Тенджера под налягане? Как се готви в това чудо?

  • 30 411
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 554
Записвам се да ви чета. Може би някога ще преодолея страха си от подобни подвижни "бомби"  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 201
Много бързо се охлажда тенджерата и ако се сложи в леген със студена вода, ако например трябва още да се готви след първия етап Peace

# 17
  • Мнения: 3
И аз се записвам при вас, че отскоро имам такава тенджера и много й се радвам, ама още не съм готвила много неща в нея. Правя сега супа-топчета, че да видим какво ще стане
.

# 18
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Супер съм доволна, моята я ползвам често.
Леща за 10-15мин.
Месо само  сварям или готвя направо  с картофи, лук, моркови за 20-25 мин.
Варени картофи 10  мин.

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 29
   Купих си тенджера под налягане на Фагор.Готвя доста често в нея и наистина скъсява времето за това.Един ден обаче сложих да варя в нея воденички с малко вода колкото да ги покрие.Бях и се доверила страхотно,още повече че не е китайско менте и мислех че е напълно обезопасена.Обаче гръмна.За щастие никой не беше в кухнята в този момент.Вода се лелеше от тавана,а една воденичка беше  отхвръканала на пода Simple Smile.Тенджерата вероятно беше отскочила нагоре и паднала върху плота,защото се бе килнала на една страна.Доста ме стресна.
   Като се замислих се оказа ,че е много важно водата да е до определено ниво.Иначе се създава голямо пространство ,в което парата се нагнетява и това я провокира да гърми.
    Така, че момичета това е необходимост в домакинството ,но не я подценявайте.Водата трябва да е поне до средата.Иначе  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

Последна редакция: нд, 14 мар 2010, 02:07 от teneva66

# 20
  • София
  • Мнения: 1 163
не мисля, че малкото вода е причината, просто не е била читава твоята тенджера. Аз често правя телешкото задушено на Червеновинце, на което се слагат 2-3 с.л. вода и досега не е имало инцидент.

# 21
  • Мнения: 22 867
не мисля, че малкото вода е причината, просто не е била читава твоята тенджера. Аз често правя телешкото задушено на Червеновинце, на което се слагат 2-3 с.л. вода и досега не е имало инцидент.

Тъкмо това щях да напиша и аз, също я ползвам с доста малко вода. По-скоро клапан се е запушил, или клеясал.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 529
 Мойта тенджера под налягане е вече на 30 години. Само един път е гърмяла и то понеже с лещата бях сложила и чубрица и се запушил клапана. Без нея не мога.
 Тя е стар модел с удължено рамо и така се застопорява. Вече е време за нова.

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Ако не се намали котлона също гърмят, леля ми така гръмна на майка ми тенджерата. Леля ми няма тенджера под налягане, майка й казала  в нея да сложи боба за по- бързо готвене, леля го сложила, затворила тенджерата и по задачи, без да намали котлона. После боядисваха помещението, добре че не са били наблизо.

# 24
  • София
  • Мнения: 12 554
Ако не се намали котлона също гърмят, леля ми така гръмна на майка ми тенджерата. Леля ми няма тенджера под налягане, майка й казала  в нея да сложи боба за по- бързо готвене, леля го сложила, затворила тенджерата и по задачи, без да намали котлона. После боядисваха помещението, добре че не са били наблизо.

E с това тотално ме отказа някога да си купя такава тенджера  Mr. Green

# 25
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Е недейте така, просто докато се завъртя в кухнята е вдигнала налягане тенджерата, намалявам котлона и тя си готви. Леля ми като не е ползвала и не знае, затова е станала яварията. Аз много я  ползвам тенджерата. Картофи се сваряват за 10 мин, месо за 15-20 мин.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 163
а свистенето не е ли признак, че клапата си работи, аз по това се ориентирам че всичко си е наред

# 27
  • София
  • Мнения: 174
Аз ползвам такава тенджера от 20 години.Основно готвя в нея или на фурна.
Много е удобно,става вкусно и много бързо.

# 28
  • Мнения: 714
Имам тенджера под налягане от 2 седмици и вече даже не я и прибирам след измиване, в страхотна употреба ми влиза. Даже се чудя как не ми е дошло наум преди ... толкова време за готвене и ток щях да икономисам  Peace

Да се изфукам  Sunglasses

# 29
  • ...до морето..
  • Мнения: 74
И моята първа тенджера под налягане беше подарък са сватбата ни.Страхотно удобство,спестява мноого време, а и ястията стават вкусни.Не е страшно да се работи с нея, всичко е въпрос на спазване на някои правила.Момичетата вече са ги изброили,най-важното е вентила да е винаги чист и да се намали силата на огъня веднага след като се чуе първото свистене от вентила.От този момент се засича и времето за готвене.
Аз например Телешко задушено правя само в тази тенджера.
Нарязва се около 400 -500 гр. телешко месо на парченца (немного малки) и се запържва в олио или олио и масло.Добавя се нарязана една глава лук(за предпочитане червен) нарязан на полумесеци.Запържва се и лука,след което се добавят нарязаните на едри парчета картофи, един морков на кръгчета, нарязани пресни листа от целина, черен пипер, сол.Може да се добави и едно кубче зеленчуков бульон по желание.Залива се с една чаша бяло вино и около половин чаша вода.Затваря се капака и се вари около 20-25 мин.

Общи условия

Активация на акаунт