Това,което умея най-добре

  • 78 742
  • 177
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 897
Пита със сирене без месене
 
Нужни са:
500 гр. брашно
300 мл. прясно мляко
7 гр. суха мая
100 гр. масло/меко/
2 жълтъка
1 ч.л. сол
щипка захар
за плънката: 250 гр. сирене,3 белтъка
1 жълтък за намазване и мак за поръсване
В затопленото мляко сложих маята,разбърках и оставих до пълното и разтваряне. Брашното пресях и сложих в дълбока купа. Добавих солта,захарта и мекото масло,и разбърках докато маслото се усвои. Направих кладенче и сипах леко разбърканите жълтъци и маята. Разбърках добре. Покрих със свежо фолио и прибрах в хладилника за през нощта. На сутринта извадих купата и оставих на топло да се отпусне. Разделих тестото на две равни части и разточих всяка от тях върху намаслен плот на тънък правоъгълник. Смесих натрошеното сирене с 3 белтъка и разпределих равномерно първо върху едната,а после и върху втората кора. Всяка от тях навих на фитил,усуках и двете заедно преплетох. Намазах с масло кексова форма с диаметър 25 см. и разположих тестото. Оставих на топло да втаса за около 30 мин. Намазах с жълтъка,към който добавих няколко капки мляко и поръсих с мак. Пекох в предварително затоплена на 170 гр. фурна. около 45 мин. При мен по-бързо се получи златиста коричка и затова покрих с хартия,за да се допече без да прегори. Дали е изпечена проверявам с дървено шишче и почукване. Ако "бие на кухо" и по клечката не остава тесто,значи е готова. Изчаках да поизстине във формата и извадих върху метална решетка. Нямаше повече време да изстива,тъй като беше нападната от гладните Grinning.
Добър апетит! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 91
  • Мнения: 1 897
Кюфтенца със сос

За кюфтенцата са нужни:
700 гр. мляно месо/в моя случай плешка/
4 стръка пресен лук/нарязан на много ситно/
2 яйца
2 филии хляб/на трохи,без да е намокрян/
1/2 ч.л. млян кимион
сол на вкус
олио за пържене
за соса:
0.800 мл. бульон/в моя случай пилешки/
4 с.л. брашно
3 с.л. масло и малко олио
Омесих каймата от описаните продукти. Покрих я със свежо фолио и оставих за няколко часа или както аз направих от вечерта в хладилник. От нея приготвих малки кюфтенца с големината на голям орех. В дълбок тиган с олио ги изпържих,като постоянно обръщах. Готвих на средна температура/4 от 6 степени на котлона/. Готовите кюфтенца изваждих в чиния. Идеята ми беше да ползвам същия съд за приготвяне на соса,но имаше доста останали следи от пърженето и предпочетох да го приготвя в нов такъв.
Тъй като не разполагах с пресен бульон,използвах сух,който купувам за първи път. В коментар ще ви го покажа,тъй като след дълго търсене открих бульон без палмово масло,та дори от био земеделие и без мая. И така с 2 с.л. от него приготвих нужния ми бульон. В тенджерка разтопих маслото и малко олио,добавих брашното и бърках докато цветът стане златист и замирише на хубаво. Постепенно прибавях от бульона до получаване на сос. Не е нужно да ври много,около 1-2 мин. Добре е да не е много гъст. Сложих отделените кюфтенца и разбърках. Оставих настрани,за да поемат от аромата му. Сервирах топли. Най-подходяща гарнитура е картофеното пюре.
Да ви е сладко! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 92
  • Мнения: 1 897
Вкусни тулумбички със странна форма

Нужни са:
250 гр. брашно
4 яйца
125 гр. масло
500 мл. вода
щипка сол
за сиропа:
500 гр. вода
500 гр. захар
ванилия
сокът на половин лимон
олио за пържене
В касерола сложих водата,предвидена за тестото. Щом завря,намалих степента на котлона,сложих щипката сол,маслото и пресятото брашно. Бърках енергично с дървена лъжица,докато тестото стане хомогенно и започне да се отлепва от стените на съда. Това става много бързо. Не ползвайте бъркалката,която обичайно ползваме за бъркане на сладкиши,а дървена лъжица! Оставих тестото леко да изстине. Добавих едно по едно яйцата и бърках докато сместа стане гладка. В началото не вярвах,че това ще се случи,но изведнъж започна да се сгъстява и да придобива вида,който трябва. Оставих за малко да си почине и приготвих сиропа като,в касерола кипнах водата,захарта,ванилията и сока от лимона. Оставих настрана.
В тенджерка сложих повече олио и загрях добре. Напълних шприца,който имах със смес и шприцовах в сгорещената мазнина. Пържих на 4 от 6 степени на моята печка. Бързо се зачервяват и обръщах,за да изпържат и от другата страна Всичко става доста бързо. Изваждах в чиния. Малко след това ги прехвърлях в сиропа,който си пресипах в един по-дълбок и широк съд. Обръщах ги,за да поемат и от двете страни и след малко ги прехвърлях в друга чиния,за да се освободи място за новите. Когато сместа свърши,полях с останалия сироп.
Да ви е сладко! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 93
  • Мнения: 1 897
Орехово руло с маслен крем-кафе

Нужни са:
3 яйца/разделени на жълтъци и белтъци/
1/2 ч.ч. пудра захар
1 каф. ч. смлени орехи
3 с.л. брашно
1/2 ч.л. бакпулвер
малко галета и масло за намазване
за крема:
3и1/2 с.л. прясно мляко
3 с.л. пудра захар
1 жълтък
3 с.л. масло
2 ч.л. много силно еспресо или кафена есенция
Разбиваме белтъците на сняг. Жълтъците разбивам на крем с пудрата захар. Пресявам брашното с бакпулвера и прибавям към тях. Постепенно добавям и белтъците като редувам с орехите до получаване на гладка смес. Бъркам без миксер. Загрявам фурната на 170 гр. В тава с размери 26х32 см. слагам хартия за печене,която леко намазвам с масло и поръсвам с галета/малко/. Изсипвам тестото и го разпределям добре. Изпича се много бързо! Пробвам с клечка или с леко натискане. Готовия блат обръщам върху кърпа поръсена с кристална захар. Махам внимателно хартията и завивам на стегнато руло. Така оставям да изстине докато приготвя крема.
За крема слагам млякото и половината захар в малка касерола и загрявам до стопяване на захарта. Жълтъка разбивам с останалата захар на крем. Изсипвам млякото при него,разбърквам до гладка смес и отново връщам в касеролата. Оставам на много слаб котлон,като бъркам докато крема не започне да полепва по лъжицата. Когато това се случи,го отстранявам от огъня и добавям маслото. Разбърквам докато се разтопи и усвои от крема и сипвам кафето. Разбърквам и така кремът ми е готов. С него намазвам рулото и го навивам. Готовото руло увих в свежо фолио и оставих в хладилника за една нощ. Разбира се,може и по-малко време да се охлади.
Сервирах го с розички от крем фреш/заквасена сметана/.
Много ароматно и вкусно руло. Бих препоръчала да се направи двойна доза. Това е достатъчно за 4 души.
Да ви е сладко! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 94
  • Мнения: 1 897
Чийзкейк без желатин и без печене
 
Нужни са:
за форма с падащ ринг с диаметър 24 см.
за блата:
2 ч.ч. маслени бисквити/смлени//ползвах "Роден край" голям пакет от 230 гр./
100 гр. масло/разтопено/
за крема:
125 гр. масло/меко/
200 гр. крема сирене
1/2 ч.ч. пудра захар
2 ч.ч. заквасена сметана/ползвам на Бор Чвор/
1/2 ч.ч. течна,млечна сметана с висок %/разбита на крем/
сладко от боровинки
Бисквитите смях в блендера до много ситни трохи. Изсипах ги във формата и полях с течното масло. Разбърках добре,докато се образува хомогенна смес и добре притиснах с лъжица,за да се образува плътен слой. Прибрах във фризера докато приготвя крема.
Първо в сух,дълбок съд разбиха на крем течната сметана и я прибрах на студено в хладилника. Тя не беше подсладена,но и не добавих захар,защото би било прекалено сладко. В дълбока купа разбих на крем маслото с пудрата захар. Добавих крема сиренето и продължих да бъркам. От началото до края на приготвянето на крема,бъркането е с миксер. След като и сиренето се поеме от сместа,добавих заквасената сметана и разбъркването продължи. На края добавих предварителното разбитата на крем течна сметана. Разбърках до хомогенност.
Извадих формата с бисквитения блат от фризера и отгоре разпределих крема. Отново прибрах във фризера за около 2 часа. След това или когато се е стегнал много добре, намазах чийзкейка със сладкото и прибрах в хладилника до сутринта.
Украсих с още малко разбита сметана.
Срещнах трудност при отрязването на първото парче,тъй като блатът беше доста твърд и всъщност установих,че трябва да се остави малко на стайна температура,за да се отпусне. Разбира се,следващите парченца бяха далеч по лесни. Също така малко по-сладко ми беше заради сладкото от боровинки и следващ път бих пробвала с друго. Или най-добре сами да си приготвим соса от замразени или пресни плодове и да добавим захар на вкус.
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 95
  • Мнения: 1 897
Френска селска торта с бисквити "Закуска"

Нужни са:
2 малки пакета бели бисквити "Закуска"
500 гр. заквасена сметана /аз използвам на "Бор Чвор"//купувам една голяма и една малко кофичка/
200 мл. течна,млечна сметана за разбиване
200 гр. пудра захар /1 ч.ч. и 2 с.л./
кората и сока на 1 лимон
3 с.л. мед
сладко от малини /в оригиналната рецепта е от боровинки/
1 ч.ч. орехи за декорация
Първо разбих течната сметана на много гъст крем. Прибрах в хладилника,докато приготвя и другия крем. В дълбока купа сложих заквасената сметана и пудрата захар и разбърках с миксер. Добавих кората и сока на лимона и отново разбърках. След това и меда,разбърках и на края сложих предварително разбитата течна сметана. Разбърках и така кремът бе готов.
В предвидената форма сложих един ред бисквити. В моя случай беше кръгла и се наложи да запълня с триъгълници и по-малки парченца,но става бързо. Намазах с пласт от крема. Сложих тук там сладко и покрих с втори ред бисквити. Отново намазах с крем и малко сладко. Следващ ред бисквити и крем и така докато продуктите се изчерпат,като завърших с крем. Моята форма се напълни почти до горе. Прибрах в хладилника за една нощ. На сутринта смлях 1 ч.ч. орехи и смесих с останали бисквити,които натроших фино. Поръсих тортата и махнах внимателно ринга. Гледката на готовата торта беше доста приятна. С намокрен със студен вода нож,отрязах първото парче. Да ви е сладко! Simple Smile
И още нещо. И аз се колебаех дали като не се потапят предварително в мляко бисквитите,няма да останат сухи. От влажността на крема,те се напояват и са перфектни! Simple Smile
Следващия път задължително ще я направя със сладко от зелени смокини!!!
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 96
  • Мнения: 1 897
Пилешка дроб сърма

Нужни са:
500 гр. пилешки дробчета /почистени,измити,подсушени и нарязани на парченца/
1 глава лук /нарязан на ситно/
1 голям морков /настърган на едро ренде/
1 ч.ч. и малко ориз/измит и добре отцеден/
1 ч.л. сух джоден /може и пресен,нарязан на ситно/
около 800 мл. пилешки бульон /аз използвам сух,който съм ви показвала,но пак ще сложа в коментар/
1/2 връзка магданоз
сол на вкус
олио и малко масло
за заливката: 2 яйца,1 с.л. брашно /с връх/,350 гр. кисело мляко /или малко по-малко от една стандартна кофичка/
Първо приготвям бульона,като за целта в 800 мл. кипяща вода слагам 2 с.л. от сухия бульон,който ползвам. Оставам го настрана.
В тиган с малко олио запържвам лука и моркова. Слагам малко сол.Когато поомекнат,слагам ориза и така готвя,докато стане почти прозрачен. Това е много важно,за да може всяко зрънце след готвенето да остане цяло,а не разкашкано! Когато е готов,прехвърлям тази смес в тавата,в която ще пека. Аз използвам кръгла тава с диаметър 28 см. и височина 5 см.
В същия тиган с още малко мазнина запържвам дробчетата,докато се сготвят,но не прекалено дълго,за да останат крехки. Посолявам и поръсвам със сухия джоджен. И тях прехвърлям в тавата. Добавям ситно нарязания магданоз,разбърквам добре и заливам с горещия бульон. Слагам на няколко места малки бучки масло и пека в предварително загрята на 180 гр. фурна. Печенето не отнема повече от 30-40 мин. Разбърквам само веднъж,на десетата минута. Готово е,когато оризът е поел цялата течност.
Приготвям заливката,като разбъркам добре двете яйца с брашното,щипка сол и киселото мляко. Сместа трябва да е напълно гладка. Изсипвам върху ястието и разпределям равномерно. Скарата на фурната прехвърлям на по-горно ниво и така запичам дроб сърмата основно отгоре до златиста коричка. Важно е да не я извадим твърде бързо,а наистина да е добре изпечена самата заливка.
Сервирам с кисело мляко. Много вкусна дроб сърма се получи! Simple Smile Изчезна за нула време и със сигурност следващия път,ще направя двойна доза. Wink
Заповядайте на страничкта ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 97
  • Мнения: 1 897
Чушки бюрек

Нужни са:
8 изпечени и обелени червени чушки
4 яйца
200 гр. сирене
1/3 връзка магданоз /нарязан на ситно/
2 скилидки чесън /пресовани/
брашно и галета за овалване
олио за пържене
Чушките изцедих добре от течността им. В малък съд разбих две от яйцата със сиренето,чесъна и магданоза. Подготвих си съд с брашно,съд с галета и трети- с останалите 2 добре разбъркани яйца.
Сложих тиган с повече олио да се загрее добре на 4 степен от 6 на моята печка. През това време напълних чушките,като внимавах да не ги разкъсам. След това овалях всяка в брашно,така че да се запечата добре от всякъде и да предотврати изтичане на плънката,ако това започне да се случва. Дори да излезе малко от нея,не се притеснявайте. Когато се панира и изпържи,няма да си личи Wink. След брашното потопих добре в яйцата и на финал овалях в галетата. Изпържих добре първо от едната,а после и от другата страна до златиста коричка. Важно е степента на котлона да не е много силна,защото така отвън бързо ще се изпържи,но може да остане суров пълнежа. Когато чушките са готови,ги премествах в чиния с домакинска хартия,за се отцеди излишната мазнина. Сервирах с малко ситно нарязан магданоз. Изчезнаха за минути...
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 98
  • Мнения: 1 897
Фалафели

Нужни са:
250 гр. сварен нахут /аз използвах от консерва/
1 яйце
1 малка глава лук/нарязана на ситно/
3 скилидки чесън/пресовани/
1/2 връзка магданоз/нарязана на едро/
2 филии хляб/начупен на парченца/
1/2 ч.л. смлян кимион
1/2 ч.л. бакпулвер
1/3 ч.л. сол
олио за пържене
за соса:
1 ч.ч. кисело мляко
1 с.л. сусамов тахан
2 скилидки чесън/пресовани/
2 ч.л. лимонов сок
1/2 ч.л. смлян кимион
2 щипки сол
В блендера слагам добре отцедения нахут и останалите съставки. Пасирам до получаване на почти еднородна смес. Не трябва да стане на каша. Възможно е да има малко по-големи парченца от продуктите,но това не е проблем. Оформям малки кюфтенца. В малък съд слагам олио около 2 пръста. Важно е да се получи маслена баня,за да бъдат фалафелите почти изцяло потопени в горещото олио. Котлона съм пуснала на 4 от 6 степени на моята печка. Олиото трябва да е добре сгорещено. Слагам едната част от фалафелите и пържа до златиста коричка и от двете страни. Аз ги обърнах два пъти. Важно е да се изпържени добре. Готовите слагам в чиния с домакинска хартия,за да се отцеди излишната мазнина. Изпържвам и останалата част. При мен това се случи на два пъти.
Соса приготвям като пасирах изброените продукти. Става рядък,но така трябва.
Сервирах топли,но може и изстинали да се консумират. Много вкусни и според мен полезни. Не съм сигурна дали,ако се пекат ще се получи ефекта на хрупкавата коричка. Трябва да кажа,че в никакъв случай не са мазни.
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 99
  • Мнения: 1 897
Еклери с млечен крем

за 23 бр. средно големи еклера са нужни:
1/2 ч.ч. вода
1/2 ч.ч. прясно мляко
1/2 ч.л. сол
2 с.л. захар
100 гр. масло
1 ч.ч. брашно
5 яйца/1 от които е за намазване/
за крема:
0.500 мл.прясно мляко
1/2 ч.ч. захар
2 жълтъка
2 с.л. брашно
1-2 ванилии
В средно голяма тенджера слагам водата,млякото,солта,захарта и маслото. Когато сместа кипне,изсипвам в нея наведнъж цялото брашно,което пресях предварително. С дървена лъжица енергично разбърквам,докато се образува гладко тесто,което лесно се отделя от стените на тенджерата. Това става доста бързо. Слагам го настрани,за да се охлади леко. Когато това стане,добавям едно по едно 4-те яйца,като след всяко разбърквам добре. В началото сместа не изглежда обещаващо,но и след последното яйце,ще се получи гладко тесто. В голямата тава на фурната,слагам хартия за печене. Фурната загрявам на 200 гр. С лъжичка взимам от сместа и слагам върху хартията. Трябва да има разстояние между еклерите,защото се уголемяват при печенето. Може да се използва и шприц,но реших да е по-лесно. Когато всички еклери са сложени в тавата,ги намазвам с отделеното яйце/при мен беше нужно половината му/. Пека ги около 25 мин. или до получаване на хубава златиста коричка. Важно е да се изпекат добре. Когато това стане,леко открехвам вратата на фурната и ги оставям така да изстинат.
Пред това време приготвям крема. В касерола слагам по-голямата част от млякото и захарта. Отделила съм малко по-малко от 1 ч.ч. от общото количество,в което слагам двата жълтъка,брашното и ванилията,и разбърквам много добре. Когато млякото кипне,махам от котлона и добавям на тънка струйка при непрекъснато разбъркване с кухненска бъркалка,яйчено-брашнената смес. Връщам на котлона и разбърквам енергично,докато кремът започне да се сгъстява. Това става много бързо. Оставам да се охлади напълно,като го разбърквам от време на време,за да не се образува коричка.
Когато и кремът,и еклерите са напълно изстинали,ги пълня,като използвам дълъг накрайник на шприца. Може да се разрежат на две и така да се намажат с крема.
Той може да е различен-сметана,извара или какъвто обичате. Сервирах ги с пресни ягоди и поръсени леко с пудра захар.
Да ви е сладко! Simple Smile
Рецептата е от "Супичка",за което благодаря!
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 100
  • Мнения: 1 897
Маслен ябълков сладкиш

Нужни са:
200 гр. масло /меко,на стайна температура/
2/3 ч.ч. захар
2 яйца /със стайна температура/
ванилия /ползвам течна есенция на "д-р Йоткер"/
1и1/2 ч.ч. брашно
1/4 ч.л. бакпулвер
3 ябълки /средно големи/
Мекото масло,захарта и ванилията разбивам на крем. Добавям едно по едно двете яйца. Брашното пресявам с бакпулвера. Вече без миксер го добавям в сместа. Тя става доста гъста. Кръгла тавичка с диаметър 25 см. намазвам добре с масло. Изсипвам сместа и разпределям равномерно. Ябълките обелвам и нарязвам на средно дебели полумесеци. Подреждам ги плътно върху тестото в кръг. Пека в предварително загрята на 180 гр. фурна около 40 мин. или до суха клечка. На 30-тата минута от печенето
поръсвам с 2-3 с.л. захар.
Получава се много вкусно маслено-бисквитено тесто и ароматни ябълки. Да ви е сладко! Simple Smile
Рецептата е една доста стара книжка с рецепти на "д-р Йоткер".
Заповядайте на старничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 101
  • Мнения: 1 897
Дупчен сладкиш

За тавичка с размер 24х24см са нужни:
4 яйца
1 ч.ч. захар
12 с.л. брашно
8 с.л. олио
2 ч.л. бакпулвер
ванилия /аз използвах течна на "д-р Йоткер"/
малко масло за намазване на тавата
за соса:
1/2 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. вода
2 с.л. какао /ползвах натурално на ION/
Яйцата разбих със захарта и ванилията до побеляване. Постепенно добавих олиото. Пресях брашното с бакпулвера. Добавих го постепенно,като вече разбърквах с кухненска бъркалка,а не с миксер. Загрях фурната на 170 гр. Намазах тавичката с масло и леко я поръсих с брашно. Изсипах сместа и пекох около 35 мин. или до суха клечка. Тъй като на 20-тата минута от печенето отгоре беше доста златист,включих на долен реотан и така допекох. Всяка печка е различна,но най-важното е да не отваряме вратичката поне 20 мин. след слагане във фурната. Готовия сладкиш оставих да се охлади около 10 мин. на отворена вратичка на фурната без да го изваждам.
В касерола смесих водата,захарта и какаото и ги оставих само да кипнат.
След като сладкишът леко изстина,го надупчих с пръчица,с дебелината на молив по цялата му повърхност. С лъжица разпределих соса,като се стараех да запълвам дупчиците. Така или иначе не може да се напълнят догоре,но не е и нужно. Така сладкишът става пухкав. По желание,за да не се виждат дупчиците,го поръсих с кокос,но може и със смлени орехи или друго по желание.
Да ви е сладко! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 102
  • Мнения: 1 897
Супа топчета

Готвя голямо количество супа,тъй като се сервира поне по една допълнителна порция на човек,а и всички се надяват да има и за вечеря Wink.
За една голяма тенджера са нужни:
за топчетата:
400 гр. мляно месо смес
3 с.л. ориз
1 ч.л. смлян кимион
брашно за овалване на топчетата
за бульона:
2 средно големи моркова /настъргани на едро ренде/
1 малка глава лук /нарязана на ситно/
малко парче корен целина /настърган на едро ренде/
3 ч.л. сух бульон/вече съм го споделяла в предишни рецепти/
1 каф.ч. ориз
3 средно големи картофа /нарязани на малки кубчета/
1/2 ч.л. червен пипер
1/2 връзка магданоз
сол на вкус
олио и малко масло
течна,млечна сметана за сервиране /по желание/
Каймата омесих с кимиона и предвидения ориз. Оставих за 30 мин. или повече в хладилника да се ароматизира.
Сложих да заври една голяма тенджера с вода /5 л./
В друга голяма тенджера,в която ще приготвям супата,сложих олио и масло и запържих лука,моркова и целината до омекване и докато морковът си пусне красивия цвят. Посолих още когато слагах лука,защото така вкусът му става по-добър. Добавих картофите и разбърквах добре около 2 мин. Сложих червения пипер,разбърках бързо и налях горещата вода. Добавих сухия бульон и започнах да приготвям топчетата. Винаги се старая да правя по-малки топчетата,защото е по-добре,поне за мен. Късам малко смес,оформям между дланите на топче и овалвам в брашно. Пускам готовите топчета във врящата на среден огън супа. Когато и последното топче е в тенджерата,слагам измития и отцеден ориз. Посолявам,като имам предвид,че и сухия бульон съдържа сол. Нарязвам на ситно дръжките на магданоза и ги добавям в супата. Супата е готова когато оризът е сварен. На финала слагам ситно нарязания магданоз. Сервирам полята с течна,млечна сметана. Тя прави вкуса по-нежен. Рядко правя застройка,защото така супата става по-капризна при претопляне,а и леко киселее,което не се харесва на момчетата ми.
Добър апетит! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 103
  • Мнения: 1 897
Пица с по-различно тесто

Блатът за тази пица се приготвя с бакпулвер и е доста вкусен. Продуктите са за тавичка с диаметър 28 см. Следващия път със сигурност ще удвоя продуктите и ще направя две пици,тъй като едва стигна за двамата ми гладници вкъщи.
Нужни са:
1 ч.ч. брашно
1/2 ч.л. бакпулвер
1/2 ч.л. сол /ползвам морска,фино смляна/
1 ч.л. горчица
щипка черен пипер
1 яйце
1/2 ч.ч. прясно мляко
2 с.л. разтопено масло
за гарниране: шунка,кашкавал,кисели краставички,доматено пюре,чубрица или каквото обичате
Брашното се пресява с бакпулвера. Слага се в купа и се добавя солта и черния пипер. В млякото слагам горчицата и яйцето и ги разбърквам. Изсипвам ги при брашното,добавям маслото и разбърквам до хомогенна смес. Получава се средно меко тесто. Тавата,в която ще печем пицата,намазвам с масло и леко поръсвам с брашно. Изсипвам тестото и разпределям равномерно. Става малко по-трудно и затова използвам лъжица,която потапям във вода. Слагам тавата в предварително затоплената на 180 гр. фурна и пека около 10 мин. или до съвсем леко златист цвят.
През това време съм нарязала краставички,шунка и съм настъргала кашкавал.
Изваждам блата и го намазвам с доматено пюре,без да прекалявам. Нареждам парчетата шунка и киселите краставички. Поръсвам с чубрица и настъргания кашкавал.
Слагам скарата на една степен по-високо ниво и пека докато кашкавалът се разтопи и придобие апетитен загар.
Да ви е сладко! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 104
  • Мнения: 1 897
Спаначени палачинки с крема сирене

Нужни са:
300 гр. спанак/пресен/
3 яйца
400 гр. кисело мляко
1 ч.л. сода/равна/
½ ч.л. сол
около 1 ч.ч. брашно
около 1 ч.ч. вода
масло за пържене
125 гр. крема сирене за намазване
Спанакът почиствам,измивам и нарязвам на ситно. Задушавам го в тиган с масло и малко сол до омекване. Оставам да се охлади. В купа разбърквам киселото мляко със содата и изчаквам да шупне добре. Добавям солта,яйцата и разбърквам . Слагам брашно толкова,че да се получи гъста смес. Разреждам с вода,до гъстота на боза. И брашното,и водата са леко приблизителни. Важно е да се получи желаната гъстота. Добавям спанака и разбърквам добре. Загрявам котлона на 4 от 6 степени на моята печка. В тиган с керамично покритие /или друг с незалепващо такова/ слагам малко масло и когато е достатъчно горещо слагам един малък черпак от сместа. Бързо разпределям в тигана и пържа от двете страни до златисто. Добре е сместа,която пържим да не е прекалено много,за да стане по-тънка и добре изпържена палачинката. Когато всички палачинки са готови,ги намазвам с крема сирене и навивам на руло. Много ароматни и вкусни се получиха.
Да ви е сладко! 😍
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

Общи условия

Активация на акаунт