Теглене на ипотечен кредит неща които трябва да знаем!

  • 138 680
  • 779
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 7 992
Ами аз не знам защо ти искат поръчители... Обикновено рядко се искат при ипотечни кредити, освен ако кредитополучателят е единствен, а кредитът - дългосрочен. Всъщност за потребителския или за ипотечния ги искат?
Осигуряват те на максимума и предполагам, че изискванията към поръчителите може и по-леки да са. Би трябвало да имат изискване за възраст (към края на периода да не са повече от...), вероятно за минимален остатъчен доход след изплащане на вноската.

# 106
  • Мнения: 2 193
Поръчители искат за потребителския. Което за такава голяма сума ми се струва нормално, но щеше да е хубаво да е само един Simple Smile Както и да е, правилата не ги определям аз Simple Smile

# 107
  • София
  • Мнения: 7 992
Аааа, ами за потребителския е нормално да го искат, сумата е голяма. А и там работят с готови продукти - 10 хил. - 1 порчител, 20 хил. - 2 поръчители, напр. Смятай го тогава по-скоро като изискване, на което формално да отговориш. Гледай да имат някакви доходи, различни от МРЗ. От банката ще си кажат, ако някой от поръчителите не върши работа, да го подмениш. Simple Smile

# 108
  • Банкя
  • Мнения: 823
...Емпорики Банк - направиха ми много добро впечатление,...
                           От Емпорики имам лоши впечатления от милионите такси и таксички, които ми сложиха на дебитна карта: има дори такса, че тегля с тяхна карта от техен банкомат (не стига, че имат 5 изобщо в цялата държава  ooooh!). Бъдете внимателни   bouquet!
Благодаря за предупреждението! Hug
Определено ще проверим всички такси, които ще ни поискат. Като цяло ГРП-то им излиза по-малко от 10%, а и първоначалната такса за усвояване е с около 1/3 по-ниска от тези на ДСК (без превод заплата) и на ОББ.

# 109
  • София
  • Мнения: 2 430
А как стоят нещата с ЦКБ или Райфайзен ако искам 50 или 60% да ми отпуснат от стойността на имота?
Питам,защото де сега съм била техен клиент.Нямам кредит ,в едната имам малък депозит,но си спомням ,че  Райфайзен удържаха всякакви таксички,едва ли не и такса "за престой в клона им".

# 110
  • Банкя
  • Мнения: 823
А как стоят нещата с ЦКБ или Райфайзен ако искам 50 или 60% да ми отпуснат от стойността на имота?
Питам,защото де сега съм била техен клиент.Нямам кредит ,в едната имам малък депозит,но си спомням ,че  Райфайзен удържаха всякакви таксички,едва ли не и такса "за престой в клона им".
Ами за консултация с кредитен инспектор в Райфайзенбанк не ни взеха нищо, но ние се отказахме, защото казаха, че в момента отпускат до 60% от оценката. Rolling Eyes Иначе ми направи впечатление (поне в сайта на Моите пари така пише), че тяхната оценка е около един и половина пъти по-скъпа от банките, с които я сравнявах.
За ЦКБ съм чувала, че работят повече с юридически лица, но нищо повече не мога да коментирам. Peace

# 111
  • Мнения: 2 193
Един бърз въпрос - вие по колко платихте на оценителите?
Днес имах малко неприятна случка. По неофициална информация от банката,
оценителите вземат по 120.00 лв.; за първия апартамент, който харесахме,
ми взеха толкова. Останах с впечатление, че това е фиксирана сума. Днес имах среща
с друг оценител; уговорих среща по телефона с някаква жена, тя ме предупреди,
че на обекта няма да е тя, а ще ми даде телефона на "момчето", за да се свържем.
Това не ми хареса особено, по-скоро останах с неприятно усещане - едва ли не,
че ще ми прати момчето за всичко. Срещнахме се с младежа, не ми вдъхна особено доверие, но реших, че хората си знаят работата. НО... младежът ме пита дали нося "натуралния акт". Учтиво обясних, че натурален акт нямам, но нотариалния ще му бъде даден. Докато крачехме към блока, го питах за цената на услугата и ми каза 150.00 лв. Упс! Имах само 140.00 лв. в себе се (банкоматът наблизо не работеше), обадих се на шефката и й обясних, че съм изненадана от цената, понеже от 2 източника зная, че услугата е 120.00 лв. и приемам, че е трябвало предварително да уточним това, но ... факт е, че има "ситуация" и какво правим? Отговори ми, че ако искам да платя 120 лв. мога да си извикам друг оценител. Обясних, че така и ще направя.
Цялата ситуация обаче ми остави леко горчив привкус.  В условия на пазарна икономика всеки има право да определя цената на услугите си. Само че каква по-добра услуга ми предлагаше, след като представител на нейната фирма, който би трябвало да е специалист и да изготви оценка, ми говори за НАТУРАЛЕН акт?!
И ако не той е оценителят, то как  мога да очаквам адекватна оценка, при условие, че оценителят не е видял на живо жилището?!

# 112
  • Мнения: 2 759
Един бърз въпрос - вие по колко платихте на оценителите?
Днес имах малко неприятна случка. По неофициална информация от банката,
оценителите вземат по 120.00 лв.; за първия апартамент, който харесахме,...
                                В Моите пари може да си направиш справка за условията по кредитите. Съответно към всеки кредит има упоменати съответните такси за оценка, например: http://www.moitepari.bg/ipotechen-kredit/banka-dsk-jilishten-kre … 8864-54e55b459a1d . Има и различни такси за различните видове имоти, вижда се от дадения примерен линк. Като цяло мисля, че всяка банка си има оценител и упоменава тарифите му - т.е. тарифите не са различни към всеки кредит.

# 113
  • София
  • Мнения: 7 992
В момента съм сериозно развеселена от една моя случка с Райфайзен. Simple Smile  Grinning
Кандидатствах там за краткосрочен кредит, тъй като не ни стигнаха парите от ипотечния за мебелирането на новото жилище. Аз съм клиент на банката, изплатил 2 кредита, съпругът ми има текущ, пак там. "Разглеждаха" ме като потенциален клиент 3 (три!) седмици, на изцяло официални доходи сме и двамата. Аз съм служител на организацията, в която работя, от 7 години, съпругът ми - от 4. Поискаха да посоча 3ма роднини (с ЕГН-та) по права съребрена линия, които да търсели, ако не открият мен или съпруга ми.  Laughing
Току що ми отказаха, защото моят договор бил срочен и изтичал по време на кредита. А е срочен, защото този тип договори няма как да бъдат безсрочни и са обвързани с мандат.  Mr. Green
Става въпрос за сума, която спокойно може да бъде погасена от семейните доходи за 2 месеца.
Разбира се, имах и алтернативен вариант и по-скоро се забавлявах със ситуацията. Разказвам всичко това, за да имате едно наум, кандидатствайки в тази банка.

# 114
  • Мнения: 2 193
Имам кредитна карта към "Райфайзен".  Подавах документи за нея 3 (три) пъти, защото първите 2 пъти ми ги губиха. 3,5 месеца след подаване на първото искане за кредитна карта, най-накрая я имах. След една година, вече на нова работа и заплата 2 пъти по-голяма от предишната и 7-8 месеца стаж, кандидатствах за увеличаване на кредитния лимит. Последва отказ.  След още 6 месеца и заплата, която надвишаваше вече 4 пъти кредитния ми лимит, отново последва отказ. Вече почти се разфучах, че след като вноските ми са редовни, поне могат да ме информират за мотивите си, въпреки че не са длъжни. Отказаха. Аз пък реших да се откажа от картата си, защото дори самолетен билет не мога да си купя с нея. Тогава изведнъж получих покана за среща в банката,
за да обсъдим желаната от мен сума.
Странни методи на работа имат Simple Smile

Последна редакция: вт, 16 фев 2010, 18:49 от krasimilo

# 115
  • Мнения: 2 193
Скоро никой не е писал нещо, свързано с ипотечните кредити. Няма ли развитие при никого? 

# 116
  • Мнения: 2 259
Имам чувството ,че банките живеят от таксите  за подаване  на документи за кандидатстване за кредит.
Нямам познат скоро да е бил одобрен .Иначе на всякъде приемат документи и никой не прави отказ от раз.
Таксата колко беше? Rolling Eyes
Май към 100 лева? #Cussing out
Ето парите за част от рекламите Thinking

# 117
  • Мнения: 2 193
В "ДСК" таксата за подаване на документи е 50 лв.

# 118
  • Мнения: 2 259
В "ДСК" таксата за подаване на документи е 50 лв.
Аз принципно пиша. Wink

# 119
  • Мнения: 2 759
...Нямам познат скоро да е бил одобрен...
                               Това не звучи добре. Аз ще подавам след 2 месеца, дано се променят нещата  Tired.

Общи условия

Активация на акаунт