Как да пържим здравословно?

  • 26 470
  • 81
  •   1
Отговори
  • Мнения: 572
И така, след като аз дадох идеята, явно аз трябва да започна темата.

Обичаме пържено, вкусно ни е, бързо се приготвя, но ... адски нездравословно. Как да направим така, че пърженото да не е чак толкова НЕполезно?
Тук има и много фурии в кухнята - споделете опит! С каква мазнина пържите? Как пържите?
Тиган или фритюрник? Или може би и двете?

kaigi , изгради си навик - пускаш котлона, след 2 мин. слагаш тиган с мазнина, след още 1 мин. вече пържиш в него. Започне ли пърженето - намаляваш котлона. Е няма как да си изгориш мазнината.
Ако вече си си изгорила мазнината, можеш само да я изхвърлиш и да започнеш отначало  Wink .
Картофи в 2 лъжици мазнина не мога да изпържа. За тях ми е фритюрника. И не виждам какво те притеснява в него.
За холестерола наблягай на сусамовия тахан, ти си знаеш.
За наситените мазнини - какво се случва след повторна употреба. Не са вечни  Laughing . Замърсяват се, малко по малко изгарят от високата температура и ... разни други неща. Но преди това просто го подменяме.

Последна редакция: пт, 30 окт 2009, 23:21 от Голямо дете

# 1
  • Мнения: 1 725
Голямо дете, благодаря за темата!  Hug
Привет! Къде без мен!  Simple Smile
Нека изредя мазнините, които се славят като най-устойчиви на окисляване при термична обработка (тук е мястото да спомена огромната заслуга на PinkPanther в ориентирането ни в това отношение, в една друга тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=422612.0- за рибеното масло, баланса на Омега 6 и Омега 3 МК/мастни киселини/ и много други полезни съвети за здравето, някои от които, за съжаление, неизвестни на повечето лекари):
- краве масло
- палмово масло (кокосово, но е от скъпите)
- свинска мас
- зехтин
- оризово олио
Моля ви да споделите и за други подходящи мазнини и да обясните защо смятате така!
Тук по-надолу има табличка с Температурата на горене на различните масла:
http://www.answers.com/topic/smoke-point#cite_note-0
Ето съотношението наситени - мононенаситени - полиненаситени:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cooking_oil
А прочитайки този форум съвсем се обърках  Confused http://www.cookingforengineers.com/article/50/Smoke-Points-of-Various-Fats Някой там предложи комбинация от равни количества зехтин-кокосово-сусамено олио (евентуално сусаменото може и накрая да се "ръсне" за аромат, едно, друго)
Та, виждате, на този етап съм много объркана - то щом химиците спорят и са на двете крайности, да не говорим за мен тогава!  ooooh!  Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 958
Запис и от мен. Благодаря за темата. не мога да избегна пърженото у дома, всички обичаме картофки, пържени филии, бяла риба.....

# 3
  • Мнения: 3 499
Поздравления за темата! Нека по- опитните в кулинарията да дадът своите съвети! Ще са от голяма полза.

# 4
  • Мнения: 1 906
Много интересна, а се надявам впоследствие да стане и полезна тема  Peace

# 5
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Аз знам една хитринка за пържени тиквички - за да не почернява олиото, когато ги нарежа, ги овалвам в брашно и ги държа 20-на минути в хладилника - стягат и изобщо олиото не си променя цвета.
А отделно всичко изпържено отцеждам на домакинска хартия.

# 6
  • Мнения: X
А отделно всичко изпържено отцеждам на домакинска хартия.
И аз, особено при тиквички, патладжани и чушки  Peace

# 7
  • Мнения: 572
Оризовото олио изглежда доста добра перспектива. 250 оС е доста висока температура, в сравнение с другите масла. Излиза че може да се ползва спокойно не само в тиган, но дори и във фритюрник. Освен това цената му за литър е по-ниска от тази на зехтина.
Още в полза на оризовото олио е че съдържа голямо количество от ценните мононенаситени мастни киселини, към които се стремим (with 47% of its fats monounsaturated, 33% polyunsaturated, and 20% saturated...). Пише че е подходящо за пържене дори при високи температури.

Някой използва ли го? Отзиви?

Да, отцеждането на мазнината на хартия е една добра идея, както и държенето в хладилник. Това не го бях чувала  Peace .

# 8
  • Мнения: 118
Здравейте, аз много обичам пържено, но от години не пържа. Беше доста трудно да свикна. Сега обаче изобщо не ми липсва. Използвам тефлонов тиган, като само запичам продуктите и накрая слагам мазнина. Приготвям  картофи, тиквички, месо .....и т.н.във фурната по такъв начин, че досущ придобиват вкуса на пържено. Много от тези хитринки съм научила от този форум.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 251
Пържено и здравословно нещо не ми се връзват в едно изречение уви Simple Smile , но пък е тооолкова вкусно, че забравям за здравословното.
Но все пак - аз например пека тиквичките на фурна оваляни с брашно и поръсени с олио, стават почти като пържените, а когато мога правя картофките на фурна с масло, вместо пържени. Но пък пържените кюфтета са си пържени кюфтета.

# 10
  • Мнения: 7 201
Поздравления за темата!  bouquet
Рядко пържа,но и на мен ще ми е интересно да науча някоя хитринка.

# 11
  • Мнения: 118
Но пък пържените кюфтета са си пържени кюфтета.
Напълно си права за кюфтетата.  smile3503Въпроса е да не се прекалява с пърженето. В домакинствата на доста мои познати например присъства предимно пържено и панирано (което според мен е още по нездравословно).

# 12
  • Мнения: 572
Здравейте, аз много обичам пържено, но от години не пържа. Беше доста трудно да свикна. Сега обаче изобщо не ми липсва. Използвам тефлонов тиган, като само запичам продуктите и накрая слагам мазнина. Приготвям  картофи, тиквички, месо .....и т.н.във фурната по такъв начин, че досущ придобиват вкуса на пържено. Много от тези хитринки съм научила от този форум.

А в тефлоновия тиган какво всъщност запържваш? Сподели и тук някоя хитринка  Praynig .

Нека да изходим и от въпроса защо пърженото е вредно? И ако се използва правилното масло дали не може все пак да пържим здравословно?

# 13
  • Мнения: 118
Голямо дете, месце - пилешко, свинско...нарязвам на късчета (почти винаги ги мариновам предварително) и слагам в тигана, разбърквам от време на време докато стане готово. Непосредствено преди да сваля от котлона поливам с олио и разбърквам. По същия начин приготвям и зеленчуци, например за гарнитура, като при тях слагам и малко вода предварително, тъй като те се нуждаят от повече време да станат мекички. Много често след обработката на тиган изсипвам продуктите в тавичка и запичам - получават се страхотно хрупкави и сочни.

# 14
  • Мнения: 27 524
Има ли фритюрници за домашна употреба, които да развиват 250°?  Thinking
На моя максимума му е 190 на индекса, но според меня няма и толкова  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт