Болничен или на работа

  • 3 454
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 242
Аз също те съветвам да избезеш в болничен. Бременните жени са най-рискова група в тази грипна епидемия.
Болничния ще се отрази на майчинството, ако по време на него ти бъде увеличена заплатата. Мисля, че и ако получавате някакви бонуси (и ти докато си в болничен получиш такъв) също няма да бъде добавен към изчисленията. Просто майчинството ще се изчисли на база последните пълни 12 месеца преди болничния (т.е. ако излезеш в болничен на 25 ноември 2009г., майчинството ще се изчисли за периода от 01 ноември 2008г. до 31 октомври 2009г.).

# 16
  • Мнения: 317
Аз вече излязох в болничен- мисля , че за мен това е правилното решение! Peace

# 17
  • Мнения: 9 468
Мисля,че болничният е най-удачния вариант!

# 18
  • Мнения: 529
Зависи какво работиш.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 7 001
Както ми казваше един мой колега, когато и аз се бях изправила пред тази дилема: "Те тиквените медали вече ги раздадоха".
Т.е. няма нужда да се правиш на героиня и ударничка. Болничния няма да повлияе на майчинството ти, ако през последната година те осигуряват на една и съща заплата.

# 20
  • Мнения: 225
Това е и моята дилема в момента... До преди да започне психозата с грипа мислех да ходя на работа до Нова година и после да си остана вкъщи (горе-долу 4 месеца преди термина), но се замислям дали не трябва да спра още сега. Проблем ми е пътуването с метрото, където няма въздух и е ужасно претъпкано.
Що се отнася до болничния, трябва да се разграничава обикновения болничен от този, който се издава 45 дни преди термин. Ако сега ползваш болничен, той е обезщетение за временна неработоспособност, а не е поради излизане по майчинство. Базата, на която се изчислява е 6 мес. назад и се плащат 80 % от заплатата, при този по майчинство за база служат заплатите 12 месеца назад и се изплащат 90 %. Ако те осигуряват на пълната ти заплата не би следвало ползването на болничен сега да се отрази особено на обезщетението, когато излезеш по майчинство (45 дни преди термин).

# 21
  • Мнения: 3 675
Аз също бих избрала болничен, освен това имам и 9 дни неплатен отпуск, които ще си взема преди болничните/45 дни преди термин, който започва от 23 ноември/.И без това днес ми е последния работен ден, тъкмо сега се затварям у дома и няма да мърдам никъде. Mr. Green

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 7 001
при този по майчинство за база служат заплатите 12 месеца назад и се изплащат 90 %

Оказа се, че не е 90%, а около 80, това с 90-те процента си е жива спекула.

# 23
  • Мнения: 160
И аз сум за болничния Peace

# 24
  • Мнения: 9 814
Твърдо за болничиния независимо, че ще се отрази на обещетението.

при този по майчинство за база служат заплатите 12 месеца назад и се изплащат 90 %

Оказа се, че не е 90%, а около 80, това с 90-те процента си е жива спекула.

Зависи за база на тези 90% какво вземаш дали бутното или нетното среднодневно възнагражданеие.

# 25
  • Мнения: 225
при този по майчинство за база служат заплатите 12 месеца назад и се изплащат 90 %

Оказа се, че не е 90%, а около 80, това с 90-те процента си е жива спекула.

не е спекула, а законово положение в Кодекса за социално осигуряване
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

Само че, ако го смяташ 90 % от брутото грешиш, тъй като размерът на обезщетението не може да надхвърля заплатата, която си взимала.  Грубо го смятай като 90 % от нетното ти възнаграждение, за да се ориентираш колко ще взимаш.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 7 001
при този по майчинство за база служат заплатите 12 месеца назад и се изплащат 90 %

Оказа се, че не е 90%, а около 80, това с 90-те процента си е жива спекула.

не е спекула, а законово положение в Кодекса за социално осигуряване
......................

Само че, ако го смяташ 90 % от брутото грешиш, тъй като размерът на обезщетението не може да надхвърля заплатата, която си взимала.  Грубо го смятай като 90 % от нетното ти възнаграждение, за да се ориентираш колко ще взимаш.

Ами именно това имам предвид, че много майки си мислят, че е 90% от брутното и си правят грешни сметки.

# 27
  • Мнения: 3 215
И аз съм ото много смелите и смятах да работя поне до празниците, но после размислих и реших, че не си заслужава предвид вирусите, които дебнат наоколо. Но пък извадих късмет и шефовете ми се съгласиха да си работя от къщи, и без това само комп и интернет са ми достатъчни. Така, че от днес съм си хем вкъщи, хем на работа. Mr. Green
Не бих се отказала от възможността да си остана на топло даже и това да повлияе на обезщетението ми след това. Здравето - моето и на бебето, е над всичко! Peace

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 564
Взимай си болничен ,да ти е мирна главата.

# 29
  • Мнения: 128
И аз като всички останали съм "за" болничния-особено при този грип. Аз съм болничен от 4-ти месец, работата ми беше свързана с контакт с много хора и мисля, че това е най-правилното решение.

Общи условия

Активация на акаунт