специфични, на базата на тези документи се кандидатства за ресурсно подпомагане и се отпускат такива занятия. Детето обаче трябва да посещава детска градина - т.е. да е интегрирано . Освен това е необходима и педагогическа характеристика на детето от учителите. Дали има друг по лесен наичн за исикване на логопедична работа не ми е известно, ако някой знае нека сподели.

Относно логопедичната детска градина във Варна там наистина има деца който нямат проблеми в изговора а такива с по -сериозни ( простете повторението ) проблеми. Освен всичко тази градина не е за всяко дете с проблеми , за нас  примерно определиха че ще е по полезна среда с нормално говорящи деца заради силното подраженческо поведение при обучение. За да ни приемат там беше достатъчен документа който имаме от ЛКК за забавяне в експресивната реч водещо до поведенчески проблеми.

Извинете че стана дълго но се надявам да е полезно за тези дето сега поемат по пътя.

Последна редакция: чт, 30 сеп 2010, 15:40 от _re_ge

# 736
  • Мнения: 381
_re_ge мерси много за информацията ами за да мина ЛКК трябваше да мина през невролог и после психолог ако отида в София и от там ни диагностицират ще мога ли да мина ЛКК във Варна щото затова отидох при психолог за да мина ЛКК-то ама да ми изкарва детето слабоумно вече е прекалено и се чудя какво да правя, а на всичкото отгоре изпуснахме комисията за ресурсен учител и чак януари ще заседават и така при нас.

# 737
  • Мнения: 13 809
_re_ge мерси много за информацията ами за да мина ЛКК трябваше да мина през невролог и после психолог ако отида в София и от там ни диагностицират ще мога ли да мина ЛКК във Варна щото затова отидох при психолог за да мина ЛКК-то ама да ми изкарва детето слабоумно вече е прекалено и се чудя какво да правя, а на всичкото отгоре изпуснахме комисията за ресурсен учител и чак януари ще заседават и така при нас.


Извинете че ще отговоря отново тук а не налично но се надявам инфото да е полезно за всички.

ЛКК могат да ти оформят навсякъде ( разбира се че ще ти е най-удобно във Варна ) въз основа на документите които имаш - заключение от било психолог или невролог- дори и да сте минали при такива на частно където и да е в Бг- примерно при нас единият документ беше от доц.Стамболова която сме посетили на частно в София.

За ресурсното подпомагане си права - следващото заседание е чак януари, септемврийското за нас беше непостижимо защото в сбит график през август когато всички са в отпуск  нямаше как да сварим с новото ЛКК заключение, което ни трябваше. Мога само да споделя с вас че и ресурсното не е чак такава светлина в прозореца, много от кадрите отказват занятия с деца с проблеми ( имам впредвид не само речеви ) или не си вършат работата така както на нас родителите би ни се искало. Частните занимание са по ползотворни но тук стоят на дневен ред две насоки- едната е финансовата, а другата тази, да попаднеш на добрият имено за твоето дете логопед или терапевт.

# 738
  • варна
  • Мнения: 1 395
 От това което аз дотук съм минала с моето дете, най-лесно е да си потърсиш един свестен логопед ,той ще каже в какви насоки да се работи и дали е за логопед работата или за спец. педагог примерно.
  И после са 2 вариантите - започвате постоянна терапия логопедична или  спец.педагог /обикновено логопедът знае кой да предложи/.
  Може би догодина ще се наложи да ходим на комисията и ние, за да получим ресурсно подпомагане, ако изобщо успеем да тръгнем на градина. Но не ми се вярва да минем без отделни посещения при логопед.

# 739
  • Мнения: 64
И ние сме имали няколко консулта при Д-р Топалова и за наше успокоение и по нейна препоръка отидохме за обследване в София.Бяхме в Александровска б-ца,Св.Никола ,но в крайна сметнка нищо не казаха .Сина ми е на 3г,10м и казва само няколко думи-без да ги свързва в изречения и сме минали през почти всякакви диагнози.От скоро започнахме да пием Ризатарун и се надявам да повлияе на речта.Относно ЛКК-то ние сме вадили дори и без малкия-само с листите от последните консулти.

# 740
  • Мнения: 1 324
Бързам да споделя ето този сайт http://ttrtt.net/, който един нов потребител ttrtt е направил и бе така добър да сподели в други теми. Мисля ще е интересен за по-малките. Става въпрос за учене на буквите, но стимулира и говора, поне при нас.  Малчо не спря да повтаря като папагал след говорителя и се стараеше да изговаря правилно думите.

# 741
  • Мнения: 668
 Laughing Laughing Laughing тъкмо се бях запътила и аз да го слагам. PeaceКато го взема след малко от градина ще го пробвам.

# 742
  • София
  • Мнения: 3 249
ttrtt, Който и да си, жив и здрав да си. Имаш едно голямо от мен  Wink Сайта е много добър и е точно за големия, но и малкия е впечатлен  Laughing

# 743
  • Мнения: 1 324
Подобни игри имат голям успех. Бях пробвала преди няколко месеца да направя нещо от този род, но като презентации с пауърпоинт, щото съм на вие с компютрите и на малчо все още му е много забавно.  Първо се появява картинката, после влиза изписана думата и се чува говора. Ползвах готови векторни клипартове на ютии, топки и какво ли не. За животните и превозните средства се намират из нета и звуците, които издават и става още по-атрактивно. Всичко повтаря дребният. Пробвах и с цели изречения, които влизат бавно на екрана от рода на "Мама обича Дуди. Дуди обича мама. Тати обича Дуди. Дуди обича тати." Също имаше успех. Бих споделила работите си, но имам проблем с озвучаването и почти нищо не се чува и разбира, отделно странични шумове. Не е трудно и ако имате време може да пробвате. Освен това ако е вярна теорията, че хората се учат да четат като запомнят думите като съвкупност от символи, то освен на говор така малките се учат и на правопис.

# 744
  • Мнения: 144
Ей, този сайт е точно като за моето дете, което не говори добре български   chef Идеята е чудесна, можете да го развиете  Crazy

# 745
  • Мнения: 798
Моят син определено се научи да чете по този начин. Той научи буквите много рано, още преди да проговори дори, точно чрез подобни компютърни игри, някъде около 3г. и половина-4г. След това през него минаха всякакви картинки, игри и пр. , в които има надпис и образ на съответното нещо. В един момент започна да "чете" и в началото наистина беше запаметен визуален образ от няколко по-малки картинки - буквите. Но в последствие тази силно развита визуална памет явно много помогна, защото той неусетно и без проблем започна наистина да чете. Има компенсаторни механизми и някои неща се развиват доста добре на тези етапи , за да подпомогнат изоставащите процеси.

# 746
  • Мнения: 668
Много му хареса  Grinning.Първо казва само буквата и след това думата,коя може коя не,важното е че се опитва.

# 747
  • Мнения: 381
и на Гери много и хареса много се радва браво на човека дето го е измислил   bouquet

# 748
  • София
  • Мнения: 6 182
И на моя му хареса, но повтори  старателно (не много успешно) само първите 3-4-5 думички и букви.
След това се превъзбуди и викаше само: "ай-ай, ай-ай" и настояваше да мести мишката преди да са произнесени думичките  ooooh!

# 749
  • Мнения: 534
От вчера ни изписаха да пием и ние Ноотропил ,бихте ли споделили при дашите деца имашели някакъв напредък с говоренето когато го пиеха ,че се чудя дали да и го давам ,то и без това тя неиска да го пие ,че и горчи и само го плюе.Каква доза от Ноотропила приемат вашите деца?Благодаря ви предварително  Hug

Общи условия

Активация на акаунт