Как да пържим здравословно?

  • 26 487
  • 81
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 725
asyalein, а последният тиган от какъв материал е? Пак е надежден? А ти като не живееш в БГ, и цените на съдовете няма смисъл да те питам значи, просто исках да зная ориентировъчно - дали 200, дали 300 лв/бройка, все пак 100 лв. не са малко, та малко по-точна ориентировка исках да придобия. Може и да заделя пък някой лев поне за един тиган (като започна работа догодина ... дай боже да намеря бързо нещо, което ме устройва що-годе Rolling Eyes)
На Настя баща и ми каза, че имало специални термометри, които като ги насочиш от разстояние към определен обект (тенджера, олио и т.н) подобно на пистолети, излъчват лъч и показват Т на обекта. 

# 46
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
последният тиган е от стомана (май  newsm78)...
скъпички са Tired
при него залепват определени неща - месото залепва, патладжани без мазнина не залепват  newsm78

Силит има и в Бг, можеш да провериш цените Peace
или в нета да погледнеш.

най-евтин беше тигана от Икеа, 10 Е, но той е и малък (у нас не се готви много месо, че само мъжа ми го яде и не ми трябва голям тиган.)
другите незнам по колко са- свеки ми ги даде, не й били удобни, ползва си тефлона...

това с пистолета ми идва вече много.... аз пържа рядко, обикновено задушавам. Simple Smile

# 47
  • София
  • Мнения: 2 045
asyalein, а последният тиган от какъв материал е? Пак е надежден? А ти като не живееш в БГ, и цените на съдовете няма смисъл да те питам значи, просто исках да зная ориентировъчно - дали 200, дали 300 лв/бройка, все пак 100 лв. не са малко, та малко по-точна ориентировка исках да придобия. Може и да заделя пък някой лев поне за един тиган (като започна работа догодина ... дай боже да намеря бързо нещо, което ме устройва що-годе Rolling Eyes)
На Настя баща и ми каза, че имало специални термометри, които като ги насочиш от разстояние към определен обект (тенджера, олио и т.н) подобно на пистолети, излъчват лъч и показват Т на обекта. 
Аз купих такъв за да меря обаче температурата на детето LaughingИначе,става и за други неща- в случая мазнина

# 48
  • Мнения: 572
Момичета, ако котлона загрява до 120 градуса, не може тигана да е с по-висока температура. И маслото вътре и то ще е 110-120 градуса.
Това което са написали за 391 задължително не се е случило на котлон включен на 120. Освен това удрям бас, че тигана е бил празен. Я помислете, ако имаше вътре нещо на близо 400 градуса, ами то ще е на въглен.

asyalein, страхотни тигани! Първите два са чугунени, така ли? Защото приличат на тефлон. И казваш със сол всичко пада от тях. Абе знам си аз кой да питам и от кой нещо да науча  Hug
Я сега ни открехни защо в уока ползваш сусамено и фъстъчено олио? В уока май се пържи на по-висока температура, той е от китайската кухня. Извини ни, но ние с Деси търсим най-добрата мазнина за пържене. Оттам и многото въпроси.

Това с пистолета и на мен ми идва в повече  Stop евала за идеята, особено за температурата на детето.

# 49
  • Мнения: 1 725
Сериозно ли Т на детето с такъв термометър? Учудвам се, понеже аз си ги представям, че са много скъпи и скалата им е доста голяма, а не като стандартните за измерване на телесна Т. danielad, любопитно ми е колко струва твоя и откъде го имаш?
Искам да цитирам тук едно мнение на съфорумка, с нейно позволение, разбира се (от темата за Алтернативна козметика):
Забравих да уточня, че полезната козметика не бива да включва emollients /не знам как се превежда/.    
За разлика от синтетичните химикали emollients са модерни и са създадени в съответствие с големи енергоемки условия, които включват изключително високи температури от 500 до 1000 градуса по Фаренхайт за дванадесет до двадесет и четири часа , заедно с много високо налягане и / или вакуум. (Много синтетични emollients също изискват токсични или канцерогенни катализатори или реактивни агенти в тяхното производство.) Тези условия са необходими за трансформиране или разделяне на естествените молекули, растително масло в нови молекули, които обикновено не се срещат в природата. Тези крайни температура и налягане, са същите като тези, намерени в сърцето на ядрен реактор. Какви деликатни, жизненоважни хранителни вещества биха могли да оцелеят тези разрушителни условия? В действителност, нови проучвания показват, че тези производствени процеси може да предизвикат образуването на транс-мастни киселини, или на транс-изомери, които са свързани със създаването на свободни радикали и инхибитори. За съжаление рафтовете в магазините са претъпкати с такива продукти - за козметика и за храна дори. Масла, които трябва да се избягват /въпреки, че са известни с полезните си качества/: рициново масло, масло от гроздови семена, фъстъчено масло, оризово масло и др. Синтетичните emollients са много: парафин, non-vegetable glycerine or glycerol, минерално масло, lauryl lactate, метилов глукозов диолит, хидрогирано масло от жожоба, хидрогенирани масла и т.н.

# 50
  • Мнения: 103
Аз използвам за пържене един спрей с олио, другия със зехтин и съм страшно доволна, не става мазно, дори бих казала обратното.

# 51
  • София
  • Мнения: 2 045
Термометъра го купих,защото една приятелка ми го препоръча ,че мери вярно и наистина е така-поръчах си го от една аптека до нас,ето го http://www.zdraveto.org/?p=productsMore&iProduct=22&sNam … D1%82%D1%8A%D1%80.Спаси ме като беше болен малкия миналата седмица,защото по никакъв начин не дава да му меря температурата,имам още три термометъра и сравнявах,наистина мери точно и много бързо .Лъча всъщност измерва кръвта,по този начин може и течност да се измери,но трябва да му погледна книжката до колко градуса мери,защото все пак е за домашна употреба PeaceНо пак пояснявам че не съм мерила мазнина,само температурата на детето Laughingdesi_sunshine със сигурност има професионални които са много скъпи и са специално за мерене на горещи течности,моя не е такъв,аз съм го взела за друга цел-както казах само за телесна температура го ползвам Peace

# 52
  • Мнения: 572
Аз използвам за пържене един спрей с олио, другия със зехтин и съм страшно доволна, не става мазно, дори бих казала обратното.


??? И това за пръв път го чувам. В Бг има ли такива спрейове?

# 53
  • Варна
  • Мнения: 3 914
Аз пържа рядко. Лук задушавам в равни количества олио и вода на ниска температура. Палачинки правим с масло на тефлонов тиган 1 път в месеца, че и по-рядко. Пържени филии - пак рядко. Мъжът ми обича през уикенда да прави домашни пържени картофи - нормални картофи, нарязани и изпържени в тенджера с мазнина. Стават много хубави, той изобщо не ги зачервява, само леко, тепмературата е ниска (на 4 от 6 деления), абе майстор им е. Фритюрник нямаме и не ща  Stop.
Ползваме олио на Калиакра, зехтинът ни идва скъп и е само за салати и за детето. Това оризово олио ме заинтригува, ако е по на сметка, ще проуча.
Тиквички спрях да пържа - научих друга рецепта, която харесахме: нарязани на кубчета, осолени и с мазнина се пекат в тава във фурната. Като са готови заливам със сос от кисело мляко, много копър и много чесън. Става бързо и е здравословно!

Аз да питам малко извън темата: Какви тави ползвате? От какъв материал? Трябва да си купувам нови и събирам отзиви.

# 54
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

asyalein, страхотни тигани! Първите два са чугунени, така ли? Защото приличат на тефлон.


не е тефлон това Peace, чугун е - големия тиган пълен мога да го вдигна само с 2 ръце (е аз съм кекава де, но е тежък)
когато нещо залепне - сипвам сол и жуля с една салфетка. нищо по тигана не се променя, само загорялото пада.
идеята е, че когато тиганът няма още патина - моят малкият от Икеа няма, та не се мие с вода и се жули със сол, да падне всичко загоряло и после се маже с тънък слой мазнина, за да не ръждяса от влагата във въздуха.
докато се образува по малкия ми тиган патина - мажа го с намаслена салфетка след всяко ползване и изжулване.

другия, големият само жуля със сол Peace

а в уока ползвам сусамово и фъстъчено, защото май имат по-висока Т на загряване. newsm78
не съм убедена, ама на бутилката си пише - за готвене в уок  Mr. Green
придават и друг аромат на яденето.

за Т на тигана и котлона не съм толкова сигурна  Peace
тези тигани, които съм показала кумулират енергия.
съответно вчера загрях  тигана от WMF (лъскавия) на 120 С, за да правя панкейкс. след това го намалих на 60 С и си изпеках 6 панкейка  newsm78
ако не бях намалила котлона, то той щеше да се изключи, тъй като надвишава определена Т, която не е зададената от мен, а е фабрично заложена като максимално допустима.

отделно - при последното правене на мекици: котлонът се изключи, поради достигане на максимално допустимата Т,а аз го бях сложила на 100 С, и успях да изпържа още 5-6 мекици след като котлонът вече не работеше.
като под пържене имам предвид, не да се киснат в мазнината, а слагам тестото, чакам 10 сек и обръщам и вадя Peace
т.е. в рамките на 1 минута имах поне 5-6 мекици  Shocked
не вярвам мазнината да е имала Т 100 С  Naughty

от това, което преведах в предния пост съм писала, че тиганът е бил празен  Peace
но и да е имало мазнина в него - не искам да ми се отделят разни отворни газове и какво ли не Crossing Arms

ох и тук съм виждала спрей за пържене....  Whistling
не бих го взела...
има разни химии в него.

има и спрейове, който можеш сам да пълниш, да кажем със зехтин... ама чак пък толкова да дозирам  Whistling
няма нужда  Mr. Green

# 55
  • Мнения: 321
В София има такъв спрей и аз съм си го купила от Пикадили. Боже,сега пък имал химикали. Според мен е просто пречистена мазнина. Ще ме побъркате момичета! Термометри, тигани.Аз и без това откачам на тази тема ,но сега разбирам ,че има много по напреднали с материала и от мен.Аз също ползвам чугунени  тигани и по дълбоки съдове ,но задушавам/много рядко пържа/в тефлон. Пека в глинени тави на една испанска ф-ма/от София ги взимам/за която правих проучване Mr. Green дали са качествени или не. Колкото до термометър,интересува ме ,от къде се взима готварски,защото правя месо, варено само в мазнина,подчертамам-варено и там темп. на мазнината не трябва да надвишава 75 гр./така пише топ готвачката,не е моя измислица Rolling Eyes/сготвих го,стана вкусно,но все си мисля,че ако се спази темп.ще е още по- добре,пък и там откъдето преписах рецептата се споменава,че е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО  Joyдобрата домакиня да притежава готварски термометър/а моят стремеж е такъв/

# 56
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
В София има такъв спрей и аз съм си го купила от Пикадили. Според мен е просто пречистена мазнина.

а какво пише на опаковката?
какво съдържа?

# 57
  • Мнения: 572
Аааа asyalein, вече поръчах на мъжо подарък за Коледа - тиган като твоя първия  newsm44 Пита ме защо искам такъв и му казах че е доста тежък и ще ми е по-лесно да лумна някой с него  Mr. Green
След всичките ти обяснения за умната печка, която имаш ... започвам да омеквам за температурата на тиганите, но само за тия които акумулират топлина.
Така де и аз не искам разни гадости да ми се отделят и от тигана и от мазнината  Naughty и затова тука се пеним с Деси и сме се заровили да изследваме мазнините.

Ей чушчица, ти имаш ли тема с рецепти като тази на asyalein ? Ще опитам и от твоите рецепти  newsm64, на asyalein са страхотни, препоръчвам ви ги!

# 58
  • Мнения: 1 236
Как да направим така, че пърженото да не е чак толкова НЕполезно?


Много лесно - пържиш колкото се може по-малко  Laughing Има и други начини за приготвяне на вкусни ястия все пак  Peace

# 59
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Голямо дете, честито за тигана  Hug

печката ми изобщо не е умна, просто мислих по въпроса за Т.
ако някой е добър по физика - моля да обясни на лаиците.

Кремче Ванилия , разбира се, че има и други вкусни ястия.
но в тази тема не разискваме само пърженето Peace
а и като се замисля голяма част от българската кухня е свързана с пърженето - ако не е изцяло пържено, то поне запръжка има...

Общи условия

Активация на акаунт