Какво ще кажете за Майкъл или Михаел?

  • 3 438
  • 68
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 957
Михаил,на мен пък не ми харесва това американизиране Naughty,такива хубави български имена имаме Crossing ArmsНе че някои го интересува моето мнение ,но аз да си кажа Blush

Преди време разговарях с една италянка,тя каза" винаги поправяй ако произнасят името ти грешно"
Имам чувството че повечето нации държат на традициите и имената си,само ние някакси винаги гледаме да се напасваме. Tired 

# 46
  • Мнения: 948
Имам чувството че повечето нации държат на традициите и имената си,само ние някакси винаги гледаме да се напасваме.

Всеки си решава; за Щатите не си много права - специално за имената има доста проучвания, че все още се дискриминира. Например един от често описваните случаи: подават се нарочно документи за работа, едното е със стандартно англо-саксонско име, другото с изчанчено черно име (по-горе писахме за това). С еднакви квалификации, единия човек бива викан на събеседване, другия получава отказ веднага.

За Италия не знам; за себе си - като търся работа, винаги ми се обаждат за позиции, на които се набляга в математиката (имам много руско име и те се славят с добрата си техническа подготовка в моята сфера) Mr. Green Такива стереотипи и категоризиране по име са неизбежни.

# 47
  • Мнения: 2 185
И въпреки всичко не бих си кръстила детето Джон, както и не бих му дала китайско име, ако живеех в Китай. Пък да ме дискриминират колкото искат, при хора, за които името е водещо така или иначе не бих желала да работя  Wink .

# 48
  • Мнения: 957
Цитат
За Италия не знам;

аз съм в Германия тук говорих с тази италианка ,тя въпреки че е женена от 30 god за германец държи на италянското.Познавам и лекар които е сириец също женен за германка и въпреки че знае перфектно немски,нарочно говори с акцент,за да знаят че е чужденец.

Цитат
И въпреки всичко не бих си кръстила детето Джон, както и не бих му дала китайско име, ако живеех в Китай. Пък да ме дискриминират колкото искат, при хора, за които името е водещо така или иначе не бих желала да работя  Wink .
и аз мисля като теб  Peace

искам да подчертая че не искам да споря,просто споделям моята гледна точка  bouquet

Честно,как ви звучи Ричард Богданов или Кимбърли Маринова например?На мен ми е странно. Rolling Eyes

# 49
  • Мнения: 7 009
Аз съм Михаела, работя с американци и съм им абсолютно непроизносима Rolling Eyes
Шефът ми се опитва, човекът, от уважение, щото аз от упоритост му се подписвам Мihaela, но му се получава Михейла.
Аз се чудя, ако вие вкъщи му казвате Михаел, а всички навън Майкъл (дг, училище, американските му приятелчета), не е ли много объркващо Thinking

# 50
  • Мнения: 81

Аз се чудя, ако вие вкъщи му казвате Михаел, а всички навън Майкъл (дг, училище, американските му приятелчета), не е ли много объркващо Thinking

Хич даже, децата са много адаптивни.....

# 51
  • Мнения: 7 009
Ми чудесно значи Simple Smile Мен само това би ме притеснило, да не се бърка детенцето, ама щом казвате, че няма, значи няма какво да се чудят, кръщават си го Михаел, пишат го Michael и всички са доволни - произносимо на български име, нормално изписване на английски  Grinning

# 52
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
...
Цитат
И въпреки всичко не бих си кръстила детето Джон, както и не бих му дала китайско име, ако живеех в Китай. Пък да ме дискриминират колкото искат, при хора, за които името е водещо така или иначе не бих желала да работя  Wink .
и аз мисля като теб  Peace

...

Това е малко наивно, щото няма как да знаете дали е водещо или не името.  Grinning

По темата - аз Майкъл не харесвам, просто не ми харесва името. Бих избрала друго име с М (модерният напоследък Макс много ми харесва).

# 53
  • Мнения: 2 185
Защо да е наивно? Постът ми беше в отговор на този на Мишолина, ако не е станало ясно.
Цитат
С еднакви квалификации, единия човек бива викан на събеседване, другия получава отказ веднага.

Ако няма да ме викнат само заради името, да са живи и здрави. По-добре да ме дискриминират преди интервюто, отколко по време или след това, само защото името ми било н'ам какво си  Peace

# 54
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Защото няма как да знаеш защо не са те викнали.

# 55
  • Мнения: 948
Да обясня, явно има нужда, извинявам се за отклонението от темата за Майкъл.

"Дискриминацията" в случая не е на корпоративно ниво, лошата компания решила да не взима черни хора. Ставаше въпрос за сериозно проучване, хиляди подадени документи, за хиляди позиции; имаше и цяла глава по въпроса и в нашумялата преди години "Freakonomics." Едва ли не почти несъзнателно хората продължават да действат и да се водят от стереотипи.

Но това наистина няма значение, нито за авторката, нито за Клеър, едва ли на списъка ви фигурират наистина фрапантни имена  Mr. Green Просто ставаше въпрос за все пак съобразяване на някакво ниво, че най-вероятно децата ви ще израстнат в англоезична среда.

Имате ли познат "Ас"ен, който е израстнал в американска детска градина? Аз имам, не му било весело.

# 56
  • Мнения: 2 185
Защото няма как да знаеш защо не са те викнали.

Тук говорим за случаите, в които дискриминират заради името. Разбира се, че няма да разбера защо не са ме викнали, но ако не са ме викнали само заради името значи не са читава компания-това имам предвид.

На Асен не му е било никак лесно, милия. На някой Атанас би му било още по-трудно  Wink . Но и на Юън (Ewan) Петров едва ли би му било много лесно в някоя детска крадина в Карнобат, примерно, ако родителите му решат след време да се върнат в Родината. Така че съобразяването наистина е важно. За мен постоянната величина са българските ми корени, след 5 години може да съм в Камбоджа или Латвия. Поради последната причина не бих избрала нито Джон, нито пък имена като Цветослав или Лъчезар, примерно, които са практически непроизносими извън Родината.

# 57
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Мишолина е права, по принцип става въпрос за дълбоко вкоренени, често неосъзнати асоциативни стереотипи.

... но ако не са ме викнали само заради името значи не са читава компания-това имам предвид. ...

не е толкова просто, ама темата е обширна и не й е тук мястото. Извинете за моите отклонения.

# 58
  • Мнения: 4 555
Изключителна книга! И продължението е много добро.

И аз ще се отклоня от темата за Майкъл и ще кажа, че също не бих искала да работя във фирма, в която биха ме отхвърлили заради произхода ми. Но що се отнася до деца, които нито могат да си изберат сами в коя държава да живеят, нито какви деца да ходят в градината (училището), в която и те ходят, напълно бих се съобразила с местните именни традиции и бих избрала или международно име, приемливо и в България и в другата държава, или ако това е невъзможно, направо местно.

Разбира се, че няма да разбера защо не са ме викнали, но ако не са ме викнали само заради името значи не са читава компания-това имам предвид.

Аз за читавостта на компанията нищо няма да си помисля, но ако хората там не биха могли да разгледат канидатурата ми обективно заради предрзсъдъци, свързани с произхода ми, те най-вероятно не биха могли да гледат обективно нито на мен, нито на работата ми в последствие, дори и да ме вземат. И едва ли ще е много комфортно да се работи в такава обстановка. Поне на мен ще ми е трудно.

Но и на Юън (Ewan) Петров едва ли би му било много лесно в някоя детска крадина в Карнобат
Колко му е да го наричат Йоан? То даже а е по-близо от ъ в това име, ю и йо не са чак толкова далечни, особено в неударена сричка се произнасят почти еднакво. Остава ударението, но и то не е кой знае какъв проблем.
А и в България много родители си кръщават децата нарочно с чужди имена. Да не говорим, че тук американските имена са изключително популярни, за разлика от българските в Америка.

И последно, едва ли някой българин в чужбина ще даде на детето си име, което там да е приемливо и модерно, а в България да бъде някаква аналогия на Асен и Атанас за американците. Сещам се само за Камила  Rolling Eyes но дори то не е чак толкова фрапантно.

# 59
  • Мнения: 81

Имате ли познат "Ас"ен, който е израстнал в американска детска градина? Аз имам, не му било весело.

Нямам, но имаме детенце Вазелин(Веселин) на което също не му е лесно.

Общи условия

Активация на акаунт