ЯНУАРСКИ размисли и страсти - 25

  • 27 611
  • 742
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 338
Katinche, мерси че ме светна по въпроса за контейнерчетата, преди да съм го потрошила от дърпане, натискане и отваряне с нож Simple Smile

# 16
  • Мнения: 9 501
Благодаря за новата тема!  bouquet

Лета, прехвърлям ти въпросите от предната тема:

"Аз да ви потърся мнението по няколко въпроса:
- необходим ли е овлажнител за въздух, при отопление климатик - за сатята при беба говоря ?
- принципно мислех да започвам с разходките възможно най-скоро при добро време естествено, но след като говорят за"втора вълна грип" вие какво мислите по този въпрос?
- как да не се ползават помпи или практикува "цедене" като гърдите в родилното, когато се спусне кърмата и бебето няма сили и хал да суче стават като камък ? с цел да се предотврати мастит?"

Да, необходимо е да е овлажнен въздуха-може с леко отворен прозорец (не нон-стоп де), ако е далеч от бебето и не става течение..или овлажнител..
Разходките ако са навън-няма проблем /а до януари все ще има момент на паднали температури под нулата Praynig, което дефакто трепе вирусите #2gunfire/. Така че стига да не е в МОЛ-ове и места с мн хора-е ок.
Третия въпрос не го разбирам Rolling Eyes

За "помощ от роднини" Laughing-с Тити не съм искала и ползвала такава. Справяхме се със съпруга ми. Сега отново мисля да е така, още повече, че младежа е като татуировка за мен, и съответно ревност ще има..т.е. ако го пратим при баба и дядо ще предизвикам други, нежелани емоции у него Confused Но ще видим като дойде момента..току-виж ни е изненадал Laughing

_valkiria_ в някаква тема за резервните части на авент, мернах че има проблем с тези излезли от гаранция, а иначе май клапите ставали и за двата вида /не съм мн сигурна в това обаче/ то там им е кахъра..

Mischievous
и аз съм ползвала контейнерите на Авент, обаче първо са мн скъпи /аз напълних 3 чекмеджета във фризера с кърма Mr. Green/  и второ не ги намирам за практични. Имам предвид обема им-180мл са много-дефакто ако ще се ползва кърмата за след да кажем 6-имес директно размразена и в шише-ок, но иначе ако ти трябва по-малко, останалото изхвърляш Crazy
2006-та нямаше /или поне аз не намерих/ пликчета за замр. на кърма, та ползвах "стерилни чашки за урина"-от аптеките в обеми от по 50-80-100мл. След това използвах в захранването и количествата примерно за правене на каша бяха точно Peace
Сега съм взела стерилни пликчета за кърма-ето такива:

_Iri_
бързо оздравяване на мъжа ти-дано утре вече е на подобрение Hug

Виолетблу-как е Емма?

# 17
  • София
  • Мнения: 7
Да се запиша и аз в новата темичка Simple Smile Не видях, че я има и публикувах в старата, но сега прехвърлям  Mr. Green

Привет и от мен!  Hug
olemale , Денят на отворените врати във Вита е на 20 ноември. Аз също смятам да отида там и в Майчин дом, стига да не ги отменят заради грипната епидемия.

goris, относно отворените врати и аз мислех да ходя в Майчин дом и Тина Киркова, ама днес се обаждах и само като казах "Обаждам се във връзка с отворените..." и отсреща веднаха ми казаха "Няма да има заради грипа"  Naughty това в Майчин дом, а в Тина Киркова никой не ми вдигна, но предполагам че и там ще е така  Sick

Какъв сироп за кашлица мога да пия? Стодал става ли?
Мед не мога да консумирам, а други бабини илачи няма как в момента да си приготвя. Кашлицата е по-скоро суха, без секрети.

Копнеж, аз през 10-та седмица бях с адски гадна кашлица, изпих 4 сиропа, едният от които Стодал, но накрая се оправих от един чай, който майка ми ми направи... Бабешки илач е, но действа на 100 % (поне при мен). Та сваряват се обелки от лук, орехи (само да са начупени заедно с черупките), локум, индрише и лукчета... Звучи гадно, но на вкус е невероятен Simple Smile Пиех го вместо вода, даже и студен... Ефекта беше поразителен  Peace

# 18
  • Мнения: 10
MTV, благодаря ти за отговорите.   bouquet
За разходките си мислех същото  Peace
Относно третия ми въпрос, предизвикан е от изказването на Style, което е възможно и аз да не съм разбрала правилно, но да си кажа: "........... оказа се ,че препълването с първото дете е било от прекомерното цедене с помпата и несученето, когато е нужно на майката и детето, а под час. Всичко това води до свръхпроизводство в началото с протичане и до недостиг след време...."
Т.е. аз го разбирам че дори и в началото не е необходимо цедене на ръка или с помпа, тъй като бебето само ще си "урегулира" така да се каже количеството кърма която да се спуска в гърдите.
И отново се извинявам ако не съм разбрала аз правилно  Blush


Последна редакция: пн, 09 ное 2009, 23:08 от leta5

# 19
  • Мнения: 9 501
leta5 точно в началото, когато кърмата е много, е добре да се изцежда-но до облекчаване!
Аз от незнание цедях до край след всяко кърмене и си докарах именно хиперлактация-изцеждах след хранене по 300-350мл Crazy
А вече след първия мес /ориентировъчно като време..сега някой да не се хване за срокове../ се изцежда при напрежение, за поддържане на лактация, защото се кърми от една гърда на хранене, а другата е добре да се изцеди /пак не до край/..

# 20
  • Мнения: 19
Раче като прочетох последният ти пост-ами моята снаха и майка нямат нищо общо с твоите-нито са осолявали,нито с мас са мазали, а майка ми определено от кърмене разбира,защото двамата с брат ми сме кърмени доста дълго,че даже ае имало доста кърма с мен и имам и "млечен"брат(кърмила е и друго бебе.А,че бебето определя правилата-мисля,че по този въпрос не спори никой. Война в къщата не мисля да водя,защото аз и акъли на други хоря не търпя,което не е много хубаво.
 За мама Це- В този ред на мисли-мислим да си гледаме бебето сами(свекървата е на първия етаж,но не мисля да се включва(иначе отново ще трябва да се конфронтираме).Майка ми и брат ми могат в началото 2-3 пъти да ни покажат как се къпе бебето и помощта е до там.Ако иска  някой път мама да сготви нещо,за да ми помогне нямам нищо против,но определено  мисля,че ще се справя с всичко(не съм самонадеяна и знам,че няма да е лесно).
 MTV-ще поживеем и ще видим-живот и здраве всичко да е наред-след като родя и ако мога да кърмя бих споделила личния си опит от кърменето с теб(щом толкова държиш на опита).Явно си на принципа :"Ръка да види око да пипне".Форума е за споделяне на различни мнения-това е целта му.Хубаво споделила си твоят опит,но не се опитвай да го налагаш-това е същото като да обясниш например на някой за раждането-то едно раждане с друго не си приличат-така е и за кърменето,всяко бебе е различно.Нищо лично.
 Приятен ден!

# 21
  • Мнения: 912
Момичета, тъкмо мислех да се хваля, че сме здрави..и снощи дъщеря ми вдигна Т....примряла съм от страх  Sad Тези дни само се молех на Господ и се радвах,че сме ОК, но за съжаление, Асинка я застигнаха болестите и е с Т и лека кашлица....а до вчера беше добре и ходеше на градина....
Аз уча за изпит,  пратих майка ми да ми вземе болничния и ще си я гледам малката вкъщи, но умирам от страх за себе си и бебето  Praynig .... в такъв момент ми иде да заколя бабите дето никакви ги няма на хоризонта ( в провинцията са) , само като има иху-аха идват у нас, така всеки може  #Cussing out  ....
Започнахме лечение с Изопринозин и ще видим къде ще му излезе края-днес ще я водя при педи, но никак не ми се иска да ходя аз да не лепна нещо...
violetbluе, аз изживях подобен ужас като твоя лятото на 2007 г. , когато във Варна малката  само за 3 дни на морето пипна онази гаден летен виус с повръщането, високата Т...и се стигна до много гърчове и до хоспитализация...добре, че и майка ми беше с нас тогава на морето...най-лошото беше, че тъкмо бях разбрала, че съм бременна с второ, но изживях голям ужас с дъщеря ми, защото тя беше само бебе, а получи мозъчен отток от тези гърчове и дълго време не знаеха какво й има, снимки й правиха, даже пункция в гърба...накрая заключиха,че този "неопределен вирус" е довел до неврологични усложнения...никога няма да забравя този кошмар, защото имам чувството,че той доведе до фаталния край на втората ми бременност- един пример как стресът се отразява пагубно на плода, но тогава реших, че за дъщеря ми е по-важно да има нормално детство и да се съсредоточа върху нейното лечение и растеж....от тази случка насам дъщеря ми не се храни добре както преди и проговори малко късно...но това може да се дължи и на други фактори. Както и да е, да не ви разстройвам...радвам,се че най-страшното се е разминало и повярвай ми,че е за добро ти да си вкъщи и да се пазиш за бъдещото си бебче и да пестиш сили за една голяма оздравяла кака!   bouquet

Последна редакция: вт, 10 ное 2009, 10:46 от Mis-Demeanor

# 22
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 639
Да се запиша, другарки  Peace Днес ми е последният работен ден и както никога от много отдавна насам, имам някакво добро настроение...

Все още не съм минала ЖК, не знам и кога ще стане. Надявам се до края на другата седмица да ме приеме, въпреки епидемията. Таман ще стане един месец, откакто последно видяхме госпойцата на УЗ.

Много теми сте зачекнали, ама аз не помня  Blush Относно помощта- при нас е неминуемо, понеже всеки отвсякъде ми дава непоискани съвети. Вслушвах се в тях само с първото бебе и сега осъзнавам колко грешни са били. С второто бебе бях решила, че опитът ми е достатъчен и сама вземах решенията си. Още не бях открила форума при това  Mr. Green Сега с всичката информация, която имам на разположение, различните гледни точки и споделения опит на толкова хора, смятам, че съвсем отговорно мога да направя информиран избор за това как да си гледам детето- като се започне от стайната Т, катовете дрешки, банята, масажите, та се стигне до използването на проходилка  Laughing За кърменето проблеми няма да имам- мама е нямала кърма, кърмила ме е нейна приятелка няколко месеца и майка ми винаги ме е подкрепяла. Свекърва ми е кърмила почти до две години, така че и там няма да има отпор. Само със захранването отново ще им пиля нервите  Joy

Ние същи ще се топлим с климатик, но овлажнител няма да купувам. Винаги има дрехи за сушене зимата- сгъваем простир под климатика ми върши чудесна работа за овлажняването на въздуха.

Не знам писах ли за помпите. Сестра ми ми даде нейната Авент, но се оказа неработеща, има проблем с клапата  Confused Взех си на Бертони, сега я ползва моя приятелка. Надявам се да ми свърши работа. Но без помпа в никакъв случай не се виждам, особено в родилното. Цеденето на ръка е кошмар за мен. Предния път ползвах помпа тип спринцовка, не е кой знае какво, но пак ми вършеше работа.

Айде после пак  Grinning

# 23
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Привет  Hug
january2010, мерси за хубавата темичка   bouquet

Относно помощта - свекърва ми вероятно ще идва, дори и да не й кажа. Тъй като най-вероятно ще ги спрем двете каки от детска за известно време, ще се занимава с тях. Въпреки че като се познавам, всичко искам аз да си свърша - и за домакинската работа, и за гледането на децата... Ама поне като й кажа нещо, жената се съобразява.

За овлажнителя - също като Тарталета и ние сме на климатик в спалнята. В хола сме с камина. Нямаме овлажнител, но при нас влагата е повишена, дори включваме влагоабсорбатор. Иначе и у нас постоянно има пране, така че овлажняването не го мисля.

За помпата - ще си я взема за родилното, както и подплънки за гърди. Особено с малката така ми течеше втората гърда, докато я кърмех, че редовно ходех до Неонатологията да искам допълнителни дрешки. Те пък много ми се радваха, че имам кърма  Peace

Barbie^girl , благодаря ти за инфото. Дано скоро да премине тази епидемия, че да можем да посетим болниците, пък и като се раждат бебчетата ни, да не е такова времето.  Praynig

# 24
  • София
  • Мнения: 1 252
Ако майка ми е добре, ще дойде за изписването и пак ще остане 10тина дена. Най-вече, за да ми помага с домакинството и баткото. Свекървата баткото го видя, когато беше на 3 месеца, не очаквам и сега да изяви мераци за помощ. Свекърът е по-сложен - той е лекарят и ще дойде поне първата седмица след изписване, за да огледа бебето и да се увери, че го гледам добре. След това може с месеци да не се вясне, но тази визита е задължителна. Този път се надявам да не ми досаждат със съветите си, след като предния път видяха, че се справям и без тях.
Климатик нямам, но държа на влажния въздух в жилището. От сега започвам да мисля как ще спим на затворен прозорец - това не се е случвало от години...
Разходките не ме притесняват. Слингът ми е от 6 м вълнен плат. Ако има втора грипна вълна ще избягвам местата с много хора, но разходките няма да си спестя.
Лета, в много болници бебетата не са при майките си, а им се носят на 3 часа. Така няма как да се стимулират достатъчно гърдите и се налага изцеждане (защото гърдите се препълват в даден момент и ако не се изцедят се запушват канали, което води до мастит). Ако бебето е при теб няма нужда от помпа или цедене - предлагаш при поискване и кърмата ще ти се урегулира сама. От бебето по-добра помпа няма. В болниците по принцип се ползват помпи. Много е важно в първите дни след раждането да стимулирате гърдите си, за да ви слезе лесно кърмата. Преди кърмене правите топъл компрес на гърдите, за да се отворят каналите, а след кърмене студен, за да се свият.
Да ви предупредя за едно кофти преживяване: много е неприятно, когато акушерка или лекар решат да ви проверят за наличието на кърма (в случая коластра). Така зверски стискат, че аз звезди видях посред бял ден и ми спря дишането от болка. Обясниха ми, че било наложително, за да тръгнела лактацията. И без тяхна помощ Господ си знае работата - рефлексът на потичане няма нищо общо с изтезанията от страна на акушерката или лекарката. Наложи се да ги заплаша с физическа саморазправа, ако някой реши да опита отново и им секнах мераците за доене... Този път със сигурност никой няма да ми пипне гърдите Mr. Green

Много прегръдки на боледуващите  Hug. Бързо да се възстановяват и да оставят болежките след себе си! Praynig Hug Praynig

january2010   bouquet

# 25
  • Мнения: 175
olemale , Денят на отворените врати във Вита е на 20 ноември.

goris, да те пишем в отбора на Вита тогава, за сега сме 6 момичета, края на седмицата ще звъня да запиша всички ни?!

Katinche , ако имаш предвид отворените врати и нямаш нищо против, запиши и мен. Макар че нещо взех да се чуствам като едно момиче в началото zuzi май беше. Ама карай де, не е болка.
Дали все пак някой би ми казал къде се мерят тоновете в последните месеци.

# 26
  • София
  • Мнения: 33
Здравейте!
И аз да се включа в темите:

За помощта - научих нещо интересно на една от лекциите по йога и ще го споделя с вас. За мен също е новост. Според източните народи - първия месец след раждането се смята за рисков за майката. Добре е да се пази както от преумора така и от простуда. Затова даже не било добре да излиза (или поне трябва да се облича добре). Това е така, защото при раждането се отделя много топлина (ин енергия), която майката наваксва следвашия месец. В Китай и в други страни имат за навик да събират специално пари за този първи месец, за да вземат помощничка на майката (и то за домакинството най-вече), за да може майката да е спокойна и да кърми добре! Това го правят дори и в най-бедните семейства, ако бабите нямат възможност да помагат. Другото интересно беше, че през този първи месец се смята, че ако жената има няккави хронични болести то с помощта на акопресура и други подобни методи може да се излекува напълно! Но същото важи и ако се разболее през първия месец - може да има трайни последтсвия... Това казаха на лекцията Wink
Това което аз мисля да направя е майка ми да идва от време на време да помага - най-вече с готвенето (и то ако имам нужда). Иначе таткото вече е добре обучен от към чистенето и затова не се притеснявам:) Но определно постоянното присъствие на "помощник" би ме изнервила само допълнително. Свекито си предложи услигите, но те са в Плевен и по-добре  Laughing Последния път като бях там отново се върнах депресирана и ревяща - по-добре да си спестя подобни емоции точно тогава.

За кърменето - взех си помпата на Авент (тази малката ръчната новия модел). Това, което разбрах е че помпите са най-близко до смукателния процес на бебето и са по-добри от ръчното изчеждане именно за да не се загуби рефлекса на гърдата. Иначе нямам опит. От това, което споделихте тук и от това, което прочетох в Спок се оказва едно и също - че е добре да има някакъв режим, който обаче бебето да си изгради в последствие - да не му се налага на всяка цена. Особено в началото се хранят по-начесто бебчетата.

За съветите - леле, друга болна тема. "Аз само ви казвам пък вие правете каквото искате" е това, което постоянно се повтаря след поредната "заповед" (познайте от кой:)) при това без въобще да си дава сметка! Нямам сили и нерви сега и с това да се съобразявам  и боря срещу остаряло мислене, затова кимам с глава (или казвам "да" по телефона) и после си правя това, което намирам за добре!

Понеже и аз съм от птбора на забраваните  Laughing не помня какво друго се обсъждаше!
Пазете се, но и не се шашкайте от грипа! И излизайте на въздух, защото стоенето в къщи не предпазва от вируса Wink
Бързо оздравяване на всички! И хубав ден ви желая   bouquet

# 27
  • Мнения: 54
Здравейте,

Помпата ми е на Авент - ръчната, пак нея ще си ползвам  Peace

За помощ - майка ми дойде като се роди първото дете за около седмица да чисти и да глади, а аз си гледах бебчо самичка, вечер помагаше и мъжа ми. Къпехме си го от първия ден сами - не е имало проблем - даже беше стархотно. В началото бебчо само спи и яде и остава време и за мен да си подремна и да си почина, даже бях винаги с маникюр  Peace
Сега обаче ще искам по сериозно помощ, защото незнам длаи ще се справям с двамата в началото - и моите са породени, а ако не дай си боже ражднаето е секцио, както има вероятност - ще се наложи някой да помага. Първоначално ще бъде майака ми за няколко дни , колкото може, а после ще се наложи да викам свеки - хич не се разбирам с нея и едвам я изтрайвам, та дано не се налага да се стига до там.....

За пазаруването, с първата бременност почнах от пети месец, до началото на деветия имахме всичко - легло, кошарка, количка, дрешките бяха изгладени и подрердени в шкафчето  Peace Сега още не съм купила нищо, не поради суеверие, а защото не ми е останало време, а и доста по-малко неща ще ми трябват, знам къде какво има и ще ми е нужен само ден два да напазарувам всичко необходимо. Може би в началото на осми месец ще я свърша тая работа  Peace Мисля пак в началото на деветия всичко да е спретнато, чисто и подредено за бебка  Peace Това е е дно от нещата, които ми доставят най-голямо удоволствие, не мисля да се лишавам от него  Peace

# 28
  • Мнения: 634
Здравейте и от мен  Crazy и честита ни нова темичка.
Аз за няколко дни отсъствах и сега чета доста разгорещено сте обсъждали някои неща.Аз да ви кажа , защоот нямам никакъв опит предпочитам само да ви чета и да не взимам страна в споровете Hug Трупам си впечетления за мене си пък като дойде време разчитам на бебетата да ми подсказват.
За помоща - аз няма да откажа в първите дни. Майка ми ще си вземе малко отпуска а и свекърва ми после ( но понеже чакаме още едно бебе незнам тя дали ще смогва да помага на двете ни едновременно newsm78).
Та това е от мен - утре съм на консултация и чакам с нетърпение, само дано не ми я отложат- мисля да отида направо и да си чакам.
Бързо оздравяване на всички болнички  newsm10

# 29
  • Мнения: 8 938
Добро утро и от мен!

Излишни споровете и негативните емоции сте трупали вчера.
Всяка жена иска да е добра майка и прави всичко, според разбиранията си и възможностите. Пък и коментари от форума е най-лесно да избегнеш. По-сложно е с майки, свекърви и други близки иначе доброжелатели.
За кърменето нямам нито мнение, нито опит. Имам някакви идеи и страхове. Живот и здраве, надявам се да се справя. За родилното ще взема някаква по-обикновена помпа тип спринцовка или като тази на Чико, която някой беше показал. Ако не ми върши работа ще взема на Авент.
На помагачи твърде не разчитам, може би една седмица докато се поокопитя майка ще дойде у нас. Но по-скоро да ми помага в домакинството. Нали в крайна сметка трябва сами да се справяме. Много хора в къщи не искам и дори се радвам, че сезона ще е такъв, че спокойно можеш да отклониш гости.
След ден-два влизам в 8. месец и смятам събота, неделя да изведа скъпия на покупки . Не мога да разчитам на последния момент, още повече изненади винаги са възможни. Ето, декемврийките и онзи ден, и вчера си имат по едно бебенце. Да са живи издрави! Девети месец остава за чистене и трупане на информация за кърмене.
При нас днес времето е чудесно, който не го е страх от грип - на разходка!

Общи условия

Активация на акаунт