Торта Добуш

  • 130 174
  • 604
  •   1
Отговори
# 555
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
мам4е , обикновено след 10 часа престой са омекнали блатовете, дори според съпругът ми на следващият ден е още по- вкусна Wink.Радвам се , че ви е харесала Hug!

# 556
  • Бургас
  • Мнения: 79
Ей, чудо, най-накрая и аз да имам "право" да се похваля с тази вкусотия!  Crazy

Направих я специално за рождения ден (днес) на малката ми сестричка,
а вчера се захванах с приготвянето на тортата, което не беше никак сложно.
И да отбележа, че това е първата торта, която се осмелих да направя.

Направих я едно към едно с рецептата на Аелис с.... двойна доза крем!  Laughing
Ползвах тава с диаметър 28 см - получиха ми се 4 блата.
В тестото за блатовете добавих настъргана кора от 1/2 лимон.
Количество брашно - 6 ч.ч. + 6 с.л.
Оставих тестото да почине за около 1 час.
Разделих го на 4 равни части и всяка една разточих с точилката (бях убедена, че ще се изложа, но уви... справих се, не е толкова трудно).
Разточените блатове ги надупчих с вилица.
Пекох ги 15 мин. - върху готварска хартия (по-удобно е) на 180 градуса - до леко порозовяване на крайчетата.

Оставих ги да изстинат и започнах с приготвянето на кремчето (тази част ми се стори най-тегава, защото ми отне доста време докато се сгъсти, не съм засичала време, но ми се стори цяла вечност  Crazy)
Един съвет от мен, Аелис също го е отбелязала - кремът се нанася върху блатовете веднага след като се приготви (докато е горещ е по-рядък, а като изстине става по-гъст).
В половината сложих какао и ги редувах - най-отгоре беше бял крем (последвах примера на Аелис).  Hug
Другото, което леко ме притесни е, че трудно преценявам колко крем да сложа върху всеки блат - тоест как да го разпределя равномерно, но се справих, което си беше постижение.
Слагайте смело от кремчето, блатовете наистина попиват (по-добре изобилие от крем, отколкото да е сухо).
Поръсих обилно с нарязани орехи и настърган шоколад.
Накрая ми остана една купичка от крема (майка ми се почерпи с него с най-голямо удоволствие).

Тортата (покрита с прозрачно фолио) престоя в хладилника.. точно 24 часа!
Направихме снимки на рожденичката с тортата, а през цялото време се притеснявах, че като дойде време да я нарежа.... блатовете няма да са попили.
Уви, тортата се наряза много лесно, парчетата бяха добре оформени (представителни Laughing)
и красиви заради редуващите се кафяв и бял крем.
Блатовете бяха попили, бяха сочни!!!
Наистина си беше голяма радост, а тортата е голяма вкусотия и ми става любима.  Crazy

Цялото семейство остана доволно, тавата е почти празна.  Laughing (не знам как я опазих цели 24 часа!!!  ooooh!)

П.С.
За тези, които нямат поднос (както беше и в моя случай) - направете тортата в тава (дори да е без откопчаващи стени). Пак се получава! (за малко щях да се откажа от тази торта... точно заради липсата на поднос)

За всеки случай напръсках блатовете със сироп от 250мл. вода + 1ч.ч. захар (който се притеснява, че ще се получат сухи, нека направят същото)



Последна редакция: ср, 30 май 2012, 12:19 от kzbsn

# 557
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
kzbsn , много се зарадвах, като прочетох поста ти - най- вече на това, че тортата е била добре оценена Hug.Справила си се отлично , след като си направила тази торта значи можеш да направиш всяка Hug.Благодаря ти за подробното описване на начина , по който си я направила - може да е от полза на другите, престрашили се да направят тортата Wink.

# 558
  • Бургас
  • Мнения: 79
Аелис, големи благодарности, че си споделила тази рецепта!  Hug
Радвам се, че се доверих на твоя вариант, защото в готварските книги и в други сайтове... има различни варианти, човек да се чуди кое да избере.
Затова твоята рецепта вече си я записах и ще си я пазя, дано повече хора се осмелят да я направят!  Peace
Дерзайте!  Heart Eyes

(Днес хапнах едно парче от тортата - станала е още по-сочна, топи се в устата)  Heart Eyes

Последна редакция: ср, 30 май 2012, 12:54 от kzbsn

# 559
  • Мнения: 140
Здравейте и от мен, днес за първи път се пробвах с тази торта, точно по рецептата я направих, но ми струва, че крема е рядък - някакъв ориентир за гъстотата newsm78 (аз го свалих като завря)

# 560
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Kipa , и други момичета са се оплаквали, че им ставя рядък крема - не знам защо така се получава.В интерес на истината и на мен всеки път не ми се сгъстява за еднакво време - веднъж ми се сгъстява бързо, друг път доста бъркане пада, докато се посгъсти.То маслото, което се добавя, го уплътнява допълнително, дано да ти се получи Hug.Вече си го махнала от котлона, така че заливай блатовете и стискам палци всичко да е ок Hug.

Ориентир за гъстота - ами докато го бъркаш то се усеща , че се сгъстява, и после излизат едни мехурчета - те ми подсказват , че кремът е готов и го махам от котлона.

# 561
  • Бургас
  • Мнения: 79
Ето и едно парче от моята торта:



П.С. Преди малко хапнах и последното парче... след 3 дни е още по-сочна и мммммм вкусна!  Crazy

Последна редакция: чт, 31 май 2012, 13:52 от kzbsn

# 562
  • Мнения: 81
И аз я направих. сега отлежава. Дано стане че искам да я украся за утре - за малката. Нали имат празник децата.
Да питам обаче. Блатовете станаха твърди. така ли трябва?
 На мен пък ми се сгъсти доста крема. дано си поемат блатовете. Аз за всеки случай ги пръснах с малко прясно мляко. Остана ми малко от кафевия крем. Малката ще има следобедна закуска Grinning, а не гриса от кухнята

# 563
  • Бургас
  • Мнения: 79
Да питам обаче. Блатовете станаха твърди. така ли трябва?
На мен пък ми се сгъсти доста крема. дано си поемат блатовете. Аз за всеки случай ги пръснах с малко прясно мляко.

Да, блатовете са твърди, след престоя - ще омекнат.  Peace
Дали ще е гъсто или рядко кремчето - блатовете си поемат, така че не се притеснявай (моето кремче беше много гъсто и се бях шашнала малко, но се оказа, че не е проблем).
Напръскването на блатовете си е хитринка - не се бях сетила с прясно мляко да го направя, а само с вода и захар.
 Hug

# 564
  • Мнения: 140
Аелис залях я, но понеже е рядък и не успя да поеме - вече почти 24 часа, но като я разрязах поливам парчетата  и пак става. Следващия път ще знам, че трябва да е по-гъст крема, нещо след палачинково Peace

# 565
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Kipa , следващият път ще улучиш гъстотата Hug.

bebo79 , ще поемат блатовете от кремчето и ще омекнат Wink.

kzbsn , много фотогенично парченце - дояде ми се Hug.

# 566
  • Мнения: 81
Здравейте
това е нашата тортичка

# 567
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
bebo79 , малката е страхотен бонбон Hug!

Тортата изглежда чудесно  bouquet! Как беше на вкус?Омекнаха ли блатовете?

# 568
  • Мнения: 81
Аелис - тортичката е супер. Тази вечер беше още по добра. Предполагам че утре ще е ощееееее. Но зъ следващия път ще внимавам с количеството на брашното Embarassed
Но си омекнаха де. И малката и всички много я харесаха. А кото видиш светналите очи на малката и си струва всичко

# 569
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
bebo79 , напълно съм съгласна с теб - няма нищо по- прекрасно от доволно и щастливо детенце Hug Hug Hug!Радвам се, че тортичката ти се е получила Hug!

Общи условия

Активация на акаунт