Торта Добуш

  • 130 183
  • 604
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 1 111
много хубава торта,браво,поздравления и от мен...аз днес ще направя Сахер-а на Аелис /за пореден път/, че нямам необходимите продукти за Добуш-а,но скоро ще спретна и нея и пак ще се отчета

# 571
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
tuly , и аз съм се сетила за Сахера, ще трябва да го спретна тези дни , да не го мисля Joy.

# 572
  • Бургас
  • Мнения: 79
Разрових се из готварските книги и попаднах на рецепта за Постен „Добуш“.
Стори ми се интересен вариант на тази торта...  
Книгата е на Добрина Венкова - Новите сладкиши на Добрина, 1991г.

ПОСТЕН „ДОБУШ“

Продукти:
мед - 125 гр.
захар - 55 гр.
вода - 5 с.л.
олио - 5 с.л.
сода - 1 ч.л.
амонячна сода - 1 ч.ч. (разтворена в малко оцет)
канела - 1 с.л.
карамфил (счукан) - 1 ч.л.
брашно

Приготвяне:
* От продуктите се замесва тесто.
* Тестото се разделя на 3 топки.
* Всяка топка се разточва в тава (намаслена и набрашнена).
* Разточените кори се надупчват с вилица.
* Пече се в умерена фурна.
* Опечените кори се слепват с мармалад.
* Тортата се поръсва с пудра захар или канела, или се залива с карамелена глазура.
* Консумира се след 24 часа.
-----------------
От рецептата не става ясно какво е количеството брашно!  Rolling Eyes
-----------------

Та някой правил ли е Постен „Добуш“?  Hug

Последна редакция: пт, 15 юни 2012, 14:35 от kzbsn

# 573
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
kzbsn , много добре звучи рецептата, ако намеря време - ще я изпробвам Hug.

# 574
  • Мнения: 45
Здравейте!  wavey
Имам един въпрос. Ако направя днес блатовете за тортата как да ги съхраня до събота когато ще направя и крема и ще я сглобявам?
Благодаря!  Hug

# 575
  • Мнения: 1 804
Сестрата на баба ми - едно време винаги печеше блатовете няколко дни преди направата на самата торта - завиваше ги след като изстинат в памучна кърпа(в такава, в която се завива баница) за да не изсъхват! Сега обаче е доста топло newsm78 - по принцип на сухо и по хладно място трябва да стоят!

# 576
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
mamahama , не съм го правила, но съм чувала, че могат да се замразяват блатовете - изпичаш ги, изчакваш хубаво да изстинат, завиваш всеки по отделно в прозрачно фолио и във фризера.В петък вечерта ги изкарваш, и в събота сутринта са готови за сглобяване - пак да си кажа, не съм го правила, дано се включи някой, който ги е замразявал и да сподели.

# 577
  • Бургас
  • Мнения: 133
Аелис,стана ни стана любима:)Цялото домочадие е фен на тази божествена торта.Снощи правих,7 блата,1,5 доза крем .Ммммм вкусотия.Хиляди пъти благодаря!!!!

# 578
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
KIKI_nik , съжалявам,че чак сега пиша , но никакво време не ми остава за компютър Sad.Радвам се, че ви е станала любима тортата Hug.На снимката изглежда перфектна  bouquet.

# 579
  • Мнения: 21
Аелис, днес  се заблудих и вместо сода бикарбонат или бакпулвер /както слагам обикновено/ сложих амонячна сода. Тези блатове ги правих за дъщеря ми и за една приятелка и установявам, че търпят и тази лека промяна  Peace
Още веднъж благодаря за чудесната рецепта.

# 580
  • Мнения: 1 111
днес спретнах една месена торта,така й казвам вече,само че добавих и мед - като при бързия медовик
та въпроса ми е,защо се свиваха корите при точене и печене...тестото беше хубаво,лесно се работеше и точеше,но се свиваше...аз разточвах до размера на тавичката за печене

# 581
  • Мнения: 2 343
Правих тортата, но не ми хареса много. По точно не харесах комбинацията като вкусове на блатовете и крема. Определено ще я правя пак, но с крем от заквасена сметана и плодове.

Открих, че вкуса на блатовете страшно ми допада, вкус на бисквити и на следващия ден замесих 1 доза само за бисквити. http://hubavinki.blogspot.com/2013/02/blog-post_27.html

# 582
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
donika5 , значи и с амонячна сода става - супер  bouquet!

tuly , нямам представа защо се е получило така Sad.А как беше на вкус тортичката с добавеният мед?

 Мира:) , правила съм торти с крем от заквасена сметана - френската селска торта например - и стават много вкусни Wink.Тази торта си я правя все с този крем, но ако се престрашиш да пробваш със заквасена сметана - сподели резултата Hug.

# 583
  • Мнения: 1 111
вкуса на тортата с мед беше ок,съвсем приличен...блатът се надува леко,и по вид и вкус е като бисквити "Закуска"

# 584
  • Мнения: 50
Рецептата си е много добра, въпреки че не е оригиналната. Аз оригиналната не бих я яла - освен половин парче, много е тежка и вредна за здравето. Може би това е целта - хората да не си приготвят оригиналната "Добуш" вкъщи и да я ядат само в ден, в който са я планували.
Само горния блат аз не заливам с крема от рецептата тук, а го нарязвам на 8 парчета и ги заливам с карамелизирана захар - така прилича на "Добуш". Аз целия крем направих кафяв - с 4 с.л. какао.

Общи условия

Активация на акаунт