Содена питка за Бъдни вечер

  • 127 791
  • 217
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 369
Честита коледа !!!
Ето и моята содена питка /не съм от майсторките по украсата й,но иначе стана много вкусна Crazy/


# 76
  • Русе
  • Мнения: 619
Ето и моята содена питка преди и след печене.

# 77
  • гр. София
  • Мнения: 44
 Hug

# 78
  • Мнения: 13 555
С толкова хубава тема, няма да се изложа тази година за Бъдни вечер.
Благодаря на всички споделили рецептите си.

# 79
  • Мнения: 1 232
Можем да продължим темата с украса на Коледната питка.
Вижте етнографските музеи  във  Вашите  градове.  Добавете нещо характерно  за  Вашия  град.
Аз ще потърся нещо в тази насока.

# 80
  • Обетованата земя
  • Мнения: 459
Много полезна темичка Simple Smile

# 81
  • Мнения: X
rallii, много ми хареса украсата на твоята питка.
 Може ли да дадеш разяснения за съвсем начинаещи в месенето как да си украсят питката така красиво. Embarassed

# 82
  • Мнения: 1 232
http://www.evatoneva.com/index.php?option=com_content&view=a … achi&Itemid=9
Това по-горе е моята представа за содена питка от моето детство. Заради това отворих темата и много се радвам, че има интерес.
Тази вечер ще се опитам да украся моята пита така:

Да видим резултата??? newsm78

Весела  Коледа на всички!

# 83
  • Мнения: 62
Содената питка ми е любима.
Обаче често я правя с овесени трици плюс брашното.
Добавям и слънчогледово семе, сусам, мак.
Препоръчвам Simple Smile

# 84
  • Мнения: 1
Здравейте, питката за Бъдни вечер се прави само с вода, брашно, сол и сода, пропорцията е на очо и не трябва тестото да е твърдо, защото става и питката твърда.  Аз въпреки, че не е постна правя следната питка: 1 кофичка кисело мляко, 1 яйце, 1 ч. лъжичка сол с връх, 1 ч. лъжичка сода без връх, 125 гр. масло/малко пакетче и брашно колкото поеме/ да не става много твърдо/. Омесвам и оставям малко да постои. В това време поставям по-дълбока тава с маслото във фурната докато започне да цвърчи. Разстилам питката в маслото, обръщам я да се напои от двете страни и пробивам с вилица на няколко места, вилицата да излезе от другата страна на питката. Пека и ядем. В къщи толкова харесват тази питка, че умишлено забравят да купят хляб. За да е по-мека след като извадя питката от тавата я увивам за 5-10 минути.

# 85
  • Мнения: 1 232
Магелан,
Има доста рецепти за содена питка, но само постната е за Бъдни вечер.

# 86
  • Край ''синьосиньото синьо море''
  • Мнения: 413
Към постната питка баба ми ЗАДЪЛЖИТЕЛНО слагаше нещо кисело-оцет или лимонтузу, с което содата да реагира, за да бухне питката Naughty Simple Smile

# 87
  • Варна
  • Мнения: 25 254
Миналата година реших да правя содена питка - пълен провал! Колкото беше тестото при замесването толкова си и остана, не бухна грам! Накрая се получи нещо с диаметър макс. 20-на сантиметра, 1 см високо и с консистенцията на подметка. Казвам на баща ми да разчупи питката и той пита "ми тя къде е", умрях от срам  Embarassed Предната година правих с мая - стана доста рошава, но много бухна и беше вкусна. Чудя се дали да рискувам със содена тази година. Уж не е сложно, но явно има тънкост... Не знам дали в рецептата ми имаше оцет или нещо друго кисело, ще проверя довечера.

# 88
  • Мнения: 2 381
Миналата година реших да правя содена питка - пълен провал!

Не правя вече содена питка, а такава, каквато ще се изяде. От 6 години по тази рецепта на Пети от този форум:

1ч.ч.вода-стайна температура
2с.л.зехтин
1с.л.захар
1ч.л.сол
3ч.ч.брашно
1ч.л.суха мая

Изсипвам всичко в машината за хляб и на програма за тесто.Понякога зависи от брашното побавям още малко вода ,ако има нужда.Като втаса я вадя и оформям ,намазвам с зехтин и оставя пак да втаса.После пека на 400ф (200 Ц) за около20 минути.

# 89
  • Мнения: X
Дойде време на рецептите за содена питка.
Слагаше ли се яйце в нея, че съм забравила?

Общи условия

Активация на акаунт