Общата кухня на Tumba_lumba/dpetrova

  • 20 976
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 170
Привет отново кулинари и кулинарки. Тук ще публикувам моите ястия сготвени с много любов и желание!
Надявам се да Ви се харесат и да почерпите идейки за вашата трапеза! Моля заповядайте в моята обща кулинарна тема!
Казвам "обща", защото вече съм публикувала диетичната си Дюканска кухня, а тази е за всички които не са на диета!
Да Ви е сладко! И по този повод нека започнем с моя любим сладкиш:


Предлагам ви любимия си сладкиш, който правя най често. Надявам се и на Вас да допадне!
ЛОНДОНСКИ СЛАДКИШ
Необходими продукти:
5 с. л. какао
1 кофичка кисело мляко
1 к. л. хлебна сода/угасена в киселото мляко/
1 ч. ч. олио
2 ч. ч. брашно
1 ч. ч. захар
Начин на приготвяне:
В съда в който ще печем сладкиша слагаме какаото. Смесваме го с брашното. Слагаме захарта. Объркваме с олиото. Към сместа прибавяме киселото мляко с угасената в него хлебна сода.
Готовата смес се пече в умерена фурна и след като изстине се сиропира.
Сироп: 1 ч. ч. захар, 1 ч. ч. вода, 1 малка кафена чашка ром/коняк, ликьор/, 1 ванилия. Варите до сгъстяване на сиропа.
След като сме сиропирали сладкиша и сме го поставили в подходяща чиния по желание може да го намажем отгоре с шоколадова глазура, течен шоколад, сладко, конфитюр/въпрос на вкус/. За украса може да използваме пресни или консервирани плодове, настърган шоколад, смлени орехи, разбит белтък или каквото ви дойде на ум.
Сладкиша е бърз за приготвяне и поне за мен много вкусен:)!

снимки на сладкиша в тавата:

   

снимки на разрязания сладкиш:

   

снимки на сладкиша с формата на петифури, ама не са мн ясни изображенията:      

     




# 1
  • Мнения: 170
А ето и тортата на леля ми:)!
ПРАЗНИЧНА ТОРТА
Необходими продукти:
8 яйца
2 к. ч. захар, непълни/за разбиването на яйцата/
2 ч. ч. захар, непълни/за шоколадовия крем и сиропа/
2 ч. ч. брашно
1 пак. чисто масло
5 с. л. какао
1 голяма кофичка заквасена сметана
1 к. ч. прясно мляко
1 к. ч. коняк/ром, ликьор/
1 ванилия
Начин на приготвяне:Белтъците се разделят от жълтъците, като първите се разбиват на сняг с 1 кафена чашка захар. Прибавят се жълтъците с другата кафена чашка захар и пак се разбива. От получената смес отделяме 1 чашка, която ще прибавим впоследствие в шоколадовия крем. Слага се брашното и пак се разбива. Готовата смес се пече в умерена фурна в предварително намаслена торта за форма или тавичка.
Шоколадов крем: Маслото се разтапя на бавен огън, прибавя се какото, 1 ч. ч. захар, кофичката заквасена сметана, 1/2 кафяна чашка коняк, 1 кафяна чашка прясно мляко, оттегляте от котлона и прибавяте предварително отделената смес от разбити белтъци и жълтъци.
Сироп: 1 ч. ч. захар, 1 ч. ч. вода, 1/2 кафяна чашка коняк, 1 ванилия.
След като блата изстине се разрязва на две и обилно се сиропира. Оставяме двете части на блата да поемат добре от сиропа, намазваме ги с крем и ги съединяваме. Поставяме готовата торта в подходяща тортена чиния и я покриваме с останалия крем отвсякъде. Украсяваме с разбит белтък, смлени орехи и настърган шоколад.
Тортата е трудоемка, но много вкусна.

# 2
  • Мнения: 170
МУС ОТ ПЕЧЕН ПАТЛАДЖАН СЪС ЗАКВАСЕНА СМЕТАНА

Продукти:

патладжани, заквасена сметана, сол, черен пипер, орехи, чесън, капки олио, накисната във вода и отцедена филия хляб

Приготовление:

Изпичате патладжана, обелвате и отцеждате, режете на парчета, добавяте отцедената филия хляб, орехите, чесъна, солта, пипера и пасирате всичко в блендер или с ножа на миксера. Добавяте заквасената сметана/една малка кофичка/, хубаво разбърквате и сервирате, много добре се връзва с препечени филийки...

ПП Аз нямах подръка орехи и използвах белени слънчогледови семки. А към сметаната или вместо нея може да добавите или изцяло да замените с майонеза.

# 3
  • Мнения: 170
Фалшиви царевични кнедли

Това е по скоро идея отколкото рецепта


Сварявате си качамак, от този за бързото варене - В малка тенджерка завирате подсолена вода, дръпвате от котлона, добавяте 1 с. л. маргарин, разтопявате го и добавяте царевичен грис докато сместа ви стане гъстичка, бъркате постоянно да не стане на бучки и връщате на котлона за една две минути да се довари при непрекъснато бъркане. Оттегляте, оставяте съвсем малко да поизстине, нарязвате си предварително малки бучки сиренце и с ръце потопени в хладка, до студена вода, оформяте от качамака/който е още доста топъл/ топчета в средата на които поставяте парченце сирене или каквото ви хрумне като идея, редите ги в плитка чиния, поръсвате ги с червен пипер и ги запържавате с загрято олио. С така приготвените фалшиви кнедли, може да гарнирате салата, да ги поднесете самостоятелно със сос или към основно ястие със сос като гарнитура. Мн са сполучливи, особено, ако обичате качамак:)!


поднесени самостоятелно с настъргано сирене


     

поднесени като гарнитура към ястие

         

# 4
  • Мнения: 170
БАНИЦА С ПРАЗ



Необходими продукти:
1 пакет готови кори за баница
200гр. бяло саламурено сирене
1-2 стръка праз в зависимост от големината им
3 яйца
1/2 кофичка кисело мляко
1 непълна кафена лъжичка хлебна сода
сол, бял пипер и чубрица на вкус
олио
Начин на приготвяне:
Нарязвате праза на ситно и задушавате с олио и малко водичка до пълното му омекване. Прибавяте натрошеното сирене, 2 яйца, подправяте със сол на вкус, бял пипер и чубрица и оттегляте от котлона. В намаслена тавичка редите две кори за баница, поръсвате
с малко олио и разстилате от плънката и така докато ви свършат корите и плънката! Отгоре трябва да завършите с кори естествено! След което разрязвате баницата на порционни парчета, както е сурова и заливате със смес от киселото мляко с угасената в него хлебна сода, яйцето и олио на око/да не стане много мазно все пак/, може да добавите и малко сол. Печете в умерена фурна до зачервяване/златисто. Изваждате от фурната, лекичко поръсвате с водичка, покривате с вестник или фолио за кратко да се задуши и да поеме от всички аромати и сервирате както топла, така и студена, все е вкусна! Ако обичате по богата откъм яйца баница може и в заливката вместо едно да добавите две яйца, ще стане още по хубава! Да ви е сладко!
Същата рецепта може да повторите със спанак, като в плънката добавите пресни пера зелен лук и чесън. Също става страхотно!




ПП На снимката баничката е с всичко - праз, спанак и пресен лук, а в заливката освен кисело мляко, сложих и прясно, което беше с един хубав дебел каймак ..и баничката стана една такава пухкава, а колко е вкуснааааааа....ммммм:)..........ПП При задушаването на плънката може да не добавяте водичка, защото спанака си пуска и не е необходимо:)


# 5
  • Мнения: 170
КОЛЕДЕН БЮРЕК С КЪСМЕТИ



Продукти

1 пакет кори за баница/аз ползвах "Белла" с готови късметчета/, 4 яйца, 150-200гр. кисело мляко, 150-200гр. сирене, олио, сол, късметчета:)



Приготовление

Натрошавате в купа сиренето, добавяте яйцата, киселото мляко, малко сол и допълвате с олио на око/да не е нито мн мазно, нито пък оскъдно:)/. В тавичка редите наред по две кори, поръсвате с олио и с така приготвената смес и така редите докато ви свършат корите и сместа. Завършвате с ред кори. Последния лист/кора/ натрошавате отгоре. Режете баницата на порционни парчета и подпъхвате късметчетата в края на всяко парче. Печете я на умерена фурна около 250 градуса, но аз моята я пека на около 300градуса. Когато е готова и порядъчно зачервена я вадите от фурната, наръсвате с водичка и покривате с алуминиево фолио.

# 6
  • Мнения: 170
ПАНИРАНА ПЪСТЪРВА



Продукти

пъстърви според броя на хапващите, за панировката- яйца, галета, царвеичен грис, белен сусам, маково семе, сол и малко пармезан, олио за изпържване, лимон

гарнитурата - сварени картофи, пресен лук, лютеница

Приготовление

Почистете и измийте пъстървите, разполовете на две и изчистете от костите, натъркайте с малко сол и лимонов сок и панирайте рибата, като я потапяте последователно - първо в сухата смес за паниране, после в яйцата, пак в сухата смес и пак в яйцата или пък според желанието ви колко плътна да е панировката:)! Изпържете така панираната риба в добре загрята мазнина, като първо я поставяте откъм месцето и после при готовност я обърнете да изпържите откъм кожата:)!
Гарнирайте със салата от сварени и нарязани на дребни кубчета картофи, овкусени с пресен лук и лютеница, ако е необходимо добавете малко олио и сол! Задължително сервирайте с резени лимон:)!

ПП Аз картофите за гарнитурата ги обелих, измих и нарязах на дребни кубчета предварително и после ги сварих в подсолена водичка. Отцедих, измих със студена вода и овкусих!!!


Последна редакция: чт, 12 ное 2009, 15:18 от Tumba_lumba

# 7
  • Мнения: 170
КАРТОФКИ по селски в домашни условия

Това е оригинала по който аз направих моята импровизация: http://www.gotvetesmen.com/forum/index. ... l#msg64854

А това е и моята интерпретация на тези картофки:
Ако картофите са пресни миете добре и не белите, а оставяте с кожичката, ако вече са поостарели все пак не е лошо да се обелят, миете и режете на четвъртинки, осминки в зависимост от големината на картофа, поставяте в тава и добре ги намаслявате с олио, не щадете мазнината, след което приготвяте следния микс: равни части царевичен грис и галета, червен пипер/сложете повечко/, обикновена готварска сол, шарена сол, черен пипер, може да сложите и ароматни треви, ако обичате, както и чесън на прах/по съвет на Маги най добре гранулиран/. С този микс хубаво посипвате и обърквате картофките с ръце за да полепне микса по тях, дори и да дойде в повече сухия микс не се тревожете, може да посипете отгоре вурху картофките, а може да съхраните остатъка за следващ път. След като сте се омазали порядъчно и по картофките има необходимото количество микс, поливате отгоре още малко олио /не добавяте никаква вода, за да се получи нужния ефект/ и печете до зачервяване и готовност. Дори и да ви се стори, че микса е поизгорял или потъмнял, ако сте пекли повече от необходимото, не се тревожете картофките ви са все така вкуснииии, може част от сместта да се отложи на дъното на тавичката при печенето, но след като оставите картофките да си отдъхнат те си поемат нужното и няма излишък....Може да ги направите и на фритюрник разбира се, ама аз реших да пробвам варианта с фурната и не съжалявам...станаха мн вкусни и мекички и крехки отвътре, а златисти отвън и наистина апетитни...Да ви е сладко....

# 8
  • Мнения: 170
Аранчини
Моя вариант!



Аз приготвих ориза като го запържих, след което добавих спанак, пресен лук и копър, задуших, добавих водичка и го сварих, посолих, сложих чер пипер и чубричка/ситно смляна, една такава почти на прах/ и оставих ориза хубавичко да се задуши под капак. Като изстина му добавих малко натрошено сиренце и яйце, посредата им сложих топчици от настърган кашкавал, овалях в царевичен грис и изпържих. Малко ме беше страх да не се разпаднат, ама всичко си беше окей.....
Гарнирах с млечен сос от цедено кисело мляко, копър, чесън и солчица:)

От останалата ми смес с ориза и спанака, направих топчета, които овалях в настърган кашкавал, също станаха мн вкусни и едни такива рошави .......



# 9
  • Мнения: 170
Пълнени пресни домати "РИТОН"
Необходими продукти:
добре узрели, но твърди домати
кашкавал
1 опаковка рачешки рулца
1 прясна краставица
белтъците на 2 твърдо сварени яйца
чесън, копър, бял пипер, сол, майонеза, малко кисело мляко
Начин на приготвяне:
Отрязвате капачетата на доматите, издълбавате вътрешността им, обръщате вече издълбаните домати върху домакинска хартия да се отцедят. В купа размесвате на много ситно нарязаните кубченца кашкавал, рачешки ролца, краставица и белтъци, наситнения копър и чесън, посолявате със сол и пипер, така получения сбор от продукти разбърквате с майонеза, предварително олекотена с няколко лъжици кисело мляко. Пълните доматите, похлупвате с капачетата им, охлаждате и сервирате. Украсата е по избор и фантазия!
Тази рецепта е на дует "Ритон", затова и така съм кръстила доматките, но аз съм си я дообогатила и става много приятна на вкус.
Кашкавала може спокойно да замените със сирене, пробвала съм и този вариант, също добра комбинация!

# 10
  • Мнения: 170
Тези пълнени гъбки съм си ги "откраднала" от предаването "Великите готвачи". Предупреждавам тежки са за консумация в големи количества. Доколкото си спомням рецептата беше предложена от италианска майстор-готвачка!
Необходими продукти:
печурки, средно големи
шунка
малка глава бял лук
чаша бяло вино
няколко лъжици галета
сол, черен пипер, мащерка, скилидка чесън, олио/зехтин(оригинала е със зехтин), бучка масло, пармезан или кашкавал за поръсване
Начин на приготвяне:
Измивате гъбите и отстранявате пънчетата, подсушавате. Пънчетата, шунката, лука и чесъна нарязвате много наситно. В малко олио/зехтин запържвате за кратко и добавяте виното. Оставяте да се задуши под капак, докато омекне лука. Не трябва да е много воднисто. Отхлупвате и добавяте галетата, солта, черния пипер и мащерката(мащерката е по оригиналната рецепта, но на мен лично по ми хареса с малко чубрица, пробвах в оригинал, пробвах и с чубрица). След което пълните гъбите с получената смес и нареждате в тавичка намазана с малко масло. Печете на умерена фурна и когато са почти готови, изваждате от фурната поръсвате обилно с кашкавал/пармезан, връщате да се разтопи и позапече кашкавала/пармезана и сервирате топли. Хубаво предястие са, но както казах тежичко!

# 11
  • Мнения: 170
Тази рецепта съм я взаимствала от телевизията, приготвяла съм я два пъти и съм доволна от резултата, но имайте предвид, че са си тежичка храна.

ПЪЛНЕНИ ГЪБИ
Необходими продукти:
печурки, средно големи
бяло сирене тип "Дунавия"
кашкавал
синьо сирене
топено сирене
бучка масло
брашно, галета и яйца за панировката
черен пипер, олио за пържене
Начин на приготвяне:
Измивате печурките и отстранявате пънчетата, подсушавате ги. В купа настъргвате сирената и кашкавала, добавяте бучката масло, малко черен пипер и размесвате до получаване на еднородна смес. С получената смес пълните шапчиците на гъбките, но така, че да се получи все едно правите втора шапчица на гъбката от сместа. Трябва да се получи кръгла топчица, половината на която е гъбката, а другата половина сместа. След което панирате в брашно, яйца, галета и прилагате фритюрно пържене. Готовите топчици оставяте върху домакинска хартия да се поеме излишната мазнина е се сервират докато са топли. Може да импровизирате на воля!
Ако ги пържите на тиган задължително ги поставяйте в него откъм гъбената шапчица, иначе рискувате да се разпаднат!

# 12
  • Мнения: 170
ПАНИРАН КАРФИОЛ ГАРНИРАН С БЯЛ ЧЕСНОВ СОС
1 средно голяма глава карфиол
2 яйца
брашно
галета
сол, черен пипер, олио, чесън
1-2 с. л. кисело мляко
Начин на приготвяне:
Накъсвате карфиола на розички, леко сварявате в подсолена вода, трябва да остане хрупкав, отцеждате и като поизстине панирате в предварително приготвена смес /с консистенция малко по гъста от сместа за палачинки/ от яйцата, брашното и галетата и малко сол и черен пипер. Сервирате със сос приготвен по следния начин: В загрято олио запържвате 2-3 с.л. брашно, добавяте вода или прясно мляко да стане не гъст сос, подправяте с чесън, сол, черен пипер и след като оттеглите от котлона добавяте киселото мляко.
 

# 13
  • Мнения: 170
БРОКОЛИ СЪС СМЕТАНА И СИРЕНА
1пакет замразени броколи, най-добре на "Мегре", може и пресни
100гр. синьо сирене
1малка опаковка заквасена сметана
2-3 скилидки чесън, може и пресен
50гр. сирене за пици "Пицолино", може и друг вид
сол на вкус, една идея черен пипер, малко пресен лимонов сок
Начин на приготвяне:
Леко сварявате броколите в предварително кипната подсолена вода, но внимавате да не се преварят, трябва да останат със свеж зелен цвят и леко хрупкави. Отцеждате и оставяте настрана, като подправяте с малко лимонов сок. В тиганче с 1-2 с.л. мазнина/олио или зехтин/ разтопявате сметаната, синьото сирене и сиренето за пици, подправяте с черен пипер и чесън оставяте да се посгъсти и заливате броколите. При сервиране не трябва да са горещи, а топлички, заради аромата на синьото сирене, който при затопляне става доста силен. Същото може да направите без да варите броколите, а да ги задушите на тиган на не много силен котлон, като също внимавате да не се размекнат.

# 14
  • Мнения: 170
СНЕЖНИ ТОПЧИЦИ

Необходими продукти:
Сирене "Фета"
стебла пресен чесън, за по силен вкус може да добавите и няколко скилидки
копър
бял пипер
около 1 пълна супена лъжица маргарин "Калиакра"
половин прясна краставица
бял пипер, орехи, малко бяло саламурено сирене, капки пресен лимонов сок

Начин на приготвяне:
Наситнявате стебълцата пресен чесън, копъра, краставицата/нея може да я настържете и да я отцедите от излишната вода/. Поставяте всичко в подходящ съд, добавяте белия пипер, ситно смлените орехи, сиренето и маргарина и омесвате до еднородна консистенция, добавяте капки пресен лимонов сок. От готовата смес оформяте топчици с ръце, поставяте в плато с украса по свой избор и отгоре обилно настъргвате на ситното ренде бяло саламурено сирене. Стават много красиви.

Тази идея ми хрумна вчера/в петък/ и останах много доволна от резултата. Само, че освен краставица имах и пресен пипер и в едната смес наситних него, стана много свежо. Краставицата може да я наситните на много, много, много дребни кубченца и пак ще стане супер.

А в понеделник направих салата рачешки рулца, ето моя понеделнишки вариант:

САЛАТА С РУЛЦА ОТ РАЦИ

Необходими продукти:
1 голям пакет рулца от раци, аз ползвам на "ESVA", тях най ги харесвам
1 кутийка трапезна майонеза на "Краси"
стебълца пресен чесън
копър, бял пипер, малко сол, орехи, малко пресен лимонов сок, един два сварени белтъка

Начин на приготвяне:
В купа смесвате наситнените/на много ситничко/ рачешки рулца, чесън, копър и сварени яйчени белтъци. Посолявате с малко сол и бял пипер, добавяте ситно смлените орехи, лимоновия сок и майонезата и добре обърквате всичко. Сместа става гъста и податлива за оформяне с ръце или лъжици. В плато поставяте канапе от ситно нарязана свежа зелена салата, поливате я с дресинг от олио, лимонов сок и сол и върху нея нареждате оформени топки от сместа с раците, отгоре обилно поръсете със смлени орехи. Става много вкусничко и красиво.

Общи условия

Активация на акаунт