Болничен или на работа

  • 3 448
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Пред дилема съм.?Дали да изляза в болничен или да продължа да ходя на работа до последно.Болничният дали ще ми се отрази по-късно на обезщетението за майчинство?

# 1
  • София
  • Мнения: 44 229
в момента точно бих избрала болничният, независимо дали или няма да ми се отрази на майчинството...
заради грипната епидемия главно....понеже доста са хората ходещи болни или полуболни на работа, а бременната е ограничена от към лекуване като се разболее, бих си избрала да си взема болничен и да си пазя здравето докато се появи бебето.

# 2
  • Мнения: 9 776
Не бих се замисляла изобщо - болничен Peace.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
И аз бих излязла в болничен.

# 4
  • Мнения: 4 965
Особено през зимния сезон - предстоящи поледици, вируси и много дрехи... - бих избрала болничен. Peace

# 5
  • Мнения: 1 740
С грипната епидемия която върлува сега , не бих рискувала и бих избрала болничен независимо ,че ще се отрази на майчинството.

# 6
  • Мнения: 5 008
За отразяване ще ти се отрази, но аз бих си останала, особено сега с тези грипове.

# 7
  • Мнения: 139
Не бих се замисляла изобщо - болничен Peace.

# 8
  • Мнения: 1 420
Ако имаш възможност изобщо не се замисляй и си вземай болничен  Peace Като започнем от разпространяващите се вируси наоколо, това че си изморена и ти се спи и т.н. - мисля, че са достатъчни доводи да си останеш вкъщи  Wink

# 9
  • София
  • Мнения: 1 047
Според мен си зависи от работата: ако си ходиш с кола и там нямаш контакт с много хора (както е в магазин или на гише) може да си ходиш до край. А и ако не ти тежи много..... Аз дълго преди термина бях спряла да ходя и по цял ден се чудех къде да обикалям и да си намирам занимания, защото се чуствах добре и не ме свърташе вкъщи. А и повечето ми познати в това време са на работа, та съвсем скучна работа беше  Crazy

# 10
  • Мнения: 860
Прекарах си цялата бременност в болнични, и пак бих прекарала следващата особенно, ако пак е зимата. С тези грипове вземи си и си стои на топличко, бебето и по важно от всичко друго. Няма да се отрази драстично на обезщетението ти за майчинство.

# 11
  • Мнения: 119
Болничен!Аз и с двете си ползвах болничен от началото до края.Имаме това право,нали? PeaceНе го изпускай,а си гледай бременността.Ще се наработиш!  bouquet

# 12
  • Мнения: 274
И аз мисля, че трябва да си вземеш болничен  Peace

# 13
  • Мнения: 2 447
И аз мисля като Баронесата  Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 2 109
Вземи си болничен и се пази.
И -не, няма да ти се отрази на майчинството, при положение че те осигуряват на пълната ти работна заплата.

# 15
  • София
  • Мнения: 242
Аз също те съветвам да избезеш в болничен. Бременните жени са най-рискова група в тази грипна епидемия.
Болничния ще се отрази на майчинството, ако по време на него ти бъде увеличена заплатата. Мисля, че и ако получавате някакви бонуси (и ти докато си в болничен получиш такъв) също няма да бъде добавен към изчисленията. Просто майчинството ще се изчисли на база последните пълни 12 месеца преди болничния (т.е. ако излезеш в болничен на 25 ноември 2009г., майчинството ще се изчисли за периода от 01 ноември 2008г. до 31 октомври 2009г.).

# 16
  • Мнения: 317
Аз вече излязох в болничен- мисля , че за мен това е правилното решение! Peace

# 17
  • Мнения: 9 451
Мисля,че болничният е най-удачния вариант!

# 18
  • Мнения: 529
Зависи какво работиш.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 6 955
Както ми казваше един мой колега, когато и аз се бях изправила пред тази дилема: "Те тиквените медали вече ги раздадоха".
Т.е. няма нужда да се правиш на героиня и ударничка. Болничния няма да повлияе на майчинството ти, ако през последната година те осигуряват на една и съща заплата.

# 20
  • Мнения: 225
Това е и моята дилема в момента... До преди да започне психозата с грипа мислех да ходя на работа до Нова година и после да си остана вкъщи (горе-долу 4 месеца преди термина), но се замислям дали не трябва да спра още сега. Проблем ми е пътуването с метрото, където няма въздух и е ужасно претъпкано.
Що се отнася до болничния, трябва да се разграничава обикновения болничен от този, който се издава 45 дни преди термин. Ако сега ползваш болничен, той е обезщетение за временна неработоспособност, а не е поради излизане по майчинство. Базата, на която се изчислява е 6 мес. назад и се плащат 80 % от заплатата, при този по майчинство за база служат заплатите 12 месеца назад и се изплащат 90 %. Ако те осигуряват на пълната ти заплата не би следвало ползването на болничен сега да се отрази особено на обезщетението, когато излезеш по майчинство (45 дни преди термин).

# 21
  • Мнения: 3 675
Аз също бих избрала болничен, освен това имам и 9 дни неплатен отпуск, които ще си взема преди болничните/45 дни преди термин, който започва от 23 ноември/.И без това днес ми е последния работен ден, тъкмо сега се затварям у дома и няма да мърдам никъде. Mr. Green

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 6 955
при този по майчинство за база служат заплатите 12 месеца назад и се изплащат 90 %

Оказа се, че не е 90%, а около 80, това с 90-те процента си е жива спекула.

# 23
  • Мнения: 160
И аз сум за болничния Peace

# 24
  • Мнения: 9 814
Твърдо за болничиния независимо, че ще се отрази на обещетението.

при този по майчинство за база служат заплатите 12 месеца назад и се изплащат 90 %

Оказа се, че не е 90%, а около 80, това с 90-те процента си е жива спекула.

Зависи за база на тези 90% какво вземаш дали бутното или нетното среднодневно възнагражданеие.

# 25
  • Мнения: 225
при този по майчинство за база служат заплатите 12 месеца назад и се изплащат 90 %

Оказа се, че не е 90%, а около 80, това с 90-те процента си е жива спекула.

не е спекула, а законово положение в Кодекса за социално осигуряване
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

Само че, ако го смяташ 90 % от брутото грешиш, тъй като размерът на обезщетението не може да надхвърля заплатата, която си взимала.  Грубо го смятай като 90 % от нетното ти възнаграждение, за да се ориентираш колко ще взимаш.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 6 955
при този по майчинство за база служат заплатите 12 месеца назад и се изплащат 90 %

Оказа се, че не е 90%, а около 80, това с 90-те процента си е жива спекула.

не е спекула, а законово положение в Кодекса за социално осигуряване
......................

Само че, ако го смяташ 90 % от брутото грешиш, тъй като размерът на обезщетението не може да надхвърля заплатата, която си взимала.  Грубо го смятай като 90 % от нетното ти възнаграждение, за да се ориентираш колко ще взимаш.

Ами именно това имам предвид, че много майки си мислят, че е 90% от брутното и си правят грешни сметки.

# 27
  • Мнения: 3 215
И аз съм ото много смелите и смятах да работя поне до празниците, но после размислих и реших, че не си заслужава предвид вирусите, които дебнат наоколо. Но пък извадих късмет и шефовете ми се съгласиха да си работя от къщи, и без това само комп и интернет са ми достатъчни. Така, че от днес съм си хем вкъщи, хем на работа. Mr. Green
Не бих се отказала от възможността да си остана на топло даже и това да повлияе на обезщетението ми след това. Здравето - моето и на бебето, е над всичко! Peace

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 559
Взимай си болничен ,да ти е мирна главата.

# 29
  • Мнения: 128
И аз като всички останали съм "за" болничния-особено при този грип. Аз съм болничен от 4-ти месец, работата ми беше свързана с контакт с много хора и мисля, че това е най-правилното решение.

# 30
  • Мнения: 1 372
Аз бих предпочела да работя, ако нямам проблемна бременост и усложнения.
А на въпроса дали ще ти се отрази върху обезщетението отговора е да. Ако си в раните месеци хубаво си прецени защото нямаш право да пускаш повече от 6 месеца непрекъснат болничен поради "общо заболяване" какъвто пускат за бременост преди болничния за 45 дни преди раждане. Иначе казано ако си във втория месец и започнеш от сега да си пускаш болничен, рано или късно пак ще имаш период в който ще трябва да се върнеш на работа.

# 31
  • София
  • Мнения: 310
Здравейте и от мен!
Аз съм съвсем в началото, дори след тест...но тъй като хванах точно периода на епидемията,а знаете първите месеци колко е опасно, та въпроса ми е какво да правя.
Док ми каза, че мога да искам и от личния, а после тя ще ми дава от тези 180 дни. Но аз так или иначе имам 28 раб. дни плаен отпуск за другата година и те заедно ще покрият цялата бременност.
Искам и да попитам, обезщетението се изчислява 12 месеца назад 90% върху брутната ми заплата, но когато си в болничен, върху какво се изчислява, върху това което взимаш като пари от НОИ ли (т.е. от болничния)?
Малко объркано стана,ама не са ми ясни много тия въпроси,а много се ритеснявам пак да пусна болничен, тъй като отсъствах 3 седмици (1-отпуск и 2 болничен, заради ин-витро) и днес се върнах на работа.
Лошото при нас е, че пътува от единия край на Сф до другия,а и в работата сме по 100 души на етаж,но не в стая, а всички на едно.
Просто не знам какво да правя?

# 32
  • Мнения: 1 677
Не знам как стои въпросът с правото на болнични и обезщетенията. Аз смятам, че по-добрият вариант е - оставане вкъщи.

# 33
  • Мнения: 625
Вземи си болничен и се пази.
И -не, няма да ти се отрази на майчинството, при положение че те осигуряват на пълната ти работна заплата.
Peace Излязох 12 г.с. и то точно ноември. Имах супер лека бременност, но работя с деца и не беше уместно да продължавам.

# 34
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Зависи изключително от естеството на работата, от това какъв тип човек си, от късмета...

# 35
  • Мнения: 116
болнични определено

# 36
  • Мнения: 128
Всеки сам си преценява за себе си.Ако решиш да ползваш болничен,болничните ти сега и като родиш,ще се намалят т.е обезщетението ти няма да е на реалната сума,на която те осигуряват.Ако това те устройва.....
Аз работех до последно с хора,работата ми е такава.Вярно,че се притеснявах ,да не се разболея,но слава богу всичко беше наред.

# 37
  • София
  • Мнения: 5 079
Това зависи от това как се чувстваш ТИ и бебето и кой вариант е най- оптимален за вас двамата.
Аз работих до последно и двата пъти, но не казвам, че това е опцията, просто така исках в МОЯ случай. Слушай вътрешния си глас. Wink

# 38
  • Мнения: 3 215
Малечка, в твоя случай изобщо не бих се колебала  Peace

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
За мен решението е болничен.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 487
Аз съм абсолютно "за" болничния - грипове, студове, по-нататък и поледици..... Излишно е да си правите експерименти, когато може и без тях да се мине.... според мен, естествено.

# 41
  • Мнения: 718
Зависи как се чувстваш, а също и от естеството на работата. Ако имаш много контакти с хора, може би не е лошо да се възползваш от болничен.

# 42
  • Мнения: 73
болничен  Peace

# 43
  • Мнения: 13
И аз сам за болничен.Аз си мислех да работя до началото на декември,но като се започна с тези грипни епидемии предпочетох болничен и вече втора седмица си стоя у дома.

# 44
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
Предвид ситуацията в страната в момента- болнични. Особено ако ходенето на работа е с обществен транспорт и работиш в контакт с много хора- тогава си е направо задължително.

# 45
  • София
  • Мнения: 23 109
Ако оставим настрани грипната епидемия - твърдо ЗА оставането на работа. Разбира се, че болничният ще даде отражение на парите, които по-късно ще взимаш. Аз си работех до последно и се чувствах страхотно.

# 46
  • Мнения: 150
болничен  Peace

# 47
  • Мнения: 381
Честно казано ако не беше тоя грип и изобщо такова вирусно положението/заради сезона най-вече/ щях да те посъветвам същото като tonkabonka - да работиш до последно когато работата ти доставя удоволствие е страхотно, чувстваш се пълноценно и жизнено. Мене лично стоенето вкъщи без работа страшно ме изнервя!

# 48
  • Мнения: 163
Болничен!! Така е най-добре за теб и бебето поне към този момент! Naughty

# 49
  • Razgrad
  • Мнения: 282
Вземи си болничен,но знай че ще ти се отрази малко на майчинството.Зависи пак каква ти е работата.

# 50
  • Мнения: 2 131
През зимата на 2006/2007 /терминът ми беше за началото на май/ си ходех на работа. Тоест излязох в болничен 45 дни преди термина.
Обаче - имах лека бременност, не особено тежка работа, зимата също бе мека - почти нямаше сняг, съответно - поледици.
Сега ситуацията е друга - с този грип, май е по-добре бременната да не контактува с много хора.

# 51
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 078
Ако нямаше грипна епидемия бих ти казала категорично да си работиш до последно. Както сме коментирали много пъти тук, бременната жена не е болна. За съжаление сега момента не е подходящ за контакти с хора и е по-добре да ги ограничиш като си останеш в къщи. Иначе финансово ще ти се отрази на майчинството. Ще взимаш с около 10% по-малко от това което би взимала ако работиш до последно.

# 52
  • Мнения: 2
Благодаря на всички отзовали се

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Абсолютно си вземи болничен и у вас на филми и пуканки....да не мислиш,че е лошо       Mr. Green

# 54
  • Мнения: 3 456
Ако оставим настрани грипната епидемия - твърдо ЗА оставането на работа. Разбира се, че болничният ще даде отражение на парите, които по-късно ще взимаш. Аз си работех до последно и се чувствах страхотно.
Е, няма как да я оставим настрана грипната епидемия. Тя е факт. В този смисъл болничният е по-добрият вариант.

# 55
  • Мнения: 510
Ако оставим настрани грипната епидемия - твърдо ЗА оставането на работа. Разбира се, че болничният ще даде отражение на парите, които по-късно ще взимаш. Аз си работех до последно и се чувствах страхотно.

И как ще се отрази? Ще взема 20 % по-малко от заплатата си. Това струва ли си риска? Аз бих си взела болничен, както и направих на времето  Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 165
Взех си боничен още от 7 седмица. Това бяха най-спокойните ми месеци. Починах си супер ( работя от години, като е имало моменти без годишна отпуска ). Насладих са на майчинството, без да бързам и с невероятно удоволствие си накупих всичко необходимо и най- важното бях спокойна като раждах. Родих спокойно бебе,,, еее докато не се появиха коликите, зъбите.............и още нещо  Joy

# 57
  • София
  • Мнения: 791
Решението е строго индивидуално,така както и всяка бременност е различна! Аз излязох в 7 мес в болничен,месец по-рано! Постъпих правилно,обърнах внимание на себе си и бременността си,посещавах курсове за бременни и правех всичко онова,което като ми порасна корема след месец не бях в състояние да свърша! Ако на някой му не му пречи да си ходи на работа до последно-Браво,просто аз не съм от тях и нямам нужда от грамота за трудолюбие.

# 58
  • Мнения: 400
Ако оставим настрани грипната епидемия - твърдо ЗА оставането на работа. Разбира се, че болничният ще даде отражение на парите, които по-късно ще взимаш. Аз си работех до последно и се чувствах страхотно.
Peace
Никъде не видях авторката да споменава момента с грипната епидемия.За това оставам с впечатлението,че дилемата е-"дали да работя,или да прекарам бременността си у дома".По време на грип-естествено да си останеш у дома известно време,но само за това,че си бременна да прекъснеш работа-не го разбирам.

# 59
  • Panagyurishte
  • Мнения: 127
Ako се чувстваш добре, си работи. Ако ли не-болничен Peace

# 60
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Без да се замисля бих си взела болничен.

# 61
  • Rio de Janeiro/Austevoll/Varna occasionally
  • Мнения: 580
Болничен  Peace Особено сега!

# 62
  • Мнения: 4 335
На този етап и аз бих си взела болничен.

# 63
  • Мнения: 146
Болничен,за твое спокойствие.При тази епидемия си стои на топло в къщи.Парите ще паднат малко,но ако се осигуряваш на добри пари няма какво да те притеснява.Лека бременност.

# 64
  • Мнения: 458
Ако нямаше грипна епидемия бих ти казала категорично да си работиш до последно.
Ако ти харесва работата - вземи си маска и стой с нея. Peace

# 65
  • Мнения: 3 695
и аз съм за болничен  Peace

# 66
  • Мнения: 989
С този грип наистина е най-разумно да избереш боничния. Казаха, че бременните са от най-застрашените в случая.

# 67
  • Мнения: 2
Зависи от много фактори, но определено мога да кажа как се отразява и в двата случая. Първата ми бременност премина на работното място, а аз работя много отговорна и изпълнена с постоянен стрес работа. Това не се оказа добър избор, но вече всичко е минало. За сегашната ми бременност избрах след третия месец да си стоя вкъщи - факторите в полза на това бяха много /основно продиктувани от предишния ми опит/, а най-важния - нямаше кой да се грижи за детето ми, тъй като не беше прието на детска градина. И малкия обикаляше ту при едните баба и дядо, ту при другите. Пълен кошмар! Всичко това се отразяваше на спокойствието на детето - все пак според мен е най-добре детето да си е при мама и татко.
Та в крайна сметка според мен това си е личен избор,много добре трябва да си направиш сметка за плюсовете и минусите и при двата варианта и сама да решиш. А кой знае по-добре от теб кое е най-добро за вашето семейство. Искам само да отбележа, че парите не трябва да са най-важния фактор, който да определя решението ти.
Ако те осигурява работодателя ти на 100% от заплатата, няма да имаш никакви проблеми с размера на болничния, според мен дори се взима повече, отколкото ако си стоиш на работа. Поне при мен е така...

# 68
  • Мнения: X
Ако мога да избирам, аз също бих предпочела да прекарам поне втората част от бременността си в болнични. Не обичам работата си, намирам я за доста стресираща и неблагодарна, а да не говорим, че съм непрекъснато сред хора и съм изложена на всякакви вируси. На този етап още чакам да мине необходимото време, за да може да се потвърди бременността ми, но въпросът ме вълнува изключително много. Как се излиза в болничен? Трябва ли да имаш проблемна бременност, за да ти бъде издаден болничен? Може ли личният ти лекар при добро желание да издаде болничен за дълъг период от време, без да отнася въпроса към комисия?

# 69
  • Мнения: 150
Wonderland,може зависи от доктора, но за повече от 7 дни трябва да е с комисия , но ако в кабинета на твоя лекар има и др.няма проблем тъй като той се разписва , поне при мен така ми издават болничния....

# 70
  • Мнения: 1 489
Болничен!!!
Макар,че аз работих до седмия месец,но беше топло и нямаше вируси.

Общи условия

Активация на акаунт